Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Jak Tak Pojechać Ciętym ?


31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 20 December 2014 - 03:14

Fotka Abraxa idealnie obrazuje temat.

@bonhomme - 15 lat temu nie było w zasadzie desek symetrycznych, bo nie jeździło się na kaczkę. Też zmieniam czasami na plus, wtedy kiedy muszę mieć 100% kontroli nad krawędzią, ale 1 zjazd i wracam do sym. kaczki ;)

Ale, panowie, mam dość ciekawą tezę, którą możecie sprawdzić.
Z moich obserwacji, własnych doświadczeń, wynika że symetryczne deski, szczególnie rockery, lepiej trzymają, lepiej prowadzą się w skręcie ciętym gdy masz symetryczne ustawienie kaczki. Wydaje mi się, a nawet jestem tego pewny, że nose i tail deski po prostu lepiej trzyma. Może to oczywiście wynikać z wielu innych względów, dlatego fajnie by było gdyby ktoś potrafiący jeździć "i tak i tak" sprawdził ten temat :)


@Morgi a to nie jest poprostu kwestia że w TTT jak ustawisz wiązki symetrycznie to deska na obu końcach jest dociskana teoretycznie z dokładnie tą samą siłą z tym samym rozkładem na krawędzi. W deskach kierunkowych lub TT z setbackiem to mniejszy kąt tylnej nogi ( a często za tym idzie wiekszy kąt przedniego wiązania ) jest korygowany własnie setbackiem w celu przeniesienia punktów docisku siły na krawędź? Generalnie setback słuzy nie tylko do jazdy w puchu tylko ma wogóle zadanie poprawić trzymanie krawędzi? Ciut łatwiejsza inicjacja przez odciążony nose i większa kontrola w trakcie skrętu.

trzeba by wziąć TT i ustawić najpierw symetrycznie i zrobić z niej TTT + wiązki tak samo, potem TT + setback + wiązki jak w TTT
później w TT z setbackiem zmienić katy na asymetryczne i wrócić do TTT z asymetrycznymi kątami i się okaże.

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#22 canmanski

canmanski

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 20 December 2014 - 13:14

To jeszcze dodam pytanie co do skrętu na palcach. Zerknijcie na 1:12.
Gość prawy bark odciąga do tyłu, przez co rotuje całą górną część ciała - czyli robi kontrrotację - czy coś mieszam ?

Czemu to służy skoro to przecież domknięcie pozycji (między innymi) powoduje stabilny cięty. Czemu służy takie otworzenie się, czy też przekręcenie w odwrotną stronę niż wykonywany skręt ? Czy takie odchylenie nie będzie powodować słabszego dociśnięcia krawędzi ? Co najmniej przy przedniej nodze ?

EDIT: a d*pa tam niedziela jade jutro po robocie.


Hej,

Ponieważ z zasady nie piszę o teorii jazdy poza swoim blogiem, to po prostu powtórzę to co jest na nim napisane:

1. To nie jest kontrrotacja. On cały czas jeździ w pozycji otwartej. Jak zauważyl Szymszym to wydaje się być w tym przypadku bardziej skuteczne i tak jest. I zgadzam się z przedmówcami - jest bardzo, bardzo złe dla kolan.

2. Pozycja zamknieta nie dodaje stabilności. Stabilna jest pozycja otwarta.

Argumnetacja:
  • Post mrgn powyżej - gdzie opisuje jak można wyrżnąc na mordę.
  • Nakręciłem rok temu filmik, który wywołał potężną dyskusje na forum bomberonline. Na szczęście ludzie, których ja uznaje za największe autorytety na świecie zgadzają się z moją tezą: http://megustasport....t-boot-carving/
https://www.youtube....h?v=Xr6wLJ9gYEo

Dodatkowa uwaga: Pozycja na kaczkę realizuje inne priorytety w jeździe i stabilność w skręcie ciętym nie jest jednym z nich. Natomiast dla mnie jest najwyzszym priorytetem.

3. Kiedy jeżdżę na kaczkę, jeżdżę zawsze ortodoksyjnie - w pozycji zamkniętej. Są inne tricki, które pomagają jechać dynamicznie (nieortodoksyjne :) ). Abrax jest chyba jedynym, który widział jak jeżdżę na kaczkę skrętem ciętym na oblodzonym stoku...


Pozdrawiam
Bartek

PS. Zwykle nie jeżdżę na kaczkę - jeżdżę na kątach, w pozycji otwartej. Dzięki temu mogę zostawiać piękne ślady w śniegu:
Dołączona grafika

Użytkownik canmanski edytował ten post 20 December 2014 - 13:34


#23 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 20 December 2014 - 19:58

Bartek wszystko spoko, ale wypadałoby dodać że jeżdżąc na miękkiej desce tak samo jak twardej desce, na kątach, też nie ma wyginania kolan, wpychania ich do środka, podobnie jak tego nie powinno być na kaczce.
Dobra fota, chętnie bym pojechał za śladem wszystko jedno jak :)

Użytkownik mrgn edytował ten post 20 December 2014 - 19:59


#24 canmanski

canmanski

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 20 December 2014 - 21:11

No jasne. Kolana zginają się tylko w jedną stronę, ale ten temat dogłębnie wyczerpali Rafał z Marcinem.

#25 canmanski

canmanski

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 22 December 2014 - 11:15

Hej,

W sumie to jest jeszcze jeden dobry powód dla otwartej pozycji na heelside.

Tu jest eksperyment dywanowo-skarpetkowy, który to obrazuje:

Załączony plik  otwartazamknieta.jpg   353.86 KB   32 Ilość pobrań

Chodzi o to, że kiedy obrócisz się górną częścią ciała w kierunku jazdy, to ma to wpływ na twoje nogi. Na zdjęciu powyżej widać jak przednia łydka zmienia kąt nachylenia po zmianie pozycji z zamkniętej na otwartą i dotyka sofy w pozycji otwartej. W czasie jazdy powoduje to zwiększenie nacisku na highback przednią nogą w czasie jazdy.
Oznacza to, że deskę łatwiej jest utrzymać cały czas na krawędzi w skręcie heelside... ba, sama się utrzymuje.

A tak to wygląda w jeździe:

Dołączona grafika

Oczywiście widać też to na oryginalnym filmie i zrzutach zrobionych przez Abraxa.


(Specjalnie dla mrgn): Jeżeli masz zapiętą kaczkę, to tego nie rób - kolana długo nie wytrzymają. Po to są właśnie 'kąty'.

Pozdrawiam
Bartek

#26 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2014 - 11:59

Caman, prośba, daj te fote w fhd to wylądujesz umnie na tapecie :P
  • canmanski lubi to

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#27 Dekagram Zła

Dekagram Zła

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2014 - 14:12

Faktycznie, niezła miazga na tej fotce. Aż się nakręciłem, żeby spróbować plusów....

Swoją drogą, pewnie to wielka ideologiczna dyskusja, ale czy jest jakiś inny powód do kaczki w kierunkowym zestawie nastawionym na jazdę na krawędzi poza tymi wspomnianymi przez mrgn ( wygodniejszy WN i mniejsze obciążenie dla kolan)? A jeśli już bawić się w dwa zestawy, nazwijmy to krawędziowy na plusach i freestylowy na kaczce to czy macie jakieś problemy z adaptacją przy przesiadaniu się pomiędzy nimi? Moja obawa dotyczy tego, czy jeśli to przestawienie się nie przychodzi naturalnie to czy nie zacznę mieszać styli i właśnie otwierać się za bardzo w kaczcę, albo otwierać za mało na plusach.

Btw. co do kolan to czasami w necie można spotkać się z opinią, że to właśnie kaczka je bardziej naraża, ale podejrzewam, że chodzi o połączenia kaczki z pozycją otwartą czy też kontrrotacją?

#28 Abrax

Abrax

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 07 January 2015 - 08:49

Shrek, masz to na megustasport.com :-) Klikaj prawym i zapisuj... 1440x420 na głównej stronie starczy? 

 

Ja nie podzielam zdania, że WN jest wygodniejszy na kaczkę. Napewno jest znacznie łatwiejszy... WN to esencja extremecarvingu którym jeżdżę od lat. Pozycja jest otwarta, rotacja taka, że aż się wierzyć nie chce... Kompletnie bez żadnego uszczerbku dla kolan.

 

My problemów z adaptacją nie mamy. Ale to wynik wielokrotnych zmian i przystosowania. Napewno jeśli zmiany ustawiań mają wpływ na Twoje samopoczucie w trakcie jazdy to możesz się spodziewać, że będziesz mieć pewne problemy. To idzie opanować ale niestety wymaga to czasu. 

 

Na kaczce się nie otwieramy. Ja lubię wierzyć, że to kwestia opanowania i izolacji. Jeśli podołasz, możesz wtedy jeździć dowolnym stylem wedle jego założeń. Tyle, że izolacje to bardzo trudne kwestie. Wymagają oddzielenia współdziałania mięśni w wyuczonych zestawach ruchów od siebie i wykonywanie każdego z takich ruchów na zawołanie i w dowolnym momencie...

 

Spróbuj kręcić głową na prawo i lewo cały czas kręcąć lewym ramieniem w lewo, jednocześnie prawym w prawo i prawym kolanem na przykład w dowolną stronę... Zaczniesz się skupiać nad jednym, przestaniesz robić drugie. Ale po paru godzinach ćwiczeń będziesz w tym dobry i nie będzie Ci to przeszkadzało normalnie chodzić.

 

Kiedyś ćwiczyłem step. Na początku wykonanie podstawowych zajęć gdzie było może z 8 ruchów było tak trudne, że wypadałem na bok a dziewczyny ćwiczyły dalej... 2 lata potem mieliśmy choreografie z piruetami trwające po kilka minut gdzie żaden ruch się nie powtarzał. Zerknij poniżej na film, popatrz ile rozmaitych ruchów oni robią jednocześnie... Ty zacznij od nie robienia skrętu tułowia kiedy jedziesz na kaczkę i robienia kiedy jedziesz na kątach - dasz radę prawda? 

 

A tu czołówka światowego fitnessu i Gandalf Archer w roli głównej! Enjoy:

 


Użytkownik Abrax edytował ten post 07 January 2015 - 09:10

zapisz się do www.carvingskills.com i jeźdź z nami

#29 snowman

snowman

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 115 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 07 January 2015 - 14:12

no juz sie nie moge doczekac :)

eeehh bedzie jazda sniegu full warunki super!!!!

backside zaczyna wychodzic  morda sie smieje



#30 Dekagram Zła

Dekagram Zła

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2015 - 14:38

Abrax, dzięki za wnikliwą odpowiedź! Swoją drogą ćwiczenia na izolację to dzisiaj element treningu w wielu dyscyplinach, w moim przypadku pojawiały się kiedy trenowałem koszykówkę.

 

W ubiegłym tygodniu trochę eksperymentowałem i faktycznie olbrzymich problemów przy zmianie kątów nie ma. Uczyłem się jeździć na kaczce więc po przejściu na plusy nie zawsze wiedziałem co dokładnie robić albo co robię z górą. Miałem niższą świadomość swojej sylwetki, na kaczce już mniej więcej wiem jak wyglądam z boku, potrafię zamrozić górę i jej nie rotować. Jazda ciętym na plusach nie była na razie jakoś znacząco łatwiejsza choć wiem, że powinno to być efektywniej. Zaleta jest taka, że po powrocie na kaczkę po kilku dniach nie czułem, żeby coś mi z niej ubyło, albo żebym zaczął coś mieszać. Wprost przeciwnie, poczułem się nawet jakoś pewniej i swobodniej niż przedtem, jakbym zrobił na niej progres wcale jej nie używając przez jakiś czas :) 

 

Wniosek jaki wyciągam, to że pierwsze przejście na plusy to jednak spora zmiana i warto będzie się w tej pozycji z ogarniętym instruktorem poukładać. Natomiast umiejętność prawidłowej jazdy na kaczce raczej nie ucieknie. Możliwe, że dzięki takim zmianom rośnie świadomość ułożenia ciała co ma pozytywny wpływ na wszystkie style.



#31 dudi_wroc

dudi_wroc

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisano 07 January 2015 - 14:54

Ja odwrotnie po przesiadce z plusów zacząłem jeździć na kaczkę i wczoraj jeździło mi się spoko ale ten temat uświadomił mi ze mogłem się "otwierać" jak na plusach. Musze w sobotę zwrócić uwagę na swoją pozycję, w trosce o kolana.

#32 Abrax

Abrax

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 07 January 2015 - 16:20

Super! To dobrze, że napisanie tego wątku przyczynia się do większej świadomości i powoduje, że zaczynacie zwyczajnie świadomie pracować nad techniką jazdy :-)

 

Jest tak, że uczysz się tam, gdzie się czujesz źle. Jeśli czujesz, że jest jak należy, postępy są znacznie słabsze... Nic dziwnego, że po zmianie na kąty jest średnio. Z całą pewnością jednak zmiana na kaczkę potem jest jak bajka ;) I odwrotnie. Nigdy mi się nie jeździło lepiej na desce niż dzień po tygodniu spędzonym dzień w dzień na kaczkę ;)

 

Tak to widzę (kliknij w obrazek żeby poczytać jak to widzi jego autor ;-) ):

learningzone1.jpg


Użytkownik Abrax edytował ten post 07 January 2015 - 16:29

zapisz się do www.carvingskills.com i jeźdź z nami