Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Ustawieie Wiązań Na Desce.


231 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 11:47

Witam,

Piszę tutaj, ponieważ nigdzie nie znalazłem. Kupiłem książkę i też nie ma. Jestem początkującą osobą.

Proszę napiszcie jak ustawić prawidłowo wiązania na desce - nie chodzi mi o kąty. Wyczytałem na innym forum, że po instalacji wiązań but musi idealnie równo wystawać z przodu i z tyłu deski. Jak się to ma do tego co przeczytałem później - oba wiązania muszą być zamontowane symetrycznie w jednej linii. O ile z moimi wiązaniami nie mam problemu, o tyle moja żona ma wiązania na granicy i pasują zarówno rozmiary M jak i L (41,5). Jest tylko jeden problem, ani w tych, ani w tamtych nie da się ustawić idealnej pozycji - tak, żeby but równo wystawał z przodu i z tyłu. Nie wspominam już o tych kółkach z kątami bo te nie są wtedy symetryczne - podejrzewam, że to duży błąd.

Stąd moje pytanie jakie są najważniejsze zasady montażu wiązań ? Oczywiście zdaję sobie sprawę że kąty to już inna bajka. Ewentualnie proszę o radę czy już na początku ustawić kaczkę ? Ostatnio instruktor dał nam takie deski (wcześniej jeździliśmy na 21, 7 - ostatnio na pożyczonych -6,+6).

Z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość.

#2 Iwo

Iwo

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 11:55

Ewentualnie proszę o radę czy już na początku ustawić kaczkę ? Ostatnio instruktor dał nam takie deski (wcześniej jeździliśmy na 21, 7 - ostatnio na pożyczonych -6,+6).

Z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość.

Kaczka jest najbardziej ergonomicznym ustawieniem, najmniej odczuwają ją nasze kolana. Na początek wydaje mi się, że odpowiednie kąty to +12-18 z przodu i -6-15 z tyłu - jest to sprawa indywidualna i dobierz tak jak jest Ci najwygodniej :)
Stomp that trick, or die tryin'

#3 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 12:05

Jeżeli chodzi o ustawienie wiązań - podstawa wiązań nie może wystawać poza krawędzie deski! nawet po wysunięciu pedałów gazu. Co do buta ta sama sytuacja, co prawda jeżeli but wystaje do około jednego centymetra to nie ma tragedii :)

Zamieszczam kilka fotek ustawień wiązań, może Ci coś pomogą :)

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

pzdr.....

Użytkownik Aro edytował ten post 25 December 2010 - 12:22


#4 ucizze

ucizze

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 12:38

Jeżeli chodzi o ustawienie wiązań - podstawa wiązań nie może wystawać poza krawędzie deski! nawet po wysunięciu pedałów gazu. Co do buta ta sama sytuacja, co prawda jeżeli but wystaje do około jednego centymetra to nie ma tragedii :)

Zamieszczam kilka fotek ustawień wiązań, może Ci coś pomogą :)

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

pzdr.....



Aro jaki ty masz rozmiar tych wiązań i rozmiar buta? :o

#5 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 12:45

Rozmiar wiązań S/M rozmiar buta 41

pzdr...

#6 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 13:15

No dobra, ale jeśli deska jest szeroka, a but mimo tego wystaje - 44 ? to co z tym zrobić ?

Wiązania nie wystają (L). Czy środek obu wiązań ma być ustawiony symetrycznie ?

#7 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 13:46

No dobra, ale jeśli deska jest szeroka, a but mimo tego wystaje - 44 ? to co z tym zrobić ?

Wiązania nie wystają (L). Czy środek obu wiązań ma być ustawiony symetrycznie ?


a w ogóle przy jakich ustawieniach kątów wiązań but Ci wystaję, rozumiem, że masz deskę midwide lub wide i Ci nadal buty wystają?

Tak wiązania muszą być symetrycznie ustawione w "linii poziomej"

#8 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 14:20

a w ogóle przy jakich ustawieniach kątów wiązań but Ci wystaję, rozumiem, że masz deskę midwide lub wide i Ci nadal buty wystają?

Tak wiązania muszą być symetrycznie ustawione w "linii poziomej"



Tu są zdjęcia wiązań żony - z nimi mam najwięcej problemów :( Wiązania są przesunięte do tyłu (jazda w puchu). Do tego przednia noga 21 stopni, a tylna 3 lub 6 (nie pamiętam). Wiązania są ustawione dokładnie w osi na desce (środek wypada idealnie 11,5-12 cm od brzegu deski). Zastanawiamy się nad zmniejszeniem przodu do 15 stopni a tyłu na -12 stopni (tylko czy to nie będzie za duża różnica).

W tym układzie tylny but jest idealnie na środku i wystaje równo po około 2-3 cm z każdej strony deski, przedni wystaje około 1 cm (z powodu ustawienia kątów).

Załączone miniatury

  • deska_1.jpg
  • deska_2.jpg


#9 Konrad

Konrad

    Starszy snołborder

  • Snowboard Summit Squad
  • 595 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 14:38

to zależy od preferencji ridera z jakimi kątami się dobrze jeździ... ale mam takie pytanie po co chcesz je tak zmienić w kaczkę?
9 na 10 wyapdków zdarza się w domu... Lion radzi nie siedź w domu

#10 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 15:00

to zależy od preferencji ridera z jakimi kątami się dobrze jeździ... ale mam takie pytanie po co chcesz je tak zmienić w kaczkę?


Bardziej interesuje mnie czy wiązania na desce są zamontowane prawidłowo. Kwestią drugorzędną jest ustawienie kątów. Zastanawia mnie tylko to, że ostatnio instruktor dał nam takie deski z kaczką i powiedział, że od ustawień dla początkujących się odchodzi (czyli 30/15 i 21/7) są BE. A kaczka to jedynie słuszne rozwiązanie :)

Jednak wracając do meritum - czy obecnie wiązania są ustawione prawidłowo ?

#11 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 December 2010 - 16:00

Aro, ale Ty powinieneś sobie poustawiać te wiązania pod buta. Nie jest dobrze. Przesuń heelcup do przodu, cofnij pedał gazu na max do tyłu, but w tej chwili nie ma kontaktu z pedałem gazu, wisi w powietrzu. Tak się nie da jeździć :)

#12 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 16:55

Super :)

A może ktoś wypisze najważniejsze zasady dotyczące montażu wiązań na desce - OCZYWIŚCIE POMIJAJĄC KWESTIĘ KĄTÓW.

Bo zaczynam wątpić czy ktokolwiek wie jak to zrobić. Instrukcję znalazłem na forach zagranicznych ale nie za bardzo rozumiem różne kwestie.

#13 brokuł

brokuł

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 353 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 25 December 2010 - 17:11

Ale w czym problem? Przecież dyski masz tak ustawione, żeby nie regulować wiązań na desce w lewo/prawo, jedynie przód/tył. Wtedy wiązanie tylko przykładasz, śrubka, śrubokręt i przykręcasz :) Pewnie i tak nawet nie odczujesz jeśli będziesz mieć centymetr w lewo czy w prawo skoro jesteś osobą początkującą ale przykręć tak jak napisałem i będzie lala. Jeśli przykręcasz dyski inaczej to cośtam zaburzasz i w ogóle jest diabeł, przynajmniej tak mi w sklepie powiedziano Dołączona grafika

Nie ważne skąd pochodzisz i gdzie teraz jesteś

ważne, że masz dla innych otwarte serce!


#14 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 19:21

Nadal wierzę, że ktoś kto się na tym zna napisze jak dokładnie zamontować wiązania i jak zrobić to zgodnie z rzemiosłem.
Nie chcę się uczyć jeździć na źle zmontowanych wiązaniach.

Powoli zaczynam wierzyć, że nikt nie wie jak to zrobić :) Albo wszyscy mają to w D...., tylko ciekawe że nie jeżdżą na deskach wyrwanych ze ściany czy na desce od prasowania - przecież nie ma różnicy na początku i i tak się tego nie odczuje.

Na forum narciarskim po zapytaniu jak zamontować wiązania, momentalnie 10 osób pisze dokładnie jak i dlaczego. Tutaj każdy pisze jakieś brednie nie wnoszące niczego do mojego pytania.

W książkach też nie ma, więc może po prostu nikt nie wie w Polsce jak to zrobić. Może zapytam w US.

Użytkownik Pitura25 edytował ten post 25 December 2010 - 19:26


#15 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 December 2010 - 19:33

Nadal wierzę, że ktoś kto się na tym zna napisze jak dokładnie zamontować wiązania i jak zrobić to zgodnie z rzemiosłem.
Nie chcę się uczyć jeździć na źle zmontowanych wiązaniach.

Powoli zaczynam wierzyć, że nikt nie wie jak to zrobić :) Albo wszyscy mają to w D...., tylko ciekawe że nie jeżdżą na deskach wyrwanych ze ściany czy na desce od prasowania - przecież nie ma różnicy na początku i i tak się tego nie odczuje.

Na forum narciarskim po zapytaniu jak zamontować wiązania, momentalnie 10 osób pisze dokładnie jak i dlaczego. Tutaj każdy pisze jakieś brednie nie wnoszące niczego do mojego pytania.

W książkach też nie ma, więc może po prostu nikt nie wie w Polsce jak to zrobić. Może zapytam w US.


But nie musi idealnie równo wystawać z przodu i tyłu. Pokaż na jakimś zdjęciu z czym masz problem, teoretyzowanie to jedno a praktyka to drugie. Buty, wiązania, znacząco różnią się od siebie, także inaczej też się ustawia wiązania. Nie wszystkie wiązania mają te same możliwości regulacji, czasami by było idealnie trzeba zmienić wiązania na mniejsze/większe/inne albo z tym żyć ;)

#16 martwy

martwy

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 14 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 19:51

Aro,[...] Nie jest dobrze. [...] Tak się nie da jeździć :)


Tymczasem Aro wyjeździł na źle ustawionych wiązaniach II klasę SITS PZS, no offence Panowie, ale ciekawie się to zgrało :D tylko żeby nie było, że się wymądrzam, bo w najbliższym czasie czeka mnie ustawianie wiązań to może też wrzucę foto żeby się skonsultować ;)

#17 Jaceksp

Jaceksp

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1268 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 19:53

Na II klase Aro nie zdawał na PR :))) Nie ta deska nie te wiązania :)

#18 Pitura25

Pitura25

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 10 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2010 - 20:19

But nie musi idealnie równo wystawać z przodu i tyłu. Pokaż na jakimś zdjęciu z czym masz problem, teoretyzowanie to jedno a praktyka to drugie. Buty, wiązania, znacząco różnią się od siebie, także inaczej też się ustawia wiązania. Nie wszystkie wiązania mają te same możliwości regulacji, czasami by było idealnie trzeba zmienić wiązania na mniejsze/większe/inne albo z tym żyć ;)


Zdjęcie (powyżej) bez wiązań pokazuje, że przednie wiązanie (21 stopni) znajduje się na krawędzi deski - po założeniu pedału hamulca, pedał delikatnie wystaje poza obrys deski (około 0,5 cm). Czy to nie jest błąd ? Obecnie wiązanie jest ustawione idealnie w osi środkowej deski, ale po wpięciu butów pięta wystaje 1 cm za krawędź deski dalej niż palce (pięta wystaje 3 cm, palce 2 cm). Przesunąć do przodu już się nie da ponieważ wtedy większa część wiązania wystaje poza deskę.
Mniejsze o rozmiar wiązania powodowały, że pięta w ogóle nie wystawała, za to palce wystawały 5 cm poza krawędź.

Wyczytałem na kilku forach w US, że but powinien idealnie leżeć na desce i zarówno pieta jak i palce mają wystawać za krawędź dokładnie równo (jeśli wystają). Ewentualnie dopuszczają, żeby palce wystawały nieznacznie dalej niż pięta (u żony jest odwrotnie pięta wystaje 1cm dalej).

Uściślając, na razie pewne jest tylko to, że te kółka od kątów maja być ustawione symetrycznie względem osi przechodzącej przez nie (nie muszą znajdować się idealnie na środku deski - mogą być przesunięte do tyłu lub do przodu ale zawsze równo w osi)

Buty powinny być ustawione symetrycznie idealnie równo od brzegów deski (palce - pięta).

Co zrobić w momencie kiedy tak ustawić się nie da ?
Co zrobić jeśli wiązanie wystaje poza krawędź deski ? Czy jest to dopuszczalne ?

Użytkownik Pitura25 edytował ten post 25 December 2010 - 20:52


#19 martwy

martwy

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 14 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2010 - 20:27

Jaceksp: Tego nie wiedziałem, ale wydaje mi się to nieistotne, zakładając, że skoro w tych są jakieś błędy w ustawieniu pod but, to w poprzednich / drugich / innych też coś mogło być nie tak :)

tak czy inaczej mam nadzieję, że zrobi się z tego fajny temat i wiele osób skorzysta, ktoś może dowie się czegoś nowego, albo zostanie wyprowadzony z błędu, uczymy się przez całe życie :D

Użytkownik martwy edytował ten post 25 December 2010 - 20:28


#20 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 December 2010 - 22:24

Tymczasem Aro wyjeździł na źle ustawionych wiązaniach II klasę SITS PZS, no offence Panowie, ale ciekawie się to zgrało :D tylko żeby nie było, że się wymądrzam, bo w najbliższym czasie czeka mnie ustawianie wiązań to może też wrzucę foto żeby się skonsultować ;)

Without offence panowie, chodzi o to by było dobrze :) Jak ktoś jest dobry to mu takie rzeczy nie przeszkadzają, a jednak po korekcie sprzętowo/ustawieniowej napewno idzie do przodu.
Niektórych rzeczy nie mogę pisać, ale powiem Wam tak, ktoś kto był kilka razy MP miał przez długi czas kompletnie źle poustawiane wiązanka, powiem więcej, takich osób znam więcej :)
Problem jest czasami inny, niektórych wiązań nie da się ustawić do danego buta i danej deski. I to jest duży problem o czym nikt nie napisze :)

Zdjęcie (powyżej) bez wiązań pokazuje, że przednie wiązanie (21 stopni) znajduje się na krawędzi deski - po założeniu pedału hamulca, pedał delikatnie wystaje poza obrys deski (około 0,5 cm). Czy to nie jest błąd ? Obecnie wiązanie jest ustawione idealnie w osi środkowej deski, ale po wpięciu butów pięta wystaje 1 cm za krawędź deski dalej niż palce (pięta wystaje 3 cm, palce 2 cm). Przesunąć do przodu już się nie da ponieważ wtedy większa część wiązania wystaje poza deskę.
Mniejsze o rozmiar wiązania powodowały, że pięta w ogóle nie wystawała, za to palce wystawały 5 cm poza krawędź.

Wyczytałem na kilku forach w US, że but powinien idealnie leżeć na desce i zarówno pieta jak i palce mają wystawać za krawędź dokładnie równo (jeśli wystają). Ewentualnie dopuszczają, żeby palce wystawały nieznacznie dalej niż pięta (u żony jest odwrotnie pięta wystaje 1cm dalej).

Uściślając, na razie pewne jest tylko to, że te kółka od kątów maja być ustawione symetrycznie względem osi przechodzącej przez nie (nie muszą znajdować się idealnie na środku deski - mogą być przesunięte do tyłu lub do przodu ale zawsze równo w osi)

Buty powinny być ustawione symetrycznie idealnie równo od brzegów deski (palce - pięta).

Co zrobić w momencie kiedy tak ustawić się nie da ?
Co zrobić jeśli wiązanie wystaje poza krawędź deski ? Czy jest to dopuszczalne ?


Pedał gazu nie może wystawać poza obrys deski. Palce buta mogą a nawet dobrze jest, gdy wystają bardziej niż pięty. Nie będę pisał dlaczego bo za tydzień jakiś znany teoretyk będzie to przepisywał na żółtym forum.

Ale konkretnie, kolego Pitura25, niestety jeśli żona chce mieć kąt na przedniej nodze 21, to ta deska jest za wąska / wiązania za duże / buty za duże. Nie da się przesunąć heelcupów o 1 oczko do przodu?
Jeśli nie to będzie problem, to jest źle poskładany zestaw, but jest za duży, wiązania są za duże na tę wąską deskę.



Dodaj odpowiedź