Skocz do zawartości




Zdjęcie

Rozmowa Kwalifikacyjna. Jakie Pytania


26 odpowiedzi w tym temacie

#1 gary

gary

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 6 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 March 2016 - 08:46

W poniedziałek mam zaplanowaną rozmowę kwalifikacyjną jako projektant stron internetowych w pewnej firmie . Czy ktoś miał podobną rozmowę kwalifikacyjną? Jakich pytań mogę się spodziewać



#2 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 March 2016 - 09:34

W poniedziałek mam zaplanowaną rozmowę kwalifikacyjną jako projektant stron internetowych w pewnej firmie . Czy ktoś miał podobną rozmowę kwalifikacyjną? Jakich pytań mogę się spodziewać

 

Ja trochę ludzi zatruniam co roku więc na pewno spodziewaj się pytań HRowych.

Na niektórych kandydaci się kompletnie wywalają

 

Oto mój taki autorski zestawik :) (oczywiście wycinek) 

 

Pomijam pytania techniczne ze znajomości projektowania stron. Akurat to nie moja specjalność.

 

- Oczekiwania Płacowe ?

- Okres wypowiedzenia u bieżącego pracodawcy ?

- Co motywuje cię do pracy ?

- Co demotywuje cię w pracy ?

- Gdzie się widzisz za 5 lat ?

- Możesz dostać historyjkę o konflikcie w pracy i jak się ty do niej ustawisz

- Co robisz jak kolega z zespołu cię "wk***ia" ? :)

- Na koniec rozmowy możesz dostać pytanie "co myślisz o tym stanowisku po tej rozmowie" ?

- Jakie są twoje mocne strony, które pomogą ci wykonywaniu tej pracy ?

- Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić ?

- Opowiedz mi czy miałeś sytuację gdzie musiałeś podjąć decyzję bez wszytkich infomacji ?

- Opowiedz mi o sytuacji gdzie miałeś pracę do wykonania a nie było ustalonych konktrenych celów ? Jak się z tym czułeś ?

- Opowiedz o najciekawszym projekcie w jakim brałeś udział i czemu był dla ciebe ciekawy

- Jak by opisał cię twój bieżący szef / koledzy z pracy ?

- Czy dostałeś informację zwrotną od kolegów że powinienieś coś w sobie zmienić ?

- Jeśli dostaniesz ofertę pracy od nas co może spowodować że ją odrzucisz ?

 

Powodzenia  :uczen:


  • Ines lubi to
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#3 kowal

kowal

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 128 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 12 March 2016 - 19:09

Ja bym się wyłożył przy "koledze, który cię wku...ia" :)

Użytkownik kowal edytował ten post 12 March 2016 - 19:09


#4 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 March 2016 - 22:08

Ja bałbym się pytania "muszka miki czy kaczor Donald ? Uzasadnij"
  • kowal lubi to
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#5 sedzia

sedzia

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2016 - 08:25

 

 

- Oczekiwania Płacowe ?

- Co demotywuje cię w pracy ?

- Gdzie się widzisz za 5 lat ?

- Co robisz jak kolega z zespołu cię "wk***ia" ? :)

- Na koniec rozmowy możesz dostać pytanie "co myślisz o tym stanowisku po tej rozmowie" ?

- Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić ?

- Opowiedz mi o sytuacji gdzie miałeś pracę do wykonania a nie było ustalonych konktrenych celów ? Jak się z tym czułeś ?

- Jak by opisał cię twój bieżący szef / koledzy z pracy ?

- Czy dostałeś informację zwrotną od kolegów że powinienieś coś w sobie zmienić ?

- Jeśli dostaniesz ofertę pracy od nas co może spowodować że ją odrzucisz ?

 

Serio takie pytania zadajesz? :)



#6 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 March 2016 - 10:39

To są przykładowe jakie mam. Typowo HR'owe. Oczywiście mam też techniczne związane z moją branżą plus testy :). Na koniec i tak nie jestem na 100% pewny czy osoba jest właściwa ale przynajmniej zatrudniamy na 3 miechy próbnego i wtedy prawda wychodzi.
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#7 kowal

kowal

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 128 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 March 2016 - 12:18

Ja bałbym się pytania "muszka miki czy kaczor Donald ? Uzasadnij"


Hmm, podchwytliwe pytanie, gdzie jest haczyk?

#8 Malo

Malo

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 14 March 2016 - 09:44

Hmm, podchwytliwe pytanie, gdzie jest haczyk?

 

"Lepsze" byłoby pytanie Lib Tech czy Voelkl  :hahaha2:



#9 tuczerro

tuczerro

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 14 March 2016 - 10:07

"Lepsze" byłoby pytanie Lib Tech czy Voelkl :hahaha2:


To dopiero podchwytliwe pytanie bo u Prodisha odpowiedź by była Burton !!:D

#10 Snp

Snp

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 570 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 14 March 2016 - 11:31

I teraz jak z takiej odpowiedzi pracodawca ma wybrnac :P ? Zatrudnic w Rosiniolu :P ?


Użytkownik Snp edytował ten post 14 March 2016 - 11:31


#11 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 30 March 2016 - 08:58

opowiedz jak bylo na rozmowie :D

 

Tak dla innych zainteresowanych, moge od siebie napisac w jaki sposob ja przeprowadzam rekrutacje :)

Zatrudniam ludzi od prawie 25 lat - we wrzesniu mi minie :)

 

pierwsza rzecz na jaka zwracam uwage to CV i to co jest do niego zalaczone

Jezeli napisane jest w ogloszeniu CV ze zdjeciem a klient przysyla mi gole CV - kubeł

Dlaczego ?? dlatego ze jezeli starajac sie o prace ktos nie potrafi wykonac prostego polecenia to co bedzie potem ??

 

Kolejna rzecz to mail w którym zalączone jest CV... jezeli jest pusty albo tekst "jestem zainteresowany" - krecha na poczatku.

Wystarczy napisać dwa zdania. dodać "dzien dobry" i pozdrawiam" podstawowe formy grzecznosciowe.

Mistrzostwem świata są listy motywacyjne podpięte z innego ogłoszenia....

 

teraz CV  :)

pierwsze na co zwracam uwagę to ilość poprzednich miejsc pracy w stosunku do lat pracy.

Jezeli jest to praca wakacyjna w nauki - duzy plus

Jezeli natomiast zatrudnienie po nauce jest po kilka miesięcy- SKOCZEK - do kubła

Jeżeli widzę powtarzające się zatrudnienia sezonowe za granicą - koleś szuka przechowalni na martwy sezon - kubeł

 

Najlepiej widziane są dłuższe okresy zatrudnienia.

Często też dzwonie do ostatnich pracodawców sprawdzić powody zakończenia współpracy - najwięcej o człowieku mówi to jak kończy a nie jak zaczyna :)

 

sama rozmowa to tak naprawde obserwowanie zachowania człowieka.

o poprzednim pracodacy mowić należy niewiele albo wcale - dlaczego ?? dlatego że to samo ten człowiek będzie kiedyś opowiadał o mnie.

Kiedy słyszę jakim sqrwysynem, oszustem, kapitalistą był poprzedni pracodawca - koncze rozmowe.

 

To co napisał Prodish też zawiera się w takiej rozmowie... ważne żeby wszystkie te odpowiedzi były spójne 

 

to tak w kilku żołnierskich słowach :)

 

 

pzdr

 

JW


  • Ines lubi to

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika


#12 Ines

Ines

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 14 April 2016 - 12:07

tak krótko od siebie: jeśli deklarujesz komunikatywną znajomość jakiegoś języka obcego, to licz się z tym, że ktoś może to sprawdzić :ok: przeprowadzałam ostatnio rozmowę w języku niemieckim i tylko 1 osoba na 8 przybyłych potrafiła nawiązać ze mną jakikolwiek dialog... (nie muszę pisać, że w ogłoszeniu o pracę stało jak byk "wymagany komunikatywny niemiecki")


I've got the snowboard under my feet, I can fly so high, I can fall so deep...

#13 retro

retro

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1446 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 14 April 2016 - 13:39

Hmm, jak tak to sobie czytam to cieszę się że nigdy nie byłem na tego typu rozmowie o pracę :-)



#14 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 14 April 2016 - 15:40

tak krótko od siebie: jeśli deklarujesz komunikatywną znajomość jakiegoś języka obcego, to licz się z tym, że ktoś może to sprawdzić :ok: przeprowadzałam ostatnio rozmowę w języku niemieckim i tylko 1 osoba na 8 przybyłych potrafiła nawiązać ze mną jakikolwiek dialog... (nie muszę pisać, że w ogłoszeniu o pracę stało jak byk "wymagany komunikatywny niemiecki")

 

ludzie cuda w CV piszą ale wszytko da się sprawdzić.

Ja sam nie testuję znajomości języka. Proszę moich kolegów z HR z innych krajów o rozmowę z nimi na Video. Jak nie radzi sobie podczas telefonferencji to jak ma sobie poradzić w rozmowie telefonicznej.

 

Fajnie jak testujemy programistów automatyków. Mamy test z pytaniami i ..... 50% się wykłada tj. nie zna tego o czym pisze w CV.

 

Takie czasy

 

No niestety w tym roku czeka mnie jeszcze zatrudnienie 6 ludzi.


"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#15 Respie

Respie

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 394 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 14 April 2016 - 18:45

Raczej nie pomoże fakt, że zaczyna się rynek pracownika - wg statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ;) Zresztą już od końca 2015 czuć tego powiew, okropnie trudno znaleźć dobrego pracownika na stałe.


тише едешь - дальше будешь!

#16 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 14 April 2016 - 20:03

Raczej nie pomoże fakt, że zaczyna się rynek pracownika - wg statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ;) Zresztą już od końca 2015 czuć tego powiew, okropnie trudno znaleźć dobrego pracownika na stałe.

 

W niektórych zawodach to faktycznie prawda. U mnie Specjaliści, Inżynierowie, Automatycy przemysłowi etc. mogą teraz nieźle zarobić. 


"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#17 xmazix

xmazix

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 71 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 15 April 2016 - 08:55

To ja bym jeszcze dorzucił kilka pytań, też typowo HRowych, na które można trafić w korpo i dosyć chyba standardowe (mi się przytrafiły jako przesłuchiwanemu).

 

- jakie są Twoje mocne/słabe strony (niezbyt dobrze <chyba> brzmi stwierdzenie, że nie ma się żadnych słabych stron),

- największe sukcesy/porażki w dotychczasowej karierze,

- co dla Ciebie oznacza etyka w biznesie :),

- jak sobie radzisz ze stresem/presją

 

Do tego dobrze przejrzeć stronę potencjalnego pracodawcy, żeby mieć o nim pojęcie większe niż to jak się firma nazywa.

 

Generalnie mam wrażenie, że im mniejsza firma tym więcej konkretów na rozmowie. W większych firmach/korpo z reguły pierwsze starcie jest z działem HR, gdzie większość to pytania typowo HRowe.

 

I tak jak pisali poprzednicy - nie koloryzować za bardzo w CV. Zdarzyło mi się, że na jednej rozmowie (szef firmy był Amerykaninem) bez żadnego wstępu rozmowa wystartowała po angielsku.

 

Autor już pewnie po rozmowie - daj znać jak poszło !



#18 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 15 April 2016 - 11:09

Generalnie mam wrażenie, że im mniejsza firma tym więcej konkretów na rozmowie. W większych firmach/korpo z reguły pierwsze starcie jest z działem HR, gdzie większość to pytania typowo HRowe.

 

 

No u mnie korpo 20 000 ludzi i coraz mniejsze znaczenie HR w rozmowie kwalifikacyjnej. HR działa jak sito ale 2-3 etap to zatrudniający szef prowadzi. 


"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#19 EriksonE

EriksonE

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 728 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 15 April 2016 - 22:01

Prodish co znaczy niezle zarobic? Jezdzicie na uruchomienia czy stacjonarnie?

Korpo nie korpo i tak prawoe zawsze w robocie ma sie ludzi z przypadku w liczbie kilku najwiecej w sredniej kadrze "menago"

#20 xmazix

xmazix

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 71 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 April 2016 - 14:21

No u mnie korpo 20 000 ludzi i coraz mniejsze znaczenie HR w rozmowie kwalifikacyjnej. HR działa jak sito ale 2-3 etap to zatrudniający szef prowadzi. 

 

Trochę nieprecyzyjnie to napisałem. U nas w zasadzie było dokładnie tak samo - 1 etap z babką z HR, kolejny 1 albo 2 etapy już z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi - w moim przypadku (budownictwo) kierowniku budowy albo project manager i tu już zdecydowanie większe konkrety. Bardziej miałem na myśli, że w mniejszych firmach, odbywało się bez pytań w stylu HR :)

 

Co do ludzi z przypadku - u nas akurat wykształcenie kierunkowe jest nie do przeskoczenia.