Skocz do zawarto┼Ťci

Zdj─Öcie
- - - - -

Skr─Öt Kompensacyjny A Wn

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 gula44

gula44

Starszy snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPipPip
  • 590 post├│w
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam III klas─Ö SITS PZS

Napisano 03 styczeń 2018 - 15:47

Pytanie do ekspert├│w teoretyk├│w czym r├│zni sie komensacyjny od WN na tym filmiku poza promieniem skr─Ötu?

Ile razy by┼éem na szkoleniu i mia┼éem okazje poprosi─ç o pokazanie wzorowego komensacyjnego tyle razy mia┼éem w─ůtpliwo┼Ťci.

Osobi┼Ťcie gdy jest potrzeba robi─Ö oba skr─Öty z tym, ┼╝e  kompensacja w moim wykonaniu to dostosowanie mojej pr─Ödko┼Ťci, promienia skretu, oraz szybko┼Ťci prostowania n├│g do stoku, a WN to taka pokaz├│wka kt├│rej celu sam nie do ko┼äca rozumiem (ale za to fajnie idzie sie nauczy─ç wyk┼éadki gdy si─Ö tylne kolano zrotuje do ┼Ťrodka by zej┼Ť─ç na ┼éokie─ç).

Czy w czym┼Ť si─Ö myle?

• mloskot lubi to

icon_users.png

#2 mloskot

mloskot

Snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPip
  • 207 post├│w
  • Poziom zaawansowania:jako┼Ť si─Ö ┼Ťlizgam

Napisano 03 styczeń 2018 - 19:43

Bardzo dobre pytanie. Sam przegl─ůda┼éem w/w film zilion razy i wa┼ékowa┼éem to pytanie na szkoleniach. S┼éysza┼éem, ┼╝e nie jest ┼éatwo wy┼éapa─ç r├│┼╝nice z tego filmu, prezentacja nie jest "r├│wna" :)

Przy okazji, tu wrzuci┼éem klikalny spis tre┼Ťci do tego filmu, mo┼╝e si─Ö przyda komu┼Ť.

Wracaj─ůc do pytania, wg. tego jak ja rozumiem ksi─ů┼╝k─Ö Pedro, g┼é├│wna r├│┼╝nica polega na tym, ┼╝e w kompensie nie ma wyra┼║nego wyj┼Ťcia w g├│r─Ö, a tu┼é├│w utrzymywany jest ca┼éy czas (przez wszystkie fazy skr─Ötu) na tej samej wysoko┼Ťci (mierz─ůc rzut d*py prostopadle do stoku). W poprzek stoku jedziesz nisko w nogach (tak samo jak w NW), a po ┼éuku prostujesz nogi (w NW odpowiednik fazy wstawania).

Je┼Ťli chodzi o dynamik─Ö, zn├│w jak dobrze kumam co Pedro pisze, to NW jest najbardziej dynamiczny, za┼Ť kompensa bardzo p┼éynna.

Użytkownik mloskot edytował ten post 03 styczeń 2018 - 19:46

"The hardest part about learning anything physical is starting without already knowing what it feels like to do it right!"

#3 Ypsi

Ypsi

Zaawansowany snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 679 post├│w

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:33

A czytali to?

http://adechade.com/...et-slizgowy-nw/

lub to?

http://adechade.com/...-kompensacyjny/

Niestety, ale forum podumar┼éo i nikt Wam nie udzieli wi─Ökszej ilo┼Ťci i lepszych odpowiedzi, ni┼╝ w tych tematach wyczytacie. (takie mam wra┼╝enie)

• gula44 lubi to
Jak chcesz to uciekaj ......................... Radzimy zosta─ç !...

#4 mloskot

mloskot

Snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPip
  • 207 post├│w

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:51

Nie czytałem. Poczytam. Dzięki,

"The hardest part about learning anything physical is starting without already knowing what it feels like to do it right!"

#5 gula44

gula44

Starszy snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPipPip
  • 590 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 08:53

zapomniałem juz o tym poscie. Mi kompensacyjny przypomina to co Knapton robie, czyli nogi moga byc prostowane byle na krawedzi. Dziękówa za link.

icon_users.png

#6 bb81

bb81

Nowy na forum

• Sno┼éborderzy
  • Pip
  • 23 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 11:00

Mnie szkolono, m├│wiono tak jak mloskot przytoczy┼é s┼éowa Pedro z jego ksi─ů┼╝ki. Wg mnie nie ma czego┼Ť takiego jak skr─Öt kompensacyjny tylko jazda kompensacyjna bo sam jeden pojedy┼äczy skr─Öt to zwyk┼éy WN (no mo┼╝e z t─ů r├│┼╝nic─ů ┼╝e w kompensie zchodzimy w d├│┼é z ni┼╝szej pozycji ale to wynika z samego charakteru jazdy i mo┼╝e troch─Ö mniej dynamicznie cho─ç t─Öpo powinno wynika─ç z ukszta┼étowania terenu). Wg mnie ch┼éop kt├│ry jedzie kr├│tkimi skr─Ötami to chyba w┼éa┼Ťnie kompensa - mo┼╝na sobie wyobrazi─ç nier├│wno┼Ťci kt├│re jad─ůc w ten spos├│b wybiera jak zawieszenie samochodu / kompensuje. Tak w og├│lno┼Ťci dla mnie jazda kompens─ů, tak zwyczajnie, po p┼éaskim to jaka┼Ť bzdura bo czw├│rki nieziemsko dostaj─ů w dupe, a ca┼éa jazda nie ma sensu - nie dotyczy jazdy treningowej techniki. Ja WN lubi─Ö, bo naprawd─Ö mocno mo┼╝na docisn─ů─ç desk─Ö a poza tym nazywam go skr─Ötem ratunkowym bo wg mnie jest du┼╝o szybszy od NW. Gdzie┼Ť wyczyta┼éem i/lub kto┼Ť mi m├│wi┼é ┼╝e WN podobno lepiej si─Ö je┼║dzi w puchu.   

A i jeszcze jedno wyk┼éadk─Ö jad─ůc WN jako┼Ť trudno mi sobie wyobrazi─ç. Kolanko do ┼Ťrodka na FS jest spoko tylko je┼╝dz─ůc na kaczk─Ö to chyba niezgodne z SITS  

#7 mike

mike

Pro snołborder

• ModTeam
  • 2135 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 12:44

Gdzie┼Ť wyczyta┼éem i/lub kto┼Ť mi m├│wi┼é ┼╝e WN podobno lepiej si─Ö je┼║dzi w puchu.   

wiadomo, ┼╝e najlepsze firany z WNki lec─ů :ok:

Wg mnie nie ma czego┼Ť takiego jak skr─Öt kompensacyjny tylko jazda kompensacyjna

Dok┼éadnie. Wi─Ökszo┼Ť─ç z nas je┼║dzi kompens─ů cz─Östo nawet o tym nie wiedz─ůc :ashamed:

Ja WN lubi─Ö, bo naprawd─Ö mocno mo┼╝na docisn─ů─ç desk─Ö a poza tym nazywam go skr─Ötem ratunkowym bo wg mnie jest du┼╝o szybszy od NW

Zdecydowanie si─Ö zgadzam. Dla mnie lekko naci─ůgany jest NW. W sumie to chyba nie zdarzy┼éo mi si─Ö go u┼╝ywa─ç poza jazd─ů szkoleniow─ů :twisted:

no board no fun!

#8 mloskot

mloskot

Snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPip
  • 207 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 12:53

Moj─ů uwag─Ö zwr├│ci┼é ten fragment z http://adechade.com/...sacyjny/?p=6050

* kontynuowa─ç jazd─Ö ÔÇ×odsy┼éaj─ůcÔÇŁ (prostuj─ůc) nogi na zewn─ůtrz wykonywanego skr─Ötu utrzymuj─ůc tu┼é├│w ca┼éy czas na tej samej wysoko┼Ťci;

...

* ko┼äcz─ůc jazd─Ö po ┼éuku, utrzymuj─ůc tu┼é├│w na jednakowej wysoko┼Ťci, zmniejsza─ç wychylenie, zakraw─Ödziowanie deski; stopniowo ugina─ç nogi, pozwalaj─ůc im ÔÇ×podjecha─çÔÇŁ pod tu┼é├│w

To stopniowe (czyli p┼éynne) odje┼╝d┼╝anie n├│g spod tu┼éowia w pierwszej 'po┼éowie' skr─Ötu a nast─Öpnie podje┼╝d┼╝anie n├│g pod tu┼é├│w w drugiej po┼éowie skr─Ötu jest chyba kluczow─ů r├│┼╝nic─ů wzgl─Ödem WN.

Z tego w┼éa┼Ťnie wg. mnie bierze si─Ö p┼éynno┼Ť─ç w kompensie, za┼Ť nag┼ée zej┼Ťcie nisko i przekraw─Ödziowanie daje dynamizm w WN.

W komensie dodaj─ůc szybko┼Ť─ç odjazdu/podjazdu n├│g, ale bez utraty p┼éynno┼Ťci, mo┼╝na skraca─ç promie┼ä skr─Ötu nadaj─ůc je┼║dzie bardziej ┼Ťmigowy charakter.

Mo┼╝e dobrze to koncypuj─Ö :D

• frich lubi to

#9 gula44

gula44

Starszy snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPipPip
  • 590 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 13:10

Bb81 radz─Ö spr├│bowa─ç zdziwisz si─Ö, lub zapraszam na czarny gro┼ä sprawdzi─ç organoleptycznie. Wiadomo jest to wbrew sits i kolano cierpi ale inaczej si─Ö nieda. Za to fun jest i wygl─ůda efektownie.

Mloskot do NW si─Ögnie zgodz─Ö, zawsze przy stromizmie oblodzonej staram si─Ö nim jecha─ç tylko skr─Öt do┼Ť─ç ciasny jak ┼Ťmig. Mam wra┼╝enie ┼╝e zar├│wno WN i NW uczony wed┼éug sits to po prostu nauka pewnego zachowania kt├│re mo┼╝na prze┼éo┼╝y─ç na jazd─Ö w odpowiednich warunkach. Nie oszukujmy si─Ö, przy du┼╝ym promieniu skr─Ötu odciazenie lub dociazenie krawedzi schodz─ů w dol/g├│r─Ö jest minimalne co my┼Ťl─Ö mo┼╝na by nawet ┼éatwo wyliczyc.
  • mloskot lubi to

icon_users.png

#10 mloskot

mloskot

Snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPip
  • 207 post├│w

Napisano 04 styczeń 2018 - 13:36

Rol─Ö odci─ů┼╝enia faktycznie wida─ç przy g─Östych skr─Ötach.

Co wida─ç na pocz─ůtku tego filmu dla mnie wyra┼║nie, jak go┼Ť─ç kompensuje: d*pa nieznacznie oscyluje, a nogi pracuj─ů w kolanach, pod siebie/od siebie.

W drugim przeje┼║dzie na mniejszej stromi┼║nie i r├│wniejszym terenie, ja widz─Ö ju┼╝ bardziej prac─Ö NW.

Użytkownik mloskot edytował ten post 04 styczeń 2018 - 13:37

#11 Snowboardowo

Snowboardowo

Młody snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPip
  • 55 post├│w
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 styczeń 2018 - 19:32

Bb81 radz─Ö spr├│bowa─ç zdziwisz si─Ö, lub zapraszam na czarny gro┼ä sprawdzi─ç organoleptycznie. Wiadomo jest to wbrew sits i kolano cierpi ale inaczej si─Ö nieda. Za to fun jest i wygl─ůda efektownie.

Mloskot do NW si─Ögnie zgodz─Ö, zawsze przy stromizmie oblodzonej staram si─Ö nim jecha─ç tylko skr─Öt do┼Ť─ç ciasny jak ┼Ťmig. Mam wra┼╝enie ┼╝e zar├│wno WN i NW uczony wed┼éug sits to po prostu nauka pewnego zachowania kt├│re mo┼╝na prze┼éo┼╝y─ç na jazd─Ö w odpowiednich warunkach. Nie oszukujmy si─Ö, przy du┼╝ym promieniu skr─Ötu odciazenie lub dociazenie krawedzi schodz─ů w dol/g├│r─Ö jest minimalne co my┼Ťl─Ö mo┼╝na by nawet ┼éatwo wyliczyc.

Ot├│┼╝ to

#12 bb81

bb81

Nowy na forum

• Sno┼éborderzy
  • Pip
  • 23 post├│w

Napisano 05 styczeń 2018 - 21:56

gula44 wyk┼éadki dla zabawy robi─Ö, kolanko do ┼Ťrodka te┼╝ wchodzi i jest fajnie. To ┼╝e kolanko wchodzi do ┼Ťrodka i jest to niezgodne z SITS to ja mam to gdzie┼Ť.

Napisa┼éem, ┼╝e nie jestem wstanie sobie wyobrazi─ç wyk┼éadki jad─ůc WN. Je┼╝eli ty tak to robisz to ch─Ötnie zobacz─Ö - dla mnie jest to nielogiczne...

Na groniu pewnie si─Ö spotkamy ale p├│┼║niej bo odpalenie sezonu z uwagi na kontuzj─Ö przesuni─Öte najwcze┼Ťniej na luty.

gula44, Snowboardowo z czym si─Ö nie zgadzacie odno┼Ťnie NW w wypowiedzi Mloskota? Przecie┼╝ on pisa┼é o kompensie. O NW tylko pisa┼é (w zasadzie cytowa┼é) o dynamice i w tej kwestii si─Ö z nim zgodz─Ö chocia┼╝by dlatego ┼╝e ┼Ťmigi si─Ö tak je┼║dzi a one musz─ů by─ç dynamiczne.

Zgadza si─Ö ch┼éopaki, ┼╝e te wszystkie techniki to takie zasady, kt├│re p├│┼║niej w zale┼╝no┼Ťci od potrzeb lepiej, gorzej z modyfikacjami stosujemy w normalnej je┼║dzie. 

Wg mnie promie┼ä skr─Ötu nie ma nic do rzeczy - nie zapominajmy, ┼╝e opr├│cz pracy n├│g, niewa┼╝ne czy NW, czy WN, dzia┼éa grawitacja i si┼éa od┼Ťrodkowa. Odci─ů┼╝enie jest tylko na chwil─Ö przy zmianie kraw─Ödzi zar├│wno jak doci─ů┼╝enie poprzez prac─Ö g├│ra/d├│┼é tylko w pierwszej fazie skr─Ötu - reszt─Ö powinna w┼éa┼Ťnie za┼éatwi─ç grawitacja i si┼éa od┼Ťrodkowa. NIe mo┼╝na powiedzie─ç ┼╝e deski nie da si─Ö docisn─ů─ç w d┼éugim skr─Öcie bo prawie ka┼╝dy kto je┼║dzi na kraw─Ödzi lubi to uczucie gdy decha kopie przy zmianie kraw─Ödzi a to nie bierze si─Ö tylko z pracy n├│g.

Powt├│rz─Ö si─Ö raz jeszcze, lubi─Ö WN bo uczucie doci┼Ťni─Öcia dechy i jego kontroli trwa d┼éu┼╝ej ni┼╝ w NW - dostosowuj─ůc odpowiednio tempo wychodzenia w g├│r─Ö mo┼╝na pojecha─ç naprawd─Ö d┼éugim ┼éukiem. 

• mloskot lubi to

#13 mloskot

mloskot

Snołborder

• Sno┼éborderzy
  • PipPipPip
  • 207 post├│w

Napisano 09 styczeń 2018 - 09:55

A tak Kanadyjski SITS zaleca jazd─Ö na muldach, od 3m56s

Użytkownik mloskot edytował ten post 09 styczeń 2018 - 09:56

#14 Arec

Arec

;)

• Snowboard Summit Squad
  • 3195 post├│w
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 09 styczeń 2018 - 16:05

W snb skr─Öt kompensacyjny podobno jest nie wykonalny ;)