Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Otwarta Pozycja Przy Jeździe Na Krawędzi


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 kuki

kuki

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 5 postów
  • Poziom zaawansowania:wiem co to jest wn i kompensacyjny

Napisano 29 March 2015 - 15:17

Hej! Rok temu prosiłem was już o ocenę mojej techniki w innym temacie: http://adechade.com/...prosba-o-ocene/

Wydaje mi się, że od tego czasu troszkę się poprawiłem (to mój drugi sezon), wrzucam więc mały update do oceny ;)

 

https://www.youtube....h?v=BlPEWV40RMQ

https://www.dropbox....g/kuki.png?dl=0

 

Przy okazji mam też pytanie ogólne dotyczące otwartej pozycji.

Gdy zaczynałęm uczyć się jeździć bardzo pilnowałem by ręce nigdzie mi nie uciekały (chociaż wyglądało to strasznie sztywno).

Oglądałem i czytałem jednak trochę o carvingu i z tego co widzę, to zaawansowani snowboarderzy bardzo często jeżdżą w otwartej pozycji z przednią ręką delikatnie balansującą nad nosem deski tylną zaś wyciągniętą do przodu. Losowe przykłady ilustrujące o co mi chodzi:

 

https://www.youtube....h?v=QyvfWVEPfwU

https://www.youtube....h?v=mvADH_dLb4w

 

Z drugiej strony o ile widzę w SITS pozycja jest cały czas zamknięta:

 

https://www.youtube....h?v=pz66xaDjysE

 

Czy mogę założyć, że to kwestia bardziej ideologiczna i obie pozycje są poprawne?

I jak to wygląda w moim przypadku - co powinienem poprawić? Chyba trochę za bardzo garbię się na backu, coś jeszcze?

Z góry dziękuję!

 

 

 



#2 koniefka

koniefka

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 March 2015 - 17:37

Fachowcem nie jestem, ale mi pozycja na desce zawsze kojarzyła się z ustwieniem wiązań.

Przy typowej kaczce, zalecana pozycja zamknięta, przy kierunkowym ustawieniu wizań może być otwarta.

Ale może się mylę  :twisted:



#3 Snp

Snp

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 570 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 March 2015 - 16:50

Moze troche offtop (z gory sorry):

Snowboard z kółkami? To jakis "edit" czy jest cos takiego na rynku :P ?


Użytkownik Snp edytował ten post 30 March 2015 - 21:51


#4 dudi_wroc

dudi_wroc

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisano 31 March 2015 - 13:17

Ja bym za bardzo juz detalami się nie przejmował jeśli potrafisz pojechać ciętym. Każdy ma swój styl i cześć jeździ tak jak SITS prawi. Ale po jakimś czasie masz więcej luzu i pewności i można sobie pozwolić na odrobinę zmian. Wg mnie ładnie tniesz na froncie na BS było płytko ale chyba ok choć mogłeś pojechać dalej a nie zatrzymywać się tak blisko. A co do pozycji otwartych i zamknietych, to tak jak koledzy wyżej piszą, jak kaczka zamknięta a plusowe ustawienie otwarta. Jeśli jeździsz na kaczkę to otwierając pozycję skręcasz tylna nogę i to jest po prostu szkodliwe dla więzadeł i stawów. Oczywiście są ludzie którzy tak jeżdżą i jeżdżą ładnie, tylko kto wie jak długo .....

Użytkownik dudi_wroc edytował ten post 31 March 2015 - 13:18


#5 mloskot

mloskot

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 31 March 2015 - 16:12

To mój pierwszy sezon i sam sobie zadawałem podobne pytanie, szczególnie po obejrzeniu masy filmów i ludzi jeżdżących w pozycji, która zdaje się być otwartą.

Mam kilka domorosłych wniosków, mniej lub bardziej oczywistych, ale czy technicznie trafnych tego nie wiem:

 

- kierunkowe ustawienie wiązań narzuca pozycję otwartą

 

- są ludzie którzy jeżdżą w pozycji (pół)otwartej na kaczce, bo bardzo dużo jeżdżą switch, "rzeźbią w maśle" i robią sporo ewolucji (i.e. Ryan Knapton z filmu poniżej)

 

- mój własny wniosek, pozycja otwarta wynika z pracy ramion/rąk, które przy szybkim carvingu są w gotowe do asekuracji jak delikwenta kładzie na zakręcie: jadąc lewą nogą w przód lewa ręka gotowa jest do asekuracji na BS, a prawa na FS, stąd takie wrażenie "pływania" rękami.

 

To asekuracyjne "pływanie" rękami zrozumiałe jest przy dużej prędkości, ale widać je często wtedy gdy nie jest potrzebne i zdaje mi się, że to po prostu naleciałość, przyzwyczajenie do pozycji z szybkiego cięcia. Tutaj na 1:25 widać otwartą pozycję i pływanie przy wolnej prędkości: https://youtu.be/mvADH_dLb4w?t=1m25s  (to nie carving, o czym sam Knapton mówi, ale mi się wydaje że tu działa przyzwyczajenie do takiej pracy ciałem i ramionami).

 

Poniżej na zdjęciu jest gość z twojego filmy z Mt. Kamoi obok Knaptona z w/w filmu i jak dla mnie obie pozycje są podobne i wynikają z tych samych preferencji/przyzwyczajeń

 

 

16964135896_56cc91f238_n.jpg


Użytkownik mloskot edytował ten post 31 March 2015 - 16:14

"The hardest part about learning anything physical is starting without already knowing what it feels like to do it right!"


#6 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 02 April 2015 - 11:14

hej

 

1) mógłbyś na froncie mocniej wejść kolanami (na rysunku) ten ruch by jeszcze bardziej przechylił deskę przez co lepiej by trzymała. no i otwary na forniu jesteś. o tym za chwilę. Jeśli kaczka to zapomnij o rączce do śniegu. nie ta droga..

 

2) back. mówisz żepilnujesz rąk, widać to bo barki są tylko minimalnie zrotowane, ale zobacz co się dzieje z biodrami: bardzo wypchnięte do przodu i zrotowane. to nie dobrze ani dla deski, bo tył jest niedociążony, do tego ją skręcasz, i dla twojego ciała, biodra i kręgosłup a przede wszystkim kolana...

 

czemu pozcja otwarta w carvingu? wynika z kątów wiąań. poczytaj www.shaman-snowboard.pl/pozpod.html

 

skup się na biodrach  a nie górze ciała. Dziwne trzmanie rąk (fimy sits) nic nie daje jeśli biodra są źle ustawione. (na marginesie na tych filmach z pozycją riderów też sie dużo dzieje, ale to inna bajka) Pamiętaj że to ustawienie bioder poprzez nogi wpłwa na działanie deski.. 

 

Jeśli chcesz się bawić siłą odśrodkową w skręcie, nawet na miękkim blacie bo tak też się da (https://youtu.be/vin6BmLeQ7U) to przede wszyskim kąty na plus no i deski niesymetryczne, zdecydwanie ne freestyleówki.

 

Na kaczuchę chcąc położyć rękę a śńiegu da się, nawet na backu, ale trzeba się bardzo mocno powyginać co nie jest dobre ani dla deski ani dla ridera. Po co więc? przy małym bucie na kątach 30/20 (początek tego filmu) da się jeździć, jednak dla dugich btutów trzeba isć w większe kąty 45/30 (druga część filmu) bo winaczej but podbija krawedź. O ile na kątach można to zniwelowac podkręcając lekko kąty, to na kacze duży but i wąska deska często uniemożliwa mocne przechylenie deski, a bez tego prawdziwej jazdy na krawędzi niestety nie ma.

 

moskot. fim który prztoczyłeś bardzo fajny, tzn jazda docelowa bo ze ścieżką którą proponuje aby dojść do takiej jazdy się nie zgadzam, uważam że nie jest może zła, ale jeśli ktoś będzie sam próbował to powtórzć może sie nauczyć wielu złych rzeczy. natomiast efet finany podpisuję się, chociaż rotacje tułowia sa tu zdecydowanie zbędne. no ale może nawyki z wcześniejszej jazdy na kątach. Obczaj film szymszyma w innych wątkach. Niwiele to ma z sitsem, nie wiem po co ta kaczka zamiast +/0 ale deska idzie!

 

pozdr

Załączone pliki

  • Załączony plik  kacz.png   261.22 KB   11 Ilość pobrań

  • mloskot lubi to

#7 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 02 April 2015 - 13:43

@kuki - dosyć dogłębna analiza szamana... nawet szeroka bym powiedział, ale ponieważ nie wiem jaki jest twój cel w jeździe na desce, zgadzam się z szamanem. najpierw odpowiedz sobie na pytanie: jak chcę jeździć na desce?, a później szukaj ustawień i techniki.

 

natomiast jak zaczniesz się skupiać na biodrach, nie zapominaj o górze. nie jest żadną tajemnicą, że nasze ciało funkcjonuje nierozerwalnie i ustawienie stóp ma wpływ na pozycję głowy i odwrotnie...

 

nie demonizujcie zaś otwartej pozycji (w sensie negatywnym), bo często-gęsto tylko tak można pojechać i uratować dupsko, nie mówiąc o zamierzonych figurach...


skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#8 mloskot

mloskot

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 02 April 2015 - 14:32

moskot. fim który prztoczyłeś bardzo fajny, tzn jazda docelowa bo ze ścieżką którą proponuje aby dojść do takiej jazdy się nie zgadzam, uważam że nie jest może zła, ale jeśli ktoś będzie sam próbował to powtórzć może sie nauczyć wielu złych rzeczy.

 

Chodzi ci generalnie o te miniature carves, i falowanie ciałem jak moonwalker/breakdancer? :)

 

Obczaj film szymszyma w innych wątkach. Niwiele to ma z sitsem, nie wiem po co ta kaczka zamiast +/0 ale deska idzie!

 

Szukam, dzięki.

 

 

 


"The hardest part about learning anything physical is starting without already knowing what it feels like to do it right!"