Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

"kaczka" A Ból Kolan I Kostki


54 odpowiedzi w tym temacie

#21 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 26 November 2012 - 22:52

No dobrze...
to wracając do meritum ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i liczę na dalsze wskazówki :)

od 2008roku jeżdżę na takim secie:

deska apo abyss 149cm
buty Salomon Kiana (flex 7 według producenta) - nie sądzę, żeby buty nadawały się już do wymiany, nie rozczłapały się, są nadal dość twarde i mocno trzymają nogę
wiązania - ride spi - tu mi się pewnie oberwie... ale co zrobić, że ja lubię taki beton? No i dopóki nie było zmiany kątów, to w wiązaniach jeździło mi się przecudnie.

Wcześniejsze kąty: +15/+30 teraz -15/15 (takie mi zalecił instruktor)
Tutaj kombinowałam w różny sposób, ale tak jak pisałam, w granicach 5-15, także nie ma mowy o jakiś różnicach rzędu 45stopni ;)

Stance: licząc od środków dysków 60cm, wcześniej był mniejszy, ale kazali zwiększyć. Początkowo było to dla mnie bardzo dziwne ustawienie, nienaturalne, ale po kilku zjazdach jakoś się przyzwyczaiłam. Instruktor twierdził, że mogłabym jeszcze go zwiększyć, ale już nie bardzo to sobie wyobrażam ;)
Wzrost: 160cm czyli krótkie nogi ;)

Sezon - tu powinnam uściślić ;) oczywiście nie spędzam całej zimy na stoku, zwykle to jakieś dwa wyjazdy tygodniowe, dwa wypady weekendowe i kiedy kasa pozwala, to wyprawy na poznańską maltę. Dwa lata temu cały sezon na malta ski przejeździłam regularnie raz w tyg po 4h, narty + sb, oczywiście problemów z kolanami nie było ;]
I dalej odnośnie kolan, rekreacyjnie i amatorsko-sportowo uprawiałam kilka dość obciążających kolana sportów, m.in. koszykówkę, jeździectwo (to przez 10 lat, 4 lata bardzo intensywnie), tae-kwo-do - nigdy żadnych kontuzji kolan - to odnośnie tego, co napisał Bodek. Cały zeszły rok dwa razy w tyg. miałam treningi tae-kwon-do olimpijskiego, czyli nogami namachałam się dużo ;) Piszę o tym, żeby zaznaczyć, że nie było tak, że moje nogi/kolana nic nie robiły i nagle dostały wycisk na stoku. A co mnie najbardziej boli, to był naprawdę lajtowy wyjazd, żadnego ciśnięcia, bo ze względu na kostkę nie poszłam do parku ani na tyczki, więc nogi nie powinny dostać w kość.

I teraz odnośnie techniki i tego, co napisał Jancio:
Możesz i pewnie masz sporo racji, ale mam dwie wątpliwości, może się do nich odniesiesz ;)
1. Błąd o którym piszesz, jest chyba jednym z najczęściej popełnianych przez początkujących i samouków. Więc w takim wypadku, czy na bóle kolan nie powinna cierpieć większość snowboardzistów na stoku? Bo kiedy patrzę na ludzi na stoku to większość jeździ tak, jak to opisałeś i ma wiązania ustawione na kaczkę :D Tych, co mają prawidłową postawę jest może z 10%, ale może ja w złe miejscówki jeżdżę ;)
2. Oczywiście, zanim pojechałam na kurs było kolanko pod kolanko, otwieranie się w kierunku stoku, ale zaraz na początku wzięli się ostro za naszą postawę, bardzo dużo ćwiczeń przede wszystkim na dobre ustawienie kolan i góry. Nie jest tak, że moja pozycja jest idealna i jeszcze dużo przede mną, ale wydaje mi się, że już bliżej jej do poprawnej niż do "starej kierunkowej" - tak sądzę po wideoanalizach i rozmowach z instruktorem, który na końcu kazał mi przede wszystkim pilnować rąk które za słabo odstawiam od ciała i powiedział, że ustawienie tułowia bardzo się poprawiło i tragedii nie ma.
Inna sprawa to switch, gdzie cała sylwetka mi się rozwala, bo na switchu jestem jak zupełnie początkujący :) ale tego switcha to było może razem ze 3h ślizgania się.
Tak czy siak będę pracować nad sylwetką bo chcę lepiej jeździć i też zbierać kolejne znaczki ;) Ale to trochę smutna perspektywa, jeżeli dopiero idealna postawa (do której jeszcze pewnie będę długo dążyć) pozbawi mnie bólu :(

Czekam na dalsze wskazówki, bo wyjazd już 8.12
Mam nadzieję, że jednak uda mi się zachować kolana, nie trzeba będzie odcinać i wsadzać w kopertę ;)

ps. na snb zaczęłam w momencie, kiedy na naszych stokach zaczął się Polish Carving Kicz. Narciarze odrzucali kijki, rozstawiali nogi tak, by pociąg mógł przejechać i jeździli w swoim mniemaniu jak zawodnicy na Euro-sporcie, bujając się z rączkami na samolot :D Wtedy stwierdziłam - ja tak jeździć nie będę ;) i chwyciłam deskę. Jak ta żenada się skończyła i carving zaczął przypominać carving, to wróciłam do nart obok snb ;)

Pozdrawiam serdecznie!

edit: zapomniałam dodać, a to może ważne ;)
pochylenie łyżek: 18 przód i tył ;)

Użytkownik Finlarod edytował ten post 26 November 2012 - 22:58


#22 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 26 November 2012 - 23:25

no to powiem ci tak pobieżnie: oczywiście stance i ogólnie ustawienia są bardzo indywidualną sprawą, ale ja przy swoich 196 centach jeżdżę 61-63... trochę wąsko ale tak mam... natomiast twój stance... no chciałbym to zobaczyć w realu... :bag:
a swoją drogą, to życzę wszystkim, zeby ich problemem były "za słabo odstawione ręce"...

Użytkownik praxx edytował ten post 26 November 2012 - 23:27

skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#23 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 26 November 2012 - 23:25

Stance chyba jednak za szeroki jak na dziewczynę i z wzrostem 160cm, ustawiłbym między 56-58 cm stance, jeśli śmigałaś 30/15 to przestawiłbym na początek na 21/-6, później sprawdziłbym na ustawieniach 18/-9 itd. w tedy sama zobaczysz i wyłapiesz te odpowiednie ustawienie, ja miałem podobny problem ale w drugą stronę i nigdy już nie powróciłem do ustawień na 30/15 :)

#24 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 26 November 2012 - 23:35

no to powiem ci tak pobieżnie: oczywiście stance i ogólnie ustawienia są bardzo indywidualną sprawą, ale ja przy swoich 196 centach jeżdżę 61-63... trochę wąsko ale tak mam... natomiast twój stance... no chciałbym to zobaczyć w realu... :bag:
a swoją drogą, to życzę wszystkim, zeby ich problemem były "za słabo odstawione ręce"...

Praxx, problemów jest dużo więcej, a na dzień dzisiejszy największym jest ból kolan :( A na kursach tak jest, że wszystko powinno być tip-top i ustawienie rączek to bardzo poważna sprawa :D
Też mi się wydaje, że ten stance trochę duży, no ale wtedy posłuchałam autorytetu ;)

Użytkownik Finlarod edytował ten post 26 November 2012 - 23:38


#25 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 26 November 2012 - 23:39

zmień kurs... albo kursatora...
zapraszam na kott'a w imieniu własnym i organizatorów... (niektórzy to moi koledzy... wiesz...)... :bag:
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#26 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 27 November 2012 - 00:02

Jeżeli chodzi o KOTT'a to oficjalne zapisy już niedługo...te nie oficjalne już trwają :D i żeby nie być gorszym , też zapraszam w imieniu własnym, organizatorów i oczywiście w imieniu całej bandy, o pseudonimie "Loża szyderców" - a jest tutaj kilku takich :lolbounce:

#27 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 27 November 2012 - 00:04

Ja to sobie myślę, że problem powodować może sporo za szeroki stance. Zmniejszyłbym o 5cm i sprawdził...
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#28 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 27 November 2012 - 00:13

tak czy inaczej: najlepszego urodzinowo...
a tu taki mały surpraise:
:papa:
  • szznp lubi to
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#29 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 27 November 2012 - 00:41

To już ta godzina! Dzięki Praxx ;]

I dzięki chłopaki, już wiem, że kombinowanie zacznę od stance'a :)

#30 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 27 November 2012 - 08:19

pilnować rąk które za słabo odstawiam od ciała

pochylenie łyżek: 18 przód i tył ;)


problem (jeśli to w góle problem) masz odwrotny niż większość... zdecydowanie mogę powiedzieć, że jesteś oryginalna... :uczen:

co do łyżki... hmmm... jak ty to zmierzyłaś...? ;)

jeśli chodzi o sam problem z bólem to ja jestem prawie przekonany, że jednak zbyt radykalnie zmieniłaś ustawienia, a stance masz szerszy od większości z nas :terefere:

posłuchaj Aro i zmień kąty na +21/-6... stance zredukuj do 56cm i powinno być o niebo lepiej :ashamed:
no board no fun!

#31 Molek

Molek

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam III klasę SITS PZS

Napisano 27 November 2012 - 17:13

Stance musi być na rapie więc chwyć za krańcowe inserty i wepchnij tam śrubki, frajda z jazdy frajdą ale wyglądać trzeba ! O :yahoo:

#32 Bloodwyn

Bloodwyn

    Blat forumowy

  • Snowboard Summit Squad
  • 929 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 27 November 2012 - 22:52

W kolejności od najmniejszego spamu :P

1. O wiele za szeroki stance jak na 160cm wzrostu! Ja przy 179cm na takim śmigam, zmień koniecznie wg mnie ok 4-5cm mniej.
2. Sto lat :D!!!
3. Zapraszam na KOTT'a, jak zgłosisz się jeszcze dziś w swoje urodziny to dostaniesz gratis koszulke i DeSyr na miejscu :P
4. Jancio kurde nick mnie zmylił, byłbym o wiele wcześniej :P
5. W grudniu w Polsce spodziewamy się "mega dump!"

#33 JaMMiQ

JaMMiQ

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 28 November 2012 - 23:43

Ja sobie wyobrażam jak to musi wyglądać tym bardziej że koleżanka stwierdziła że ma krótkie nogi.
No tylna nózka jednak ogromny przeskok w kątach.

#34 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 29 November 2012 - 00:06

Kurcze widze stare nicki że snb.pl Fin;p ja cie trochę rozumiem. Jeździłem wcześniej kierunkowo i dość wazko 36-39/21-24 i. Stance 50-52. Teraz jeżdżę 24/-6 lub -9 i jest ok. I stance 59-62 przy 180cm

Jeżeli masz pochylone łyżki to je odegnij tak żeby do wlozonego buta przylegaly nie dalej. Pytanie najważniejsze bo chyba przeoczylem. Która noga pierwsza zaczęła cie bolec? Przednią czy tylnia? Mi walka z kierunkowymi przyzwyczajeniami zabrała że 20dni na śniegu a przestawienie sie na kursie to była masakra. Zmniejsz stance najlepiej środkowe inserty kaczka, pozycja i bedzie ok. A ból stopy od wewnętrznej strony może wynikać z składania z kolanka w czasie skrętu;pp

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2
Za błędy odpowiada autokorekta a nie ja;p

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#35 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 29 November 2012 - 10:08

A śmiejcie się śmiejcie z moich rączek ;)

Kurcze, patrząc po waszych radach i stancach, jakie macie, to ja nie wiem jak to możliwe, że instruktorka kazała mi taki stance zrobić, a jeszcze twierdziła, że może być większy :D Wcześniej miałam właśnie na środkowych insertach, taka pozycja wydawała mi się naturalna...

Shreku, niestety trudno mi powiedzieć, które kolano było pierwsze, przypuszczam, że przednie bo to później bolało mocniej niż tylne.

To robię taki plan działania ;)
1. Zmniejszenie stancu ;)
2. Zabawa kątami (chcę jeszcze spróbować przy tych -15/15 bo switch u mnie to masakra, a wydaje mi się, że przy kątach typu -9/24 na switchu będzie trudniej)
3. łyżki ;) - pochylam, coby mi przypominały o zgięciu kolan, to lepiej, żeby zostały :D Ale zawsze mogę zrobić "jeden ząbek mniej" ;)

Rozpoczęcie testów: 8 grudnia w Chamrousse :D (btw. ktoś się wybiera? :>)

ps. a co do jednego i drugiego forum, jak powstało to, to tamto opuściłam ;p nawet na początku kilka postów napisałam. Ale że nie było w międzyczasie czym się chwalić, to siedziałam cicho ;p

Pozdrawiam serdecznie i dzięki za rady :)

ps. 2 a w tym roku kiedy będzie KOTT? ;> Przydałoby się, bo ostatnio ubzdurałam sobie, że przed śmiercią chcę zjechać z Elbrusa :D

Użytkownik Finlarod edytował ten post 29 November 2012 - 10:14


#36 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 29 November 2012 - 10:35

powinno ci się poprawić od samej ilości i jakości odpowiedzi udzielonych przez kolegów, a obfitość troski, którą na ciebie przelali, swoją balsamiczną mocą, nie pozwoli już na odrobinę żadnego bólu, choćbyś dziewięć razy z elbrusa zjechała wcześniej na piechotę go pokonując (bez przerwy oczywiście)... :bag:
co do kott'a - śledzimy forum... i odzywamy się czasem... :ok:
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#37 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 29 November 2012 - 10:48

obstawiam więc zatem ze jezdzac zabardzo zwracasz sie w kierunku jazdy i od tego moze kolanko bolec, tez tak miałem. ( pomiajm fakt ze po 8 latach jazdy kierunkowej polecałbym wizyte u kogoś kto ci kregosłup wyprostuje, ja tak miałem i kolano bolało nie tylko podczasjazdy oakzało sie ze byłem cały skrecony w prawo ( goofy ) kręgosłup, miednica i zle sie w stawach kolanowych kości zgrywały... 5 min wizyty u kogos kto mnie ponastawiał i juz nie boli

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#38 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 29 November 2012 - 10:54

Shreku nie strasz mnie! Ja mam jeszcze nadzieję skoczyć kiedyś na twardziela ;]
Wizyta u "nastawiacza" to pewnie nie jest zły pomysł, ale boję się takich zabiegów jak ognia ;/ byłam raz, jak mi głowę skręcił i chrupnęło, to myślałam że już głowy nie odwinę :D

#39 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 29 November 2012 - 10:55

ps. 2 a w tym roku kiedy będzie KOTT? ;>


nieważne kiedy... zapisuj się w ciemno... krwawy czeka na nowe ofiary... >:D
no board no fun!

#40 Bloodwyn

Bloodwyn

    Blat forumowy

  • Snowboard Summit Squad
  • 929 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 November 2012 - 18:08

offtop

15-17 luty 2013

czekam czekam tylko czy sie doczekam :P? Połowy miejsc już nie ma