Skocz do zawarto┼Ťci

Zdj─Öcie
- - - - -

Taka Tam Ciekawostka Na Temat Kask├│w.

1 odpowied┼║ w tym temacie

#1 Korniszon

Korniszon

Młody snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPip
  • 55 post├│w
  • Poziom zaawansowania:jako┼Ť si─Ö ┼Ťlizgam

Napisano 24 luty 2018 - 13:54

We┼║my taki logiczny ci─ůg fakt├│w i wnioski jakie z tego wychodz─ů

1. Bo skoro coraz cz─Ö┼Ťciej s┼éycha─ç, a nawet firmy produkuj─ůce kaski m├│wi─ů, ┼╝e nie gwarantuj─ů bezpiecze┼ästwa kasku, kt├│ry ma doklejone jakie┼Ť GoSro itp., bo kask gdy uderzy takim mocowaniem to p─Öknie w┼éa┼Ťnie w tym miejscu i to mocowanie wbije ci si─Ö w g┼éow─Ö.

2. Ja gdy upada┼éem to o ile pami─Ötam nigdy nie uderzy┼éem g┼éow─ů, inn─ů cz─Ö┼Ťci─ů ni┼╝..TY┼üEM.

3. Czyli to tył powinien być najbardziej chroniony.

4. A tam z ty┼éu s─ů cz─Östo mocowania na pasek od gogli. Nit/┼Ťruba w kasku, jakie┼Ť plastykowe odstaj─ůce zapi─Öcie, dodatkowo zapi─Öcie samego paska od goli...czyli tam z ty┼éu robi si─Ö, teoretycznie, niebezpieczny odstaj─ůcy punkt, kt├│ry mo┼╝e powodowa─ç p─Ökni─Öcie kasku w tym miejscu.

5. Czy zatem nie s─ů bezpieczniejsze, coraz cz─Ö┼Ťciej pojawiaj─ůce si─Ö kaski, kt├│re maj─ů te zaczepy na pasek od gogli...z boku?

https://snowsport.pl...ips_earpads.jpg

https://selectshop.p...virtue-mulberry

#2 Korniszon

Korniszon

Młody snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPip
  • 55 post├│w
  • Poziom zaawansowania:jako┼Ť si─Ö ┼Ťlizgam

Napisano 09 marzec 2019 - 20:25

Bardziej konkretnie i poważnie na temat bezpieczeństwa kasków.

Bo w sobot─Ö 2. marca mia┼éem upadek i pieprzni─Öcie - oczywi┼Ťcie ty┼éem - g┼éowy o l├│d/beton.
Ale to by┼éo wyj─ůtkowe pieprzni─Öcie, bo pierwszy raz (w ┼╝yciu) tak mocne, ┼╝e straci┼éem przytomo┼Ť─ç, a potem zacz─ů┼éem straszy─ç koleg─Ö zadaj─ůc po ile┼Ť razy pytania, na kt├│re co chwila dawa┼é mi odpowied┼║. Albo stoj─ůc zagubiony i rozgl─ůdaj─ůc si─Ö zadawa┼éem mu pytania: Gdzie ja jestem? Jaki dzisiaj dzie┼ä? Dlaczego mam te r─Ökawiczki? Czy te┼╝ nie znaj─ůc odpowiedzi na pytanie GOPRowc├│w: Co dzisiaj jad┼ée┼Ť na ┼Ťniadanie? :)
Na szcz─Ö┼Ťcie to wszystko wr├│ci┼éo i do dzisiaj nie pami─Ötam tylko oko┼éo 15 min od momentu uderzenia.
Na pogotowiu powiedzieli, ┼╝e ta "niepami─Ö─ç" to od wstrz─ů┼Ťnienia m├│zgu, ale na tomografie nie widz─ů jaki┼Ť guz├│w, krwiak├│w czy czego┼Ť tam wskazuj─ůcego na jakie┼Ť mechaniczne uszkodzenie.

No i oczywi┼Ťcie wr├│ci┼é temat kasku.
Bo wcze┼Ťniej, my┼Ťla┼éem ┼╝e kaski s─ů tylko po to, ┼╝eby zabezpieczy─ç przed p─Ökni─Öciem czaszki, przed zrobieniem w niej dziury. I w tym przypadku to rzeczywi┼Ťcie pomog┼éo, pewnie gdybym tak pieprzn─ů┼é go┼é─ů g┼éow─ů to by mi ju┼╝ tam na ten l├│d wycieka┼éa zawarto┼Ť─ç czaszki ;)
I w tym kontek┼Ťcie dziwi┼éo mnie, ┼╝e kaski, kt├│re zasadniczo sk┼éadaj─ů si─Ö z zewn─Ötrznego 'plastiku' i wewnetrznej 'g─ůbki' (EPS), kt├│ra ma amortyzowa─ç i w kwestii bezpiecze┼ästwa NIE MA TAM NIC WI─śCEJ, mog─ů kosztowa─ç 100 z┼é, a inny 500 z┼é :/ To ta kosmiczna cena to za jakie┼Ť....'pierdo┼éy' typu: "dopasowanie do gogli, zdejmowane nauszniki" :/

No i znalaz┼éem artyku┼é, kt├│ry m├│wi (tak zrozumia┼éem), ┼╝e kaski nie chroni┼éy przed skutkami obijania si─Ö m├│zgu po czaszce. Nie chroni┼éy przed wstrz─ů┼Ťnieniami m├│zgu czy innymi uszkodzeniam m├│zgu. Chorni┼éy tylko przed mechanicznym uszkodzeniem czaszki.
I dopiero od "kilku lat" (i nie wiem czy mieli tu na my┼Ťli 2 ostatnie lata czy wi─Öcej) producenci kask├│w zacz─Öli zajmowa─ç si─Ö tym zagadnieniem.

Wypisz─Ö co mi si─Ö uda┼éo znale┼║─ç na te tematy i mam pro┼Ťb─Ö aby kto┼Ť kto wie wi─Öcej, bardziej szczeg├│┼éowiej podzieli┼é si─Ö wiedz─ů. Bo to co znalaz┼éem wydaje mi si─Ö 'skromne' i ma┼éo skuteczne w przypadku takich uderze┼ä jakie ja mam.

W zasadzie to wymy┼Ťlili tylko dwie nowo┼Ťci.
1) nowe materia┼éy 'absorbuj─ůce' energi─Ö (np. D3o, Koroyd),
2) niezale┼╝ne przemieszczanie si─Ö zewn─Ötrznej skorupy kasku wzgl─Ödem wewn─Ötrznej powierzchni (przylegaj─ůcej do g┼éowy) co ma chroni─ç przy uderzeniach pod k─ůtem, bo powoduje mniejsze przemiesczanie si─Ö m├│zgu w czaszce.

I dla mnie troch─Ö deprecjonuj─ůce te rozwi─ůzania jest to, ┼╝e nie znajduj─Ö takich og├│lnych, neutralnych test├│w 'kolizyjnych', kt├│re by bra┼éy kaski r├│┼╝nych producent├│w i podawa┼éy jednoznaczne wyniki typu: ten kask najlepiej zmniejszy┼é przesuni─Öcie si─Ö m├│zgu, albo ten kask wywo┼éa┼é najmniejsz─ů si┼é─Ö uderzenia na obiekt znajduj─ůcy si─Ö wewn─ůtrz kasku itd.
Znajduj─Ö tylko PROMOCYJNE filmiki producent├│w, pokazuj─ůce ich w┼éasne testy i m├│wi─ůce jak zarypi┼Ťcie ich kaski chroni─ů.

Zreszt─ů trudno jest mi uwierzy─ç w jaki spos├│b mo┼╝na skutecznie wyhamowa─ç przemieszczaj─ůc─ů si─Ö z du┼╝─ů pr─Ödko┼Ťci─ů czaszk─Ö do pr─Ödko┼Ťci 0 km/h na odleg┼éo┼Ťci kilkunastu milimetr├│w (grubo┼Ťci ┼Ťcianki kasku).
Nie rozumiem w tym kontek┼Ťcie takich 'magicznych' s┼é├│w jak 'rozpraszanie/absorbcja/poch┼éanianie energii'? Czy te 3 oznaczaj─ů to samo?
We┼║my takie zderzenia samochodowe, gdzie jest po prostu strefa zgniotu, kt├│ra ma w miar─Ö 'p┼éynnie' wytraci─ç troch─Ö pr─Ödko┼Ťci i energi─Ö pr─Ödko┼Ťci zamieni─ç na energi─Ö zu┼╝yt─ů na zgniatanie blachy i ┼╝elastwa. Potem mamy pasy, kt├│re maj─ů utrzyma─ç nasze cia┼éo w miejscu aby nie uderzy┼éo o co┼Ť z przodu (powiedzmy, ┼╝e to m├│zg w czaszce), a jeszcze na koniec jak ju┼╝ mamy o co┼Ť oderzy─ç to uderzamy w poduszk─Ö powietrzn─ů, kt├│ra r├│wnie┼╝ powoduje, ┼╝e nasz nos nie zatrzymuje si─Ö NAGLE na TWARDYM obiekcie tylko zostaje odrobin─Ö wyhamowany (zmiana pr─Ödko┼Ťci do zera jest bardziej p┼éynna).

I jest taki filmik pos┼éuguj─ůcy si─Ö t─ů analogi─ů do samochodu.
I je┼Ťli patrz─Ö na to D3o (w tym filmiku) to nie widz─Ö, ┼╝eby ono si─Ö ugniata┼éo, wyhamowywa┼éo? Z tego co czyta┼éem o D3o to jest taka czarodziejska substancja, kt├│ra normalnie jest mi─Ökka i gi─Ötka jak plastelina, ale jak co┼Ť w ni─ů uderzy to momentalnie twardnieje.
Tylko ja nie wiem co to za atut jak w momencie uderzenia, mi─Ödzy powierzchni─ů czaszki, a pod┼éo┼╝em jest jeszcze jedna dodatkowa, twarda pow┼éoka?
Wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e powinny by─ç mi─Ökkie pow┼éoki? Ugniataj─ůce si─Ö? Wyhamowuj─ůce? Jak strefa zgniotu w samochodzie, pasy czy poduszka powietrzna.
A to D3o po prostu twardnieje i ...ju┼╝?
No i druga cz─Ö┼Ť─ç filmiku gdzie t─ů zaawansowan─ů technologi─ů jest, nazwijmy to ta sama 'g─ůbka' co jest w ka┼╝dym standardowym kasku?

No i to zagadnienie uderzenia przy ┼Ťrednich pr─Ödko┼Ťciach i przy du┼╝ych.
To ja nie wiem, kt├│r─ů DOK┼üADNIE pr─Ödko┼Ťci─ů uderzy┼éem :) Mo┼╝e gdybym mia┼é to D3o to bym nie mia┼é wstrz─ů┼Ťnienia m├│zgu? Bo mo┼╝e jeszcze uderzy┼éem z za ma┼é─ů pr─Ödko┼Ťci─ů, ┼╝eby zadzia┼éa ta 'g─ůbka'?

I kolejne zagadnienie. M├│wi si─Ö o 'jednorazowo┼Ťci' kasku. czyli to co wida─ç na tym filmiku przy drugim uderzeniu, ┼╝e przy silnych uderzeniach ta 'g─ůbka' si─Ö trwale deforumuje/uszkadza i ju┼╝ przy drugim takim uderzeniu nie dzia┼éa tak jak powinna.
Ale czy to si─Ö da pozna─ç namacalnie? Ogl─ůdam dok┼éadnie sw├│j kask i macam t─Ö 'g─ůbk─Ö' w miejscu, w kt├│rym si─Ö uderzy┼éem i w pozosta┼éych miejscach w kt├│rych nigdy nie uderzy┼éem i ani nie widz─Ö r├│┼╝nicy, ani nie potrafi─Ö wyczu─ç palcami jaki┼Ť zmian w strukturze.
Czy to si─Ö da pozna─ç?

W tym kontek┼Ťcie D3o jest 'odtwarzalne' i wielokrotnego u┼╝ytku, ale przy mniejszych uderzeniach.
Dodajmy jeszcze, ┼╝e s─ů te┼╝ inne pomys┼éy na t─Ö pow┼éok─Ö, kt├│ra ma zast─ůpi─ç EPS.
Np. SHRED ma sw├│j CASIDION, kt├│ry niby jest wielokrotnego u┼╝ytku.
Tak samo POC i ich multi-impact EPP.
Jest SMITH i Koroyd (chocia┼╝ to nie jest ich autorski materia┼é tylko korzystaj─ů z niego). Ale tutaj te┼╝ nie wiem czy dobrze wyczyta┼éem, ┼╝e Koroyd nie odkszta┼éca si─Ö trwale przy 'lekkich' uderzeniach, ale jest jednorazowy przy 'silnych'.

Inne, dla mnie wa┼╝ne zagadnienie, ┼╝e te wszystkie zderzenia w laboratoriach (jakie uda┼éo mi si─Ö znale┼║─ç) to s─ů jakie┼Ť zderzenia dla mnie abstrakcyjne: przodem g┼éowy (czo┼éem) albo ...'czubkiem' (jak to pierwsze na ww. filmiku). Ja rozumiem, ┼╝e to mog─ů by─ç cz─Öste miejsca uderze┼ä (np. rowerzyst├│w czy narciarzy) ale co z uderzeniami ty┼éem g┼éowy?
Bo wydaje si─Ö, ┼╝e z mojego punktu widzenia powinienem szuka─ç kasku, kt├│ry ma pokazany przekr├│j i ma tej substancji/powloki absorbuj─ůcej (EPP, D3o, Koroyd itd.) najwi─Öcej Z TY┼üU?

No i powiedzmy jest tych kilka kask├│w: SCOTT, SMITH, SHRED mo┼╝e POC, kt├│re maj─ů jakie┼Ť rozwi─ůzania zapobiegaj─ůce wstrz─ů┼Ťnieniom m├│zgu i ich ceny to tak 700 z┼é.
A wcze┼Ťniej znajduj─Ö np. kask np. K2 Route, w opisie kt├│rego NIE MA NIC o zaawansowanych zabezpieczeniach, a cena....500 z┼é! Za zwyk┼é─ů skorup─Ö!?

Czy kto┼Ť s┼éysza┼é o jeszcze jakim┼Ť innym materiale, rozwi─ůzaniu chroni─ůcym przed wstrz─ů┼Ťnieniem m├│zgu PRZY PROSTYM UDRZENIU TY┼üEM G┼üOWY (albo potrafi wyt┼éumaczy─ç lepiej dzia┼éanie tych rozwi─ůza┼ä/materia┼é├│w, kt├│re wymieni┼éem i ┼║le zrozumia┼éem)?
Albo czy widzia┼é niezale┼╝ne testy por├│wnuj─ůce r├│┼╝ne technologie (r├│┼╝nych producent├│w)?
Skoro czeka mnie kupienie nowego kasku (i wybulenie wi─Ökszej kasy) to teraz wol─Ö wybra─ç bardziej ┼Ťwiadomie.

PS
I jak rozpozna─ç czy po tym uderzeniu 'g─ůbka' w moim kasku zosta┼éa ju┼╝ trwale zdeformowana?