Skocz do zawartości




Zdjęcie

Asymetria W Deskach Gnu


81 odpowiedzi w tym temacie

#21 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 23 November 2014 - 22:28

Ale to są ciekawe pytania.
Co do stajni nideckera to z tego co ostatnio czytalem obecnie jest to 100% Dubai.

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#22 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 23:09

Mam kilka pytań do powyższego, bo wiele nie rozumiem.
1. Na czym polega asymetria flexu: deska jest na piętach dużo miększa wzdłużnie czy poprzecznie?
2. Co to znaczy na piętach jest trudniej amortyzować nierówności? Kiedy, gdy deska jest na krawędzi?
3. Magne traction jest mocniejsza i bardziej agresywna na backside? Na palcach łatwiej docisnąć deskę? Na palcach działają większe siły niż na backside? Po co wzmacniać co jest mocne a osłabiać coś co jest słabsze?
4. Cz to że deska ma wcięcie z jednej strony ciut większe ma wpływ na szybkość zmiany krawędzi?
5. Czy pogłębienie sidecut wydłuża krawędź efektywną czy ją skraca? Czy aby na pewno krawędź efektywna na backside jest krótsza?
6. W jaki sposób hoduje się drewno o różnej sztywności? Czy podlewanie ma na to wpływ czy szerokość geograficzna i klimat?

1. Wzdłużnie, deska bardziej się wygnie jadąc na krawędzi. Uprzedzając, miększa cześć rdzenia jest włożona asymetrycznie by nie zaburzać popu deski z taila i nose'a. Proces produkcji będzie opisany do tygodnia. Jak widać w opisie rdzeni Mervina powstają one często z paru odmian drzewa. Mają proces którego nie znam, ale jak Morgan nie może spać to mu załatwię.
2. Tak, kiedy jedziesz w poprzek na palcach łatwiej o amortyzację niż na piętach. Nie każdy stok jest idealnie równy.
3. Magne-Traction ułatwia jazdę na krawędzi. A ta jest trudniejsza na piętach, dlatego tam jest Magne mocniejsze. Sam jestem doskonałym tego przykładem. Nigdy nie miałem problemów w pipie z najazdem na piętach do triku,ale na piętach często już na najeździe występują problemy. Na palcach może precyzyjniej operować równowagą,naciskiem.
4. Większę wcięcie to łatwiejsze wejście w skręt, szczególnie jadąc wolno na dość płaskim(moje osobiste odczucie). Do tego łatwiej o mocniejsze wychylenie krawędzi i mocniejszy carving.
5. W przypadku deski która ma głębszy side cut i krótszą krawędź oczywiście finalnie i tak krawędź jest krótsza. Kiedy asymetria tyczy sie tylko wcięcia bocznego od strony matematycznej jest to ciekawa zagadka. W lini prostej miedzy punktami kontaktowymi będzie to samo,ale po łuku powinno być ciut dłużej. I to sprawdzę, bo jeźdżąc tego nie jestem w stanie stwierdzić, mówimy tu o paru mm podejrzewam.
6. Jak widać Mervin potrafi robić takie rdzenie, inni nie. Wszystko już niedługo w procesie produkcji.

Jancio Wodnik, chciałbym odpowiadać tylko na pytania innych nie Morgana. Już wszystko zostało wcześniej powiedziane.

#23 retro

retro

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1446 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 23 November 2014 - 23:59

Tak tylko wtrącę że większość rdzeni jest robiona ze sklejek drewnianych. Często z kilku gatunków drewna jak świerk, buk, topola (w tym osika), brzoza, klon, paulownia i oczywiście jesion, którego na narty używano w Polsce od stuleci. Czasem jest to też bambus, który de facto nie jest drzewem.

#24 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 00:11

Jest dokładnie jak piszesz retro. Niektóre deski Mervina to jeden rodzaj drzewa, inne to nawet bodajże 3.

#25 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2014 - 00:30

...miększa cześć rdzenia jest włożona asymetrycznie by nie zaburzać popu deski z taila i nose'a.

Możesz to dokładnie wytłumaczyć?

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#26 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 24 November 2014 - 00:33

Informuje o usunieciu kilku postów nie mających NIC wspólnego z tematem.... na luźne pogawędki o d*pie maryny i wpływie księżyca na migracje mrówek zapraszam do wątku "HEY"

za kolejne spamy polecą ostrzeżenia

JW

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika


#27 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 00:46

zniknęło mi ponownie... ale nie ma problemu... napiszę po raz trzeci...

topola (w tym osika),

retro przesadziłeś... :bag:

już starożytne ludy, niezależnie od zajmowanego obszaru, stosowały technologię mieszania paru gatunków drewna (i nie tylko) przy produkcji różnych narzędzi i broni np. broni miotanej, łuków, kusz itp... poddawały również drewniane elementy obróbce np. cieplnej w celu uzyskiwania pożądanych właściwości... jak widać współcześni konstruktorzy, również korzystają z doświadczeń naszych praprzodków przy konstruowaniu naszych zabawek: sanek, nart, instrumentów muzycznych, snowboardów... O0

jak będzie trzeba, to napiszę po raz czwarty... bo jestem uparty... :bag:

teraz to ma sens..... /JW
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#28 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 07:13

Możesz to dokładnie wytłumaczyć?

Nie,przy okazji produkcji rdzeni bedzie rysunek,oszczedzi to paru stron dyskusji.

#29 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2014 - 09:29

Nie,przy okazji produkcji rdzeni bedzie rysunek,oszczedzi to paru stron dyskusji.

OK

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#30 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 11:06

Mam kilka pytań do powyższego, bo wiele nie rozumiem.
2. Co to znaczy na piętach jest trudniej amortyzować nierówności? Kiedy, gdy deska jest na krawędzi?
6. W jaki sposób hoduje się drewno o różnej sztywności? Czy podlewanie ma na to wpływ czy szerokość geograficzna i klimat?


Morgan,
Ad.2 Amortyzajca u człowieka odbywa się w stawach: głównie kolanowych!, i międzykręgowych kręgosłupa (stąd też najczęstsze urazy tych stawów, poddawanych ogromnym przeciążeniom). Budowa anatomiczna stawu skokowego nie pozwala na żadną amortyzację!!!
To co piszę Marek jest absolutnie prawdziwe i logiczne :ok: .

Ad. 6 Może nie do końca na Twoje pytanie, ale...
przypomniałem sobie wczoraj, że moja teściowa jest po technologii drewna, więc zapytałem: kawałek drzewa via "sklejka" czyli sklejone na gorąco kilka cienkich warstw drzewa (wytrzymałość, trwałość, sprężystość). Odpowiedź jednoznaczna na korzyść sklejki.
Mogłoby to sugerować, że deski z rdzeniem ze "sklejki" mają lepszy pop!?

#31 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 11:32

Sklejka jest materiałem naturalnym, tak jak drewno z którego jest wytwarzana, alewolna od wad drewna naturalnego (powtarzalność i zachowanie kształtu, polepszenie parametrów wytrzymałościowych i pełna ich powtarzalność).Nie raz tak słyszałem... Ale się nie wymądrzam, jak się już odkopię w pracy to przygotuję ten artykuł o produkcji w Mervinie i wszystko będzie wiadome. Nie jestem specjalistą od procesów produkcji,ale dzięki 2 dystrybutorom chyba nim zostanę;)
  • Krzysiek A lubi to

#32 retro

retro

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1446 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2014 - 11:43

Te sklejki to taki rodzaj laminatu. Skleja się nie cienkie paski drewna (po kilka mm jak w meblarstwie) tylko raczej deski (po kilka cm) warstwami a następnie przewraca taką "kanapkę" o 900 i dopiero ścina wąskie paski z których powstają rdzenie.
https://www.youtube....h?v=SaEEasrJwQ8
Trochę można podpatrzeć u Never Sumerra chociaż nie wszystko. Gdzieś widzałem odpowiedni filmik jak to się laminuje/skleja i później wycina ale teraz nie mogę znaleźć.
Daje to dokładnie to o czym pisał Marek. Pełną powtarzalność właściwości.

Użytkownik retro edytował ten post 24 November 2014 - 11:45


#33 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 12:31

Wiele firm kupuje już gotowe rdzenie. Mervin dla przykładu część drzew hoduje sam, część kupuje i rdzenie tworzy sam. Widziałem maszyny do łączenia różnych gatunków drewna by osiągnąć pożądane właściwości danego rdzenia pod dany model deski. To właśnie jest duża przewaga, gdzie na miejscu planujesz coś, na bieżąco tworzysz prototypy,nie musisz ich zamawiać, jeździć do chin,itd Wszystko odbywa się w jednym miejscu i przez to szybciej i dokładniej idee przeradzają się w konkretną deskę.

#34 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 13:18

Te sklejki to taki rodzaj laminatu. Skleja się nie cienkie paski drewna (po kilka mm jak w meblarstwie) tylko raczej deski (po kilka cm) warstwami a następnie przewraca taką "kanapkę" o 900 i dopiero ścina wąskie paski z których powstają rdzenie.

Retro,
sory za brak profesjonalnego słownictwa/opisu procesu technologicznego - no nie moja branża :)

#35 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 24 November 2014 - 14:09

Panowie,
ale czy ktoś w ogóle miał wątpliwość odnośnie tego że takie modyfikowane drzewo (klejone) ma lepsze właściwości niż "zwykła deska" ?!
no bez jaj...

akurat tym wątku chodziło o kwestie "asymetrii spręzystości" samego rdzenia co moim zdaniem na pewno jest możliwe do uzyskania w procesie produkcji takiej klejonki...pytanie czy nie łatwiej asymetrycznie "nakleić pasek kevlaru" - ale to już zostawmy konstruktorom...

mniej wierzę w marketingowe historie o "hodowaniu drzew" - nie wiem kiedy zaczęli je w mervinie hodować, ale IMO a drewno do produkcji o trzeba poczekać kilkadziesiąt lat...ale poczekajmy na wątek, to się dowiemy :)

tutaj to bym raczej liczył na wrażenia z jazdy na "asymetrycznej" desce - jeżeli jakieś zauważalne odczucia są. bo odczucia Prodisha wiele nie wniosły :) (ale dzięki)

#36 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 14:36

Mają swoją farmę gdzie sami hodują,aczkolwiek nie jest to duża ilość resztę kupują u dostawców. Głownym plusem jest oczywiście produkcja rdzeni u siebie.

Wrażenia już opisywałem, łatwiejsza inicjacja skrętu na płaskim i ogólna chęć do większego podwijania skrętu bez wkładania w to większej siły co zawsze kosztuje więcej zaangażowania równowagi. Inaczej mówiąc łatwiej o klasyczny carving.
Poza tym wyczuwałem delikatnie większa stabilność w jeździe na wprost przy delikatnym obciążeniu krawędzi pięt tak jak się najeżdża na skocznie/raile pod konkretny trik. Ale to już takie moje bardzo osobiste rozkminki. Mam na punkcie tej stabilnościa fioła, ponieważ to w sumie decyduje jak Ci się skacze na skoczni.

md.sign, asymetria za pomocą kevlaru z pewnością jest łatwiejsza w produkcji. Choć Mervin korzysta bardzo często z takich materiałów, to jednak z jakich powodów doszli do wniosku,że robią to asymterią flexu drewna. Osobiście obstawiam, że dlatego by jedna z krawędzi nie zaczeła się zachowywać całkowicie inaczej. Tu jednak chodzi o samą delikatną różnicę flexu.

Ale do tego tematu dojdę niedługo, jako,że powoli przygotowuję specyfikacje techniczne śligów, rdzeni, materiałów uzywanych do stuningowania desek,itd. Wiem,że firma ma troche sowich "patentów" dlatego na pewno jest o czym pisać. Natomiast wiadomo,że uzyskanie informacji z USA trochę trwa plus trzeba jeszcze inne rzeczy robić ;)

Użytkownik Marek S. edytował ten post 24 November 2014 - 14:45


#37 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2014 - 14:48

Hodować to można chomiki i faktycznie mnożą się dość szybko. Co do farmy drzew to mają rację chłopaki, że musieli by zacząć je sadzić na długo nim w ogóle wpadli na pomysł robienia desek... Może źle myślę, ale patrząc po swoich drzewkach to innej opcji nie widzę...
  • Marcin07 lubi to

#38 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2014 - 14:48

Wiele firm kupuje już gotowe rdzenie. Mervin dla przykładu część drzew hoduje sam, część kupuje i rdzenie tworzy sam. Widziałem maszyny do łączenia różnych gatunków drewna by osiągnąć pożądane właściwości danego rdzenia pod dany model deski. To właśnie jest duża przewaga, gdzie na miejscu planujesz coś, na bieżąco tworzysz prototypy,nie musisz ich zamawiać, jeździć do chin,itd Wszystko odbywa się w jednym miejscu i przez to szybciej i dokładniej idee przeradzają się w konkretną deskę.

No to trochę nie tak wygląda... Firmy robią deski w kilku wyspecjalizowanych fabrykach, te mają swoich dostawców, a fabryki coś takiego jak Know-How. Na tej podstawie można zaprojektować deskę o określonych parametrach, lub po prostu zrealizować przetestowany projekt. Nikt nie tworzy prototypów w Chinach, albo jeśli to jest to rzadkością. Z regóły poważne firmy mają własne maszyny i prasy do tworzenia prototypów by testować pomysły na miejscu.

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#39 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 24 November 2014 - 14:50

Miałem tego nie robić, ale za dużo pojawiło się rzeczy które trzeba prostować na bieżąco, później bym się nie wyrobił, a mit leci w świat.

Ad. 1. Czekamy na zdjęcia i schematy dotyczące asymetryczności ułożenia różnych rodzajów rdzenia, tak by deska mocniej gięła się tylko na backside a przy tym nie traciła popu. Dla mnie fascynująca sprawa, powiem szczerze nie mam pojęcia jak to może być zrobione. Fajny temat.

Tyle że mieszanie rodzajów drewna ma miejsce od kilkudziesięciu lat, nie jest to niczym nowym ani szczególnym. Ot jedno drzewo jest bardziej elastyczne i lżejsze, inne twardsze ale cięższe jeszcze inne lżejsze i sztywne. Od wielu lat miksuje się rodzaje drewna w rdzeniu - i robią to wszystkie firmy.

Ad. 2. mnie uczyli zawsze że kolanami i stawem skokowym amortyzuje się lądowania, muldy i fazy skrętu. Natomiast za tłumienie wibracji odpowiedzialna podczas jazdy jest ścianka sidewall z jej właściwościami, materiały tłumiące między ścianką krawędzią i rdzeniem (np. urethane). Nie wiem więc jak ma się do tego mocniejsze pofalowanie krawędzi, prawdopodobnie tak jak i miękkość wzdłuża rdzenia, czyli ma to na celu osłabienie sił działających na krawędź backside, by ułatwić ślizganie się do butterów czy kręcenie bączków. Na backside dzięki łyżce działają znacznie mocniejsze siły, więc wydaje się to logiczne.

Ad. 3. Nie zgadzam się z tym, że jazda na piętach na krawędziach jest trudniejsza, trudniej jest ułożyć ciało w skręcie to wszystko, a łatwiej zblokować przednią nogę biodrem. Jednak siła highbacka sporo ułatwia w miękkim sprzęcie, dlatego zawsze można przyjąć że backside jest mocniej dociążony. Konstrukcja wiązań nam to zapewnia. Każdych.



Ad. 4. Nie odpowiedziałeś na pytanie, wcześniej pomyliłeś się, gdyż jestem zdania że wycięcie asymetryczne sidecutu nie ma wpływu na szybkość zmiany krawędzi. Nie zmienia się szerokość deski na nose i tail, nie zmienia się wiele responsywność deski.

Ad. 5. To nie jest zagadka, to jest matematyka, geometria.

Ad. 6. Uwielbiasz wysławiać Mervina, jednakże wielokrotnie robisz to czyniąc krzywdę innym firmom. Stwierdzenie że inne firmy nie umieją robić rdzeni z różnych sztywności i rodzajów drewna, to jest mocne przegięcie, szczególnie że sam piszesz że nie masz w tym temacie pojęcia i dopiero musisz nabyć wiedzę.

końcówka niepotrzebna
wywód o MT tutaj http://adechade.com/topic/6947-krawedz-magne-traction-dyskusja/ :) - kortas

Użytkownik kortek edytował ten post 24 November 2014 - 16:47
obrażanie


#40 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2014 - 14:57

W sumie nie wi

Miałem tego nie robić, ale za dużo pojawiło się rzeczy które trzeba prostować na bieżąco, później bym się nie wyrobił, a mit leci w świat.

Ad. 1. Czekamy na zdjęcia i schematy dotyczące asymetryczności ułożenia różnych rodzajów rdzenia, tak by deska mocniej gięła się tylko na backside a przy tym nie traciła popu. Dla mnie fascynująca sprawa, powiem szczerze nie mam pojęcia jak to może być zrobione. Fajny temat.

Tyle że mieszanie rodzajów drewna ma miejsce od kilkudziesięciu lat, nie jest to niczym nowym ani szczególnym. Ot jedno drzewo jest bardziej elastyczne i lżejsze, inne twardsze ale cięższe jeszcze inne lżejsze i sztywne. Od wielu lat miksuje się rodzaje drewna w rdzeniu - i robią to wszystkie firmy.

Ad. 2. mnie uczyli zawsze że kolanami i stawem skokowym amortyzuje się lądowania, muldy i fazy skrętu. Natomiast za tłumienie wibracji odpowiedzialna podczas jazdy jest ścianka sidewall z jej właściwościami, materiały tłumiące między ścianką krawędzią i rdzeniem (np. urethane). Nie wiem więc jak ma się do tego mocniejsze pofalowanie krawędzi, prawdopodobnie tak jak i miękkość wzdłuża rdzenia, czyli ma to na celu osłabienie sił działających na krawędź backside, by ułatwić ślizganie się do butterów czy kręcenie bączków. Na backside dzięki łyżce działają znacznie mocniejsze siły, więc wydaje się to logiczne.

Ad. 3. Nie zgadzam się z tym, że jazda na piętach na krawędziach jest trudniejsza, trudniej jest ułożyć ciało w skręcie to wszystko, a łatwiej zblokować przednią nogę biodrem. Jednak siła highbacka sporo ułatwia w miękkim sprzęcie, dlatego zawsze można przyjąć że backside jest mocniej dociążony. Konstrukcja wiązań nam to zapewnia. Każdych.


Ad. 4. Nie odpowiedziałeś na pytanie, wcześniej pomyliłeś się, gdyż jestem zdania że wycięcie asymetryczne sidecutu nie ma wpływu na szybkość zmiany krawędzi. Nie zmienia się szerokość deski na nose i tail, nie zmienia się wiele responsywność deski.

Ad. 5. To nie jest zagadka, to jest matematyka, geometria.

Ad. 6. Uwielbiasz wysławiać Mervina, jednakże wielokrotnie robisz to czyniąc krzywdę innym firmom. Stwierdzenie że inne firmy nie umieją robić rdzeni z różnych sztywności i rodzajów drewna, to jest mocne przegięcie, szczególnie że sam piszesz że nie masz w tym temacie pojęcia i dopiero musisz nabyć wiedzę.


w sumie trudno sie nie zgodzić. jakoś nie czuję by Endeavor np. Live był tu zacytuję "deklasowany/deklasyfikowany" przez analogiczny Gnu na przykład. Mieszanie gatunków w rdzeniu deski to też nie jest jakiś rocket Science. Tu przyklad schematu budowy rdzenia jednej z desek z fabryki GST brąz to różne gatunki drewna (czarny jest karbon)

Załączone pliki


Użytkownik kortek edytował ten post 24 November 2014 - 16:49

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)