Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

skręt ślizgowy - uściślenie opisu Pedra SignX


32 odpowiedzi w tym temacie

#1 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 18 January 2010 - 15:06

[edit] stworzyłem nowy wątek. JW

Może mały offtop, ale nie chce mi się zaczynać nowego tematu. Pozwole sobie skopiować wypowiedź Pana Pedro_SIGNX z forum snb.pl pod nickiem szef_X o skręcie ślizgowym: "Tak krótko, bo jak zawsze mało mam czasu !
Małą podpowiedzią niech będzie to Jaroo, że noga tylna zamiata wtedy ... kiedy jest odciążona. I o ile w nauce stosuje się przejście na przednią nogę (wtedy własnie tylna jest odciazona), o tyle trzeba dbać w jeździe aby jechac na obu nogach (zwłaszcza od linii spadku stoku).
Druga sprawa to zmiana obciązenia piety - palce ! Musi to byc wykonane jednoczasnie obiema nogami; prawdopodobnie u ciebie przednia noga idzie chwilę wczesniej na krawędź, wiec tylna w tymczasie moze się "poślizgać" "

Przeglądałem dzisiaj z ciekawości Pana książkę "Snowboard Śladami instruktora". Napisał Pan tam wyraźnie, przy skręcie ślizgowym i ślizgowym rotacyjnym: PRZENIEŚĆ CIĘŻAR NA PRZEDNIĄ NOGĘ. Niech się Pan w końcu zdecyduje jak jest poprawnie technicznie. Dlaczego ludzie uczący się "jeździć" z tej książki mają uczyć się "nie całkiem poprawnej" techniki ? Rozumiem to że w czasie nauki można przenosić ciężar, ale już trochę lepiej jeżdżący będą myśleć, że ten skręt tak właśnie wygląda od strony technicznej. Zresztą Pan M. Sołdan tak samo pisze w "swojej książce"

No i jeszcze ten kawałek tego tekstu z tamtego forum: " o ile w nauce stosuje się przejście na przednią nogę (wtedy własnie tylna jest odciazona), o tyle trzeba dbać w jeździe aby jechac na obu nogach (zwłaszcza od linii spadku stoku)." Co ma oznaczać "zwłaszcza od linii spadku stoku" ? To że przed linią spadku stoku to  przenoszenie już nagle nie będzie złe technicznie ? Bo raczej będzie. Chyba wogóle się nie przenosi ciężaru na przednia nogę. Ani przed przekroczeniem linii spadku stoku, w czasie przekraczania ani po jej przekroczeniu. Oczywiście w normalnej jeździe. Więc po co książka, która uczy nie poprawnej techniki (przynajmniej w tym skręcie) ?

#2 opt1c5

opt1c5

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 413 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 18 January 2010 - 18:44

Książka jest adresowana głównie do początkujących i stąd różnice.

Tak naprawdę to nie ma czegoś takiego jak jedna szkoła jazdy. Inaczej jeździ zawodnik inaczej instruktor, inaczej jedzie się przy ostrych kątach wiązań i zupełnie inaczej na kaczkę.

#3 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 19 January 2010 - 00:09

kiedys przeniesienie ciezaru ciała w rotacyjnym było częścią techniki, aktualnie jest tylko ćwiczeniem. Pomimo niektórych zaszłości to i tak książka Pedra jest the best.

Pozatym jeszcze nie wiem jak w nowszysch wydaniach ( ja mam chyba II ) ale ta kwestia mogla zostać jakos skorygowania może?

#4 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 19 January 2010 - 00:10

mam nadzieje ze Pedro Ci odpowie ale pooki co postaram sie to zrobic ja :D

ksiażka pisana była lat temu kilka. W tym czasie technika ewoluowała i wciąż ewoluować będzie.
tak w technice było dokładnie to co jest w książce....... wyleciało to bodajże jakieś 3 lata temu.
I w tej chwili uzywane to jestjako ćwiczenie pomocnicze.... po co...... opisał to już Pedro

problem z ksiazkami polega na tym ze nie mozna jej apgrejtować :D


w chwili obecnej stosowane jest to co napisał w cytowanym przez Cibie poście


pzdr


JW

#5 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 19 January 2010 - 00:49

Co do wydania to było ono z 2008r. Apropo kto to jest Maciej Sołdan, który napisał "pseudo" poradnik ? Bo nie słyszałem o takim. To jakiś instruktor ?

#6 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 19 January 2010 - 10:18

nie znam typa, a i pozycji nie czytałem więc się nie wypowiadam.

Jeżeli chodzi o przenoszenie ciężaru, to stosuję to ale tylko w przypadku początkujących (w sumie później nie ma sensu).

#7 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 19 January 2010 - 10:51

ja sie staram od razu na dwoch noziach,chyba ze nie wychodzi to wtedy bawimy sie w przenoszenie ciezaru na przednia noge,ale jestem zwolennikiem dzialania na dwoch nogach od samego poczatku

#8 dodi01494

dodi01494

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 21 January 2010 - 11:01

A tak mi przyszło do głowy, jeżeli ktoś się uczył wg starej szkoły? Można to rzucanie się wyplenić, czy to w czymś przeszkadza?
pzdr

#9 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 21 January 2010 - 11:35

rzucanie się? jeśli jest przeniesienie ciężaru to raczej delikatne, a nie na zasadzie zawiśnięcia nad nosem deski (delikatnie można ugiąć bardziej przednią nogę, ale podkreślam delikatnie)

#10 dodi01494

dodi01494

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 21 January 2010 - 13:00

No dobrze przechylanie się :D
Są tego jakies negatywy? Jeżeli ktoś jeździ po "staremu" to lamer :D
Potrzebny jest upgrade w szkółce, czy nie?
pzdr

#11 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 21 January 2010 - 13:08

to znaczy przenoszenie ciężaru na przednią nogę występuje tylko w trakcie nauki jako ćwiczenie, element wspomagający. Później idzie się dalej i o przenoszeniu ciężaru na przednią nózię nie powinno być mowy. Tym bardziej jeśli dochodzisz do skrętów ciętych.
A tam lamer, po prostu warto wyeliminować temat.

#12 dodi01494

dodi01494

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 21 January 2010 - 15:23

Dzięki, ale przenoszenie ciężaru w celu inicjacji skrętu występowało masowo jeszcze jakieś 5 lat temu i w opisie techniki miało swoje miejsce. Zapobiegało przechylaniu się do tyłu w momencie zjazdu itd Obecnie nie.
Podobnie jest obecnie z kątami, tj lekka kaczusia, leciutki kieruneczek, a nie radykalne kąty.
pzdr
Mam nadzieję, że Ci których uczyłem jeszcze żyją!! ;D

#13 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 21 January 2010 - 15:27

Ja tylko dodam, że przeniesienie ciężaru ciała na przednią nogę (szczególnie po przekroczeniu linii spadku stoku) powoduje zamiatanie tylną nogą. Chociaż to chyba wszyscy wiedzą. Natomiast zastanawia mnie, czy była kiedykolwiek taka technika jak skręty ślizgowe WN, o których napisał Maciej Sołdan. I czy wogóle dałoby się takie cos wykonać.

#14 dodi01494

dodi01494

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 21 January 2010 - 15:31

Ale przeniesienie  tylko inicjuje skręt, w momencie wykonywania skrętu ciężar wraca na 2 nóżki......

#15 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 21 January 2010 - 15:32

Ale przeniesienie  tylko inicjuje skręt, w momencie wykonywania skrętu ciężar wraca na 2 nóżki......


Inicjowało kilka lat temu. Sam jeszcze rok czy 2 lata temu tak robiłem. Teraz już nie mam zamiaru jeździć archaiczną techniką. Natomiast książka Pana Kunysza powinna być zaktualizowana, a nie że wydanie z 2008 dalej pisze o przenoszeniu ciężaru. No ale może to wcale nie zależy od Pedra SignX jak książka jest wydana.

#16 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 21 January 2010 - 16:20

trochę popolemizuję, bo przeniesienie ciężaru na przednią nogę niekoniecznie skutkuje zamiataniem tylnią nogą, natomiast jak również ułatwiało rotację (odciążony tył deski).

#17 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 21 January 2010 - 21:46

ksiazka poprostu zostala wznowiona przez wydawcę ponieważ w związku z wyczerpaniem sie zapasoow, mysle ze Pedro przy kolejnym wznowieniu zaznaczy im zmiany ktoorych troszeczke zaszlo


pzdr

JW

#18 dodi01494

dodi01494

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 22 January 2010 - 09:40

A napiszcie przynajmniej najważniejsze elementy co się zmieniło. Jeśli to nie tajemnica...... ;D
pzdr

#19 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 January 2010 - 10:48

A napiszcie przynajmniej najważniejsze elementy co się zmieniło. Jeśli to nie tajemnica...... ;D
pzdr


Tylko to, że już nie przenosisz ciężaru ciała na przednią nogę w ślizgowym. Reszta taka sama.

#20 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 January 2010 - 10:54

inaczej -aktualna metodyka rotacyjnego nie wymaga przeniesienia. A samo przeniesienie po starej moetodyce bywa stosowane jako ćwiczenie pomocnicze ;D