Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Ostrzenie deski.


60 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grzybson

Grzybson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 25 December 2009 - 16:47

Witam,
mam prośbę czy mógłby ktoś opisać po kolei czynności wykonywane podczas ostrzenia deski za pomocą ręcznej ostrzałki i co jeszcze jest do tego potrzebne?
Jakie ostrzałki używacie, czy jest duża różnica pomiędzy tymi za 60 zł, a tymi za 130 zł?

PS. Mam nadzieję, że forum się rozwinie i postaram się pomóc, niedługo napiszę coś o desce, wiązaniach i butach, które posiadam. Nie jestem jakimś znawcą, jednak postaram się dobrze opisać sprzęt.
Pozdrawiam ;)

#2 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 December 2009 - 22:41

ja używam ostrzałkę firmy Bakody, która pozwala ostrzyć krawędzie pod kątami 90stopni i 88.

co do samego ostrzenia;

1. musisz dobrze umocować deskę (najlepiej na dwa jakieś uchwyty na wysokości wiązań) - chociaż tutaj technika dowolna, chodzi oto żeby deska utrzymywała się bez ruchu podczas ostrzenia.

2. przykładamy ustawioną na odpowiedni kąt taką ostrzałkę i jednolitym ruchem i co najważniejsze jednolitym naciskiem śmigamy taką ostrzałką po krawędzi, czyli zasuwamy od siebie, nie do siebie po krawędzi.

p.s. Witamy na forum

#3 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2009 - 22:54

elo grzyb, ja uzywam toko ergo plus ( z pilnikiem chromowym ) ostrzy 88/89 i krawędż dolną na 0,5/1

jesli chodiz o najlepsza opcje do ostrzenia to jedziesz tak że montujesz deske w imadlach ona przy ostrzeniu albo sie ustawia pionowo albo pod kątem i jedziesz. Możesz przyjąć 2 techniki okreslania czy krawedz jest jednolicie przejechana ostrzałką.

1. pomalowac krawedz markerem - tam gdzie ostrzyłeś marker zniknie
2. na wyczucie - jak ostrzałka jedzie ślizgając się  tzn ze juz jest krawedz to zaczyna się opór i to poprostu czuć

Co do ostrzenia to zawsze ostrzysz od nose'a do taila z jak najrowniej przyłożoną siłą.

W warunkach domowych ja robie inaczej. Jako ze imadeł nie posiadam to kłade deche bez wiązan na 2 krzesłach relatywnie blisko siebie na tym krzesle blizej taila opieram sie lewą nogą ( klekam ) a drugą stoje,  lewą ręką przyciskam deske do stołka przed sobą a prawą jade ostrzałką i w taki sposób przy ostrzeniu krawędzi bocznej czy poprostu sciąganiu druta(*) deska mi sie nie rusza. Przy ostrzeniu bevelu trzeba juz sie troche nacudować ale tam naprawdę podcięcie robi się w sumie raz a potem tylko bok.

co do (*) to deska nie wumaga zawsze aby ją ostryzć na nowo. Czasem wystarcza pozbyć się tego co się wywinęło a to jest zwane drutem. czyli tak naprawde to 3 ruchy ostrzałką na kazdej krawedzi.

Jesli chodzi o ostrzenie to paietaj że wchodząc w "wyzszy" kąt czyli np 88* majac wczesniej 89. Jak ci sie nie spodoba i bedziesz chciał wrócić do 89 to trzeba "spłaszczyc" krawędz spowrotem do 90* a potem na nowo do 89. A taki zabieg zrzera mnóstwo krawędzi.

#4 Grzybson

Grzybson

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 25 December 2009 - 23:25

Dzięki za odpowiedź. Co do kąta, to raczej nie będę ostrzył na 88* raczej 89* lu 90*, ponieważ głownie skacze ewentualnie jakieś boxy. Myślicie, że jak oddałem deskę do serwisu i powiedziałem żeby kąt był 90* to zmienili mi bevel jeśli standardowo miał 2*? To już tak z ciekawości pytam, a sprawdzić to tego nie mam jak.

#5 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 25 December 2009 - 23:50

zalezy co robili ;/ mogli go zmniejszyc albo wyzerowac

#6 Ryba

Ryba

    Generał Melanżu

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 870 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 28 December 2009 - 13:15

Mam pytanie. Po pierwszym wyapdzie na nowej deseczce krawedzie zrobily sie cholernie ostre. Coś z tym robić?

#7 xaxa

xaxa

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 498 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 28 December 2009 - 13:23

Jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć. Chyba dobrze, że się ostre zrobiły...

#8 Ryba

Ryba

    Generał Melanżu

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 870 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 28 December 2009 - 13:25

Czyli oznacza ze nei siedziałem i chlalem w barze tylko smigalem. ok dzieki ;)

#9 paczek96

paczek96

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 28 December 2009 - 14:21

Podepnę sie pod temat zeby nie tworzyc nowego.
Mam nowiutką deseczke DC no i mam pytanie zamierzam w tym sezonie wiecej jibbingu no i trochę jazdy po stoku i hopek (rzadko ciętym głównie buttering)
I czy będzie dobrze na box z tymi krawędziami czy mam tępić ?

#10 BartU

BartU

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 98 postów

Napisano 28 December 2009 - 15:15

Zawodowcy krawędzie do jibbingu najczęściej tępią ,żeby nie zacinało podczas jazdy , ale jeżeli robisz to amatorsko to po co tępić ,jak po jakimś czasie one same i tak będą tępe :P,

#11 Knapi

Knapi

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 06 January 2010 - 11:03

Osobiscie tepilem krawedzie cale 3 sezony na boxach i railach ..... podpisuje sie pod BartU jesli jezdzisz amatorsko i masz tylko 1 deche to nie warto specjalnie tepic krawedzi zeby pojezdzic w snowparku :D a tymbardziej ze jeszcze chcecz poskakac to choc troche ostra krawedz sie tutaj przyda :D
Specjalne tepienie krawedzi ma chyba sens jezeli sie uprawia jibbing na miejskich metalach  ??? :D

#12 jachimek

jachimek

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 114 postów

Napisano 11 January 2010 - 22:25

A tam, ja uwazam ze jak ktos jest pewny ze chce spedzac 90% czasu jibbujac to czemu nie :) zreszta na tepych krawedziach tez mozna smialo na stoku jezdzic dopoki nie bedzie lodu/bardzo twardo.

Edit: swoja droga uwazacie ze lepsza opcja jest zrobic krawedz na okraglo szlifierka katowa czy pilnikiem ?

#13 Joszu

Joszu

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 11 January 2010 - 22:31

kątówką ręcznie to pół deski rozdupisz w trakcie ostrzenia :)

#14 Bishop

Bishop

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 15 January 2010 - 19:06

zdecydowanie pilnikiem.

jak deska ma być nie tylko do jibbingu wystarczy stępić krawędź na przestrzeni pomiędzy wiązaniami.

#15 Marcin Be

Marcin Be

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 15 January 2010 - 19:18

Po pierwszym wyapdzie na nowej deseczce krawedzie zrobily sie cholernie ostre. Coś z tym robić?


WTF?!

Deska ktora sie sama ostrzy? dobre ;)

#16 Ryba

Ryba

    Generał Melanżu

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 870 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 15 January 2010 - 19:19

Bez kitu ;) taka prawda xD

#17 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 16 January 2010 - 23:02

marcinie, jak sie jezdzi tylko cietym to szybkosc drucenia sie krawedzi jest niewielka. Jesli dodatkowo ryba za wiele nie wazy to nawet w zeslizgu po lodzie szybko krawedzi nie wywinie

#18 Guma

Guma

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 41 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 17 January 2010 - 13:55

swoja droga uwazacie ze lepsza opcja jest zrobic krawedz na okraglo szlifierka katowa czy pilnikiem ?


jak nie chce ci się pilnikiem wachlować to najlepszy byłby tu chyba kamień szlifierski

#19 dario

dario

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 40 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 January 2010 - 18:18

warto kupic ta ostrzalke pytanie do zaawansowanych w tym temacie
http://www.allegro.p...a_w_jednym.html

#20 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 22 January 2010 - 21:46

ja mam identyczną tylko żółtą bo toko i ładnie daje rade. po jakims czasie pilnik troche zaczyna sie luzować w uchwycie ale bardzofajnie ostrzy.



Dodaj odpowiedź