Skocz do zawarto┼Ťci

Zdj─Öcie
- - - - -

Patologie Tego 'modelu Konsumpcyjnego'.

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Korniszon

Korniszon

Młody snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPip
  • 63 post├│w
  • Poziom zaawansowania:jako┼Ť si─Ö ┼Ťlizgam

Napisano 12 marzec 2020 - 22:01

Bo kiedy ┼Ťniegu nie ma... albo nie, zaczn─Ö odwrotnie.

Bo kiedy ┼Ťnieg jest, a w tych czasach jest kr├│tko i ma┼éo, to trzeba si─Ö zerwa─ç, rzuci─ç w wir i je┼║dzi─ç, ┼╝eby nie zmarnowa─ç tych kilku tygo┼äc├│w na stoku. A jeszcze odpada kilka tygo┼äc├│w bo: pochmurno tak, ┼╝e nie da si─Ö jecha─ç bo nic nie wida─ç; wiatr taki, ┼╝e nie chodz─ů wyci─ůgi; w dzie┼ä "upa┼é" w nocy lekki mr├│z i rano nie da si─Ö je┼║dzi─ç bo jest beton, a nie ┼Ťnieg.

U mnie, w trakcie takiego je┼╝d┼╝enia pojawiaj─ů si─Ö jakie┼Ť wnioski, konkluzje, spostrze┼╝enia co do techniki i... sprz─Ötu.

I pod koniec tego okresu pojawiaj─ů si─Ö my┼Ťli, ┼╝e mo┼╝e jednak kupi┼ébym co┼Ť co ma "to i to" bo zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e ┼║le mi si─Ö jedzie "z tym czy z tamtym" albo "bez tego i tamtego".

Po sko┼äczonym okresie je┼╝d┼╝enia, jest zestaw wniosk├│w, do┼Ťwiadcze┼ä i koncepcji dotycz─ůcych modyfikacji (sprz─Ötu).

No i gdy ju┼╝ nie ma ┼Ťniegu to siadam "do Internetu" z list─ů wymaga┼ä i zaczynam szuka─ç. Przechodz─Ö z trybu akcji (je┼╝d┼╝enia) w tryb "zakupowy" ;)

No i co si─Ö okazuje? ┼╗e w┼éa┼Ťnie wtedy "┼Ťwiat sprzeda┼╝y" postanawia zako┼äczy─ç okres aktywno┼Ťci!?

W┼éa┼Ťnie wtedy gdy ja ju┼╝ wiem co chc─Ö kupi─ç, mam "nudy" i czas na zajmowanie si─Ö tym... to w┼éa┼Ťnie wtedy "na pu┼ékach puchy"!?

Szuka┼éem teraz wi─ůza┼ä. I takie kt├│re ja chc─Ö, na dodatek spe┼éniaj─ůce kryterium mojego rozmiaru... to na "ca┼éy Internet" (udost─Öpniany przez wyszukiwark─Ö google) znalaz┼éem ÔÇö uwaga ÔÇö  3 OFERTY! Z czego jedna z Czech (ale obs┼éuguj─ůca Polsk─Ö i Polak├│w).

I to nie jest pierwszy raz (ani pierwszy taki rok)! Kurtka, kask, r─Ökawice...Co nie znajd─Ö w ko┼äcu co┼Ť co mi si─Ö spodoba to okazuje si─Ö, ┼╝e "produkt niedost─Öpny", "ostatnie sztuki" (nie w moim rozmiarze), "produkt wyprzedany", itp.

LUDZIE! Przecie┼╝ PRL mia┼é si─Ö ju┼╝ sko┼äczy─ç!! Mia┼éo by─ç wreszcie, ┼╝e co klient chce to ma! "Kosmiczny" wyb├│r i nieograniczona ilo┼Ť─ç! A nie, ┼╝e trzeba si─Ö wyrywa─ç, rzuca─ç do zakup├│w bo... nie dla wszystkich mo┼╝e starczy─ç! Mia┼éo by─ç, ┼╝e mo┼╝esz mie─ç wszystko co chcesz, a nie tylko och┼éapy jakie ci ┼éaskawie przedstawi─ů :/

Co oni, za ma┼éo tego produkuj─ů... Czy jak ko┼äczy si─Ö ┼Ťnieg, to wszystko jest gdzie┼Ť chowane i czeka ze sprzeda┼╝─ů na przysz┼éy rok...

Albo produkowanie czego┼Ť... TYLKO RAZ. Np. wychodzi deska snowboardowa. Jacy┼Ť ludzie musz─ů j─ů kupi─ç, musz─ů ni─ů d┼éu┼╝ej poje┼║dzi─ç, ┼╝eby w ko┼äcu pojawi┼éy si─Ö praktyczne wnioski na jej temat (nie m├│wi─Ö o tych "sponsorowanych" recenzjach pisanych po jednym dniu u┼╝ytkowania). I to ┼Ťrednio trwa jeden sezon, w ko┼äcu podejmujesz decyzj─Ö, ┼╝e chcesz kupi─ç t─Ö czy tamt─ů...Ko┼äczy si─Ö ┼Ťnieg, przechodzisz z trybu "akcji" w tryb "zakupowy"...

... a tu koniec! Skończyły się! Jak papier w PRL-u!

I nie kupisz nowej. Nie kupisz nowej nawet za rok bo... JUŻ JEJ NIE WYPRODUKUJĄ. Nie ważne jak dobrze się sprzedała, nie ważne.

Wyprodukuj─ů inn─ů, kt├│ra nie b─Ödzie dok┼éadnie taka jak poprzednia, troch─Ö mi─Öksza, co┼Ť tam troch─Ö z innego materia┼éu, gorsza z wygl─ůdu itd. I znowu zaczyna si─Ö cykl "test├│w i zbierania do┼Ťwiadczenia przez u┼╝ytkownik├│w" i tak trwa nieko┼äcz─ůca si─Ö p─Ötla. Ob┼é─Öd!

Dotyczy to r├│wnie┼╝ innych produkt├│w, ostatnio nawet w desperacji napisa┼éem do jakiego┼Ť producenta: "Czy jest jeszcze szansa, ┼╝e b─Ödziecie produkowa─ç/sprzedawa─ç te konkretne r─Ökawice (z takimi parametrami i takim wygl─ůdem)?"

I nie obchodz─ů mnie wyja┼Ťnienia dlaczego taki system sprzeda┼╝y funkcjonuje. Funkcjonuje, ┼╝eby by┼éo dobrze "producentom", a ja jestem po stronie "konsumenta" i wcale mi nie poprawi nastroju, ani faktycznej sytuacji, wiedza o tym dlaczego tak robi─ů.

PS

O! Mo┼╝e jaka┼Ť inna wyszukiwarka (ni┼╝ google) znajdzie wi─Öcej/inne oferty :|