Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Setback - Ustawianie


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 08:46

Czy ktoś mógłby opisać/rozrysować jak prawidłowo ustawia się setback w desce AM?

Moja deska posiada nieznaczny fabryczny setback, a ja chciałbym go nieco powiększyć w celu ukierunkowania sprzętu bardziej pod FR.

Nie mamy jeszcze podobnego tematu na forum, więc myślę, że będzie on pomocny dla wszystkich nie pewnych swoich ustawień.


no board no fun!

#2 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 09:03

Czy ktoś mógłby opisać/rozrysować jak prawidłowo ustawia się setback w desce AM?

Moja deska posiada nieznaczny fabryczny setback, a ja chciałbym go nieco powiększyć w celu ukierunkowania sprzętu bardziej pod FR.

Nie mamy jeszcze podobnego tematu na forum, więc myślę, że będzie on pomocny dla wszystkich nie pewnych swoich ustawień.



Mike, nie udawaj dziecka we mgle ;)
Tylna noga bardziej na inserty bliżejj taila, przednia też, ale z doświadczenia powiem ci, że nie powinno się chyba kombinować, ja tak kiedyś miałem, ale chciałem mieć bardziej TT, więc poszło wszytko do przodu i deska jeździła gorzej :(, teraz mam symetrycznie na insertach i jest OK (w sumie będę miał, bo ostatnio na stoku przekłądałem tylne do tyłu, bo mi jakoś wąsko się zrobiło przy 21/-9 :) i muszę przednie kopnąć do przodu)
Moim zdaniem jednak wraz z przesunięciem insertów idzie tez przesuniecie taliowania, krawędzi ciętych po 3.4.5...64 łukach itd....
Ale spróbować możesz :)

A

Użytkownik Zaq edytował ten post 22 December 2010 - 09:06

Pozdrawiam
Zaq

#3 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 09:15

Mike, nie udawaj dziecka we mgle ;)
Tylna noga bardziej na inserty bliżejj taila, przednia też, ale z doświadczenia powiem ci, że nie powinno się chyba kombinować, ja tak kiedyś miałem, ale chciałem mieć bardziej TT, więc poszło wszytko do przodu i deska jeździła gorzej :(, teraz mam symetrycznie na insertach i jest OK (w sumie będę miał, bo ostatnio na stoku przekłądałem tylne do tyłu, bo mi jakoś wąsko się zrobiło przy 21/-9 :) i muszę przednie kopnąć do przodu)
Moim zdaniem jednak wraz z przesunięciem insertów idzie tez przesuniecie taliowania, krawędzi ciętych po 3.4.5...64 łukach itd....
Ale spróbować możesz :)

A

no dobra... przyznam, że całkiem zielony nie jestem ;)

... niemniej jednak chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem temat, mianowicie:

a. centralnie/symetrycznie znaczy na te same inserty patrząc od taila i na te same patrząc od tipa (obecnie mam takie ustawienie)

b. z setbackiem czyli oba wiązania o tą samą ilość insertów w stronę taila

no i to o czym wspomniałeś... czy to na pewno ma sens i będzie działać? :)

Użytkownik mike edytował ten post 22 December 2010 - 09:16

no board no fun!

#4 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 09:22

no dobra... przyznam, że całkiem zielony nie jestem ;)

... niemniej jednak chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem temat, mianowicie:

a. centralnie/symetrycznie znaczy na te same inserty patrząc od taila i na te same patrząc od tipa (obecnie mam takie ustawienie)

b. z setbackiem czyli oba wiązania o tą samą ilość insertów w stronę taila

no i to o czym wspomniałeś... czy to na pewno ma sens i będzie działać? :)


Twoje "A" jest ustawieniem z setbckiem, inserty już sa tak powiercone że jak robisz symetrycznie to masz już zaprojektowany przez shapera setback (przynajmniej jak tak mam), no i tu pojawia się pytanie czy deska ma directional shape, jeśli nie to można instertami mieszać i osiągnać TTT.
"B", jest z dodatkowym cofnięciem, czyli z powiększonym setbackiem.

Użytkownik Zaq edytował ten post 22 December 2010 - 09:22

Pozdrawiam
Zaq

#5 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 09:31

Twoje "A" jest ustawieniem z setbckiem, inserty już sa tak powiercone że jak robisz symetrycznie to masz już zaprojektowany przez shapera setback (przynajmniej jak tak mam), no i tu pojawia się pytanie czy deska ma directional shape, jeśli nie to można instertami mieszać i osiągnać TTT.
"B", jest z dodatkowym cofnięciem, czyli z powiększonym setbackiem.

no tak... jest dokładnie tak jak piszesz... moja deska to directional freestyle z małym fabrycznym setbackiem

tak więc jedyne co mnie nurtuje to czy powiększanie setbacka w takiej desce nie wpłynie negatywnie na właściwości jezdne zamiast je poprawić/ukierunkować jak to miałem w zamyśle :)
no board no fun!

#6 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 22 December 2010 - 09:52

no tak... jest dokładnie tak jak piszesz... moja deska to directional freestyle z małym fabrycznym setbackiem

tak więc jedyne co mnie nurtuje to czy powiększanie setbacka w takiej desce nie wpłynie negatywnie na właściwości jezdne zamiast je poprawić/ukierunkować jak to miałem w zamyśle :)


Najlepiej samemu to sobie sprawdzić :) Ale ogólnie: dłuższy nose - lepsze prowadzenie deski na większej prędkości.

#7 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 09:54

Najlepiej samemu to sobie sprawdzić :) Ale ogólnie: dłuższy nose - lepsze prowadzenie deski na większej prędkości.

no właśnie do tego się skłaniam... a moje rozumowanie co do ustawień w punktach a i b jest prawidłowe?
no board no fun!

#8 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 22 December 2010 - 10:24

no właśnie do tego się skłaniam... a moje rozumowanie co do ustawień w punktach a i b jest prawidłowe?

Tak. Od "środka" liczysz inserty, jest OK.

#9 Wald

Wald

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 10:38

Tak. Od "środka" liczysz inserty, jest OK.


Ciekawy temat :)

A jeśli mi pasuje nieco niesymetrycznie wkręcić wiązania dla lepszego komfortu/postawy/ułożenia nóg to lepiej np tylną nogę bardziej do tyłu/przodu wkręcić czy kombinować na mikroregulacji w wiązaniach by było "centralnie" dla deski?

#10 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 11:07

Ciekawy temat :)

A jeśli mi pasuje nieco niesymetrycznie wkręcić wiązania dla lepszego komfortu/postawy/ułożenia nóg to lepiej np tylną nogę bardziej do tyłu/przodu wkręcić czy kombinować na mikroregulacji w wiązaniach by było "centralnie" dla deski?


Wald, setback w żaden, ale to żaden sposób nie wpływa na pozycję na desce, w sensie jej poprawności, tudzież ułozenia nóg. O tym decyduja kąty, stance, pochylenie hi backa, ew. jego rotacja.

#11 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 11:26

Wald, setback w żaden, ale to żaden sposób nie wpływa na pozycję na desce, w sensie jej poprawności, tudzież ułozenia nóg. O tym decyduja kąty, stance, pochylenie hi backa, ew. jego rotacja.

ale nie chcesz chyba w ten sposób powiedzieć, że którekolwiek inserty wybierzesz i bedzie dobrze... co? powinno się chyba jednak zachować symetrię przód/tył niezależnie od tego czy się je cofa (i jeśli już to obydwa wiązania tak samo) czy nie... no chyba, że jednak się mylę?
no board no fun!

#12 Bishop

Bishop

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 22 December 2010 - 11:57

ale nie chcesz chyba w ten sposób powiedzieć, że którekolwiek inserty wybierzesz i bedzie dobrze... co? powinno się chyba jednak zachować symetrię przód/tył niezależnie od tego czy się je cofa (i jeśli już to obydwa wiązania tak samo) czy nie... no chyba, że jednak się mylę?


cofasz przednie, potem przesuwasz o tyle samo tylnie żeby zachować stance, w sumie żadnej filozofii.

zresztą, miałeś przykład na czarnej górze ;)
- Kaśka, jak Ci się jeździ?
- za***iście
- a, bo wczoraj przestawiłem Ci wiązania
- :huh:

:P:P:P

#13 Blade

Blade

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 144 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 12:06

z tym że Deska ma już fabrycznie cofnięte inserty,2-4cm cofniesz jeszcze 4 cm wiązania do tyłu i masz już 6-8cm.W puchu rewelacja

#14 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 12:10

cofasz przednie, potem przesuwasz o tyle samo tylnie żeby zachować stance, w sumie żadnej filozofii.

zresztą, miałeś przykład na czarnej górze ;)
- Kaśka, jak Ci się jeździ?
- za***iście
- a, bo wczoraj przestawiłem Ci wiązania
- :huh:

:P:P:P

no przykład miałem... ale dość ekstremalny :lol:

w temacie chciałem upewnić się tylko, że moje rozumowanie jest dobre
no board no fun!

#15 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 18:40

od zawsze śmigałem na 2cm setbacku'u .

1. jeżeli jeździsz na hybrydzie - setback nie ma sensu, jeżeli jeździsz na directional standards w tedy trochę sytuacja się komplikuję (oczywiście setback nie ma wpływu na stance!

W sumie set back jedynie przydaje się tylko i wyłącznie w FR w jeździe po puchu ;) w deskach typu tradycjonalnym camberze.

Jeżeli chodzi o ustawienie kątów wiązań przy set backu - to tutaj jest już kwestia co chcesz osiągnąć ;)

pzdr...

#16 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 18:54

1. jeżeli jeździsz na hybrydzie - setback nie ma sensu,

hmmm... ciekawe co na to ekipa never summer... :ashamed:

W sumie set back jedynie przydaje się tylko i wyłącznie w FR w jeździe po puchu

hmmm... to ciekawe czego w pipie szukają prosi łatający na np.: customx wiadomej marki..? :huh:
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#17 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 19:10

hmmm... ciekawe co na to ekipa never summer... :ashamed:
hmmm... to ciekawe czego w pipie szukają prosi łatający na np.: customx wiadomej marki..? :huh:


:) nie wiem co na to never sammer ?!:)

set back to nie tylko pipe - oczywiście, ale set back może mieć miliony zastosowań :)

pzdr..

#18 praxx

praxx

    loża szyderców #1

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2745 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 19:42

jeżeli jeździsz na hybrydzie - setback nie ma sensu

W sumie set back jedynie przydaje się tylko i wyłącznie w FR w jeździe po puchu ;) w deskach typu tradycjonalnym camberze.

set back to nie tylko pipe - oczywiście, ale set back może mieć miliony zastosowań

czegoś nie qmam... :glupek2:
skręcamy w stronę białorusi... :ban: nie karmię trolla...

#19 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 22 December 2010 - 19:58

czegoś nie qmam... :glupek2:


oczywiście z tymi milionami zastosowań trochę mogłem przegiąć ;)

może zdajmy sobie pytanko, do czego służy i w czym pomaga setback ?

bo jeśli chodzi o hybrydy i odwrócone cambery to moim zdaniem setback nie ma zastosowania ;)


pzdr...

#20 Konrad

Konrad

    Starszy snołborder

  • Snowboard Summit Squad
  • 595 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 December 2010 - 20:53

a po co w pajpie przydaje się setback? jak dla mnie optymalnie deska powinna być symetryczna nie tylko pod względem setbacka ale i flexu żeby "tak samo" zawsze najeżdżać
9 na 10 wyapdków zdarza się w domu... Lion radzi nie siedź w domu



Dodaj odpowiedź