Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Decha Freeride/stok


85 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kajak46

Kajak46

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 28 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 24 February 2013 - 16:01

Witam
Obecnie jeżdżę na desce Forum Youngblood- rockerek.
Po tygodniowym wyjeździe do Austrii-Kaprun-Kitzsteinhorn zmieniłem trochę preferencje stylu jazdy i zastanawiam się nad sprzedaniem dechy i kupienie nowej.
Objeździłem tam wszystkie trasy freeridowe wyznaczone (x1,x2,x3..) i nie wyznaczone, jak w Polsce miałem okazje kilka razy wyjechać gdzieś poza trasy, tak tam złapałem bakcyla i 90% freeride 10% stok :)

Dlaczego chcę zmienić deskę?
Mam wrażenie, że jest dla mnie za krótka(155), za mało stabilna przy wyższych prędkościach, i za miękka, ale genialnie spisywała się w puchu- rocker magia :)
Ogólnie szukam deski dłuższej, dobrej do fr (puch, żleby) i jazdy na stoku.


Deski używałem przez 2 sezony myślę, że uda mi się ją sprzedać za min 600zł. Jestem w stanie dopłacić kilka stówek, zależy co zaproponujecie i czy uda mi się sprzedać moją dechę.

Wzrost: 180cm
Waga: 72kg
But: 46-wide
Wiązania: k2 hurrithane nie wiem czy zmieniać czy się nadadzą
Zastanawiałem się nad deskami o profilu hybrydy- camber między wiązami da dużą stabilność, a rocker na końcach pływanie w puchu.
Wpadła mi w oko niedroga deska: http://allegro.pl/pr...3052650300.html

Jestem otwarty na propozycję i krytykę :)

Użytkownik Kajak46 edytował ten post 24 February 2013 - 16:02


#2 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 February 2013 - 17:23

jeżeli się zdecydujesz na tą deskę to wiązania, które aktualnie posiadasz się nie nadadzą. są to bardzo miękkie wiązania i do większości desek fr się nie nadają

#3 Kajak46

Kajak46

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 28 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 24 February 2013 - 20:56

czyli widzę, że jak zdecyduję się na wymianę to cały zestaw. A możesz polecić jakich desek, wiązań szukać żeby całość wyszła ok 1000-1200zł?

#4 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 11:41

Nawet biorąc pod uwagę że wszędzie są wyprzedaże, za 1000-1200 zł nie kupisz DOBREGO zestawu deska+wiązania freeride...

#5 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 25 February 2013 - 11:48

Nawet biorąc pod uwagę że wszędzie są wyprzedaże, za 1000-1200 zł nie kupisz DOBREGO zestawu deska+wiązania freeride...


najpierw kupiłbym deskę, objeździł ją z wiązaniami, któe znasz i w przyszłym sezonie wymienił na sztywniejsze wiązki
www.snow4life.pl
www.sklep.snow4life.pl
www.signalsnowboards.com
www.wainmanhawaii.com
skype:snow4life.pl

#6 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 12:37

najpierw kupiłbym deskę, objeździł ją z wiązaniami, któe znasz i w przyszłym sezonie wymienił na sztywniejsze wiązki

Nawet jak kupi najlepszą freeridówkę to w tych wiązaniach jej nie ogarnie, połowy jej możliwości nie wyciśnie. To lepiej za rok kupić cały zestaw a ten już dojeździć na tym co ma.

#7 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 12:51

Zgadzam się z Siwym... Kup deskę, pojeździj trochę, a potem wiązania, szczególnie,że budzet nie za duży, a teraz deske można taniej kupić...

#8 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 February 2013 - 13:09

Na trasie pewnie dał by radę z taką deską jak w/w, czyli ten Atomic, ale po za trasą osobiście bałbym się z takimi wiązaniami na takiej desce o fleksie 8 jeżdzić.

Najlepszym kompromisem dla tych wiązków było by kupienie jakiegoś Directionala o fleksie max 5-6 i twarde buciki,

#9 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 13:34

Aro racja, poza trasą bardzo miękkie wiązania, to strach. Ale przecież na twardym będzie podobna lipa... Szczególnie że będzie to deska pewnie dłuższa, twardsza, czyli trudniejsza do ogarnięcia od zabawowego Youngblooda. No i kolega mistrzem świata nie jest, skoro konsultuje się na forum, więc pomoc dobrze dobranego sprzętu jest wskazana... Po co ma kupować deskę FR skoro kontrolę nad nią będzie miał mizerną, nie dociśnie jej, reakcja będzie mocno opóźniona co w puchu jest TRAGEDIĄ.

Nie wiem skąd kolego jesteś, ale możesz u nas w Krakowie pożyczyć sobie na testy jakąś dobrą freeridówkę, wkręcić w nią najpierw swoje wiązania, po czym wkręcić jakieś twardsze wiązania które także u nas pożyczysz, sam zobaczysz jak duża będzie różnica w kontroli deski, jej reakcji a więc jakości jazdy. Namawiam do takiego eksperymentu, zweryfikujesz sobie sam "fachowe" porady na forum ;)
Innymi słowy, żadnych półśrodków, albo całość zmieniać albo nie zmieniać nic.

#10 Kajak46

Kajak46

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 28 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 25 February 2013 - 13:40

Dzięki za wszystkie rady:)
Wiem, że wymiana wiązań jest nieunikniona (jak nie od razu to jak tylko to będzie możliwe).
Będę próbować sprzedać cały zestaw, ale wiadomo nie zawsze się to udaje, dlatego orientacyjnie pytam, szukam co wybrać.
Rozumiem, że ta decha będzie dobra jak na trasę i po za?
Tylko moglibyście doradzić/polecić jakich wiązań szukać?
Burton cartel? ale one niestety drogie a coś tańszego, lub innego (czasami ostają się jakieś większe sztuki będę wiedział za czym polować)

#11 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 15:08

Burton Mission i bedziesz zadowolony. Da się wyrwać czasem jeszcze z poprzedniego roku modele w dobrych cenach.

#12 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 15:30

Ta deska to wielka niewiadoma, desek Atomic nikt nie zna. Z jakiś powodów nikt tej deski od 3 lat nie kupił. Przeglądnij www.snowboardingforum.com - może coś o niej w USA znajdziesz.
Mission wg. mnie to zbyt miękkie wiązania, płyta mocno pracuje podczas jazdy, odgina się nawet na 1 cm podczas jazdy dłuższym skrętem, do jazdy nie polecam.
Jak chcesz coś z Burtona to poszukaj Diode ze starszej kolekcji, sporo ludzi jeździ efektywnie w Cartelach. Zerknij sobie na Flux TT30 (mniej więcej sztywność Cartela), wystarczą.

#13 Marek S.

Marek S.

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1542 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 15:57

Mission jest bardzo dobrze reagujacym wiązaniem i w jeździe, bardzo szybkiej jeździe sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem Morgan skąd te info, o tym,ze się nie nadają.

#14 Kajak46

Kajak46

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 28 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 25 February 2013 - 18:00

A to jak z tymi Missionami bo widzę, że opinie różne?
Mam pytanie odnośnie wszystkich wiązań z EST czy będzie można je bez problemu zamontować?
Widzę, że Cartele idzie dorwać za ok 700 a nawet taniej, a czy jakieś tańsze wiązania nadadzą się bo oprócz Missionów reszta wychodzi drożej niż blat?

#15 sernik

sernik

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 50 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 19:06

A to jak z tymi Missionami bo widzę, że opinie różne?
Mam pytanie odnośnie wszystkich wiązań z EST czy będzie można je bez problemu zamontować?
Widzę, że Cartele idzie dorwać za ok 700 a nawet taniej, a czy jakieś tańsze wiązania nadadzą się bo oprócz Missionów reszta wychodzi drożej niż blat?

Ja właśnie dzisiaj kupiłem Fluxy TT30, głównie do jazdy na stoku i w puchu, o fluxach przeważnie w pozytywach ludzie mówią. W sobotę zobaczę jak się jeździ na TTkach :), odstawiam swoje SP Fastec Team Black.

#16 Don Dżonson

Don Dżonson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 278 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 19:10

Wiązania z est tylko pod deskę z szyna.
Co do missionów w sumie mam jedne, ale nie używałem już chyba z 4 lata i nie pamiętam jakie one były.

#17 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 25 February 2013 - 19:45

A to jak z tymi Missionami bo widzę, że opinie różne?
Mam pytanie odnośnie wszystkich wiązań z EST czy będzie można je bez problemu zamontować?
Widzę, że Cartele idzie dorwać za ok 700 a nawet taniej, a czy jakieś tańsze wiązania nadadzą się bo oprócz Missionów reszta wychodzi drożej niż blat?


Sąsiad ma sporo doświadczenie i na skoczniach potrzebuje dobrych wiązań, także wierzyłbym w jego opinie.
www.snow4life.pl
www.sklep.snow4life.pl
www.signalsnowboards.com
www.wainmanhawaii.com
skype:snow4life.pl

#18 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 25 February 2013 - 20:21

Mission jest bardzo dobrze reagujacym wiązaniem i w jeździe, bardzo szybkiej jeździe sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem Morgan skąd te info, o tym,ze się nie nadają.


Marek, zadziwiasz mnie trochę :) Jeździłem w Missionach. Po to się robi twardsze wiązania by szybkość reakcji deski była jak najwyższa, by możliwie jak największa siła z naszych nóg, butów była przenoszona na deskę. Oczywiście na pewnym (wysokim) poziomie umiejętności pojawiają się indywidualne upodobania, wiele zależy od tego co się robi na stoku, jak wykorzystuje wiązania, czego się oczekuje itd. Fruwasz, skaczesz, pewnie gdzieś tam zdarza Ci się pojeździć, siedzą Ci Missiony, fajnie. Ale w szybszej jeździe, w puchu, w deskach bardziej do jazdy niż do skakania - znacząco lepiej spisują się wiązania twardsze od Missionów.
Powody są proste i oczywiste. Szybsza reakcja deski i mocniejsze dociśnięcie krawędzi to lepsza kontrola deski, pewniejsza jazda. Jeśli wiązanie (płyta na fs i bs, łyżka na bs, paski na fs) pracuje podczas jazdy, czyli zachowuje się jakby było z gumy, wygina się na wszystkie strony to deska reaguje z opóźnieniem a do tego jest duża strata siły która zamiast na krawędź idzie na wyginające się wiązania. Od strony fizyki, myślę że najlepszą osobą która Ci to może wytłumaczyć jest Shaman.
Reasumując, klęknij stabilnie na desce, chwyć swoje wiązanie za heelcup i ile masz pary w ręce odciągnij je z deski, jakbyś chciał je wyrwać. Jeśli wsadzisz w szparę zapalniczkę (1 cm) to wiązania mają miękkie płyty. A teraz się zastanów ile wyciskasz rękoma, a ile nogami, o ile większą siłę masz w nodze, nie wspominam o takich czynnikach jak Twoja masa, pęd itd. Wyobraź sobie więc o ile większe siły działają na wiązania podczas jazdy.
Dłuższe, prawdziwie freeridowe deski, innymi słowy deski do jazdy, z którymi nie wiem czy masz do czynienia, także wymagają większych sił. Krawędzi jest więcej, trzeba więc zminimalizować na wiązaniu stratę sił aby ją dociążyć mocno na całej długości. Znowu fizyka.
Stąd też, do jazdy, producenci sugerują twardsze wiązania, najlepiej znacznie twardsze niż Missiony, szczególnie jeśli ktoś waży więcej niż 60 kg, chce jeździć poza trasami, gdzie szybkość reakcji deski potrzebna jest błyskawiczna, przynajmniej tak mi mówili ludzie z Burtona, Fluxa, Uniona, SP. Takie też są moje doświadczenia oraz wielu innych ludzi których znasz, wiesz jak jeżdżą. Choć poziom umiejętności ma tu akurat małe znaczenie.
Skakanie mnie nie interesuje, każdy lubi co innego, nie wchodzę w dyskusję w tym temacie bo nie robię 540, nie kręcę przez głowę, a na podstawie ogóra nic nie powiem :) Ponadto śmiem twierdzić, że na dojechanie do skoczni, czy na rurkę, nie trzeba ani super deski, ani super wiązań, ale to inny temat.

Kolega szuka wiązań do jazdy w terenie, także po twardym lodzie, na dużych prędkościach, czyli jazda poza trasą gdzie warunki są zazwyczaj zmienne i zaskakujące. Zamierza kupić poważną deskę, przynajmniej tak powinien zrobić, szkoda by było gdyby na wstępie miał utrudnione zadanie w jej kontroli.

Jeszcze jedna sprawa, często jest tak: ktoś coś poleca na forum, ktoś inny słucha tej rady, kupuje wskazane rzeczy. Rzadko zmienia się sprzęty na tańsze, z założenia gorsze, więc delikwent jest zadowolony, jest lepiej. Tyle że jest jeszcze coś takiego jak koszt utraconych możliwości. Często bywa tak że gdyby jednak co innego wybrał, byłby znacznie bardziej zadowolony, miał więcej frajdy z jazdy, miał lepszy, szybszy progres umiejętności itd. Czasami jak czytam z czego ludzie są zadowoleni, co chwalą to się łapię za głowę, szczególnie gdy na czymś takim miałem przyjemność jazdy, ja czy ktoś ze znajomych ;)

edit: Siwy, no wszystko rozumiem, ale bez jaj :) Poczytajcie Panowi choćby katalogi i opisy wiązań :)
Albo poproszę kilka osób, które jeżdżą lepiej, by się zarejestrowały na forum, skoro powstaje tu Towarzystwo Wzajemnej Adoracji :) Ewentualnie trzeba będzie napisać maile do firm by zaprzestali produkcji twardszych, droższych wiązań a już kategorycznie nakazać im by zmienili dedykowane wiązania do swoich poważniejszych desek do jazdy ;)

Użytkownik mrgn edytował ten post 25 February 2013 - 20:48


#19 kielon

kielon

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 310 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 February 2013 - 22:18

A to jak z tymi Missionami bo widzę, że opinie różne?
Mam pytanie odnośnie wszystkich wiązań z EST czy będzie można je bez problemu zamontować?
Widzę, że Cartele idzie dorwać za ok 700 a nawet taniej, a czy jakieś tańsze wiązania nadadzą się bo oprócz Missionów reszta wychodzi drożej niż blat?


Czolem,
Mam do zbycia ub-roczne cartele elki, wyslalem ci tez info na priv, jak bedziesz zainteresowany to pisz, z cena sie dogadamy.

Pozdr
Wojtek

#20 l3wy

l3wy

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor Rekreacji MENiS

Napisano 25 February 2013 - 22:41

W dobrej cenie, dobre, twarde wiązanie to rome arsenal. Jeśli kupisz mocno twardą dechę to warto by było zmienić wiązki na coś sztywniejszego. Mission imo dobre wiązki ale jak tylko fr i stok to faktycznie lepiej cos o większym flexie.