Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Flux - Podstawy Ustawienia I Użytkowania


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 15 January 2014 - 22:42

Flux – podstawy ustawiania i użytkowania.

Dostajemy nowe Fluxy w pudełku, oprócz wiązań, znajduje się tam komplet montażowy oraz zapasowe paski zębate. Chowamy je w bezpieczne miejsce, tak by ich nie zgubić, nie zapodziać.
Dołączona grafika
Zanim Fluxy przykręcimy do deski, wykonujemy wszelkie ustawienia i regulacje na wybranym wiązaniu. Na końcu, skopiujemy wszystkie ustawienia na to drugie.
Wsadzamy but w wiązanie i zaczynamy od ustawienia długości pasków.
But powinien być luźno związany, nie za mocno, pamiętajmy że nie ma w nim nogi. Można też, na czas ustawiania długości pasków, założyć i związać "jak do jazdy" zawiązać jeden z butów.
Pasek przedni Flux Toe mask może wychodzić z płyty z dwóch pozycji, tylnej lub przedniej.
Ustawiamy go w pozycji przedniej, następnie próbujemy pasek zębaty ustawić w obu pozycjach, wybieramy optymalnie lepsze ułożenia strapa na przodzie buta.
Dołączona grafikaDołączona grafika
Tylnej pozycji unikamy, ze względu na ryzyko najechania na pasek.
Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika
Długość paska za pomocą śrubki z dociskowym motylkiem.
Paski powinny być ustawione jak na zdjęciach. Po zapięciu, środek paska powinien pokrywać się z środkiem buta. Pasek górny leży symetrycznie względem osi buta, podobnie jak i dolny Flux Toe Mask, który ma trzymać buta od przodu i z góry.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Pompka po zapięciu, powinna mieć co najmniej 7-8 ząbków zapasu. Paski powinny być na tyle długie, by z łatwością trafiać nimi do pompki. Gdy długość pasków mamy już ustaloną, sprawdzamy czy motylki są dokręcone i zatrzaśnięte.
Teraz zajmiemy się łyżką wiązania. Sugeruję, by dostosować, kąt pochylenia łyżki do kąta pochylenia buta. W tym celu sprawdzamy czy but przylega do łyżki zarówno na jej dole, jak i na górze. Dobrą wiadomością jest fakt, że z reguły Fluxy ustawione fabrycznie, bardzo ładnie przylegają do większości butów. Jeśli jednak pomiędzy dołem łyżki a butem jest szpara należy łyżkę odpowiednio odchylić. Jeśli jest szpara na górze łyżki, należy ją bardziej pochylić.
We wszystkich Fluxach, oprócz SF i DM, nie ma tradycyjnego cantingu na łyżce. Kąt pochylenia łyżki ustawiamy poprzez poluzowanie UU fit i przesunięcie łyżki do przodu (odchylamy) lub tyłu (pochylamy) na znajdujących się tam ząbkach.
Dołączona grafikaDołączona grafika

Po ustawieniu kąta pochylenia łyżki, UWAGA, nie dokręcamy zbyt mocno motylka UU Fit. Łyżka powinna swobodnie i lekko otwierać się i zamykać. UU fit należy zatrzasnąć w przeznaczonym do tego miejscu. Prawidłowo zatrzaśnięty nie ma możliwości by się odkręcił, poluzował.
Ustawienie kąta pochylenia łyżki w Flux SF i DM. Jeśli pochylamy mocniej łyżki, oprócz przestawienia na łyżce tradycyjnego cantingu, należy koniecznie poluzować motylki UU fit i przesunąć łyżkę do tyłu, tak by canting dużą swą powierzchnią, opierał się na heelcupie (piętce).
Dołączona grafikaDołączona grafika


Do ustawienia pedałów gazu potrzebna jest nam także deska. Ogólna zasada mówi, nie musisz, nie wysuwaj. Oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Przód buta powinien oprzeć się na pedale, but nie powinien wisieć nad pedałem gazu. Tył wysuwamy jeśli pięta buta nie ma wsparcia, podwinięta część może być już „w powietrzu”. Pedały gazu, wiązanie, nie ma prawa wystawać poza obrys deski. Najlepiej jest, gdy pomiędzy pedałami gazu, brzegami płyty a krawędzią naszego top sheetu, jest przynajmniej kilka mm luzu.
Dołączona grafika

Praktyczne wskazówki :)

Fluxów nie trzeba bardzo mocno zapinać by mieć pełną kontrolę krawędzi i czucie deski. Albo inaczej. Zapinając inne wiązania, czynimy do najczęściej do momentu wyraźnego czucia paska na stopie. Fluxy nawet bardzo mocno zapięte, nie będą wrzynać się w nogi. Dlatego też, zapinamy je do momentu oporu pompki. Każdy następny ząbek będzie zgniatał naszego buta, co nie jest korzystne, bo przez to but może słabiej trzymać w kostce, no i możliwe że szybciej sflaczeje.
Pad na wiązaniu najłatwiej otwierać podważając go w dwóch miejscach. Dość ciężko to chodzi. Na czas wkręcania wiązania, pasek zębaty może nam się przydać, można zablokować nim opadający pad. Nic nam wtedy nie przeszkadza przy wkręcaniu, odkręcaniu wiąząń.
Dołączona grafika
Jeśli na desce nie jeździsz, nosisz ją, wozisz, łyżka powinna być złożona a oba paski zapięte.

Jeśli nie zamierzasz zmieniać ustawienia kątów Fluxów, na stok nie ma potrzeby zabierać ze sobą śrubokręta. Do niczego się nie przyda.
Dołączona grafika
Jeśli nie chcesz zostać podcięty/a przez krzesełko, złóż sobie łyżkę zanim wsiądziesz na krzesełko.
Jeśli nie chesz zaliczyć gleby na orczyku czy podczas wysiadania z krzesełka na jednej wpiętej nodze, złóż, najlepiej zapnij sobie (byle jak) przedni pasek toe strap, w tylnym wiązaniu.
Uwaga na złodziei strapów. Ponieważ bez śrubokręta, naprawdę łatwo i szybko można odkręcić paski z pompkami, polecamy nie zostawiać nigdzie deski bez opieki. Przypadki kradzieży pasków są dość powszechne. Unikniecie dzięki temu telefonów do sklepu z reklamacją, że pasek odkręcił się podczas jazdy i zginął. Sprzedawcy wiedzą, że w takiej sytuacji zostałby on na pompce, która nie ma fizycznej możliwości go zgubić.
Fluxy mają to do siebie, że nie rozkręcają się, natomiast niektóre ich części pasują do innych popularnych wiązań. Niestety. Pompki też robią na złodziejach wrażenie.
Odkręcenie paska trwa kilka sekund, przestawienie jednego paska ok. 20 sekund.


Jeśli potrzebujesz rozkręcić zestaw, na potrzeby np. wygodniejszego transportu, można odkręcić wszystkie śruby i bez żadnych zmian ustawień talerzyka, zostawiając śruby z podkładkami, zamykamy pad i go zatrzaskujemy. Ustawienia zostaną zapamiętane a śrubki nie zgubią się. (nie dot. PR). Podkładek ze śrubek nie da się zdjąć.
Stabilizatory – polecam poeksperymentowanie, jak zmienia się deska gdy są:

  • nie założone – uruchomiona funkcja freestyle – deska gnie się, pracuje już pod wiązaniem

  • założone miększe – deska zaczyna pracować agresywniej

  • założone twardsze – uruchomiona funkcja freeride – dociśnięcie deski mocniejsze
Dołączona grafika
Zamiana łyżek – wszystkie model Flux z asymetrycznymi łyżkami posiadają tę funkcję.
Zamiana miejscem lewej łyżki z prawą, zmienia charakterystykę wiązania, przez to deska zaczyna inaczej zachowywać się. Najlepiej samemu spróbować. Ciekawy patent. Motylki UU fit nie należy zbyt mocno po takich zmianach zakręcać. Paski, łyżki, mają swobodnie składać się i rozkładać, żadnych oporów. Motylek zatrzaskujemy we właściwej pozycji.

Ogólne zasady mówią, że wiązania zapina się od górnego paska przedniej nogi. Następnie dolny.
Fluxy można zapinać odwrotnie, najpierw dolny później górny. W pozycji siedzącej zajmuje to mniej czasu.

Mam nadzieję że garść praktycznych informacji przyda się każdemu nowemu użytkownikowi wiązań Flux.

Temat ustawień jest poruszony tutaj bardzo pobieżnie. Postaram się go rozwinąć wkrótce o bardziej zaawansowane ustawienia, wyjaśnić ich wpływ na zachowanie deski :)

Flux - PROMISED !

Dla mniej zorientowanych - Flux zmierza w kierunku gwarancji wieczystej na swoje wiązania. Od tego roku wieczystą gwarancją objęte zostały wszystkie płyty podstawy wiązań z kolekcji 2014.

Zapraszam do odwiedzenia strony tej Japońskiej firmy: www.flux-bindings.com
  • Ines i msolczak lubią to

#2 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 15 January 2014 - 23:43

Grejt poradnik na pewno wielu się przyda! Oraz pomoże w ustawianiu innych wiązań :)

Ej, a czy SF45 z ubiegłego sezonu mają wymienne stabilizatory?

Zapomniałeś jeszcze opisać w którą stronę przykręcamy talerzyki bo wciąż jest taki trend że potrafią być przykręcane poprzecznie do osi deski a raczej powinny być równolegle. Jak widać wiązanie samo się centruje z butem, albo mamy za dużego buta albo za duże wiązanie. wtedy nie ma co się próbować ratować przesunięciem poprzecznym wiązania bo to i tak nie będzie działać jak powinno

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#3 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 January 2014 - 00:41

Thx :)

SF45 mają miejsce na stabilizatory, do wszystkich wiązań z płytą Alpha i Ultima można je wsadzić. Tyle że do freestylowych wiązań (RK, RL) nie dodają ich do kompletu.

Odnośnie talerzyka, wg. mnie kompletnie nie ma znaczenia w którą stronę są one obrócone. Czasami bardzo przydatna jest możliwość skorygowania ustawienia na talerzykach.
To są kwestie dość indywidualne, mnie przy ustawianiu wiązań zawsze chcę osiągnąć maksimum. Tyle że czasami idealna symetria nie musi być tak naprawdę "najlepszym ustawieniem". Trzeba pilnować krawędzi frontside, im więcej buta będzie tam wystawać tym mocniejszy będzie docisk. Z piętami jest łatwiej, tam jest większe z założenia przełożenie siły. Opiszę to kiedyś, bo to jest fajny temat, dużo w nim jest fizjologii i fizyki ;)

#4 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 January 2014 - 02:06

Czyli podrzucisz mi zestawik ?:) bo w pudełku chyba nie ma ale musze sprawdzić. Plusem talerzyków wzdłużnie jest fakt że można stance regulować co 0,5-1cm a nie co inserty a to jest 25mm przewaznie chyba że są gęstsze. Wpis się przyda z pewnością bo moje SFy jeszcze pudełka nie opuściły nawet :(
  • Zaq lubi to

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#5 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 13:39

To ja jeszcze w kwestii tych custom stabilizers - jeśli założone miększe powodują, że jest agresywniej, to jak mam rozumieć te twardsze, bo opcja freeride to właśnie dla mnie znaczy agresywniej. Inaczej - jaka jest różnica między miękkimi, a twardymi podczas jazdy ciętym po przygotowanym stoku?
Na ulotce dołączonej do wiązań widać, że można to podkładki układać dowolnie - np. miękkie na zewnątrz wiązań, twarde od środka, bądź na odwrót.
Czy ktoś tego już próbował w różnych konfiguracjach? Jak jest realizowany canting we fluxach - pytałem Cię już Morgan na priv - czy różną gęstością pianki pod butem, czy jakoś inaczej? Rozumiem, że te podkładki nie zmieniają pochylenia płyty wiązania? Widzę, że słówka canting używasz, jako ekwiwalentu stopnia pochylenia łyżki, ale mnie chodzi o ten związany z pochyleniem płyty w osi poprzecznej dechy.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#6 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 January 2014 - 13:43

cantingu płyty flux chyba nie ma misiek... ja przynajmniej w moim modelu tego ustrojswa nie stwierdzam
no board no fun!

#7 Misiek Bielsko

Misiek Bielsko

    Zaawansowany snołborder

  • ModTeam
  • 774 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 13:46

Tez nie stwierdziłem, ale gdzieś mi się obiło, że piszą o różnej twardości pianki tłumiącej. Chciałem to zweryfikować.
www.maramuresz.com Wyprawy4x4, freeride - Rumunia, Bułgaria, Bałkany

#8 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 January 2014 - 13:50

organoleptycznie pianka jest generalnie dość cienka i oprócz tego, że za***iście trudno ją odczepić różnić w gęstości, czy grubości też nie stwierdzam.... ale może... :)
no board no fun!

#9 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 15:28

Morgan
A macie dyski do montażu wiązań na deskach Burtona z szyną ?
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#10 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 15:36

Canting jest w najwyższych modelach Fluxa z obecnej kolekcji na takiej samej zasadzie jak w Burku - czyli jak już wspomniano poprzez piankę o różnej twardosci

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#11 mike

mike

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 2144 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 January 2014 - 15:38

które modele Marcin?
no board no fun!

#12 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 16:40

DL

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#13 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 January 2014 - 21:30

Oprócz DL jeszcze DM, SF, DS.

@Prodish - tak mamy talerzyki zarówno pod EST jak i 3D

#14 ProDish

ProDish

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2647 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 16 January 2014 - 22:13

Oprócz DL jeszcze DM, SF, DS.

@Prodish - tak mamy talerzyki zarówno pod EST jak i 3D


no to będę musiał wypróbować :)
"Jeżeli problem ma jakieś rozwiązanie, to nie ma się o co martwić, jeżeli rozwiązania nie ma, to martwić się nie ma sensu" - Dalajlama

#15 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 16 January 2014 - 23:15

To ja jeszcze w kwestii tych custom stabilizers - jeśli założone miększe powodują, że jest agresywniej, to jak mam rozumieć te twardsze, bo opcja freeride to właśnie dla mnie znaczy agresywniej. Inaczej - jaka jest różnica między miękkimi, a twardymi podczas jazdy ciętym po przygotowanym stoku?
Na ulotce dołączonej do wiązań widać, że można to podkładki układać dowolnie - np. miękkie na zewnątrz wiązań, twarde od środka, bądź na odwrót.
Czy ktoś tego już próbował w różnych konfiguracjach? Jak jest realizowany canting we fluxach - pytałem Cię już Morgan na priv - czy różną gęstością pianki pod butem, czy jakoś inaczej? Rozumiem, że te podkładki nie zmieniają pochylenia płyty wiązania? Widzę, że słówka canting używasz, jako ekwiwalentu stopnia pochylenia łyżki, ale mnie chodzi o ten związany z pochyleniem płyty w osi poprzecznej dechy.


Misiek - zacznijmy od tego, że obecność stabilizatorów czuć, ale nie demonizujmy ich znaczenia. Faktycznie po ich założeniu deska zaczyna wyginać się inaczej, siła jest szerzej rozrzucona. Inaczej mówiąc, deska jest utwardzona pod wiązaniami. Twardsze "gumki" dają ciut mocniejszy efekt. Do jazdy ciętym jak najbardziej polecam je zakładać, do wyginania deski na różne sposoby, zdecydowanie będą przeszkadzać. Tyle że tu pojawia się kwestia "rockerowej" konstrukcji płyty, czyli łatwiejsze gięcie deski praktycznie pod wiązaniem - myślę że to jest podpatrzony "sens" EST. Założone stabilizatory powodują że deska zaczyna pracować dalej od płyty.
Odnośnie cantingów na padach. Różne są teorie, szkoły. Flux nie ma cantingów, ale w DM, DL, DS, SF ma "deck & edge sensors". To są twardsze wstawki w padzie deski, odpowiednio ukierunkowane, zgodnie z przeznaczeniem wiązań. Canting powoduje działanie większej siły na nose i tail deski. Czyli podobny efekt uzyskuje się deck sensorami. W DM i SF dodatkowo pod palcami są edge sensory, by mocniej dociążać krawędź.

#16 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 17 January 2014 - 08:54

Fluxy w końcu mają canting, czy nie mają? bo mam wrażenie, że ktoś coś tutaj dobrze namieszał ;)

#17 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 17 January 2014 - 09:54

Z mojego punktu widzenia można to nazwać cantingiem :)

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#18 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 17 January 2014 - 12:17

Aro, masz dość wyraźnie i prosto napisane: Flux nie ma cantingu padów :)
Zrobili coś własnego "deck&edge sensory", coś co działa podobnie ale nie zmienia pochylenia wiązań.

#19 canmanski

canmanski

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 143 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 17 January 2014 - 17:40

SF45 mają miejsce na stabilizatory, do wszystkich wiązań z płytą Alpha i Ultima można je wsadzić. Tyle że do freestylowych wiązań (RK, RL) nie dodają ich do kompletu.


Misiek - zacznijmy od tego, że obecność stabilizatorów czuć, ale nie demonizujmy ich znaczenia. Faktycznie po ich założeniu deska zaczyna wyginać się inaczej, siła jest szerzej rozrzucona. Inaczej mówiąc, deska jest utwardzona pod wiązaniami. Twardsze "gumki" dają ciut mocniejszy efekt. Do jazdy ciętym jak najbardziej polecam je zakładać, do wyginania deski na różne sposoby, zdecydowanie będą przeszkadzać.


mrgn,

Ej, czemu mi nie powiedziałeś, hę ?

Ja tu naparzam ile wejdzie na SF45, bez żadnej gumki !
(tak mi się wydaję, bo przed jazdą gumki nie zakładałem)

Przecież to może być potencjalnie niebezpieczne !
Ja chcę jeździć ciętym w gumce !

Musimy pogadać. Wpadnę do sklepu niedługo...

Pozdrawiam
Bartek

PS. A przy okazji, jak będę mieć chwilkę, to opisze procedurę ustawiania wiązań do jazdy 'na kątach'.

#20 Ypsi

Ypsi

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 679 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 January 2014 - 09:25

Rozumie, że nie trzeba symetrycznie przykręcać łyżki w otworach w wiązaniu? Tzn. ja to odebrałem, że nie musi być symetrycznie :)

Nie chodzi mi o ząbki, ale otwory. Fabrycznie po wewnętrznej stronie było w otworze całkiem z przodu, a z zewnętrznej całkiem z tyłu. Po przestawieniu na środkowy otwór i pozostawieniu drugiej strony z tyłu, łyżka ładnie dolega do buta, i o dziwo na całej powierzchni łyżka do heelcup'a. Także adapter regulacji pochylenia w tym przypadku nie musi być używany.
Jak chcesz to uciekaj ......................... Radzimy zostać !...