Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Rodzaje Desek Snowboardowych


17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 10 April 2010 - 21:11

szukajac dla jednego malego leniucha opisu desek natrafilem na ciekawy artykul Rafała Wilczewskiego ktory systematyzuje deski
oryginalny artykuł znajduje sie na:
http://aktywni.pl/ak...ategorie-desek/

jezeli macie cos do dodania lub uscislenia albo sie nie zgadzacie z tym co ponizej to piszcie :D


Nie każda deska jest desce równa. Niektóre są przeznaczone do wolnej, rekreacyjenj jazdy, inne natomiast do bardziej profesjonalnych zastosowań. Przedstawiamy podstawowe kategorie desek snowboardowych:

Miękkie
Są używane wraz z miękkimi wiązaniami i butami. Ich przeznaczeniem jest jazda freestylowa i freerydowa. Są to najbardziej popularne deski, które nadają się do jazdy po przygotowanych stokach, w snowparkach, a także poza trasami.

AM - ALL MOUNTAIN - zdecydowanie najbardziej uniwersalna kategoria desek miękkich. Jak sama nazwa wskazuje, nie są to deski specjalnie ukierunkowane na konkretny rodzaj tras. Sprawują się dobrze zarówno podczas jazdy w puchu, jak i w snowparku. Przeznaczone dla początkujących i średnizaawansowanych riderów. Są to deski o stosunkowo małej twardości oraz o przesuniętym środku ciężkości (setback), co gwarantuje szybkie postępy w nauce. Inicjowanie skrętu w tego typu deskach jest łatwiejsze. Najwyższe modele desek snowboardowych typu AM są przeznaczone dla osób dobrze jeżdżących, które cenią wszechstronność. Są one tak skonstruowane aby po całodniowym użytkowaniu nie odczuwać dużego zmęczenia.

FR - FREERIDE - deski przeznaczone przede wszystkim do jazdy poza wyznaczonymi trasami (jazda w puchu), oraz do szybkiej/agresywnej jazdy skrętami ciętymi wszelkiej maści po przygotowanych stokach. Skoki na tego rodzaju deskach są utrudnione przez ich konstrukcję. Nose deski jest szerszy i bardziej podwinięty niż tail. Środek deski jest wąski, setback większy niż w innych typach. Wszystko to połączone z dużą szywnością i długością pomaga nie zakopywać się w śniegu poza trasą, a stabilność i trzymanie krawędzi przy dużych prędkościach podczas jazdy po ubitym śniegu są niocenione. Ten rodzaj desek to dobry wybór dla, którzy lubią szybką/techniczną oraz zabawę w puchu.

FS - FREESTYLE - Jak sama nazwa wskazuje, deski te przeznaczone są do jazdy w szeroko pojętym „wolnym stylu". Te deski nie boją się jazdy w half pipe, na rurkach, boxach, oraz skoków ze skoczni. Rozwój freestylu na świecie wymusił na producentach konstruowanie desek o jednej konkretnej dziedzinie freestylu. Dlatego możemy spotkać deski, które sprawdzają się na rurkach (jibbing), natomiast nie nadają się zbytnio do jazdy w Pipe.

PP - halfpipe, BA - big air. Jest to kategoria desek przeznaczonych do halfpipe oraz skoków na skoczniach. Są to deski dosyć sztywne i nieco dłuższe w stosunku do innych desek freestylowych. Zapewnia to dużą stabilność podczas najazdu oraz lądowania. Duża elastyczność przekłada się na dynamikę wybicia, wysokość i długość skoków.

JB - jibbing. Nowa kategoria desek freestylowych. Przeznaczenie to: rurki, boksy oraz wszystkie inne przeszkody. Są krótsze i szersze od innych desek. Ma to zapewnić łatwiejszy najazd na przeszkodę oraz stabilniejszy slide. Konstrukcja krawędzi typu sidewall. Znacznym ułatwieniem w wykonaniu tricku na przeszkodzie jest konstrukcja twin tip. Często deski te są naszpikowane nowinkami technologicznymi, co ma zapewnić dłuższą żywotność deski.

FR/FS - Deski, w których połączono właściwości desek freestyle oraz freeride, z naciskiem na jedno lub drugie. Kolejność oznaczeń decyduje o przewadze jednej z cech.

BM - BIG MOUNTAIN - Są to deski przeznaczone do ekstremalnej jazdy poza trasami, w puchu. Znakomicie zachowują się przy dużych prędkościach. Są sztywne na całej długości, wąskie i długie. Mają duży promień skrętu, co sprawia, że trudno zainicjować na nich skręt przy małych predkościach.

BX - BOARDERCROSS - Deski przeznaczone do jazdy typu snowcross. Zdecydowanie dla zaawansowanych riderów. Bardzo wymagające pod względem techniki. Nadają się do prostych skoków oraz jazdy w puchu, natomiast nie zapewniają komfortu w takich warunkach. Są bardzo sztywne i wąskie w talii. Duży setback znacznie ułatwia jazdę na krawędziach. Taka konstrukcja wraz z miękkimi butami jest doskonałym połączeniem desek miękkich i desek typu alpine.

Twarde
Są używane wraz z twardymi butami i wiązaniami. W dużej mierze deski wyczynowe. Stworzone do szybkiej/dynamicznej jazdy. Przeznaczone dla zaawansowanych riderów, bardzo wymagające technicznie.

FC - FREECARVE - Przeznaczone do rekreacyjnej, ale szybkiej jazdy skrętami ciętymi po przygotowanych trasach. Są sztywne i wąskie. Duży setback pomaga łatwo wchodzić na krawędzie podczas skrętu. Podgięty przód i tył umożliwia jazdę w puchu. Najlepiej sprawują się w przy średnich i dużych prędkościach.

RC - RACE - Kategoria desek przeznaczonych do jazdy zawodniczej lub rekreacyjnej dla osób zaawansowanych, lubiących duże prędkości i stałą jazdę na krawędziach. Zapewniają niespotykaną kontrolę podczas dużych prędkości. Są bardzo wąskie, przez co kąt ustawienia wiązań różni się znacznie od tego w deskach miękkich, za to gwarantują szybka zmianę krawędzi. Nose deski jest lekko podgięty, natomiast tail jest płaski, co powoduje wydłużenie krawędzi efektywnej (lepsze trzymanie krawędzi podczas skrętu). Dłuższe deski o większym promieniu skrętu konstruowane są do slalomu giganta (GS), a krótsze z mniejszym promieniem skrętu do slalomu (SL). Nie są to deski do nauki jazdy na snowboardzie, ponieważ wymagają dużej precyzji przy przenoszeniu siły z nóg na deskę...Po prostu nie wybaczają błędów.

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika


#2 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 10 April 2010 - 21:26

szukajac dla jednego malego leniucha opisu desek natrafilem na ciekawy artykul Rafała Wilczewskiego ktory systematyzuje deski
oryginalny artykuł znajduje sie na:
http://aktywni.pl/ak...ategorie-desek/

AM - ALL MOUNTAIN - zdecydowanie najbardziej uniwersalna kategoria desek miękkich.......
..................


FR/FS - Deski, w których połączono właściwości desek freestyle oraz freeride, z naciskiem na jedno lub drugie. Kolejność oznaczeń decyduje o przewadze jednej z cech.
...................


wydaje mi się, że deski AM zastąpiły deski FS/FR, po drugie nie zaliczyłbym desek AM do miękkich.

#3 jachimek

jachimek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 114 postów

Napisano 11 April 2010 - 10:51

Aro a co na deskach AM napinasz w twardych wiazaniach i twardych butach ? Tutaj nie chodzi o to ile deska ma +/- oczek w skali u producenta, tylko tym ze twarda deska to wlasnie deska do carvu na ktorej popylasz w butach podobnych do tych narciarskich i specjalnych twardych wiazaniach.

#4 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 April 2010 - 13:00

Aro a co na deskach AM napinasz w twardych wiazaniach i twardych butach ? Tutaj nie chodzi o to ile deska ma +/- oczek w skali u producenta, tylko tym ze twarda deska to wlasnie deska do carvu na ktorej popylasz w butach podobnych do tych narciarskich i specjalnych twardych wiazaniach.


ale carv to jest całkiem inny rozdział, całkiem inny typ desek, innych wiązań itd. (nie tylko w carv się stosuje twarde deski) a miękkie deski praktycznie stosuje się do FS, twarde do FR, a jeżeli chodzi o AM to to są uniwersalne deski, kupisz deskę AM miękką i tak samo twardą, ukierunkowane pod FS lub pod FR.

Ja na przykład, jeżdżę na desce AM i nie należy ona do miękkich bo jest ukierunkowana pod FR z setbackiem 20mm.

Wiadomo można długo dyskutować, w którym momencie deska jest miękka, a w którym staje się twarda, moim zdaniem ten opis jest za bardzo uogólniony

#5 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 April 2010 - 13:25

ale carv to jest całkiem inny rozdział, całkiem inny typ desek, innych wiązań itd. (nie tylko w carv się stosuje twarde deski) a miękkie deski praktycznie stosuje się do FS, twarde do FR, a jeżeli chodzi o AM to to są uniwersalne deski, kupisz deskę AM miękką i tak samo twardą, ukierunkowane pod FS lub pod FR.

Ja na przykład, jeżdżę na desce AM i nie należy ona do miękkich bo jest ukierunkowana pod FR z setbackiem 20mm.

Wiadomo można długo dyskutować, w którym momencie deska jest miękka, a w którym staje się twarda, moim zdaniem ten opis jest za bardzo uogólniony


Wszystko co nie jest deską typowo twardą albo Eliminatorem to jest miekkie :D

poza flexem dużą role odgrywa tłumienie i elastyczność...

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#6 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 April 2010 - 14:05

Wszystko co nie jest deską typowo twardą albo Eliminatorem to jest miekkie :D

poza flexem dużą role odgrywa tłumienie i elastyczność...


Dołączona grafika

no niech będzie, może tak jest prościejDołączona grafika

#7 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 April 2010 - 17:42

Trochę jeszcze namieszam w tym temacieDołączona grafika


Teraz mogę napisać do czego zmierzałem.

Przeprowadziłem mały test, wysłałem maile do 4 różnych sklepów

( 2 sklepów z zapytaniem o miękką i 2 o twardą deskę) http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/cry.gif


Moje pytani brzmiało:
"Dzień dobry

Szukam twardej deski snowboardowej o dł.160cm, chciałbym się zapytać, czy mogli by Państwo coś zaoferować,
interesują mnie jakieś konkretne modele desek?

pozdrawiam i zgóry dziękuje.

Aro"

a takie otrzymłem odpowiedzi ze sklepów

Sklep nr1 "twarda"

- RIDE Prophet 2010 deska AM o flexie 10
- Sapient Coast 2009 deska AM/Freeride

sklep nr2 "twarda"

- Apo Wi 10 Amanite LTD deska AM o fleksie 9
- Rome headline AM o fleksie 6/6
- Apo Wi 09 MTD 158 Mid Wide o fleksie 7

sklep nr3 "miękka"

- Burton X8 v-rocker

Niestety od czwartego sklepu do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi ale dotyczyła deski miękkiej.


Jak widać żaden z tych sklepów nie zaoferował mi deski typowej Carv (twardej), tylko przeważają deski AM.

Wniosek jest taki, jeżeli w sklepie nie poprosimy deski Carv a poprosimy o deskę twardą to większości przypadkach dostaniemy ALLMoutain'a.

A dlaczego się tak uczepiłem, bo nie lubię teorii, której nie można zastosować w praktyceDołączona grafika
  • Korniszon lubi to

#8 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 12 April 2010 - 18:35

- RIDE Prophet 2010 deska AM o flexie 10


to to sie jeszcze AM nazywa? pogieło kogos?
http://ridesnowboard.../boards/prophet wg. rise'a to to jest flex 9 :)

co nie zmienia faktu ze sklepy oferują co mają na stanie a pozatym desek typu bx/carv na rynku duzo nima. Ale dziwne ze proponowali AM'y a nie FR'y..

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#9 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 April 2010 - 18:49

to to sie jeszcze AM nazywa? pogieło kogos?
http://ridesnowboard.../boards/prophet wg. rise'a to to jest flex 9 :)

co nie zmienia faktu ze sklepy oferują co mają na stanie a pozatym desek typu bx/carv na rynku duzo nima. Ale dziwne ze proponowali AM'y a nie FR'y..


no niestety takie info otrzymałemDołączona grafika, po za tym według jednego z tych sklepów headline to deska damskaDołączona grafika

co do tematu to fakt niema dużo desek carv, czy rc, w każdym razie po prostu nie powinno być takiego podziału jak "że twarde deski to carv/rc a reszta to miękkie"

#10 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 12 April 2010 - 19:12

no niestety takie info otrzymałemDołączona grafika, po za tym według jednego z tych sklepów headline to deska damskaDołączona grafika

co do tematu to fakt niema dużo desek carv, czy rc, w każdym razie po prostu nie powinno być takiego podziału jak "że twarde deski to carv/rc a reszta to miękkie"


rozumiem ze bijesz do mojego posta o eli? ja ofkorz tam zartowałem :) ale nie widze specjalnie sensu robienia deski o przeznaczeniu AM z flexem 9... to moze jeszcze true twin tip?:)

tak naprawde deska moze miec przeznaczenie do czego innego a zaadaptować mozemy ją kompletnie inaczej :D

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#11 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 April 2010 - 19:35

rozumiem ze bijesz do mojego posta o eli? ja ofkorz tam zartowałem :) ale nie widze specjalnie sensu robienia deski o przeznaczeniu AM z flexem 9... to moze jeszcze true twin tip?:)

tak naprawde deska moze miec przeznaczenie do czego innego a zaadaptować mozemy ją kompletnie inaczej :D


z tym eli to wiem, że to taki żarcik z Twojej stronyDołączona grafika ale Pan Rafał W. w swoim artykule taki podział zrobił "twarde - rc/fc a cała reszta to miękkie"

co do "zaadoptowania" to faktycznie nie widzę przeszkody na przykład na rc zastosować miękkie wiązanka, czy miękkie buty, oczywiście nie wiem jakie by miało to skutki,

ale ostatnio zauważyłem właśnie na własnej desce - gdy jeżdziłem w mentorach, które można powiedzieć, że nie są mięciutkie i moja deska pod nimi kiepsko się wyginała (było cięzko podnieść nosa do góry), miałem z tym duży problem,

zmieniłem teraz wiązanka na romki 390 i deska teraz wygina mi się dwa razy mocniej i dwa razy wyżej podnoszę tego nosaDołączona grafika

sorki zaczynam powoli zjeżdżać z tematuDołączona grafika

#12 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 12 April 2010 - 20:18

z tym eli to wiem, że to taki żarcik z Twojej stronyDołączona grafika ale Pan Rafał W. w swoim artykule taki podział zrobił "twarde - rc/fc a cała reszta to miękkie"

co do "zaadoptowania" to faktycznie nie widzę przeszkody na przykład na rc zastosować miękkie wiązanka, czy miękkie buty, oczywiście nie wiem jakie by miało to skutki,

ale ostatnio zauważyłem właśnie na własnej desce - gdy jeżdziłem w mentorach, które można powiedzieć, że nie są mięciutkie i moja deska pod nimi kiepsko się wyginała (było cięzko podnieść nosa do góry), miałem z tym duży problem,

zmieniłem teraz wiązanka na romki 390 i deska teraz wygina mi się dwa razy mocniej i dwa razy wyżej podnoszę tego nosaDołączona grafika

sorki zaczynam powoli zjeżdżać z tematuDołączona grafika


Co do artykułu to nie powiem, facet miał pelne prawo a nawet i racje tak napisać :) pamiętaj że twardą deską nazywana jest deska zjazdowa, a reszta to miekką. Natomiast miekkie są mniej jak i bardziej SZTYWNE :D

Na desce race nie zastosujesz miekkich wiązań z powodu responsa potrzebnego przez te deski jak i ich szerokość w talii np nie 25 a 17cm.

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#13 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 April 2010 - 20:50

Co do artykułu to nie powiem, facet miał pelne prawo a nawet i racje tak napisać :) pamiętaj że twardą deską nazywana jest deska zjazdowa, a reszta to miekką. Natomiast miekkie są mniej jak i bardziej SZTYWNE :D



Jeśli chodzi o autora i artykuł to na pewno miał prawo napisać tak a nie inaczej nawet tego nie negujęDołączona grafikai nie mam zamiaru ale, czy tak do końca miał rację?Dołączona grafika no po prostu nie mogę się z kilkoma rzeczami zgodzić w szczególności jeśli chodzi o deski AMDołączona grafika. W każdym razie przestaje już gdybać bo to zaczyna wyglądać jak szukanie dziury w całym.

Na desce race nie zastosujesz miekkich wiązań z powodu responsa potrzebnego przez te deski jak i ich szerokość w talii np nie 25 a 17cm.

p.s. jeśli chodzi o deski rc - to wiem, to było tylko takie małe teoretyzowanie Dołączona grafika

#14 Marcin Be

Marcin Be

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 13 April 2010 - 12:55

wedlug mnie ten podzial jest zly, a czesciowo wprowadzajacy zamieszanie...

jak juz wspomniano czy: AM czy to nie jest to samo co FR/FS - FS/FR?
co to za podzial na deski: FS, PP, BA, JB? to nie sa wedlug mnie osobne grupy, jezeli juz to podgrupy grupy FS

temat: twardosc desek, moze nie powinienem sie wypowiadac, bo na 'twardych' deskach sie nie znam, ale zastanawiajace jest chocby to
ze w boardercross jezdza kolesie w "miekkich" i "twardych" butach/wiazaniach..
dlatego podejzewam, ze amatorski zestaw do freecarve moze byc bardziej miekki niz pojechany mega twardy zestaw do BX.... czy moze sie myle?
bo jezeli tak, to wtedy za przeproszeniem o kant d. rozbil podzial "miekkie/twarde" z powyzszego artykulu.

jeszcze co do opisow... chocby AM:

Przeznaczone dla początkujących i średnizaawansowanych riderów. Są to deski o stosunkowo małej twardości

Najwyższe modele desek snowboardowych typu AM są przeznaczone dla osób dobrze jeżdżących, które cenią wszechstronność.

troche metlik, albo brakuje wytlumaczenia jaka jest roznica miedzy 'najwyzszymi modelami' desek a innymi, bo te dwa cytaty wykluczaja sie wzajemnie, jezeli chodzi o grupe uzytkownikow.

Są one tak skonstruowane aby po całodniowym użytkowaniu nie odczuwać dużego zmęczenia.

Co to ma w ogole znaczyc?? aha, czyli wszystkie inne sa tak skonstruowane, zeby byc zmeczonym?

JB - jibbing. Nowa kategoria desek freestylowych.

nowa kategoria, hehe, jezeli z 10 lat oznacza 'nowa kategorie' to dobra ;-)

oczywiscie czepiam sie, bo jest tam kilka dobrych tekstow i opisow, ale wedlug mnie z bledami/zamieszaniem, albo brakuje dodkladniejszego opisu wewnatrz kategorii.

#15 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 April 2010 - 13:36

temat: twardosc desek, moze nie powinienem sie wypowiadac, bo na 'twardych' deskach sie nie znam, ale zastanawiajace jest chocby to
ze w boardercross jezdza kolesie w "miekkich" i "twardych" butach/wiazaniach..
dlatego podejzewam, ze amatorski zestaw do freecarve moze byc bardziej miekki niz pojechany mega twardy zestaw do BX.... czy moze sie myle?
bo jezeli tak, to wtedy za przeproszeniem o kant d. rozbil podzial "miekkie/twarde" z powyzszego artykulu.


Kolesie w miekkich butach jezdza tylko na mikkich deskach
natomiast przy twardych butach ( skorupach ) jezdza i na twardych deskach zjazdowych i na deskach miekkich BX.
Ale to jak wiadomo zalezy od preferencji.

deski przeznaczone do FC sa MIEKKSZE niz bxówki. przykładowo w f2 deska do carvu ma flex 7 a eli 8-9. Tam juz nie chodzi o taką sztywność wzdłużną a chyba bardziej poprzeczną + elastycznosc i taliowanie bo deski do carvu sa szersze ze wzgledu na specyfike glebokiego skretu.

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#16 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 April 2010 - 20:20

FR/FS - Deski, w których połączono właściwości desek freestyle oraz freeride, z naciskiem na jedno lub drugie. Kolejność oznaczeń decyduje o przewadze jednej z cech.



jeżeli chodzi o w/w opis fr/fs to praktycznie nie jest już aktualny, kiedyś były tak oznaczane deski tzw. uniwersalne. Teraz zastąpiły je deski AM, które są właśnie bardziej ukierunkowane albo pod fs lub fr.

przykład: Rome Solution deska AM z naciskiem na FR (Directional standard z lekko szerszym i lekko zadartym nosem niż tail, setback 20mm co by łatwiej się po puchu śmigałoDołączona grafika flex 7 dla średnio zaawansowanych

Według autora artykułu ta deska powinna być w kategorii fs/fr a nie AM.

Nie wiem czym się kierował autor no ale jak Marcin zauważył nie które z tych opisów wprowadzają zamęt, tak samo dalej twierdzę, że nie powinno być podziału na deski twarde i miękkie.





#17 dawca_nerek

dawca_nerek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 57 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:wiem co to jest wn i kompensacyjny

Napisano 10 March 2011 - 15:11

no niestety takie info otrzymałemDołączona grafika, po za tym według jednego z tych sklepów headline to deska damskaDołączona grafika

co do tematu to fakt niema dużo desek carv, czy rc, w każdym razie po prostu nie powinno być takiego podziału jak "że twarde deski to carv/rc a reszta to miękkie"


Wynika to ze zdublowania podziału, może w innych krajach to się określa ładniej, ale w Polsce jest podział na deski:
- miękkie (przeznaczone do miękkich zestawów - wiązania i buty)
- twarde (przeznaczone do twardych zestawów)

ale niestety wewnątrz każdej z grup występują deski miększe i twardsze i tu właśnie pojawia się problem ze zrozumieniem. Ba ta sama deska może być określona jako miękka i jako twarda zależnie od punktu odniesienia.
dla kogoś kto jeździ na desce flex 2/10,burton Custom X będzie twardym desiwem wymagającym umiejętności, dla szczęśliwego posiadacza Elki WC ten sam burton będzie deską rekreacyjną.

Myślę że lepiej było by tu (wewnątrz grup) używać pojęcia flex wtedy byśmy uniknęli części nieporozumień. ale ja świata nie naprawie. Myślę że części sprzedawców do których pisałeś nawet nie wie o istnieniu desek twardych, albo w ramach marketingu wciskają co mają :)

W tym kontekście "AM - ALL MOUNTAIN - zdecydowanie najbardziej uniwersalna kategoria desek miękkich" moim zdaniem autor dobrze użył określenia bo od najmiększych jibówek do desek klasy FR a nawet BX (ja bym się ku temu skłaniał) są to deski MIĘKKIE

Co do artykułu to nie powiem, facet miał pelne prawo a nawet i racje tak napisać :) pamiętaj że twardą deską nazywana jest deska zjazdowa, a reszta to miekką. Natomiast miekkie są mniej jak i bardziej SZTYWNE :D

Na desce race nie zastosujesz miekkich wiązań z powodu responsa potrzebnego przez te deski jak i ich szerokość w talii np nie 25 a 17cm.


Dokładnie, linia podziału przebiega na da sie jeżdzić na miekkich wiązaniach/nie da się.
Nie włączał bym w to żednego responsa, flexów itp do podziału bo to tylko zaciemnia sprawę bo twarde deski o niskim fleksie potrafią być miększe i mniej reaktywne od miekkich desek o wysokim flexie (np BXów)

Osobiście próbowałem jazdy na slalomce F2 jeżdzić na miękkim setupie i powiem że przezycie było wyjątkowo traumatyczne.

Użytkownik dawca_nerek edytował ten post 10 March 2011 - 15:21

  • Troj lubi to

#18 shaman-snowboard

shaman-snowboard

    Snołborder

  • Team9
  • 221 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 31 January 2013 - 15:30

hejka

może dołożę conieco od siebie, o deskach przeznaczonych typowo do jazdy alpejkiej czyli na krawędzi: Od desek AM czy FS jest tu dużo osób znających się na tym dużo lepiej odemnie, nierzadko handlujących nimi

miękkie sety do ostrej jazdy:

które przeznaczone są dla osób które tak samo cenią sobie trzymanie w skręcie jak możliwość wypadu w puch, czy nawet SBX, oczywiście w "miękkich butach".

wiadomo że jest "święta trójca" czyli
F2 Eliminatror
Folkl Coal
SWOARD dual

ale wbrew pozorom jest tego trochę, roblismy u nas ropziskę i można znaleźć sporo sprzętu który się sprawdza i można na nim nieźle pociąć na krawędzi, czyli deski dość uniwersalne. No ale wiadomo że trzymanie w skręce nigdy nie będzie takie jak na prawdziwym twardzielu w skorupie.

Snowboardcross (SBX)

deski SBX co całkiem inna historia. Dawniej można było zobaczyć w puchrze świata zarówno deski twarde jak i miękkie. Na szybsze prostsze crossy ubierało się twarde a na te z większą ilością elementów utrudniających trzymanie się podłoża miękkie. Obecnie są praktycznie tylko miękkie sety.
Deski crossowe nie są stworzone typowo do jazdy na krawędzi, są raczej projektowane do jazdy na płasko, więc główny nacisk idzie na ślizg który ma tu gigantyczne znaczenie i produkwany jest w tajemnej technologii kosmmicznej, podobnie jak smarologia z nimi związana, która tutaj jest o wiele ważniejsza niż w jeździe alpejskiej.
przykady dwóch desek widywanych na pudle pucharu świata:
http://www.sgsnowboards.com/sg-force
http://www.oxess.ch/...cross/index.php


No i typowe twardziele, czyli sprzęty dla "skorupiaków" dla któych jedynym wyznacznikiem trzymanie w skręcie :)

jakie są podstawowej różnice miedzy "miękkimi" i "twardymi"
większość twardych jest przeznaczone do jazdy po przygotowanych stokach gdzie, nie potrzebny jest podgięty tail więc przy tej samej długości deski, krawędź efektywna jest nierzadko ponad 25% dłuższa, co przekłada się na trzymanie krawędzi. Przeznaczone są pod "twarde" buty, któych skorupy są węższe i krótsze od "miękkich butów. Pozwala to na dużo większą kontrolę nad deską, oraz na zmniejszenie jej szerokości co z kolei wpływa na dużo większą sztywność poprzeczną.
No i oczywiście deska zamjmuje dużo mnej miejsca w bagażniku i nie trzeba machać pompkami przy każym zapinaniu :)
Deski takie oczywiście nie nadają się na skocznie, bo każda pważna gleba w sztywnym bucie to wiadomo jak się kończy. W przypadku freeride zdania bywaja podzielone, niestety obiektywnie trzeba przyznać (podejście i zjazd) że rządzi tu splitboard...

Deski Sportowe

Slalom gigant (slalom gigant równoległy PGS - dyscyplina olimpijska) czyli pokonywanie trasy między tyczkami rozstawionymi co 20-27m (ICR na 2012/13) więc są to deski o bardzo dużym promieniu skretu, co wynika z odległości miedzy bamkami) przeznaczone do jazdy z dużą szybkością.
Slalom (slalom równoległy PSL) czyli pokonywanie trasy między tyczkami rozstawionymi co 10-14m (ICR na 2012/13) czyli deski do dynamicznej jazdy bardzo pokręconymi łukami na zdecydownie mniejszej szybkości.

przykład:
http://www.sgsnowboa...l-race-pro-team

Deski z wyższej półki jak wyższe modele F2, SG, Apex, Oxess, Jasey Jay, Kessler są to deski bardzo wymagajace zarówno pod wzgledem techniki jak i dynamiki i siły. Niższe modele sprawdzają się bardzo dobrze jako deski turystczne, szególnie "za krótka" deska gigantowa jest dorym turystykiem, zwłaszcza starsze modele, z czasów kiedy odległości miedzy tyczkami były mniejsze.

Deski są dość wąskie, około 22cm (w przeciwnieństwie do nart konstruktorzy desek sportowych nie zbliżaja się nawet do ograiczeń FISu) oczywiście ze ściętym tyłem i dość paskim przodem aby maksymalnie wydłużyć krawędź efektywną. Ostatnimi czasy pojawia się w przedniej części desek rocker oraz taliowanie progresywne, no ale wiadomo że to się cały czas zmienia.

bardzo ważym elementem są także w jeździe sportowej płyty pod wiązania, które przyjmują różną formę: od zwykłych podkładek,przez różne pregubowe i przegubowoprzesuwnych twory , które wypadałoby już raczej nazwać mechanizmem (polska konstrukcja Aggressive Tatoo http://snowboardplate.pl/3122.html). Wbrew pozorom nie są stosowane tylko w jeździe sportowej. temat rzeka...

Extremecarving

Czyli deska do jazdy skrętem EC który polega na całkowitym położeniu się na sniegu w czasie skretu na krawędzi. Bardzo specyficzny styl jazdy i tak też deska. Jako że na rynku ni ebyło nic odpowiedniego chłopaki z extremecarving.com zrobili swoją deskę SWAORD Extremecarver. Bardzo szeroka (27cm) o specyficznej konstrukcji i promieniu skretu 12-13m, idealna do jazdy EC. Obecnie kolejne firmy produkują podobne deski jak chocby Virus X-Tremcarver czy F2 Vantage.
przykład http://www.extremeca...oard/board.html

Alpine / freecarve

Do jazdy typowo rekreacyjnej używane są deski będące gdzieś po środku tych dwóch diametralnie różnych stylów. Jedni wolą duży pormień skrętu inni mały, kołowy lub progresywny , jedni deski bardzo szerokie inni bardzo wąskie, ci długie a ci krótkie, twarde lub miękkie, z rockerem i bez rockera, inni europejskie a inni hamerykańskie...
Bardzo ciężkie do zaszufladkowaniam gdyż desek tyle ile konstruktorów a tych nie mało, od wielkich firm typu F2 do małych warsztatów robiących kilkanascie desek full custom rocznie, o których można dowiedzieć się chyba jedynie z Carving Magazine
Tak samo jak sam "turstyczny" styl jazdy. Jedni jadą praktycznie techniką race'ową a inni w jednej pozycji wolą się wychylić i trzeć ręką po śniegu a inni zrobić to samo "w złożeniu", są style jazdy rotacyjne i wykonywane bez rotacji.

Polecam spróbować i poczuć różnicę :)

jest parę imprez gdzie można spróbować, a nierzadko wpaść w ciężki szok ilu jest producentów sprzętu, w szczególności na Carving Masters w Solden. Mekką carvingu i siedliskiem SWAORDa z kolei jest Extremecarving Session w Zinal oraz Demo Tour. W USA jest to SES w Aspen. U nas są dwie takie imprezy, ustępujące skalą ale nasze, Polsch Carving Session na poczatku sezonu i arving Days w Krynicy na koniec sezonu.

pozdr