Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Deska Zjazdowa Dajaca Zyc Nogom :)


107 odpowiedzi w tym temacie

#21 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 14:24

Motyl, z tego co piszesz wynika że nie rozumiesz różnic pomiędzy WN i NW. Ten tekst tego dowodzi, gdyż jest dokładnie odwrotnie:

"Pięknie , w takim razie świat się myli i chłopaki na olimpiadzie powinni zrobić zawody w OPUSZCZANIU ciężarów bo przecież to jest trudniejsze i bardziej męczące buły.

Idąc dalej, to powoli wychodząc w górę w WN na tubie i na krawędzi odciążam sobie deskę wg Ciebie :huh:
"

Idąc w górę, prostując się w WN-ie - dociążasz deskę a nie odciążasz :) To podstawa. Jest jeszcze jedna podstawowa zasada w WN, dot. momentu zmiany krawędzi, znasz ją? W jaki sposób zmieniasz krawędź w WN?

@SzymSzym - żeby zmienić krawędź musisz ją odciążyć. Po to wychodzisz w górę przy NW, po to schodzisz w dół przy WN. To jest sens skrętu.
Zmiana prędkości nie ma z tym tematem nic wspólnego :) Jak to nie ma dociążenia/odciążenia przy NW i WN? Jakaś pomyłka, wtedy to są skręty proste :)

Zarówno podczas WN i NW w czasie fazy sterowania skrętu stopniowo dociążasz deskę, przy NW schodząc w dół przy WN wychodząc w górę. Ja twierdzę że wychodzenie w górę jest dla mnie mniej męczące niż dociążanie deski NW.

Użytkownik mrgn edytował ten post 16 October 2014 - 14:37


#22 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 14:38

Idąc w górę, prostując się w WN-ie - dociążasz deskę a nie odciążasz :)


Błąd. Ani nie dociążasz, ani nie odciążasz o ile zgodnie ze sztuką ten ruch jest jednostajny.

Morgan ! Będę 7-11 listopada na stubai'u z chęcią Tobie to wytłumaczę, bo jesteś w błędzie.
Zmiana prędkości ma wszystko do tego ! od tego bierze się przyspieszenie, a od przyspieszenia bierze się siła. Siła bezwładności dokładnie, czasem zwana pozorną czasem ODŚRODKOWĄ.

ps. żeby zmienić krawędzi nie muszę odciążać deski, ale to ułatwia/przyspiesza jej zmianę :)

i powtórzę jeszcze raz: w czasie jednostajnego wyjścia w górę/zejścia w dół podczas fazy sterowania skrętu NIE dociążasz deski.

#23 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 15:33

Oj SzymSzym - będziesz się więc tłumaczył na Stubaiu ;)
Promień skrętu regulujesz dociążeniem krawędzi, które zwiększasz właśnie tym jednostajnym ruchem, odpowiednio w dół NW jak i w górę WN.
Taka jest różnica między skrętem CIĘTYM zwykłym, gdzie dociążania nie ma, a skrętami WN/NW gdzie to dociążenie jest.
Sprawdź w metodyce SITS (str. 84 i 99) czy też na bomberze, zanim po raz 3 powtórzysz coś błędnego ;)

Użytkownik mrgn edytował ten post 16 October 2014 - 15:38


#24 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 October 2014 - 15:55

"Idąc w górę, prostując się w WN-ie - dociążasz deskę a nie odciążasz :) To podstawa" VS "Do NW musisz włożyć sporo siły w każdy skręt, gdyż za każdym razem dociążasz deskę, dociskasz"

Zdecyduj się, bo za chwilę znowu zmienisz zdanie..

"Zarówno podczas WN i NW w czasie fazy sterowania skrętu stopniowo dociążasz deskę, przy NW schodząc w dół przy WN wychodząc w górę. Ja twierdzę że wychodzenie w górę jest dla mnie mniej męczące niż dociążanie deski NW"

W WN powoli wychodzisz w górę (do pokonania grawitacja i siła odśrodkowa), w NW robisz dokładnie odwrotnie czyli powoli schodzisz w dół (grawitacja i siła odśrodkowa pomaga w zejściu w dół) więc wg Ciebie mniej męczące i łatwiejsze jest wychodzenie w górę niż schodzenie w dół ??????

Abstrachując czy to NW czy WN powolność w schodzeniu/wychodzeniu powoduje że nacisk na deskę praktycznie się nie zmienia, dopiero dynamika wyjścia (NW) i zejścia powoduje że zmienia się znacząco siła działająca na deskę.

Stań sobie na wadze i sprawdź czy powoli uginając i prostując kolana coś się zmieni.

@Szymi
Wg mnie mimo wszystko w niewielkim stopniu deska (krawędź) w trakcie skrętu (jazdy po łuku) jest bardziej dociążona przy WN niż przy NW.

#25 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 October 2014 - 17:10

Jeszcze coś dla matematyczno snowboardowych geeków :D

Policzmy sobie czy w trackie jazdy po łuku zmieni nam się siła odsrodkowa w trakcie schodzenia w kolanach w dół i w górę.

Założenia : nie uwzględniam oddziaływnia grawitacji, prędkość stała.

Wzór

F = masa ridera x (prędkość w m/s do kwadratu): promień (w metrach)

weźmy typa : 75 kg, prędkość 35 km/h czyli 9,73 m/s promień skrętu dla łatwości 10 m

więc siła = 75x 94,6729:10 czyli 75x9,46729 = 710,04675 N


W teori w obu przypadkach powinno być to samo ale.... przecież wychodząc w kolanach w górę będąc pochylonym do środka skrętu, nasz środek ciężkości zmienia swoje położenie i minimalnie przenosi się do środka skrętu a więc można uznać że promień skrętu środka ciężkości się zmniejszył. I odwrotnie: schodząc w łuku w kolanach w dół nasz środek ciężkości oddala się od środka okręgu.

To oczywiście przy założeniu że w obu przypadkach jesteśmy wychyleni do środka skrętu.

Założmy więc że wartość przesunięcia (zmiany promienia) to 10cm

i mamy: wersja z WN (promień skrętu dla środka naszej masy się zmniejsza o 10 cm) : 75x 94,6729:9,9 = 75x9,56291919 a to daje nam 717,2189... jak widać wzrost siły odśrodkowej nie jest duży i wynosi 7 N

Teraz wersja z NW gdzie schodząc w kolankach oddaliliśmy nasz środek ciężkości od środka okręgu o 10 cm

75x94,6729:10,1= 75x 9,373554455 co daje 703,01658...N

Jak widać zmiana siły również o około 7N

Można więc założyć że przy WN kiedy nasz środek ciężkości będzie przesuwał się do środka okręgu nacisk na deskę będzie powoli rósł i odwrotnie.

Oczywiście można się czepiać, że wskutek tarcia nasza prędkość spada ale zakładam że obu przypadkach będzie to ta sama wartość. Można się czepiać że przecież deska jedzie po jednym łuku więc skąd ta zmiana promienia? Tu do obliczeń interesuje mnie środek ciężkości, i nawet jeśli będzie on w okolicach jajek, czy pępka, to i tak jest powyżej kolan a więc w trakcie ich pracy zmienia swoje położenie wzgldem środka okręgu.

Mam nadzieję że to jest w miarę czytelne. Peace.

#26 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 17:17

W WN powoli wychodzisz w górę (do pokonania grawitacja i siła odśrodkowa), w NW robisz dokładnie odwrotnie czyli powoli schodzisz w dół (grawitacja i siła odśrodkowa pomaga w zejściu w dół) więc wg Ciebie mniej męczące i łatwiejsze jest wychodzenie w górę niż schodzenie w dół :huh: :huh:


Dokładnie TAK - mniej męczące jest dla mnie wychodzenie w górę niż schodzenie w dół :) Nie jestem w tym odosobniony ;)
Motyl, sorry, ale ja nie wierzę że potrafisz sprawnie jeździć WN-em, więc dyskusja o różnicach w zmęczeniu w WN i NW jest bezsensowna.

Stań sobie na wadze i sprawdź czy powoli uginając i prostując kolana coś się zmieni.

Z fizyki masz malowaną PAŁĘ!!! 2 zasada dynamiki Newtona a nie przysiady w kiblu :D Nie bierz się za fizykę :D
Motyl, proszę nie neguj już na siłę tego co piszę, nie poluj na słówka.

Użytkownik mrgn edytował ten post 16 October 2014 - 17:19


#27 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 October 2014 - 17:34

Aha sorry jeszcze jedno.

W temacie pracy mięśni przy NW i WN. W obydwu przypadkach zakładam że jest wychył do środka skrętu (BTW wychył jest możliwy dzięki sile odśrodkowej - to jak z motocyklistami jeżdżącymi w wielkiej beczce - jeżdżą po ściankach ale nie spadają :))

WN - powolne wyjście w kolanach do środka okręgu : tu dwie rzeczy się dzieją po pierwsze zwiększa się siła odśrodkowa (dzięki równaniu z posta wyżej) a po drugie i najważniejsze: wektor przesunięcia naszego środka ciężkości jest przeciwny do wektora działającej siły odśrodkowej.

NW- powolne zejście w kolanach czyli oddalenie środka ciężkości od środka okręgu: Jak wyżej dzieją dwie rzeczy: zmniejsza się wartość siły odśrodkowej i znowu to co najważniejsze : wektor przesunięcia środka ciężkości jest tym razem zgodny z wektorem działania siły odśrodkowej. Jeśli więc jest zgodny to siła odśrodkowa pomaga nam zejść w kolankach, my jedynie musimy zadbać by było to powolne zejście ( co oczywiście też męczy buły ale w znacznie mniejszym stopniu niż działanie w drugą stronę).

@ Morgi

Nie chce mi się już ciągnąć tego nonsensownego wątku. Dla mnie masz pałę i z WN i z NW i z fizyki i ze snowboardingu ogólnie.

Dziekuję i pozdrawiam.

#28 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 18:09

@ Motylku - sam atakujesz, ja się bronię argumentami, zadaję pytania na które nigdy nie otrzymuję odpowiedzi, po czym okazuje się że Twój atak nie miał żadnego podłoża ani praktycznego ani teoretycznego. Tak jest i tym razem, udajesz mądrego w temacie WN którym nie jeździsz. A czy go umiesz czy nie, to inna sprawa.
To jest w tym sezonie chyba trzecia taka akcja, krawędź efektywna, ustawienie wiązań i teraz to. Odpuść już sobie...

#29 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 October 2014 - 19:05

W tym wątku temat wyczerpałem. Nie omieszkam jednak sprawdzać co jeszcze przemycisz z alternatywnej rzeczywistości. BTW gratuluję też szerokiej wiedzy z tego czym i jak jeżdżę. Sypnij konkretem a nie swoimi wrażeniami z jazdy WN ślizgowym :D

#30 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 October 2014 - 19:40

Morgan, chyba co roku wpadasz na jesień i wypisujesz dośc autorytatywnym tonem swoje teorie, czasem bliższe prawdzie, czasem pewnie dalsze. Nieistotne. Istotne jest to, że zaczynam odbierać Cię jako trolla netowego. Brak Ci minimalnej choćby skromności w ocenie swojej osoby, jazdy, wiedzy. Traktujesz innych z góry, kreując siebie na boga jazdy na desce. Bardzo często jesteś niegrzeczny. To nie jest dobre kung-fu. To nie jest dobry sposób na biznes. To za to doskonały sposób na bycie odbieranym, jako natrętny handlarzyna i zapatrzony w siebie bubek. Też będę na Stubaiu 7-11.listopada, ale jakoś nie mam ochoty się przed Toba tłumaczyć, pokazywać Ci WN i NW, udowadniać czegokolwiek. Gdyby nie klepnięte kwatery, rozważyłbym jednak Kaunertal... Dla mnie jesteś zaprzeczeniem snowboardingu i wszystkiego, co ze sobą ten snowboarding niesie - luzu, uśmiechu, pozytywnych emocji, dystansu do siebie, wyrozumiałości dla innych.Jesteś esencją polskiego narciarstwa. Tyle z boku dyskusji.

Oj SzymSzym - będziesz się więc tłumaczył na Stubaiu ;)
Promień skrętu regulujesz dociążeniem krawędzi, które zwiększasz właśnie tym jednostajnym ruchem, odpowiednio w dół NW jak i w górę WN.
Taka jest różnica między skrętem CIĘTYM zwykłym, gdzie dociążania nie ma, a skrętami WN/NW gdzie to dociążenie jest.


Jeszcze mi to wytłumacz, bo promień skrętu ja reguluję zupełnie inaczej, niż WN, czy NW. Jedna i druga technika przyspiesza i ułatwia zmianę krawędzi, ale na pewno nie ma wiele wspólnego z regulowaniem promienia skrętu...
  • Arec, kortek i Maluuutka lubią to
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#31 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 16 October 2014 - 19:56

Heh, Panowie trochę ostro, aczkolwiek rzeczywiście morgan jawi siè naprawdę - a w każdym chciałby sie chyba jawić - jako prawdziwy człowiek renesansu:)
Że się nie znają/ nie umieją / są słabsi usłyszeli już m.in. :
Producent desek ( marpyc) - że sie nie zna na produkowaniu desek
Zawodnik/ olimpijczyk ( marek s ) - ze zostanie bezlitośnie objechany, szczególnie na switcha
Instruktor/ właściciel sklepu snb (siwy) ze nie ma pojęcia o doborze desek , ich konstrukcji i zasadzie jazdy na krawędzi ( a nawet jak umi, to nie rozumi )
W tym wątku dwóch instruktorów ( Szym i motyl ) - ze nie maja pojęcia o jednej z podstawowych technik jazdy, a nawet jak mają, to nie umieją jej stosować
Przy okazji absolwent fizyki (Szym) dostał wykład z fizyki...

O nędznych podrobkach freeriderow, taplajacych sie w błocie , jak ekipa SSS, nawet nie wspominam, bo wiadomo - pełna amatorka, mieliby kłopot z dostaniem sie na Gubałówkę ...

Kogoś pominąłem ;) ? Zapewne...

#32 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 October 2014 - 20:25

@60thplace, to na jaką dechę się zdecydowałeś :hahaha2: ...
  • snowmoni lubi to

#33 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 October 2014 - 22:27

@Misiek - masz jakiś stary problem co do mojej osoby i widzę że co roku sobie o tym przypominasz. Lubisz widzę osądzać ludzi których nie znasz. Nie ładnie.
@md.sign - BRAWO - w każdej z wymienionych sytuacji zostałem najpierw zaatakowany po czym skutecznie się obroniłem.
Ad. 1. Atak na recenzję którą napisałem. Sprawdź sam.
Ad. 2. Atak na znaczenie krawędzi efektywnej i 70% firm. Sprawdź sam.
Ad. 3. j.w.
Ad. 4. WN, atak na metodykę m.in. SITS. Sprawdź także.

Jeśli podważasz czyjeś zdanie to musisz się liczyć że ten ktoś będzie się bronił. Zgadza się? Czy mam do tego prawo? w żadnej z wymienionych dyskusji nie byłem stroną atakującą, a to że są to zazwyczaj ataki grupowe, to inna sprawa :)

Jeszcze mi to wytłumacz, bo promień skrętu ja reguluję zupełnie inaczej, niż WN, czy NW. Jedna i druga technika przyspiesza i ułatwia zmianę krawędzi, ale na pewno nie ma wiele wspólnego z regulowaniem promienia skrętu...

Nie rozumiem, o co pytasz. O kompensacyjny?
Prędkość i promień skrętu to są rzeczy ze sobą powiązane. Prędkość regulujesz promieniem skrętu, a ten dociążeniem deski. Zarówno w NW jak i WN występuje obowiązek dociążania płynnego deski. Efekty są te same, tylko metody odwrotne. Przy WN odpychasz się i prostujesz a przy NW schodzisz w dół.
Szybciej dociążysz deskę masz krótszy promień, wolniej będziesz dociążał, promień skrętu będzie dłuższy. Możesz też sobie rozwierać kolana jak chcesz podciąć skręt, pomaga.

Użytkownik mrgn edytował ten post 16 October 2014 - 23:03


#34 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 October 2014 - 22:29

Każdy temat zabijany jest w zarodku i kończy się kłótnią - w dodatku już nie na temat ;)

#35 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 17 October 2014 - 07:29

Nie Morgan, nie mam żadnego problemu związanego z Twoją osobą. Chyba, że o czymś nie wiem. Widzę za to osobę, która wszędzie wietrzy spiski, resztę napisałem powyżej.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#36 bonhomme de neige

bonhomme de neige

    Snołborder

  • 3MetryPuchu
  • 161 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 17 October 2014 - 07:55

Wciąż nie dowiedziałem się jakie są fajne deski zjazdowe dające żyć nogom..

A co do fascynującej dyskusji o siłach odśrodkowych - Shaun Palmer, MFM, Andy Finch, Heikki Sorsa, Czy aby na pewno oni potrafili dobrze jeździć WuEnem? komisja SITSu powinna się tym bezzwłocznie zająć! :D

Miłego dnia! Winter is Coming!


www.trzymetrypuchu.pl
www.poza-trasa.pl

#37 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 17 October 2014 - 09:50

https://www.youtube....a02kgMtraU#t=56

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#38 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 17 October 2014 - 10:10

@60-ty
Sam rozwiązałeś zagadkę, pytając w innym dziale o ustawienie wiązań do BX.

Wg mnie to jest jednak przygotowanie - niewystarczające - fizyczne Twoim problemem. Rowerek, basen, siłownia są ok, ale wystarczające do jazdy (?) rekreacyjnej na krawędzi - łatwiej utrzymać równowagę, pozycja na desce jest wysoka, mięśnie odpoczywają przez krótką chwilę przy zmianie krawędzi.

BX to klasyczny wysiłek siłowo-wytrzymałościowy, gdzie non stop jedziesz w przysiadzie/półprzysiadzie, pochylony, dodatkowo walcząc z równowagą!
I o ile zwykle odradzam katowanie nóg (głównie mm. czworogłowych), to w Twoim przypadku absolutnie polecam. Tylko podkreślę raz jeszcze: nie sama siła a siła + wytrzymałość - bo to jest istotna różnica :). No i ćwiczenia na koordynację albo jak kto woli na równowagę (jak pisał Sąsiad).

Ani zmiana deski ani tym bardziej fizyka Ci nie pomogą.

pozdro

Użytkownik kielon edytował ten post 17 October 2014 - 10:10


#39 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 17 October 2014 - 10:10

Można całe życie jeździć tylko NW i być bardzo dobrym zawodnikiem. Znam takiego który przy okazji wygrał 40 imprez ;)

Bonhomme - może opierając się na Twoich doświadczeniach, napiszesz ogólnie, jaką deskę widziałbyś dla kolegi? Świadomie kupujesz sprzęt, masz wiedzę i umiejętności. Na mój gust nie powinieneś z tym mieć problemów, gdyż doskonale wiesz która deska "daje żyć nogom".

#40 sedzia

sedzia

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 17 October 2014 - 10:32

Szukacie przyczyny w desce, ja maiłem podobnie - nogi mnie bolały i drętwiały palce. Zmieniłem buty z Northwave na Burka i od tamtego czasu żadnych dolegliwości już nie mam.