Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Stance, Kąty Ponownie.


64 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 January 2015 - 10:04

Witam na forum w poprzednich tematach, onraz na snowboard.pl pojawiła się teoria obliczania stance . wzrost dzielony przez 3.55 ew długośc nogi do kolana w połowie. bądź szerokość ramion. Przy takim przeliczniku wzrost 183 cm, daje stance ok 52 cm, tak samo długość do kolana daje 52 i szerokośc ramion to około 54. Panuje zasada że stance szeroko, no właśnie ale ? Jak to jest, ktoś wymyślił naukowe obliczanie stance, a wszyscy mówią o szerszym . Aktualnie przy wzroście 181-183 mam ustawione 60 czy to nie za szeroko ? Może jednak wrócić do 56 ? 

Druga sprawa jak kąty mają się do przechodzenia z krawędzi na krawędz ? 
latwiej przechodzi się na kątach powiedzmy 15 -15 czy dajmy na to 30 -15 ? U siebie mam póki co 18 i -12. Deska Twin ale mam problem z jazdą na tylną noge przy takim kącie w ogóle nie potrafię deską sterować . Mimo że jadę na lewą nogę, mam uczucie "bezwładności" . Tak na logike szeroki kąt spowoduje chyba trudniejsze przechodzenie z krawędzi na krawędz, przecież musimy nogi pochylać do przodu a przy szerokim kącie języki bardziej są odwrócone w kierunku przodu deski a nie krawędzi. Jest tu może ktoś kto przetestował wiekszośc kątów, może się podzielić spostrzezeniami ? 

Jakie ustawienia spróbować najlepiej na desce Twin . 

 

30 -15 

22 -15

18   -15 ? 

 



#2 sedzia

sedzia

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 January 2015 - 12:11

Ma byc wygodnie i chyba tyle w temacie
  • kuba_krk lubi to

#3 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 January 2015 - 15:38

nigdy w życiu żadnych wyliczeń, to co piszą na żółtych stronach to jakaś paranoja. Komuś kiedyś wyszedł taki wzór którego sie nie stosuje.

 

Stance - jak masz swój ulubiony to super, jak nie  to kombinujesz kiedyś jeździłem na 52cm stance ( SIC) ale to było bardzo kierunkowo i na mega twardej desce, teraz nz tej samej desce jeżdze 59-60cm stance i na kaczce 29/-6

Jeżeli nie bolą cie kolana i nie czujesz sie niekomfortowo przy 60 to zostaw 60 albo zrób 59, niby 1cm to nie duża różnica ale jest ( o ile wiązania Ci pozwolą na przesunięcie centymetrowe )

 

najlepiej sie przechodzi między krawędziami na 63/60 - tak oba na plusie :P 

 

Jezeli masz deske twin i nie uwzględniłeś setbacku w ustawieniu wiązań i nie zrobiłeś true twin'a niwelując setback to jadąc switch masz dużo dłuższy tył deski przez co masz dziwne uczucie bezwładnosci, totalnie przesunięte naciski na krawędz.

 

Nie pochylasz nóg do przodu - balansujesz ciałem, jezyk w bucie do jazdy na krawedzie przy wejsciunna FS nie powinien się ugiąc za bardzo w bardzo sztywnych butach ale daje stopie pracowac w stawie skokowym. więc nie pracujesz przód tył tylko góra dół jak zawieszenie w samochodzie niezaleznie od wychylenia do stoku.

 

Więc zakłądając ze wejscie na krawedź zalezy od dynamiki jazdy i balansu ciałem jest to niezależne od kątów. Pamiętaj ze wiązania mają pedały gazu niwelujące właśnie przełozenie siły na krawędz deski, a z tyłu masz regulowane rotacje łyżki. A cała mechanika wejscia na krawędz to zwykłą dźwignia. Wychylasz sie do przodu, tłów opiera się na językach butów które operają sie na górnych strapach odciążając krawędz BS i przenosisz ciezar ciaął nad krawedz FS

 

Tu przy tym jak sie czujesz nikt ci nie pomoże a najlepsza radą jest iść na stok  ze śróbokrętem i pojezdzic. 2-3 zjazdy na jednym ustawieniu i zmiana - jeżeli masz takie problemu to conajmniej o 2 zabki bo nie zauwazysz różnicy 3* po sobie. jeżeli wiązania mają otwory na inserty w postaci podłuznych szyn masz zapewnioną regulację na boki w stance. to tam jest chyba ze 3 cm przesunięcia. więc można na 2 wiazaniach zmieniac plynnie stance bez całkowitego odkrecania wiązań.

 

Upewnij sie ze paski sa dobrze ustawione, buty wycentrowane na desce


Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#4 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 January 2015 - 21:18

Problem rozwiązany . Musiałem sie do deski przyzwyczaić. Wyprobowalem 25 i -15 i 15 -15 powrocilem do starych ustawień 18 -12 i stance nie ruszam. Musiałem za Malo nogami wczesniej pracowac bo po dzisiejszej jeździe frobtside bez problemu. Jest ok nie ma co kombinować, tylko jeździć . Deskę mam Twin, nie zrobiłem setbacku, wiązania symetrycznie zostawione.

Użytkownik lukkow edytował ten post 11 January 2015 - 21:21


#5 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 January 2015 - 23:21

Nie można juz edytować posta, pisany był z telefonu w drodze do domu. 
Shreku, nie czujesz się dziwnie na 29 i -6 ? u mnie na 15 z przodu, ale i 25 było conajmniej dziwnie, jednak 18 strasznie mi siadło . Przy tych próbowanych stopniach noga nie naturalnie lezała, dziwne uczucie, Zauwazyłem że na sucho stojąc na desce i przy podskoku na niej nogi same w ten kąt się ustawiają . Stance również naturalny jest 60, chociaż można by się pokusić nawet o 62 . 



#6 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 12 January 2015 - 00:03

jest godzina na edycje,

 

Dziwnie ? nie czemu :D ja zaczynałem od 30/15 doszedłem do 39/21 a potem musiałem sie na szkoleniu na symetryczną kaczkę przestawić to było dziwne :D pozatym ponoć nie powinno się przekraczać 30* różnicy, a 35* to zadna różnica a mi tak wygodniej bo mimo wszystko mam też swój styl jazdy który nie jest idealnie sitsowym ale sits w wielu rzeczach bardzo pomógł. przy czym te 29 a w sumie tfu 27 lub 30 ale raczej 27 ( dopiero dzielić przez 3 sie nauczyłem :) ) to tak normalnie dla mnie.

 

Pozatym schodząc w dół między kolanami jeszcze brzuch musi sie zmieścić ;)


Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#7 EriksonE

EriksonE

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 13 January 2015 - 21:17

lukkow, a nie lepiej skoro chcesz jeździć na switch - ustawić się na niewielkiej symetrycznej kaczce? Jak sam piszesz deska Twin, wiązania symetrycznie względem długości deski, a niesymetrycznie względem osi poprzecznej :)

 

jeżeli dodatkowo deska nie ma symetrycznie rozłożonej twardości względem tail'a i nose'a to wrażenie nadsterowności, braku trzymania, może się pogłębić



#8 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 January 2015 - 21:57

U mnie temat do zamknięcia znalazłem swój ideał . 18 i -12 kąty Stance, w sumie sam nie wiem, 60 cm ustawione na insertach + krązki przykręcone w regulacji na szerokość, maksymalnie rozciągnięte . Obstawiam jakieś 64 cm stance. i to jest to, zero bólu kolan, miodzio. 



#9 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 January 2015 - 22:08

to będzie 62 ;) aż tak daleko rozciągnąć sie chyba nie da


Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#10 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 January 2015 - 22:20

Musze zmierzyć kiedyś, albo Morgana zapytać ile cm jest między środkową a skrajną pozycją na insercie ;)



#11 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 19 January 2015 - 00:09

We Fluxach dziurki są o 0,5cm od siebie. Czyli jak masz skrajną pozycje na dysku (czyli o dwie dziurki przesunięte) to daje +1cm względem środkowej pozycji na jednym i drugim wiązaniu. 60+1+1 daje 62 :)

W wielu wiązaniach z dyskami o skokowej regulacji jest tak samo, dziurki o 0,5cm od siebie.

Użytkownik SzymSzym edytował ten post 19 January 2015 - 00:11

  • EriksonE lubi to

#12 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 January 2015 - 11:54

Dalsze ekseprymenty z stance. Ustawione 64 i kąty 27 -12 . Jeszcze fajniej :)



#13 mooha

mooha

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 53 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 January 2015 - 19:01

Ustawione 64 i kąty 27 -12  :)

o_O          co na to kolana? :>



#14 dudi_wroc

dudi_wroc

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisano 24 January 2015 - 19:51

How to find YOUR snowboard stance width Nowy film na YouTube z kanału Ryana Knaptona. Jeszcze nie oglądałem ale może coś ciekawego w temacie się znajdzie ;) A pisze z telefonu i linki ciężko się załącza wiec musicie sobie wkleić

Użytkownik dudi_wroc edytował ten post 24 January 2015 - 19:52


#15 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 January 2015 - 20:48

mooha no wlasnie troche bolą :) ale bez tragedi, dlaczego pytasz kąty dziwne ? Przecież to kaczka. 


Użytkownik lukkow edytował ten post 24 January 2015 - 21:05


#16 mooha

mooha

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 53 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 January 2015 - 11:34

mooha no wlasnie troche bolą :) ale bez tragedi, dlaczego pytasz kąty dziwne ? Przecież to kaczka. 

no tak sobie pomyślałem że moje już dawno powiedziałyby stanowcze NIE dla takich ustawień ;)  ale jak komu wygodnie tak jeździ , ja przy za dużej kaczce miałem problemy z wstawaniem, wtedy kolana wyginały się nienaturalnie i bolały. 

Ale śrubokręt na stoku i znalazłem optymalne 12/-12 , więcej mi nie potrzeba :)



#17 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 January 2015 - 19:34

mooha tak mnie podkusiłeś o ustawienia, poeksperymentowałem dzisiaj na stoku . Ciekawie się jeździ na 18 i -3.  Sprobowałem na 12 z przodu ale hmm specyficznie skręcać się fajnie skreca, ale moim zdaniem kolano z przodu jakoś powykrzywiane od tego. Na orczyku dla mnie tragedia, na stoku również. Mam wrażenie że na takim secie przednia noga tak jakby troche bezwładna była ;)

Spróbuj kiedyś 18 i -3 calkiem, calkiem ;)



#18 EriksonE

EriksonE

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 25 January 2015 - 21:44

Od kilku lat śmiagam na 12/-12 i daje rade. Do FS, butterków jak na mój stance umiejętności i odczucia - jest optymalnie.



#19 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 27 January 2015 - 13:19

A mam pytanie odnosnie plusowych kątów z tyłu ? jak jest z tylnym kolanem niszczy je ? Wtedy chcąc niechcąc tylne kolano wchodzi troche do środka. Spróbowałem z ciekawości 18 i +9 z tylu dziwnie się jezdzilo, ale dało rade. 



#20 EriksonE

EriksonE

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 27 January 2015 - 21:06

Wszyscy twradziele + liczne grono ludzi lubiacych ostre skrecanie jezdzi na plusach. Kolana w sumie sa chyba wtedy nawet mniej obciazone. Tylko na swich bedzie trudno :)



Dodaj odpowiedź