Skocz do zawartości




Zdjęcie

Asymetria W Deskach Gnu


81 odpowiedzi w tym temacie

#1 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 23 November 2014 - 18:09

Jak w temacie...

W sumie od dawna chciałem o to zapytać - w szczególności użytkowników - działa to ? czuć jakieś pozytywy ?

Założenie jest proste i wydaje się dziwaczne (ale jednocześnie podejrzane) że nikt inny tego nie stosuje (?- w każdym razie nie na szeroką skalę) : jeździmy na snb w sposób oczywiście i jednoznacznie asymetryczny - zupełnie inaczej skręcając na BS niż na FS - więc równie oczywistym powinno być konstruowanie desek z niesymetrycznie kształtowaną geometrią BS/FS ( geometria krawędzi, kształt rdzenia, rozłożenie wstawek wpływających na twardość, elastyczność etc)

A jednak robi to tylko Mervin - i tylko w jednej ze swoich marek ... Jeśli działa ( a na chłopski rozum powinno) - to dlaczego tylko GNU?

Stąd pytanie do "zwykłych" posiadaczy desek GNU - czy to się jakoś "czuje" (i jak) ?
A do Marka - o przybliżenie technologii i zasady działania... i ew. wyjsnienie - jeżeli to działa - to czemu nie ma tego patentu w LIbie na przykład ?

#2 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 18:28

Na pewno minusem takich desek jest fakt, że sens ma tylko budowanie true twin tipów... oczywiście deski kierunkowe też by można, ale każdy model musiałby mieć dwie wersje dla tych co na lewą nogę jeżdżą i dla tych co na prawą.... a to przysparza problemów przy dystrybucji i zwiększa koszty.

#3 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 18:46

Dawno temu były asymetryczne miękkie deski, były także przez długie lata asymetryczne twarde deski. Tyle że to była "inna" asymetryczność niż to ma miejscu w tej desce GNU.

Asymetria flexu? Asymetria wcięcia (sidecut)? Asymetria falowania?
Zastanawia mnie jak jest robiona asymetryczność flexu? Bo chyba nie innym rodzajem drewna w rdzeniu?

Użytkownik mrgn edytował ten post 23 November 2014 - 19:15


#4 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 23 November 2014 - 19:19

Szym, tez o tym myślałem - ale w końcu GNU tez to robi tylko w true twin tipach...
więc przynajmniej w tej kategorii desek mogliby by to robić także inni...

tak czy inaczej - najchętniej to bym przeczytał jakieś opinie "oblatywaczy" lub użytkowników - czy coś na tych asymetrycznych w tej osi deckach szczególnie urzeka?...
ale oczywiście fachowe wyjaśnienie Marka też bym chętnie przyjął ( może jest jakiś filmik/animacja wyjaśniająca zasadę działania tego patentu?). tylko liczę na coś więcej niż standardowy opis typu "niesymetryczna geometria ułatwia(np.) inicjację skrętu BS" . raczej by mnie interesowało : dlaczego i w jaki sposób ?
i od razu napiszę - w przeciwieństwie do mrgn :) - nie węszę tutaj z góry podstępu pt "odwracanie uwagi", ani żadnego innego...
pomysł wydaje się logiczny, tylko czemu nikt inny w to nie wchodzi ?

#5 slv

slv

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 521 postów
  • Poziom zaawansowania:wiem co to jest wn i kompensacyjny

Napisano 23 November 2014 - 19:39

Nie tylko mervin robi asymetryczne deski.
Jest jeszcze YES z modelami The Greats i Asym (nie wiem czy dalej produkowany) posiadające "technikę" Nideckera, obecnie produkowane chyba w GST.

#6 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 19:46

md.sign czy asymetria jezdzi inaczej? Tak,ale nie jest to tak odczuwalna zmiana jak na przykład pierwszy kontakt z Magne-Traction.

Wiadomo,że motoryka na palcach i piętach jest całkowicie inna. Palce to większa precyzja, równowaga i możliwości większego nachylenia. Pięty to przede wszystkim większa siła.

Sam nie wymyśliłem tej technologii, więc mogę tylko napisać za Mike'a Olsona i Peta Saari.
Pomysłów na asymetrię jest parę:
1. Asymetria flexu, bardziej mięko na piętach, gdzie trudniej amortyzować nierówności. Mervin sam robi rdzenie i mają technologię która pozwala im na produkcje rdzeni o różnej twardości po obu stronach deski. Jak to wygląda w produkcji? Nie wiem dokładnie, ale przy okazji mojego tematu o produkcji rdzeni zachaczę o ten temat.
2. Mniej agresywna Magna Traction na palcach, mocniejsza na piętach. Na palcach łatwiej dozować nacisk i generalnie jazda na palcach jest łatwiejsza w większości sytuacji.
3. Mocniejszy side cut na piętach, łatwiej o mocniejszy pochylenie deski na krawędzi i szybszą inicjację skrętu.
4. Krótsza krawędź efektywna na piętach, gdzie możemy uzyskać mocniejszy nacisk na krawędź. Peete Sari akurat w tym temacie ma rozwinąć tą myśl.
5. Róźne punkty kontaktowe,ale to w sumie wynika z punktu 4, deska wizualnie po prostu wygląda asymetrycznie i według mnie to jedyna różnica. Choć być może chodzi o symetrie długości"drewna w powietrzu" w stosunku do do rozmieszczenia punktów kontaktowych.

Czemu Lib Tech nie stosuje tej technologii? Firmy pomimo,że z tej samej manufaktury, bardzo się różnią jesli chodzi o kierunki w jakich się rozwijają.

Gnu na przyszły rok będzie miało kierunkowe asymetryczne deski i już teraz mogę powiedzieć,że będzie to mała rewolucja.

Lib Tech natomiast parę dni temu przedstawił nową technologię tak rewolucyjną,że byłem w lekkim szoku. Nie mogę na razie o tym pisać,ale jest to bardzo kontrowersyjny pomysł na
realizację którego Mike Olson czekał 20 lat z różnych względów. Będę miał testówkę w tej technologii i sam czekam na testy, bo wizualnie to już gruba rewolucja.

Sam dużo jeździłem na Gnu Riders Choice asymm, gdzie nie było asymterycznej Magne-Traction,ale krótsza krawędź efektywna. Wyczuwałem łatwiejszą inicjację skrętu na pięty i deska bardziej ochoczo chciała podwijać skręt na płaskim terenie. To tyle co sam poczułem i było to całkiem fajne. Ja mam dość stabilne stanie na desce i pewne rzeczy czuje mniej niże normalny uzytkownik deski. Korzystam jednak z Forwad Lean w high backach i zastanawiałem się czy czasem przez tą asymetrię mołgbym z niego zrezygnować, bo deska łątwiej się prowadzi na piętach. To już takie moje osobiste dywagacje. Pewno by tak było,ale na co dzień jeżdżę na deskach Lib z przyczyn marketingowych,więc nie było mi dane tak się wgłębić w temat. A ja bardzo poważnie podchodzę do ustawień wiązań,itd.

PS. Jak w innym temacie. Z Morganem nie dyskutuję.

PS2. Dokładnie,widziałem deski YES w asymetrii, dobrze to wygląda.

Użytkownik Marek S. edytował ten post 23 November 2014 - 19:54


#7 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 23 November 2014 - 19:53

o widzisz, dzięki za info...
jest nawet nie przekręcony rysunek dla morgana :)

i opis z fragmentem o tym, czym pisaliśmy z SZymSzym wyżej : "nightmare for retailers" :)

tak czy inaczej chętnie bym się coś o wrażeniach dowiedział...


edit :początek posta do slv , wkleiłem zanim przeczytałem odpowiedz Marka - też dzięki. tym bardziej, że jest w niej ciekawa zapowiedź...
a tej asymetrii to chętnie przy okazji sam spróbuję...

Użytkownik md.sign edytował ten post 23 November 2014 - 20:00


#8 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 20:24

Ja także liczę na jakieś szczegóły jak to ma działać i kiedy.

Asymetryczność w starych deskach polegała na przesunięciu punktów kontaktowych deski co sprawiało że deska szybciej zmieniała krawędź, jazda była płynniejsza.

Tutaj mamy teraz coś innego. To że jest krzywy nose i tail dla mnie nie ma wielkiego znaczenia, istotne jest taliowanie deski.
Czyli jeśli jest głębszy sidecut na backside to deska powinna łatwiej się wyginać na tej stronie w łuk. Powinna więc podwijać skręty bardziej na backside niż na frontside.
Tyle że nie wiem jak się ma do tego pofalowana inaczej krawędź i asymetryczny flex.

Yes i Jones to jest Nidecker, to ich marki. Te deski nie są robione w GST.

Sam nie wymyśliłem tej technologii, więc mogę tylko napisać za Mike'a Olsona i Peta Saari.
Pomysłów na asymetrię jest parę:
1. Asymetria flexu, bardziej mięko na piętach, gdzie trudniej amortyzować nierówności. Mervin sam robi rdzenie i mają technologię która pozwala im na produkcje rdzeni o różnej twardości po obu stronach deski. Jak to wygląda w produkcji? Nie wiem dokładnie, ale przy okazji mojego tematu o produkcji rdzeni zachaczę o ten temat.
2. Mniej agresywna Magna Traction na palcach, mocniejsza na piętach. Na palcach łatwiej dozować nacisk i generalnie jazda na palcach jest łatwiejsza w większości sytuacji.
3. Mocniejszy side cut na piętach, łatwiej o mocniejszy pochylenie deski na krawędzi i szybszą inicjację skrętu.
4. Krótsza krawędź efektywna na piętach, gdzie możemy uzyskać mocniejszy nacisk na krawędź. Peete Sari akurat w tym temacie ma rozwinąć tą myśl.
5. Róźne punkty kontaktowe,ale to w sumie wynika z punktu 4, deska wizualnie po prostu wygląda asymetrycznie i według mnie to jedyna różnica. Choć być może chodzi o symetrie długości"drewna w powietrzu" w stosunku do do rozmieszczenia punktów kontaktowych.


Mam kilka pytań do powyższego, bo wiele nie rozumiem.
1. Na czym polega asymetria flexu: deska jest na piętach dużo miększa wzdłużnie czy poprzecznie?
2. Co to znaczy na piętach jest trudniej amortyzować nierówności? Kiedy, gdy deska jest na krawędzi?
3. Magne traction jest mocniejsza i bardziej agresywna na backside? Na palcach łatwiej docisnąć deskę? Na palcach działają większe siły niż na backside? Po co wzmacniać co jest mocne a osłabiać coś co jest słabsze?
4. Cz to że deska ma wcięcie z jednej strony ciut większe ma wpływ na szybkość zmiany krawędzi?
5. Czy pogłębienie sidecut wydłuża krawędź efektywną czy ją skraca? Czy aby na pewno krawędź efektywna na backside jest krótsza?
6. W jaki sposób hoduje się drewno o różnej sztywności? Czy podlewanie ma na to wpływ czy szerokość geograficzna i klimat?

#9 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 20:26

PS. Jak w innym temacie. Z Morganem nie dyskutuję.



#10 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 20:31

Ale może inni chcieliby także byś wyjaśnił te zawiłości i nieścisłości.

#11 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 20:33

Jak ktos zapyta o konkretny punkt to mogę dyskutować. Z Twoim technicznym "lawirowaniem" i przekręcaniem nie sposób dyskutować. Już bez emocji i bez urazy,ale tak będzie lepiej.

#12 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 20:36

Nie ma emocji, odpowiedz na konkretne pytania dot. deski którą sprzedajesz, opisujesz i na której jeździłeś.

#13 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 20:44

Odpowiem osobie zainteresowanej tematem, czy też konkretnym podpunktem. Niektóre Twoje pytania są nieścisłe, a niektóre nie biorą pod uwagę całości treści do której się odnoszą.
Wiem,że jesteś na swój sposób inteligentną osobą i że te niedociągnięcia nie są dziełem przypadku. Jeśli ktoś z uzytkowników forum chce podyskutować o tych technologiach to napiszę wszystko co wiem i co czułem jeżdżąc na asymetrii. Morgan, niestety bez odbioru.

Użytkownik Marek S. edytował ten post 23 November 2014 - 20:47


#14 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 23 November 2014 - 20:51

kurczę morgan, i komu chcesz wmówić , ze nie szukasz zaczepki, tylko wiedzy ...?
w pytaniu o wpływ podlewania na sztywność drewna ? przecież w tekście Marka/GNU jest mowa o różnej sztywności rdzenia - co nawet ja jako laik jestem sobie w stanie wyobrazić.
jakbyś popatrzył dokładniej na rysunek na stronie YES, to kwestia krótszej, a jednocześnie bardziej wciętej krawędzi BS też nie byłaby taka dziwna...

co nie znaczy że już wszystko rozumiem :)

#15 slv

slv

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 521 postów
  • Poziom zaawansowania:wiem co to jest wn i kompensacyjny

Napisano 23 November 2014 - 21:30

@mrgn mylisz się co do produkcji YESa http://www.yesnowboa...oards-in-dubai/ już od jakiegoś czasu robią w GST a teraz niektóre modele przenieśli do Dubaju.
Jones i Yes to z tego co wiem dalej są marki dystrybuowane przez Nideckerai dalej używają ich wiedzy (kiedyś pisałem do Jones-a USA i oni zaciągali wiedzy odnośnie deski właśnie w Szwajacarii) ale produkcję mają przeniesioną do "własnych" fabryk.
Z tego co mi wiadomo to mój Jones Mountain Twin 12/13 (zielony) jest już wyprodukowany również w GST, bo jakość produktu została znacząco podniesiona.

#16 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 23 November 2014 - 21:32

Ja jeździłem na Name Droperze z taką technologią od Burka. Burek nazywa to Off-Axis.
Jako że ta deska to jibówka, a i warunki w jakich jeździłem były słabe (miekko) nic nie mogę powiedzieć czy było ok czy nie.

W tym roku Burek wypóścił więcej desek z tym cudem m.in Customa więc trzeba będzie przetestować. Może na TD.
Będzie można wiąć zwykłego Customa i z tą nową technologią i zobaczyć.
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#17 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 21:47

@mrgn mylisz się co do produkcji YESa http://www.yesnowboa...oards-in-dubai/ już od jakiegoś czasu robią w GST a teraz niektóre modele przenieśli do Dubaju.
Jones i Yes to z tego co wiem dalej są marki dystrybuowane przez Nideckerai dalej używają ich wiedzy (kiedyś pisałem do Jones-a USA i oni zaciągali wiedzy odnośnie deski właśnie w Szwajacarii) ale produkcję mają przeniesioną do "własnych" fabryk.
Z tego co mi wiadomo to mój Jones Mountain Twin 12/13 (zielony) jest już wyprodukowany również w GST, bo jakość produktu została znacząco podniesiona.

Jeśli tak, to jest to oczywiście moja pomyłka i brak aktualnej wiedzy, dobrze że to prostujesz. Cechą charakterystyczną dla GST jest Structurn, czego nie widziałem w opisach. Ale to nadal są marki zależne z mojej wiedzy.

kurczę morgan, i komu chcesz wmówić , ze nie szukasz zaczepki, tylko wiedzy ...?
w pytaniu o wpływ podlewania na sztywność drewna ?

Masz rację, obiecuję że to było ostatni raz w proteście przeciwko czytaniu hamryki o hodowaniu drewna ;)
Pytania są OK.

@ Marek odpowiadamy na pytania

Użytkownik mrgn edytował ten post 23 November 2014 - 22:07


#18 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 22:06

Morgan.........
  • mrgn lubi to

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika


#19 Los_dell_rio

Los_dell_rio

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 317 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 23 November 2014 - 22:10

Jancio, Morgan tu - moim zdaniem - bogu ducha winny, facet po prostu chce odpowiedzi na pytania, które zadał już kilka dni wcześniej... a na które Marek nie chce/nie potrafi odpowiedzieć…sam jestem ciekaw

#20 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 23 November 2014 - 22:13

ok, żeby nie bawic się w ciuciubabkę
Marku jeżeli możesz odpowiedz na pytania Morgana bo jak widzisz innych też interesuja odpowiedzi.
A ja mam oficjalną prośbę do Morgiego żeby przestał traktować Marka jak ucznia przy tablicy....

pzdr

JW

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika