Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Wybór Deski


146 odpowiedzi w tym temacie

#81 EriksonE

EriksonE

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 04 October 2014 - 08:09

Wracając do tematu, to Kielon - cyfry w moim poście mają znaczenie "2" nie wszystkie.

Odnośnie krawędzi efektywnej, nie jestem znawcą wszystkich technologii w snowboardzie, ale jak na mój gust to zwiększenie krawędzie efektywnej raczej nie jest uzyskiwane przez obcięcie nose i tail klasycznej deski. Wtedy nie podawno by krawędzi efektywnej a stosunek krawędzi efektywnej do całej długości i to on by się zmieniał. Podejrzewam że wydłużenie tego parametru deski niesie za sobą szereg bardziej skomplikowanych działań niż banalne skrócenie podniesionych odcinków deski. podejrzewam że przesunięty i wydłużony w stosunku do dł deski został jej rdzeń itp. Argument o tym że coś w snowboardzie jest elementem marketingu można odnieść do każdego rozwiązania czy technologii. Każdy trochę więcej jeżdżący na desce wie że bez większości udogodnień da się realizować pasje snowboardu, a nowości są tylko dodatkami wspomagającymi konkretne wyspecjalizowane obszary wykorzystywania deski (trzymanie krawędzi, lepsze lądowania, wyjeżdżanie z puchu, łatwiejsze rotacje, brak łapania bloków na railach itp.)

Pozdrawiam :)
  • kielon lubi to

#82 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 10:53

Krawędź efektywna jest bardzo ważna,ale zostaje właśnie to jak ona na całej lini pracuje i czy ta cała długość krawędzi jest rzeczywiście wykorzystywana.
Następna sprawa to bardzo szybka jazda na stoku, gdzie już się lekko "odpinamy", wiadomo,że nie wszędzie jest idealnie równo, są dziury załamania,itd. Z 2 desek o identycznej krawędzi efektywnej ta dłuższa będzie ciut lepsza. Ten dłuższy nose/tail pomoże Ci wybrać nierówność/sypki śnieg przy bardzo duzej prędkości. I tu nie ma zlituj się.

Musimy się jeszcze z jednym umówić. Nie wrzucajmy filmików dobrych riderów, bo według mnie to jest mały argument. Jak bym musiał to bym w pipie zrobił 720 na na desce 165, wrzucił filmik i napisał "nie demonizujmy super długich desek w pipie bo też dają radę". My tu mówimy o optymalności sprzętu do danego zastosowania,a nie czy na krótkiej desce da się pojechać w puchu.

#83 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 04 October 2014 - 11:46

Oczywiście, EE musi być dociśnięta na całej swojej długości. Tyle że to dotyczy każdej deski, bez względu na długość krawędzi efektywnej.

Jak mówimy o większej prędkości, to będzie dokładnie odwrotnie. Bardziej płaski krótszy nose powoduje że deska jest spokojniejsza, mniej ją podwiewa, mniej podbija przód. Dlatego deski sbx i race wyglądają jak wyglądają. W obecnych czasach w zasadzie te deski wcale nie mają nose (Oxess, Kessler, SG, Virus, F2, Volkl itd). A na slalomach czy crossach, nierówności masz nierówności do przejechania na pełnej. Nie możesz ich ominąć, musisz przeciąć je, musisz skoczyć, musisz wylądować itd.
Co jak co, ale twardzielom nie trzeba tłumaczyć co to jest effective edge i jaki ma wpływ na jazdę :) I tu nie ma zlituj, czekam aż ktoś "odważy się" napisać coś na ten temat.

Ja jestem zdania, że z dwóch desek o identycznej krawędzi efektywnej, ta krótsza będzie bardziej zgrabna, zwrotna, zabawowa, prostsza do rotacji, flat tricków.
A w puchu wielkich różnic nie będzie. Takich różnic wyporności "normalny" rider nie poczuje. Jeździć po twardym, będą obie dokładnie tak samo.

Nie wrzucać filmów dobrych riderów? Wolisz oglądać filmy gdzie po 3 skrętach w puchu następuje gleba? Wolisz oglądać jak koleś jedzie w puchu złamany w scyzoryk bez pracy kolan? W końcu wolisz oglądać filmy gdzie jest więcej widoków bo wstyd pokazać słaby skill? No chyba nie :)
Zdeżak ma 10 desek do wyboru, wybiera to co mu pasuje, jak pewnie wiesz, ten kolegi, nikt do niczego nie zmusi;)
Na filmie ma Volkla Xbreeda 156 cm który na trudniejsze warunki, freeride jest bardzo fajny. Bez względu na umiejętności. Ale ok, jak będę miał chwilę to wrzucę film na tej desce z kilkoma osobami które nie są ani Instruktorami wykładowcami SITS ani też zawodnikami :)

Mówimy tu o ogólnych zmianach jakie zaszły w snowboardzie. Jak już mówiłem, ogólnie WSZYSTKIE firmy poszły w tym kierunku. Deski krótsze a lepsze. Więc nie mam bladego pojęcia dlaczego uparcie chcecie wyważać otwarte drzwi. Wystarczy przelecieć się po stronach www i poczytać o kombinacjach effective edge.

Mi się już nie chce tego tłumaczyć, jak ktoś czegoś nie rozumie zapraszam na weekendowe szkolenie których będziemy mieć w tym roku sporo. Będą one prowadzone przez instruktorów SITS, także wykładowców, zawodników. Można będzie sobie potestować deski z krótszą i dłuższą krawędzią, samemu dojść do pewnych wniosków.

#84 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 October 2014 - 12:18

nikt nie wyważa otwartych drzwi, takie patenty trzeba używać z głową, a nie popadać z jednej skrajności w drugą...wydaje mi się, że to Ty dopiero, w tym sezonie przechodzisz przez te drzwi, które inni już pokonali o wiele wcześniej.

Użytkownik Arec edytował ten post 04 October 2014 - 12:20


#85 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 12:52

no Morgan Ty sie caly czas odnosisz do ubitego stoku...ja mowie o jezdzie gdzie nie ma podzialu stok/freeride. jest wszystko,czasem lod,kapka puchu,snieg z armaty,itd Wole miec w granicach rozsadku skrocona deske i nie isc w skrajnosc a jezdze ciut szybciej od Ciebie.

Poza tym jak Arec napisal. Chcesz wyplynac na jakiejs teorii ktora we freestylu i normalnej jezdxie jest od lat, a Ty ja probujesz odswiezyc i sprzedac jako swoja.

Nieladnie,niehonorowo;-)

#86 retro

retro

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1446 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 October 2014 - 13:55

No właśnie miałem pytać... Burek, Endeavor itp. mają to od kilku lat. Dlaczego u Voelkla dopiero teraz ? :)

Użytkownik retro edytował ten post 04 October 2014 - 13:56


#87 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 04 October 2014 - 16:13

no Morgan Ty sie caly czas odnosisz do ubitego stoku...ja mowie o jezdzie gdzie nie ma podzialu stok/freeride. jest wszystko,czasem lod,kapka puchu,snieg z armaty,itd Wole miec w granicach rozsadku skrocona deske i nie isc w skrajnosc a jezdze ciut szybciej od Ciebie.

Poza tym jak Arec napisal. Chcesz wyplynac na jakiejs teorii ktora we freestylu i normalnej jezdxie jest od lat, a Ty ja probujesz odswiezyc i sprzedac jako swoja.

Nieladnie,niehonorowo;-)


Hehe ale odwracanie kota ogonem. Marek, podnoszę rękawicę, proponuję ustawić się na Złotym Groniu, Zdeżu ma tam fotocellę, ustawimy tyczki i zobaczymy kto szybciej jeździ. Na obie nogi pojedziemy. Bo na krechę to wiesz, lekka amatorka...

Ale wracamy do tematu.
Sęk w tym ja cały czas tłumaczę że to nie ja wymyśliłem długość krawędzi efektywnej, tylko producenci nart. Nie dziś, nie wczoraj, ale lata temu.
Sport wyczynowy jest w pewnym sensie źródłem patentów, które z czasem wchodzą jak rozwiązania do produktów masowych. Tak jest w każdej dyscyplinie. Dlatego miękkie deski zmieniły kształty, co każdy już widzi. Inspiracją mogły być twarde deski, deski sbx. Never Summer jako pierwszy doszedł do wniosku że do freeridu wcale nie jest potrzebny długi i mocno podwinięty nose. Podobnie było już dawno temu w Arborze. Skrócili podwinięcie nose, zmienili geometrię czego efektem była dłuższa krawędź efektywna przy tych samych rozmiarach deski.

Większość z Was, jak widać, niestety nie miało za bardzo pojęcia w tym temacie. Dlatego fajnie że ten temat został wyjaśniony, a internetowe Trole, którym stał się np. Aro, zaprzeczają po to by zaprzeczać, edytując posty, zmieniając je by zachować twarz w tak OCZYWISTYCH tematach.

nikt nie wyważa otwartych drzwi, takie patenty trzeba używać z głową, a nie popadać z jednej skrajności w drugą...wydaje mi się, że to Ty dopiero, w tym sezonie przechodzisz przez te drzwi, które inni już pokonali o wiele wcześniej.


Nie Aro, ja przez ostatnie lata stwierdziłem że nie będę już nikogo edukował, dlatego o wielu rzeczach nie pisałem. A że poziom wiedzy jest jaki jest, dlatego powstały luki. Jak widzimy, temat wywołał lekki szok u tych którzy go nie znali. Tutaj akurat była to zasługa Impressa i jego parametrów, co zmusiło mnie do wyjaśnienia tego tematu.
W Twoim przypadku, jestem trochę zdziwiony brakiem wiedzy. W końcu jeździłeś na desce ze skróconą krawędzią efektywną i długim nosem, więc powinieneś zauważyć że nie taki diabeł straszny jak go malują. Nikt Cię nie przeszkolił, nie powiedział dlaczego tak a nie inaczej wygląda deska którą zabierasz na wyprawę życia??? Chyba nie, bo wtedy byś doskonale znał temat i go rozumiał od A do Z. Mamy tu więc lekki ciemnogród.

@ Retro - Volkl wydłużał i skracał krawędzie efektywne z mojej pamięci już w 2005 roku. Jak masz ochotę, to sprawdź zmiany pomiędzy białym Coalem z 2005 a następnym czarnym 2006. To była duża zmiana.

Długość krawędzi efektywnej w miękkiej desce, to jest na dzień dzisiejszy genialna podpowiedź co wybrać, co kupić i w jakiej długości.

Deska z krótszą krawędzią efektywną - możesz ją sobie wybrać krótszą niż po staremu.
Deska z dłuższą krawędzią efektywną - możesz ją sobie wybrać krótszą.

A cały temat ma jedno podłoże. Pełna IGNORANCJA sprzedawców, dla jednego z najważniejszych w obecnych czasach parametru desek. Parametru ważniejszego od długości deski, ważnego dla każdego, bez znaczenia co robi na stoku i na jakim poziomie umiejętności.

ps. odsyłam na snowboardingforum.com

Użytkownik mrgn edytował ten post 04 October 2014 - 16:15


#88 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 16:27

Morgan,juz to walkowalismy...rozsmiesasz mnie z tym switchem, musisz zejsc na ziemie.

O freeridzie jak widac nie masz pojecia,wiec dalsza dyskusja nie ma sensu.

Probujesz wszystkich na forum zdeprecjonowac zeby w koncu sprzedac pare desek...zalosne.

Czekam az odkryjesz,ze ustawienie wiazan na kaczke pomaga w jezdzie na switch;-)


#89 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 04 October 2014 - 17:18

Dla mnie switch nie jest śmieszny, jechałem już finał slalom Family Cup na switcha :D

Nie wiem czy mam pojęcie o freeridzie, możliwe jednak że coś wiem :D Ale chętnie poczytamy jakie Ty masz pojęcie. Możesz opisać np. zagadnienie szerszych nose względem środka czy tyłu deski, profilu podwinięcia nose, długości taila, długości krawędzi efektywnej w puchu itd. bezwzględne związki przyczynowo-skutkowe. Czyli szerszy nose - ... Bardziej płaski przód deski - ... itd. Takie podstawowe rzeczy podstawowe w doborze deski FR.

Marek, ja nikogo nie mam zamiaru zdeprecjonować, wyjaśniam jedynie dlaczego tak a nie inaczej dobieram ludziom długości desek, które dodatkowo dobrze znam.
Jeżeli jednak ktoś twierdzi że dłuższa deska będzie lepiej jeździć od krótszej ale z dłuższą krawędzią, to jest problem. W tej sytuacji, jako sprzedawca ale i rider, postanowiłem dokładnie, wraz ze schematami i przykładami rozwiązać ten problem. Co też uczyniłem, na moją miarę, w sposób łopatologiczny. Efekty tego są dobre, bo sporo ludzi wiem że ogarnęło temat.
Tu się nie ma z czym nie zgadzać, to wszystko jest oparte na podstawowych i niepodważalnych prawach fizyki. Więc jeśli komuś, z nie wiadomo jakiego powodu, chce się kłócić, iść pod prąd to jest to jego zmartwienie i hobby :)

Można sobie do codziennej jazdy, do parku, kupić krótszą deskę z dłuższą krawędzią efektywną i będzie super. Deska będzie zgrabniejsza, łatwiejsza a jeździć będzie lepiej niż dłuższa i cięższa starszej konstrukcji. Nie ma tu kompletnie znaczenia której firmy wybierzesz deskę, więc nie widzę w tym przypadku absolutnie żadnego marketingu z mojej strony.

Użytkownik mrgn edytował ten post 04 October 2014 - 17:19


#90 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 October 2014 - 18:18

Eee a nie Triax jest najważniejszy Maciek?

Dżołk oczywiście. Krawędź jak krawędź , jej nigdy za dużo ale... dla mnie deska to suma wszystkich elementów. Szejp, rdzeń, profil, ślizg, krawędź itd. Najdłuższa EE nie zrobi z hebla kosiora stąd nie bardzo rozumiem skąd nagle takie parcie i koncentracja tylko na EE (stąd wrzuta o Triaxie gdzie chyba ze 3 lata temu była podobna sytuacja)

#91 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 04 October 2014 - 18:35

@mrgn
miałem już się wypowiadać jak prosiłeś,ale po przeczytaniu kilku postów padłem:)Musiałeś poczynić na desce ogromny postęp skoro chcesz wyzwać Sąsiada na tyki:)Myślę,że każdy na tym na tym forum chciałby jeździć na swoją jak Sąsiad na SW:) Poniosła Cię fantazja dość poważnie:):)):1
www.snow4life.pl
www.sklep.snow4life.pl
www.signalsnowboards.com
www.wainmanhawaii.com
skype:snow4life.pl

#92 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 04 October 2014 - 19:23

Motylku, tak jest, krawędzi nigdy za wiele. Jakbym to gdzieś już słyszał;) Więc dlaczego biernie przyglądasz się tej dyskusji?
Przypomniałeś sobie o Triax. Bardzo dobrze :) Też ten temat komercyjnej ekipie się nie podobał. Pewnie że liczy się wszystko razem do kupy zebrane, czyli to z czym się wszyscy zgadzamy. Kupujesz deskę - kupujesz know how - czyli wiedzę firmy jak to wszystko ze sobą zgrać. Proste.

Natomiast dzięki takim informacjom jak parametry deski, m.in. EE - jesteś w stanie stwierdzić jaką deskę wybrać, możesz się też wspomóc czy wybrać dłuższą czy krótszą.
Możliwe że rozkminienie tego tematu pomoże zapobiec bezsensownym dyskusjom o "lepszą" długość deski dla kogoś. Nie spotkałem się by na żółtych stronach czy tu ktoś choćby wspomniał o tym parametrze. To jest pełna amatorka by bez sprawdzenia EE, twardo twierdzić np. deska 154 cm będzie za mała weź 156 cm.

@siwex - ten temat był poruszany, zawsze i wszędzie możemy się spróbować na slalomie :) Tyle że pamiętaj, kiedy Marek przez lata ładował parku, ja byłem naprzeciwko stukając po 250 tyczek dziennie ;)

#93 bonhomme de neige

bonhomme de neige

    Snołborder

  • 3MetryPuchu
  • 161 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 19:54

Wydłużanie krawędzi efektywnej i nowatorskie geometrie tipów dają bardzo dużo, nigdy bym nie przypuszczał że jako deskę allround będę miał blat w w rockerze w długości 154. Ale jest to mid-wide i ma do tego ma dobry patent na krawędź. Z drugiej strony mam podobnie jak pisał Marek - do FR dalej ideałem jest dla mnie 157, po prostu lubię mieć więcej deski poza trasą, chociaz pewnie jako że to 157 jest camberem jeździ porównywalnie albo ciut słabiej nawet w puchu niż rockerowe 154. A i co ważne obie deski krawędź efektywna prawie ta sama ok 120-121 cm. Także patrzmy do czego chcemy deck a nie szukajmy deski idealnej do wszystkiego.
  • mrgn lubi to
www.trzymetrypuchu.pl
www.poza-trasa.pl

#94 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 October 2014 - 19:56

Hello Morgan...
tutaj ziemia, wylądowałeś już ??? ;)))

Pamiętaj, że my tutaj cały czas odnosimy się do problemu wyboru deski dla konkretnej dziewczyny, której nie wrzucamy do jednego worka co Ty właśnie czynisz i próbujesz zapakować ją w ładną folię ze specjalnie wydłużoną krawędzią. Pamiętaj też, że czym więcej drewna tym więcej pójdzie w deske a nie w nogi, mówię tutaj o nierównościach na stoku, o których też wspomniał Marek. Także opierając się tylko na krawędzi efektywnej jest bez sensu...Jeszcze do nie dawna wszystkim polecales na siłę długie deski, w tym mnie, więc się pytam Ciebie, co się zmieniło, w ciągu kilku ostatnich dni, że nagle polecasz tak krótkie deski?

#95 Krzysiek A

Krzysiek A

    Dystrybucja Rossignol

  • Dystrybutor
  • 132 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 20:41

A dyskusja się rozpoczęła od momentu w którym ktoś odradził kupna Voelkla o danej długości...

Użytkownik Krzysiek A edytował ten post 04 October 2014 - 20:42


#96 Lolaa

Lolaa

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 20:55

sie chłopaki rozkreciliście z tą krawędzią efektywną :) az sie troche pogubiłam w tym wszystkim :)

#97 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 21:03

Łatwiej inicjować kiedy masz krótszą krawędź efektywną. Tutaj mówimy o jej wydłużaniu.

nie no @Retro/@md.sign - ja czytam ze zrozumieniem :). tylko nie wszystkie deski mają "ścięty" nose i tail, szczególnie te dla początkujących.

#98 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 04 October 2014 - 21:04

@ Bonhomme - 100% zrozumienia tematu, respect!

@ Aro, no cóż ja mam z Tobą począć. Nie wiadomo o jakim worku mówisz, ale widzę że nadal nic nie rozumiesz. Użyj choć trochę wyobraźni i zastanów się zanim coś znowu palniesz głupiego.

Pamiętaj też, że czym więcej drewna tym więcej pójdzie w deske a nie w nogi, mówię tutaj o nierównościach na stoku,

Jakie nogi? W czym pomaga wiszący w powietrzu dłuższy nose deski? Jakie wybieranie nierówności?
Jak nose jest agresywniej podwinięty to możesz na walla na takiej desce wjeżdżać na krechę.

Polecałem do jazdy dłuższe deski i nadal to robię. Jak się ogarniesz, to zrozumiesz dlaczego.

@Kielon - deski dla początkujących mają mieć wg. producentów krótszą krawędź efektywną, mają być łatwe, skrętne i przyjazne w postępach.

@Krzysiek A - przypomnij sobie rok temu sytuację, gdy wstawiłem recenzję Volkl Stroke. Nastąpił zmasowany atak w celu zdeprecjonowania tego co piszę :)

Użytkownik mrgn edytował ten post 04 October 2014 - 21:10


#99 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 October 2014 - 21:24

@Kielon - deski dla początkujących mają mieć wg. producentów krótszą krawędź efektywną, mają być łatwe, skrętne i przyjazne w postępach.

Yes, Yes,Yes :yahoo: .
  • Arec lubi to

#100 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 October 2014 - 21:29


"Jak nose jest agresywniej podwinięty to możesz na walla na takiej desce wjeżdżać na krechę."
padłem teraz na ziemie :hahaha2: :hahaha2: :hahaha2:
...sorry ale ja już nic nie komentuję dla mnie już wystarczy.