Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Katy, stance itd


57 odpowiedzi w tym temacie

#1 jachimek

jachimek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 114 postów

Napisano 02 January 2010 - 18:09

Jezdze juz jakas krotsza chwile, podstawy mysle mam za soba choc pewnie jest sporo bledow do wychwycenia bo kontakt z instruktorem mialem tylko na poczatku. W sklepie ustawiono mi katy 30/15 i na takich sie uczylem jezdzic, pod koniec sezonu ustawilem 15/-15 , przy jezdzie na switcha bylo 'jako-tako' aczkolwiek lepiej niz w przypadku obu nog na +, jazda na stoku...niestety tutaj czulem sie duzo mniej pewnie. W nastepnym sezonie nie spedzilem zbyt wiele dni na sniegu, moze z 7, szukalem zlotego srodka do jazdy i do fs z tym ze chyba najwiecej na przedniej nodze mialem +18 a na tylnej schodzilem na coraz 'wieksze' katy ( z matematycznego punktu widzenia :)) i skonczylem sezon z +18/-3 ale to dalej nie bylo to. Mialem w sezonie jeden dzien gdzie spedzilem ze sobie ponapinam ostro w pucholu, wiazania cofnalem do tylu przy desce z setbackiem chyba 15mm, wiazania ustawilem na +35/+20 i powiem szczerze ze jezdzilo mi sie miodnie, moje nogi nie odczuwaly dyskomfortu a deska sluchala sie jak nigdy. W tym sezonie zaczalem od ustawienia wiazan na maksymalna szerokosc (deska dlugosc 155cm ja jakies +/- 180cm) oraz katy 21/-6 pojezdzilem chwile i znowu nie jest to niestety takie czucie deski jakie bym chcial. Moze doradzicie co jeszcze sprobowac ?
Zastanawiam sie czy problemem tez nie sa moje bardzo mieciutkie buty, jakis podstawowy model rossignola ktory kupowalem uczac sie, deski natomiast mialem dosc twarde (sims team, teraz technine MFM) do tego w miare sztywne wiazania drake SS.
Pozdrawiam

#2 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 02 January 2010 - 19:48

może być to problem związany z butami,natomiast sam musisz określić własne kąty,nikt nie każe Ci jeździć na kaczuche,aczkolwiek jest to najbardziej naturalna pozycja na desce,oczywiscie nie potniesz tak na krawedziach jak przy agresywnym ustawieniu katow(np:30,20),aczkolwiek kolana w takim ustawieniu sa narazone na znacznie wieksze przeciazenia niz przy kaczce.

#3 jachimek

jachimek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 114 postów

Napisano 02 January 2010 - 19:59

Jak zaczynalem 3 lata temu to mowiono ze wlasnie kaczka naraza najbardziej kolana na kontuzje i dlugotrwale, intensywne jezdzenie w tej pozycji powoduje nieodwracalne skutki uboczne w przyszlosci. Dlaczego ta teoria sie zmienila ? Na snb.pl duzo osob odradzalo taka jazde. Tak samo moj instruktor, nie demonizowal moze az tak jazdy z takim ustawieniem bo sam jezdzil na kaczke ale mowil mi ze 'zdrowiej' dla kolan jest w momencie kiedy obie nogi sa ustawione na +.

#4 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 06 January 2010 - 19:19

kiedyś pamiętam zalecali właśnie ustawienia kątów na +, w Livigno był z nami chłopak, który już śmiga na desce po nad 10 lat, który miał ustawienia na + i właśnie, ciągle w dawał się w dyskusje z instruktorem, że kiedyś go tak nauczyli jeździć i nie chciał przestawiać na lekką kaczuchę jak mu doradzał intruk...

chyba robienie przysiadów pomaga w określeniu naturalnej pozycji, przy ustawieniach kątów na + trudniej jest zrobić taki przysiad.

pzdr....

#5 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 06 January 2010 - 21:06

ale jak jest z ustawieniem na +/+ przy agresywniejszej jezdzie? ja teraz miałem bodajże 30/6 albo 30/9 i jezdzi sie git natomiast jakoś nie wyobrażam sobie poszerzenia stance powyżej 60cm i kaczuche no na Eli. Jak próbowałem ( tylko faktycznie na małym stance ok 52cm ) to o ile na froniu sie jechało faajnie to na bs siła docisku wogóle sie nei rozkładała po krawedzi tylko koncentrowała mniej więcej między wiązaniami.

#6 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 08 January 2010 - 23:06

na kaczuszcze na froniu spoko wykładka siada (jeśli nie jest bardzo miękko), BS to inna sprawa bo nie tyle chodzi o dociążenie krawędzi co wychylenie do środka skrętu. Przy ostrych kątach plusowych atakujesz biodrem na BS.

Jestem zwolennikiem kaczki, ponieważ ;) jest bardziej symetryczna (nie wyobrażam sobie że pakowanie kolanka pod kolanko i jeżdżenie cały czas skręconym ma być zdrowsze od prawie naturalnej kaczki), stabilniejsza, uniwersalna.

#7 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 10 January 2010 - 18:15

a Ty Motyl jaką kaczuchę polecasz, latam obecnie na 21/-6 i zastanawiam się czy jeszcze pogłębiać?

#8 Jaroo

Jaroo

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 89 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 10 January 2010 - 19:05

Ja śmigałem zeszły sezon na:

przód=15
tył=(-6)

W tym sezonie spróbuje 15/-15 ;)

#9 jachimek

jachimek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 114 postów

Napisano 10 January 2010 - 20:19

No coz, ja chyba znalazlem swoj 'ideal' +18/-15 :) Jeszcze pewnie sprawdze pare ustawien ale narazie to bardzo przypadlo mi do gustu :)

#10 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 10 January 2010 - 21:48

@Mike, jak już to zwiększ tył a ciut zmniejsz przód, choć ja spokojnie się czuję mając 21/-12 a najczęściej raczej 18/-12

#11 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 10 January 2010 - 22:00

spróbuje w takim razie 18/-12 jak przetestuję dam znać ;)

@Motyl a śmigasz na tym spokojnie ciętymi?

#12 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 January 2010 - 23:50

na luzie , choć na początku możesz mieć z BS problem.

#13 Rimer

Rimer

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 124 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 13 January 2010 - 09:14

Ja w tym sezonie z + przesiadałem się na +12 -6 i powiem szczerze że dawno już tak dechy nie czułem, kombinuje jedynie co by tył jeszcze troszkę pogłębić i zacząć się intensywniej uczyć jazdy na switcha.

Osobiście zaczynałem swoją karierę na kaczuchę, już nie pamiętam dokładnie kątów, ale coś mi cały czas nie leżało. Pod koniec zeszłego sezonu jeździłem na +21, +3 i było spoko. W tym sezonie jak na tych kątach zapiąłem deskę to totalna tragedia, 0 czucia dechy wywalałem się jak bym pierwszy raz w życiu miał dechę na nogach. Koniec końców powróciłem do kaczuchy i raczej nie planuję już nigdy zmieniać na ++, no chyba że zakupię jakiegoś konkret twardziela :P

#14 rentgen

rentgen

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 603 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 26 January 2010 - 23:47

Ja się trzymam ustawienia +21 +6 i jeździ mi sie dobrze, że aż boje się zmienić na kaczke chociaż mnie to kusi. Może bedzie wiekszy progres?

#15 paczek96

paczek96

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 26 January 2010 - 23:50

ja kupiłem nową deche no i wszyscy polecają kaczke to ustawiłem i co ?
15 minut i kolan nie czułem ;)
Powiecie mi może czego to wina ?
A może to wina ze dałem na najszerszy Stance ?
Powiecie ?

#16 Grzybson

Grzybson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 26 January 2010 - 23:51

Ja miałem ostatnio stance 57cm i kąty 15, -12 ale coś mi nie grało podczas jazdy i zwiększyłem stance na ok 60cm kąty też na 18, -15 i już dużo lepiej.
Lepiej uważaj jak rośniesz z kątami i stancem. Sam sobie trochę przez to popsułem kolanka ;)

#17 paczek96

paczek96

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 26 January 2010 - 23:53

Czyli jak lepiej węższy Stance ?
Czy jak ?
No kąty miałem +18 i -15 i była masakra.
Wcześniej jeździłem z oboma na +

#18 Grzybson

Grzybson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 26 January 2010 - 23:56

No skoro dałeś na maksa i bolą cię kolana, a wcześniej tak nie było to trzeba wrócić do poprzedniego stancu.

#19 paczek96

paczek96

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 27 January 2010 - 00:05

znaczy chodzi o to że to moja nowa deska i tylko na takim stance jeździłem a na stare nie wiem jaki był zresztą ona byłam na mnei dużooooo za krótka.
Ale ja myślisz ból kolan to powód z winy kątów czy stancu ?

#20 Grzybson

Grzybson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 27 January 2010 - 00:07

Raczej stancu, poczytaj pisali o swobodnych przysiadach przy wpiętych butach itp.