Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Wyślizg Z Krawędzi Backside Na Stromiznach.


28 odpowiedzi w tym temacie

#21 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 20 March 2014 - 10:22

Morgan, Aro ma trochę racji - true twin ma inną geometrię, niż deski kierunkowe. Przesunięcie punktów nacisku może spowodować dziwne zachowania. W Livigno w kwietniu byłem i od 11.00 było już tragicznie miękko... Też mam plana na szybkie kwientniowe czwartek-niedziela, ostatecznie majówkę na Kaunertal, Pitztal, Hinter, albo coś w tych okolicach.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#22 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 20 March 2014 - 10:48

też mam wrażenie morgan, że piszecie o dwóch różnych rzeczach.... true-twin z setbackiem może i pojedzie w miarę dobrze....., ale w puchu
no board no fun!

#23 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 20 March 2014 - 11:58

hej

ja mam całkiem inne odczucie. symetryczna deska, camber, promień kołowy, i jeździ nieźle. Cofam wiązania 2cm i robi się całkiem inna deska. Na plus oczywiście. Może to jeden przypadek na 10m, ale w w tym konkretnym się sprawdza. I na miękkim i na twardym.

pozdr
  • mrgn lubi to

#24 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 20 March 2014 - 12:47

tak dla ułatwienia : przedmiotowy true twin to Travis Rice Pro 2012/13 157 :hahaha:


misiek, jakbyś się przypadkiem wybierał - to ja na 90% będę próbował jakiejś czterodniówki z zahaczeniem next weekend, najchętnej na pitztal, solden albo molltaler ( choć tam jeszcze nie byłem...) .hinter 3 x pod rząd bylby meczacy :) , a kauner jakos jednaknie bardzo lubię przez te dojazdy, choć klimat sympatyczny

#25 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 20 March 2014 - 13:39

Morgan, Aro ma trochę racji - true twin ma inną geometrię, niż deski kierunkowe. Przesunięcie punktów nacisku może spowodować dziwne zachowania. (...)

Tzn. jakie dziwne zachowania? Konkretnie :)

Ja mam szczęście do tego Livigno, tam nawet w kwietniu można spodziewać się cudów (puch) a nie jest gorzej niż na Tuxie czy innych gletszerach :)

#26 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 20 March 2014 - 14:33

Nie wiem, od początku jeżdżę na twinach bez setbacku. Na chłopski rozum - jeśli deska ma symetryczny sidecut, to niesymetryczny nacisk na krawędź mógłby spowodować jakieś uślizgi. Choć z drugiej strony to prawda, że nigdy mi nie odjeżdżał nose deski, nawet przy dociśnięciu tyłu, żeby "wypchnąć" dechę z łuku.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#27 canmanski

canmanski

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 20 March 2014 - 15:58

Argh,

Miałem nic nie pisać, ale bylem na rolkach zamiast na Kasprowym, wiatr wiał w resztkach włosów na głowie... a telefon co chwila przeszkadza - nowa odpowiedź w "
Wyślizg Z Krawędzi Backside Na Stromiznach."

Moje 0,03zł:

Przód będzie podskakiwać jeżeli:
1. Nose jest za twardy, a Ty go za mało obciążasz. Nose będzie chciał się prostować w skręcie. Możliwe raczej tylko teoretycznie - jeżeli jedziesz na tyle deski zwykle nose i tak się podnosi i nie pracuje
2. Nose jest za miękki, albo go zbyt mocno obciążasz. Wtedy będzie wyginać się zbytnio, wcinać się w skręt a potem gwałtownie prostować. Częste i daje takie objawy o których piszesz.
3. Śmigło. Być może jeździsz z jedną noga sztywniejszą (przednią?) po kontuzji, więc jeden z highbacków (przedni) będzie działać wcześniej niż drugi. I sam nogami wyginasz deskę w śmigło, przekrawędziowując przednią część deski... teoretycznie możliwe.

A co się tak naprawdę działo - tego i tak się nie dowiemy.

Zmiana pozycji wiązań:
1. Przesunięcie wiązań bliżej końca deski (nose lub tail) powoduje pozorne usztywnienie tej części deski
2. Przesunięcie wiązań bliżej środka deski powoduje pozorne zmiękczenie nosa lub taila.

Dlatego warto czasem pokombinować - zmienić stance na węższy, dodać setback. Z kawałka złomu można zrobić całkiem przyjemną deskę ... i vice-versa. Podobnie jak Shaman, mam taki case - gdzie producent zaleca setback 0, a ja ustawiam 40-50mm i jest bosko. Z rekomendowanym setback'iem deska jest średnia.

W jeździe carvingowej fajnie jest mieć dość miękki, długi nose, który pracuje na końcu ale jest ciut sztywniejszy przy bucie (kudos dla Never Summer za cambera idealnie tam gdzie jest potrzebny - ciut przed przednim butem - to rozwala system) - daje tam podparcie. No i sztywny tail. Dlatego dodawanie setbacku ma czasem sens.
A najlepiej to olać specyfikacje techniczne i ustawić deskę pod siebie.
Przecież w fabryce też ktoś mógł mieć kaca... i coś spieprzyć...

Pozdrawiam
Bartek

Użytkownik canmanski edytował ten post 20 March 2014 - 16:00


#28 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 20 March 2014 - 18:11

Przegapiłem :) Wiązania nie są problemem skoro ogarniają Coal XT.

Może spróbuj przejechać się na swojej desce, ale na innych wiązaniach. Koniecznie z wyższym hajbekiem.

@macpas - wysokość łyżki to jest rzecz marginalna.
Są znacznie ważniejsze parametry łyżki które mają znacznie większy wpływ na jazdę niż jej wysokość.
Sztywność, szerokość, kształt, sposób jej pracy, materiał którym jest wyścielona łyżka itd.
Łyżki robi się już od dłuższego czasu niższe niż kiedyś, po to byś miał komfort jazdy a sztywna łyżka nie uwierała w łydkę. Jeśli łyżka jest miękka to wysokość ma znikome znaczenie. Ważniejsze jest właśnie by nie mieć za długiej łyżki :)

Użytkownik mrgn edytował ten post 20 March 2014 - 18:22


#29 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 23 March 2014 - 14:08

canman: w przypadku desek, nazwijmy je "kierunkowych", jestem dalej zwolennikiem środka na środku. Chociaż bawię się ostatnio z przesuwaniem zawieszenia płyty, ale wiązania zostawiam symetrycznie względem insertów.

Ale w przypadku symetryków setback jednak robi różnicę. nawet 2 cm, więc jak powiedział canman, bierzcie śrubokręty i kręćcie. Nie wiem czy w przypadku kaczuchy ma to sens, wydaje mi się że nie, ale na kątach nawet minimalnych można już pokombinować.Ale najpierw poprawna technika.

pzodr