Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Rozpoczęcie Skrętu Ciętego - Technika "związkowa"


41 odpowiedzi w tym temacie

#1 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 January 2013 - 12:41

hejka

temat myślę jest ciekawy, myślę że wiele osób będzie zainteresowanych, bo jest to wydaje mi się spory problem, i jestem ciekawy waszej opinii na ten temat a myślę że miejsce na dyskusję jest odpowiednie

Problem wygląda następująco:
jest sobie człowiek jeżdzący całkiem nieźle na dese miękkiej (freestyle) w ustawieniach na kaczkę. I chce tak jeździć, nie tak jak my. nieważne dlaczego. Na płaskim stoku jest spoko, ładne wykręcone skręty czysta krawędź, w jednej dość stabilnej pozycji, bez "złamania/scyzoryka". w skrócie: bardzo fajnie mu to idzie.

No ale przychodzi stromszy fragment stoku i okazuje się że deska na początku skrętu lekko ucieka, jedzie ześlizgiem a dopiero od powiedzmy 1/4,1/3 łapie krawędź i wtedy jest już OK. Dodam że w dobrych warunkach, nie jest za twardo.

Widać ewidentnie że na początku skrętu zanim dska zostanie przechylona wystarczajaco, idzie bokiem, dopiero w momencie dużego wychylenia zawodnika do wewnątrz skrętu (efektem tego jest duże nachylenie deski do stoku) łapie krawędź.Deska oczywiście jest dobrze nsmarowana i ostra, więc na 95% nie jest to wina sprzętu ani ustawień. (załóżmy że kwantyl 5% to będy pomiarowe:) )

Ewidentne jest tutaj zbyt małe nachylenie deski do stoku w początkowej fazie skrętu. Cofnięcie ciężaru ciała lekko na tył nie pomaga. Pomijajac fakt że nie obciąża przodu deski tylko ciężar jest rozłożny stabilnie 50/50.

W przypadku frontside jest lepiej bo mocne zejście w dół pooduje większe ugięcie kolan które idą do stoku i przechylają bardzej deskę, ale i tak na początku skrętu, deska nie trzyma. Na back gorzej, nawet maksymalne pochylenie łyżek wiązania niewiele pomogło...

Opcja WN troszkę pomogła, ale nie rozwiązała problemu, bo zaczynajac skręt na bardzo ugiętych nogach łatwiej szybko dojść do wychylenia deski w którym krawędź porządnie łapie. W przypadku NW i jazdy w jednej pozycji poroblem wraca w 100%...

Jak maksymalnie przechylić deskę nie łamiąc pozycji żeby trzymała od początku skrętu w takim przypadku?

Gdyby to była miękka deska z kątami w jedną stronę albo twarda to problemu nie ma bo wystarczy weść mocno kolanem i złamać pozycję, ale skoro to według techniki o której mówimy jest błedem to co zrobić? Nie da się od razu mocno wychylić do wewnątrz skrętu, zanim to nastąpi mija powiedzmy sekunda przez którą deska jedzie ześlizgiem...

Macie jakieś pomysły?

pozdr

Shaman

#2 wuesel

wuesel

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 40 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 20 February 2013 - 14:37

Podbijam temat, bo widzę, że zero odzewu, a faktycznie zagwozdka ciekawa, a interesuje mnie szczególnie ;) Any idea?

Pzdr

Użytkownik wuesel edytował ten post 20 February 2013 - 14:38


#3 SzymSzym

SzymSzym

    Starszy snołborder

  • Instruktorzy
  • 466 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 22:49

na początku zadam pytanie bo mam wątpliwości ;) to jest hipotetyczna sytuacja czy prawdziwy rajder? :>

jeśli prawdziwy to pierwsza myśl, w momencie prze krawędziowania deska nie jest obracana tylko w osi poziomej (z krawędzi na krawędź) ale również w osi pionowej w kierunku skrętu. Przez co oś deski nie pokrywa się z wektorem prędkości i wyprzedza go o jakiś kąt. Po chwili uślizgu linie się pokrywają, zaczyna się krawędź. Jednak to pewnie byś wyczaił? czyli coś innego :>

Jak to ma być po prostu czysta krawędź, to zbyt agresywne rozpoczęcie skrętu. Mięczak nie utrzyma tak jak twardziel, tak jak polonezem nie przejedziesz hammerheada (zakręt na torze Top Gear) z prędkością jaką przejedzie ten zakręt bmw m5.

teraz jak hipotetyczna sytuacja, a krawędź zmieniana poprawnie oraz Twoja hipoteza dobra:

Ewidentne jest tutaj zbyt małe nachylenie deski do stoku w początkowej fazie skrętu.


i to jest pytanie

Jak maksymalnie przechylić deskę nie łamiąc pozycji żeby trzymała od początku skrętu w takim przypadku?


to domyślam się, że chodzi o dość agresywną jazdę. Wtedy aby bardziej postawić dechę na krawędzi musisz bardziej wychylić się do środka skrętu. Nie samymi nogami, ale również barkiem i głową, bez łamania pozycji. Pomagając sobie podciąganiem palców u nóg do góry, trochę to daje.

a tak naprawdę to cały mój post można równie dobrze usunąć, bo bez zobaczenia na własne oczy to równie dobrze wróżbita maciej może odpowiedzieć za mnie :)

#4 Kwinto76

Kwinto76

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 March 2013 - 11:18

"kopnięcie" piętami - szczególnie przednią pomaga

#5 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 March 2013 - 11:36

"kopnięcie" piętami - szczególnie przednią pomaga


nie ma wafla... z tego muszą byc ofiary w ludziach :bag:
  • Joszu lubi to
no board no fun!

#6 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 07 March 2013 - 14:33

szymszym. sytuacja jest jak najbardziej realna, nie teoretyczna.

agresywna jazda po płaskim czy normalna na stromym to chyba bez znaczenia. chodzi o to jak maksymalnie przechylić deskę zanim po związkowemu przechyli się wystarczająco razem z całą pozycją, co trwa jakiś tam czas przez który jedzie ześlizgiem. Jaki ruch wykonać na samym początku skrętu żeby trzymała cały skręt.

nie rozumiem określenia "kopnięcie piętami" :(

pozdr

#7 Kwinto76

Kwinto76

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 58 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 10 March 2013 - 23:33

Shaman - inicjując skręt poprzez wychylenie i obniżenie pozycji jednocześnie wciskasz piętę i ciągniesz palce do góry - ja na to mówię kopnięcie bo coś jakbyś skacząc lądował na piętach. Pokazał mi to Canmański i działa :) @Majki bez ofiar nie ma zabawy :D

#8 wuesel

wuesel

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 40 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 March 2013 - 10:13

A czy nie jest trochę tak, że obniżając pozycję mimowolnie pochylamy (nie robimy total scyzora, ale jednak) górę ciała by wykonać przeciwwagę? Bo pytanie.. jest opcja, że miękka deska będzie trzymała krawędź BS obniżając środek ciężkości, a jednocześnie prostując tułów czyli wychylając się do stoku plecami? Jesli nie to pytanie kolejne.. gdzie zaczyna się błąd w postacji "scyzoryka", a gdzie wychylenie góry ciała na FS mieści się jeszcze w pojęciu czystej techniki. Z drugiej strony chętnie bym to zobaczył, ale ciężko w necie o profesjonalne materiały kaczki...

Pzdr

#9 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 March 2013 - 16:12

kwinto. obniżenie pozycji, OK, jak najbardziej można tak "oszukać" i to działa, ale chodzi o np NW kiedy zaczynasz skręt w pozycji wysokiej, czyli nie możesz być nisko, zanim się wychylisz tyle ile trzeba to deska idzie chwilę bokiem, czyli skręt już nie jest cięty...

Pewnie że dynamiczne rozpoczęcie skrętu, niby NW, bardzo pomaga i nie ma ześlizgu, ale wtedy dzieje się to co wuesel napisał czyli "złamanie" się w biodrach, co jest ciekawe, na ile to jest poprawne a na ile błędne wedle wytycznych np na egzaminie na którąś tam klasę...?

i jak w takim razie zapobiec temu ześlizgowy w początkowej fazie skrętu np ciętego NW na średnim i stromym stoku?

debatowaliśmy na ten temat ostatnio i pomysłów dalej brak...

pozdr

#10 Mareksbx

Mareksbx

    Młody snołborder

  • Team9
  • 67 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2013 - 15:26

Szaman nie chcę Cię trolować :D ale daj go mi ja go nauczę ;D hahah

wiesz co jest taki delikatny problem z kaczką jest taki że źle dociąża deskę i ona zaczyna "myszkować", ja na swojej na backu delikatnie bardziej dociążam tylną nogę a przednia prowadzę skręt i oprócz kontr rotacji barkami dodaje lekkie skręcenie w biodrach do śniegu. O ten moment skrętu Ci chodzi?
Jechałem na FS skończyłem skręt i dopiero zacząłem na BS i za chwile będę jechać w doł

Załączone pliki

  • Załączony plik  aaaa.jpg   66.01 KB   101 Ilość pobrań

Użytkownik Mareksbx edytował ten post 13 March 2013 - 15:27


#11 wuesel

wuesel

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 40 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 March 2013 - 15:34

@Mareksbx- problem właściwie został już rozwiązany przez dynamiczniejszą i agresywniejszą pracę na desce. Wciąż nierozwiązane jest za to pytanie dotyczące pochylenia tułowia na BS. Na Twoim foto widać, że tułów jest lekko nachylony w kierunku przedniej krawędzi jako przeciwwaga. I tu pytanie, które pojawiło się już trochę wyżej- jak duże pochylenie jest dozwolone w technice, a w którym momencie można zakwalifikować to już jako "scyzoryk" czyli błąd, bo pojechanie BS całkowicie wyprostowanymi plecami wychylając się na stok tak jak przy FS jest raczej awykonalne? :)

Pzdr

ps. nie wiem czy Shaman posiada wideo z rozwiązaniem problemu, bo rider miał słaby dzień i peszyło go oko kamery. Jeśli jednak posiada to niech wrzuci dla zobrazowania problemu czy tam rozwiązania problemu :P

Użytkownik wuesel edytował ten post 13 March 2013 - 15:35


#12 Mareksbx

Mareksbx

    Młody snołborder

  • Team9
  • 67 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2013 - 15:49

No to teraz już materiał dla Chłopaków z Sitsu.
Materiał z jazdy sportowej jeden skręt 3 różne pozycje :) I co teraz?

Bardzo proszę o wypowiedź sitsu bo w sumie ten mankament mnie również interesuje, bo w samej książce P. Kunysza też jest scyzoryk na zdjęciu :D

dodam że mój trener krytykował, tylko jeden z przedstawionych zdjęć ale potem powiem dlaczego i które:)

Załączone pliki


Użytkownik Mareksbx edytował ten post 13 March 2013 - 15:54


#13 wuesel

wuesel

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 40 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 March 2013 - 15:53

No właśnie.. obawiam się, że w ocenie SITSu to już scyzor kwalifikujący się na błąd... ale z drugiej strony czy bez niego jest ktoś w stanie zrobić na miękkiej desce głęboki i mocno wychylony na krawędź BS? Śmiem powątpiewać...

#14 Mareksbx

Mareksbx

    Młody snołborder

  • Team9
  • 67 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2013 - 16:00

Ja powiem tak, że jeśli chodzi o sport to jest dobrze. scyzoryk jest metodą jazdy na tyczkach. Chciałbym wiedzieć czy ktoś z sitsu zaliczy mój BS na 7,5 pkt. I spojrzał fachowym okiem które zdjęcie są do przyjęcia, a które nie

#15 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2013 - 17:22

Ja powiem tak, że jeśli chodzi o sport to jest dobrze. scyzoryk jest metodą jazdy na tyczkach. Chciałbym wiedzieć czy ktoś z sitsu zaliczy mój BS na 7,5 pkt. I spojrzał fachowym okiem które zdjęcie są do przyjęcia, a które nie


scyzor jest w momencie gdy pochylasz tułów do przodu przy prostych nogach lub po prostu za słabo ugiętych na bs. sam czasami mocniej się pochylam do przodu śmigając po za trasą....

na pierwszym zdjęciu nie mam scyzora, na drugim już zdjęciu robię lekki scyzor.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

moje pochylanie i stopień pochylenia się nad frontem jest uwarunkowane jak bardzo ciężki plecak na plecach mam ;) więc raczej nie ma tzw. "stałej" pod tym względem :)

p.s. scyzor po prostu wynika z tego, że riderowi wydaje się, że ugina nogi na bs a faktycznie pochyla tylko tułów, czasami się zdarza, że nie przetłumaczysz tego takiej osobie, więc go nagrywasz i w tedy mu na materiale wideo to pokazujesz . :D

#16 l3wy

l3wy

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor Rekreacji MENiS

Napisano 13 March 2013 - 18:02

Widzę na forum pospolite ruszenie aby program sitsowski obalić. Swoją drogą coś w tym jest bo w samej książce często tekst jest sprzeczny z fotografią.

Moim zdaniem z 3 zdjęc marka żadne nie jest wzorcowe i gdyby trzymać się reguł sitsu to przejść nie powinno. 1 imo jest najgorsze, w 2 i 3 tułów w pionie, ułożenie rąk i wg mnie lekkie otwarcie.

@wuesel - da się jak najbardziej zrobić ładną wykładkę na bs - tylko powstaje pytanie która technika jest bardziej efektywna i lepsza np na nierównościach.

#17 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2013 - 18:26

czyli rozpoczęcie skrętu od złamania się w biodrach i przechylenie deski pracą nóg gdy tułów jeszcze jest w pionie, a dopiero potem wychylenie całej pozycji do wewnątrz skrętu jest akceptowalne przez SITS? czy jest to błąd?

rysunek dotyczy akurat skrętu dostokowego wykonywanego na stoku bez plecaka

Załączone pliki


Użytkownik shaman-snowboard edytował ten post 13 March 2013 - 18:28


#18 l3wy

l3wy

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor Rekreacji MENiS

Napisano 13 March 2013 - 19:56

We wzorcowym skręcie ciętym łamania w biodrach być nie powinno,

na filmiku też nie widać.



#19 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 April 2013 - 22:30

Posty niezwiązane z tematem będa przenoszone lub usuwane wg np. mojego widzimisie, http://adechade.com/...-metodyka-sits/ link do uciętego tematu

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#20 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 08 April 2013 - 10:11

na reszcie... może wrócimy do tematu techniki z nie wyzywki :)

co powiecie na ćwiczenie 0:58 ? moim zdaniem bardzo dobre, stosuję, ale czy zgadza się z metodyką SITSową?



pozdr