Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Makieta?


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Roxorloops

Roxorloops

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 23 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 28 July 2013 - 14:44

Siema, szukając ochłody w upalne letnie dni natknąłem się na bardzo ciekawy film wykonany w technice, której wcześniej nie widziałem.



#2 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 28 July 2013 - 15:24

Siema, szukając ochłody w upalne letnie dni natknąłem się na bardzo ciekawy film wykonany w technice, której wcześniej nie widziałem.

http://vimeo.com/18393782


ta technika "miniaturek" wykorzystuje wszystkim znany filtr "Blur" i jego odmiany, często wykorzystuje się go w zdjęciach

np.

Dołączona grafika


użycie tego filtru w odpowiednich scenach daje właśnie taki efekt "miniaturyzacji"

pozdro

#3 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 09:56

ożesz w mordeee a ja zawsze myślałem że to głębia ostrości zależna od ustawień obiektywu :o

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#4 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 11:19

nie zależna od ustawień obiektywu...tylko zależna od obiektywu

np. Samyang TS 24mm f/3.5 ED AS UMC który kosztuje 1k dolców

Dołączona grafika

Filtrem Blur można co nie co oszukać i nie trzeba w tedy obiektywu za 1k$ ;)

tutaj jest artykuł jak się bawić obiektywami aby uzyskać taki efekt, http://www.fotografu...sci_w_praktyce/

chociaż i tak wydaje mi się, że łatwiej uzyskać ten efekt jest po przez używanie w/w filtru, który daje więcej możliwości ;)

#5 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 11:51

Aruś.. jak ustawisz ten obiektyw np na f/11 to cały obrazek będzie ostry :o

moge ci wrzucić zdjęcia zrobione obiektywem za 50zł z fajną głębią :) (tak tak, stary helios 44)

Jeszcze raz zedytuje :o
Wiadomo że w zależności od obiektywu można robić zdjęcia różnym miejscom, rzeczom i nie każdy nada się do zaistniałej sytuacji.
Filtrem o którym mówisz nigdy się nie bawiłem ale zdjęcie które wrzuciłeś w moim odczuciu jest strasznie nienaturalne

Użytkownik kortas edytował ten post 29 July 2013 - 12:04

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#6 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 12:46

spox ja tam się nie znam :P

w każdym razie wole mieć zawsze pełną klatkę ostrą...poźniej w trybie edycji mam "większe" możliwości ;)

...
Wiadomo że w zależności od obiektywu można robić zdjęcia różnym miejscom, rzeczom i nie każdy nada się do zaistniałej sytuacji.
Filtrem o którym mówisz nigdy się nie bawiłem ale zdjęcie które wrzuciłeś w moim odczuciu jest strasznie nienaturalne


pytanie co rozumiesz za "nienaturalne" jeżeli mówisz o za "mocnym" użyciu filtru, to masz racje, za "mocno" rozmazałem obraz w dolnej i górnej części zdjęcia...jeżeli mówisz o postaciach, które wyglądają po tym jak "figurki", to własnie, dlatego użyłem w ten sposób blura aby ten efekt uzyskać i zdjęcie wydaje się nienaturalne...

ale jak mówiłem jestem amatorem :D

tutaj masz przykład użycia filtra blur...

zdj. 1 bez...

Dołączona grafika



zdj.2 z użytym Blur

Dołączona grafika

#7 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 14:31

tutaj już lepiej to wygląda ale też nie do końca.
Wytłumaczę o co mi chodzi na przykładzie 2zdjęcia, jeśli uzyskasz głębie ostrości używając obiektywu to drzewa która są na drugim planie też będą rozmyte. Używając filtra zostają miejsca ostre które nie powinny być. Jest to może i ciekawy efekt i może się podobać ale mi odrazu mówi to o tym że przy zdjęciu było coś ruszane.
Przy pierwszym zdjęciu bardzo to widać przy górach które są za wami, mnie aż to kuje w oczy :)

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#8 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 14:55

Tobie chyba chodzi o tego rodzaju głębie ostrości

Dołączona grafika

ja piszę o głębi ostrości, która daje efekt "miniaturyzacji, makiety"

piszę dokładnie o takim efekcie jak na poniższym zdjęciu zrobione aparatem i głębia uzyskana z obiektywu

Dołączona grafika

lub jeszcze może Ci chodzić o tego rodzaje głębie ostrości, którą uzyskujesz przy fotkach makro

Dołączona grafika

#9 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 15:10

wszystkie te zdjęcia są robione w zasadzie tą samą techniką tylko jest inny kadr.
Zdjęcie nr1 i 2 spokojnie pykniesz heliosem o którym mówiłem. W pierwszym przypadku ostrzysz w miejscu tego gościa i włączasz kamienie pierwszy plan, w drugim ustawiasz przesłonę na najmniejszą wartość i ostrzysz na te roślinki.
to o co mi chodzi to zwróć uwage na drugi plan po miejscu w którym jest ostrość. kurdee nie wiem jak to wyjaśnić :D

Dołączona grafika
chodzi mi o to że robiąc zdjęcie przy f1.4 masz ostry tylko ten punkt w którym złapiesz ostrość. Przy użyciu filtra ostry masz też drugi plan który nie jest tak jakby dokładnie wycięty. czyli w tym przypadku poza pomnikiem mógłbyś mieć też ostre krzaki za nim bo fltr mógłby nie złapać.

nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi :)

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#10 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 18:42

Kotras zdjęcia które wrzuciłem oprócz tego z trawą ja robiłem i wiem jak trzeba ustawić aparaciwo :P...

Zgadza się Kortas, ale zdjęcie pomnika przy F1.4 jest zrobione z bliska, głębie ostrości skupiasz tylko na jednym punkcie, czyli tylko na tym jednym pomniku, to jest zwykła technika której używasz przy robieniu zdjęć portretowych, czy przy robieniu zdjęć makro...w takim wypadku taki efekt uzyskasz każdym obiektywem i każdą lustrzanką...postaw kilka pomników obok siebie i zrób tak zdjęcie aby te wszystkie pomniki były ostre a cała reszta nie :) i zrób to zdjęcie z daleka.

Jeżeli posiadasz lustrzane zrób mały test... po prostu spróbuj zrobić zdjęcie samej ulicy (tylko asfaltu) żeby ulica znalazła się w środkowej (głównej ) części kadru w poprzek i żeby fotka była zrobiona z bardzo daleka ale tak aby głębia ostrości była skupiona tylko i wyłącznie na tej ulicy (asfalcie).. :)

Lub zrób jak wyżej, tylko zamiast ulicy ustaw z 5 osób w jednym rzędzie w odległościach od siebie 3-5m

Oczywiście nie mówię, że używanie filtra Blur jest lepsze od używania optyki itd. po prostu Blur jest bardzo dobrą alternatywą i sposobem na łatwe uzyskanie ciekawych efektów, Blurem po prostu mogę rozmyć każdy dowolny piksel na zdjęciu a aparatem już nie :P

Przy użyciu takiego filtru mogę spowodować, że postacie na zdjęciach, czy w klipach będą wyglądały jak miniaturki i jak by stały na makiecie itp…tak na prawde sam nie wiem, czy taki efekt da się uzyskać zwykłą lustrzanką, z bliska umiem taki efekt uzyskać w tzw. trybie makro ale z daleka już nie potrafię ;)

Jeżeli twierdzisz, że swoim obiektywem za 50zł zrobisz taki efekt to spoko…w każdym razie jeżeli chodzi o mnie, do tej pory nie udało mi się jeszcze samym aparatem uzyskać takiego efektu…jak dla mnie jeszcze za wysokie progi ;)


Może ktoś zgadnie lub ktoś wie jak zostało zrobione to ujęcie, czyli uzyskano tą głębie ostrości, i czy taki efekt można uzyskać za pomocą samej "zwykłej" lustrzanki.

Dołączona grafika

#11 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 19:05

Z daleka to się nie uda tym obiektywem (gdyby dało się wszystko to po co kupować droższy sprzęt? :)), ale zdjęcie takie jak to trawy bez problemu. Spróbuje wymodzić jeszcze jakiś efekt innym obiektywem zobaczymy co wyjdzie bo sam jestem ciekaw :)
Dobrze że baterie naładowałem :)

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#12 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 29 July 2013 - 19:19

obiektywem Samyang TS 24mm f/3.5 ED AS UMC za tysiąc dolców to wiem, że taki efekt da się uzyskać :D

jak uda Ci się na coś ciekawego wpaść to daj znaka :)

#13 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 30 July 2013 - 05:38

sorry panowie że się wcinam,
ale moim zdaniem to nie jest żaden blurr, czy też zwykle ustawienie glebi ostrości , tylko tilt-shift ( zresztą własnie np. Samyang TS ma tą mozliwość), czyli przesuniecie osi optycznej...
w skrócie - to nie tylko odpowiednie ustawienie głebi ostrości - wyostrzenie wybranego planu - ale przede wszystkim przesuniecie środka perspektywy na zdjeciu...i wlasnie to daje efekt takiej nienaturalnej makiety ( a w zasadzie własnie naturalnej makiety :) )
tu to macie opisane :
http://pl.wikipedia....wiki/Tilt-shift
oczywiście do podrobienia także w fotoszopie...dokładnie jak opisane tutaj :
http://fotoblogia.pl...niaturowy_swiat

pzdr

#14 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 July 2013 - 07:54

spoko wcinka...:)

ale widzisz...drugi link który wrzuciłeś....jest w nim opisana technika jak uzyskać ten efekt w PS i to jest ta sama technika którą ja użyłem w zdjęciach. które wrzuciłem wyżej, czyli właśnie z wykorzystaniem filtru Blur :)

pozdrawiam

jest tylko jedna różnica...w moim PS7 nie mam "lens blur" w zamian używam "glussian blur" :)

#15 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 30 July 2013 - 08:21

ok,
może trochę źle się wyraziłem - chodziło mi o to,że podstawowym źródłem takiego efektu jest własnie tilt-shift uzyskiwany za pomocą "odginanego"obiektywu , a efektem blurowania w róznych programach graficznych można to probować - lepiej lub gorzej - podrabiać :)

dodam tylko ,ze dużo lepsze efekty wychodzą przy zdjęciach robionych z nienaturalnej dla naszego oka perspektywy ( czyli na przykład z wysoka) - mózg pewnie automatycznie uznaje takie ujęcie za "makietowe" - na wszystkie zabawki, makiety, samochodziki etc patrzymy z reguły w własnie z perspektywy Guliwera...
dobrze jest tez mieć ten wyostrzony fragment zdjęcia nieco rozjasniony, co dodatkowo potęguje efekt makiety, doświetlanej sztucznym, nienaturalnym światłem


a tak przy okazji, to ponieważ najpierw oglądałem to wasze zdjęcie SSS na ekranie telefonu:
SSS 2011
Dołączona grafika

, to jakoś od razu skojarzyło mi się z tym ( być może przez nakrycie glowy kolegi po prawej...) :
SS Squad 1939
Dołączona grafika

ten efekt tez zamierzony :) ?

Użytkownik md.sign edytował ten post 30 July 2013 - 09:03

  • Arec lubi to

#16 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 July 2013 - 10:16

dobre... :lolbounce: w każdym razie efekt całkiem przypadkowy i nie zamierzony :D ale podobieństwo jest hehe

p.s. sprawdziłem właśnie, że w Cs6 Tilt-Shift już jest pod taką samą nazwą "wklejone" jako narzędzie do programu, więc nie trzeba się już bawić w maski i gradienty :)

#17 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 July 2013 - 13:07

próbowałem zrobić efekt Tilt-Shift w Sony Vegas za pomocą filtra Glussian Blur i wyszło coś takiego...

szkoda, że usunąłem większość materiału z Gruzji bo tam miałem idealne ujęcia do takiej zabawy Tilt-Shit'em



#18 md.sign

md.sign

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 326 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 30 July 2013 - 16:06

nieźle...
rozumiem, ze to hall polecanego hotelu :) ?

przy ruchomych elementach ciezko jest utrzymac efekt jak się przemieszczają z pola wyostrzonego do rozmytego - pomimo że zasadniczo nie zmienia się ich odległość od obserwatora/obiektywu . czyli robią na przykład krok w bok ( co nie powinno zmieniac ostrości) a nie przód /tył ( co powinno powodowac "wypadniecie z makiety" .

dlatego pewnie tez sa tacy , co jednak płacą te 1000 $ za obiektyw :)

z drugiej strony w tym moim pierwszym linku opisana była jakaś niedroga przystawka na obiektyw bez tilta, która ten efekt mechanicznie ( jak sądzę) a nie programowo, imituje - więc może to jest tez jakiś pomysł

#19 retro

retro

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1446 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 July 2013 - 17:10

A 1000$ za obiektyw to drogo ? Przecież oprócz kitowych obiektywów które są takiej wartości że można by je dawać gratis do paczki chipsów każda średniej klasy optyka kosztuje koło 1000$. Nie mówię tu o naprawdę dobrej klasy obiektywach bo w tej płce cenowej 1000 $ to kosztują plastikowe osłonki :-D

#20 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 July 2013 - 17:30

nieźle...
rozumiem, ze to hall polecanego hotelu :) ?


ten sam :)