Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

"kaczka" A Ból Kolan I Kostki


54 odpowiedzi w tym temacie

#41 Kwinto76

Kwinto76

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 November 2012 - 22:13

Finlarod - tak jak chłopaki wspominali - 60 to przy takim wzroście jak dla mnie z 5 cm za dużo (przy 175cm mam 58-62 cm). Bardzo mocno obciążasz zewnętrzną część ud - to może prowadzić do bocznego przyparcia rzepek - stąd ból. Możesz spróbować rozciągania mięśni bocznych uda. Możesz w domu stanąć w pozycji podstawowej i sprawdzić w jakiej szerokości jest Ci najwygodniej (mierząc od środków stóp).

Druga sprawa to sprawdź czy nie wypychasz zbyt mocno kolan do przodu w celu obniżenia pozycji - często kolana wychodzą bardzo mocno przed przednią krawędź deski, co bardzo mocno obciąża kolana.

Trzecia rzecz to kąty - tu niestety śrubokręt i sprawdzanie. Mi +15/-15 zupełnie nie pasuje i najczęściej mam +21/-18 :)

#42 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 November 2012 - 23:08

...
Druga sprawa to sprawdź czy nie wypychasz zbyt mocno kolan do przodu w celu obniżenia pozycji - często kolana wychodzą bardzo mocno przed przednią krawędź deski, co bardzo mocno obciąża kolana.
...


kurde...a da się tak zrobić ;) ? powinno być chyba na zewnątrz ;)

#43 Kwinto76

Kwinto76

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 November 2012 - 23:54

uwierz że się da ;) kolana na zewnątrz ale też bez przesady ;)

#44 Bodek

Bodek

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 01 December 2012 - 11:33

Finlarod na bolące kolanka polecam również opaskę z neoprenu u mnie sprawdza się od lat i w treningach i na desce.

#45 l3wy

l3wy

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor Rekreacji MENiS

Napisano 01 December 2012 - 12:50

Witam sąsiadkę z wlkp:)

Chłopaki, chłopaki... a czy nie jest tak, że ta gorsza płeć naturalnie nawet podczas chodzenia ustawia stopy na kaczkę, co później na desce jest dla nas naturalne?

U kobiet jest na ogół trochę inaczej, dodając do tego radykalną zmianę kątów tylniej nogi, gdzie styl jazdy został podobny i powstał ból. W którymś z postów Jancio miał rację, że najprawdopodobniej nadal tylne kolano momentami pracuje tak jak przy jeżdzie 30/15 na+, a w kaczce powinno być zupełnie inaczej. kolana na zewnątrz i nie otwieranie się do kierunku jazdy co przy dwóch + jest bardzo częste.

Wg mnie przestawianie z 30/15 na 15, -15 to jakiś poroniony pomysł. Każdy powinien szukać swojego ustawienia, jeśli nie jeżdzi się tyle samo na 1 i 2 nogę i nie kręci grubych trików z dużymi rotacjami to absolutnie symetria nie jest potrzebna w kątach.

Zacząłbym od góra +18 bądź mniej i minimalnego minusa na drugiej nodze. Najlepiej w domu przestawiać wpinać się w wiązania robić troche przysiadów etc i wtedy czuć czy kolanka prawidłowo się ustawiają czy też nie, po kilku przestawieniach idzie wyczuć przy jakich kątach jest najbardziej komfortowo. Ale jest to sprawa indywidualna.

Stance - też sprawa indywidualna ale zbyt duży stance jest zwyczajnie cholernie męczący i wymaga wzmożonej pracy nóg, więc trzeba znaleść złoty środek, osobiście wolę mniejszy stance ale gdy trzeba to mocniej na nogach popracować, kolana wypchnąć na zewnątrz etc.

Użytkownik l3wy edytował ten post 01 December 2012 - 12:52


#46 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 02 December 2012 - 01:36

Bardzo dziękuję wszystkim za sugestie :)

Wygląda na to, że jednak trzeba będzie te kąty zmienić - trudno, do switcha będę podchodzić dłużej ;)
Wyjazd już za tydzień, także śrubokręty w dłoń!
Zdam relację z wyników ;)

#47 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 17 December 2012 - 00:10

Po wypadzie na rozpoczęcie sezonu, mogę stwierdzić, co następuje ;)
Oczywiście mieliście rację :D
Zmniejszyłam stance - na jakieś 56cm. Wjeżdżam na górę, płaska nartostrada - od razu pojawia się ból w kostce. Zjazd i powrót na górę - zmiana kątów i cały tydzień było wszystko ok. Wróciłam bez kontuzji, oprócz standardowych bólów mięśni ucieszonych, że w końcu miały co robić, nic mi nie dolega ;)
Nie wiem, jakie dokładnie kąty mam teraz, bo śnieg sypał i wiało - tu zrobiłam więcej, tam mniej - grunt, że wszystko śmiga i na switchu tragedii nie ma (chociaż btw do ciętych to jeszcze daleka droga yhhh :/)
Podsumowując: dbajcie o swoje kąty!!! :D
Kto by pomyślał, że te kilka ząbków w tą czy w tą może zrobić taką różnicę....

Użytkownik Finlarod edytował ten post 17 December 2012 - 00:11


#48 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2012 - 08:21

Czasem jeden zabek przy szerokim stance może dzielić frajde od meczarni, chociaż mówi sie że 1 zabek to za mało żeby odczuć zmianę.

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2


Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#49 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 03 January 2013 - 01:11

Chłopaki!!!
Jeszcze jedno pytanie mam :)
No bo tak: jak ustawiam wiązania na środkowych insertach, to za wąsko (dzisiaj tak jeździłam, i mi dziwnie niestabilnie, raz jedną, raz drugą nogę obciążam)
Ustawiam na najbardziej oddalonych od siebie - za szeroko i wiadomo, co jest.
Najlepiej jest, jak jedno wiązanie jest na środkowym, a drugie na najbardziej oddalonym - ale czy to nie zaburza mojego środka ciężkości na desce?
Decha fr z setbackiem, więc jak dam tylne wiązanie bardziej do tyłu, to setback robi się większy i przód zaczyna mi pływać, jak dam przednie do przodu, to setbacka prawie nie ma, decha mam wrażenie gorzej trzyma na krawędzi. Nie wiem, która alternatywa jest lepsza, z którą walczyć i do której się przyzwyczaić. Bo nowych insertów raczej nie dowiercę :D
Pozdrawiam was serdecznie!

#50 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 03 January 2013 - 01:49

masz Ride SPI to możesz na dyskach przesunąć wiązania (moje dyski SPI tak mają) ustawiasz te dwie szczeliny równolegle do osi deski i co do milimetrów możesz zmieniać :) zachowując fabryczny setback deski.

#51 Finlarod

Finlarod

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 141 postów
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 03 January 2013 - 02:14

Fantastycznie, dzięki :)
Pokombinuję ze śrubokrętem w takim razie :)

#52 rentgen

rentgen

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 603 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 05 January 2013 - 20:04

wiązania musisz miec ustawione idealnie równo do nose jak i taila, można zmierzyć miarką no chyba że się wybierasz w puch to wtedy mozna pokombinować z przestawieniem wiązań w stronę taila. Rozmiar stance możesz przesunąć na dyskach tak jak doradza Szym Szym.

#53 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 05 January 2013 - 22:22

nie musisz mieć wiązań ustawionych równo do nose i tail. To zależy od stylu jazdy, czy freestyle(wtedy lepiej po równo) czy jazda na krawędzi(wtedy fabryczne ustawienie) czy puch (wtedy do tyłu) Sporo desek ma fabrycznie setback i bez sensu jest niwelować go skoro decha w ten sposób została skonstruowana.

#54 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 January 2013 - 23:36

Myślę, że Reniowi chodziło o równe rozstawienie na insertach, względem ich środka symetrii, czy jak to nazwać.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#55 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 06 January 2013 - 00:15

wtedy by się zgadzało żeby na insertach symetrycznie ustawiać :) ale trzeba mieć świadomość że nie zawsze idzie to w parze z równą odległością do nose i tail co zależy od deski już.