Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Temperatura Śniegu


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rivias

Rivias

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 26 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 February 2012 - 11:53

Zastanawiam się jak określić temperaturę śniegu, aby odpowiednio dobrać smar. Normalnie takie parametry są niepodawane, macie pomysł jak to oszacować patrząc na temperaturę powietrza? Jest jakaś zależność? Świeżo spadający śnieg wydaje mi się, że ma wyższą temperaturę, niż ten co leży jakiś czas na mrozie. Gdybym miał jeden smar uniwersalny pewnie nie było by problemu, a że mam wybór pojawia się dylemat... :hahaha: :blush:

#2 kortek

kortek

    Pro snołborder

  • ModTeam
  • 1620 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 February 2012 - 16:58

Zastanawiam się jak określić temperaturę śniegu, aby odpowiednio dobrać smar. Normalnie takie parametry są niepodawane, macie pomysł jak to oszacować patrząc na temperaturę powietrza? Jest jakaś zależność? Świeżo spadający śnieg wydaje mi się, że ma wyższą temperaturę, niż ten co leży jakiś czas na mrozie. Gdybym miał jeden smar uniwersalny pewnie nie było by problemu, a że mam wybór pojawia się dylemat... :hahaha: :blush:


są specjalne termometry do mierzenia temperatury śniegu :)
a jak rozpoznać ? jeśli śnieg jest ciężki i mokry i łatwo z niego lepisz kulki to temperatura jest koło zera, im ciężej się lepi tym jest temperatura jest niższa :) taki troche łopatologiczny :D
A smar to kup uniwersalny toko ma 0,-31 bodajże:) chyba że chcesz startować w zawodach to inwestuj w inne akcesoria :)

  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie:  :wallie: PROGRES SIE SAM NIE ZROBI!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: 


#3 Ghost41

Ghost41

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 122 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 February 2012 - 18:08

Jeździsz w Dew Tour i X-games ? i mieszkasz pod stokiem ?

#4 Rivias

Rivias

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 26 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 February 2012 - 18:57

Smary mam na żelazko, kilka rodzajów, chcę dobrze dobrać, żeby smar przedwcześnie nie starł się ze ślizgu. Przy 11 godzinie na stoku, myślę że ma to znaczenie.

#5 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 February 2012 - 19:57

na smarach przeważnie podają temp...powietrza a nie śniegu,czyli patrzysz na termometr, patrzysz jaka jest temperatura na dworze i pod tą temp...dobierasz smar, a nie pod temp...śniegu...jedyny problem to rodzaj śniegu,,,tutaj już raczej przemawia doświadczenie i testy...druga sprawa i całkiem odrębna to trwałość smaru na ślizgu...a na ten czynnik wpływa bardzo dużo zmiennych :)

W każdym razie kto nie smaruje nie jeździ...!!!!:D

#6 Ghost41

Ghost41

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 122 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 February 2012 - 21:39

a co zrobisz jak temperatura bedzie sie zmieniała np z - 5 na +1, bedziesz scierał na stoku smar ? poza tym nie bez przyczyny pytałem czy mieszkasz pod stokiem. Temperatura sniegu w mieście może różnić się nawet o kilkanaście stopni od tej w górach wiec jak dobierzesz odpowiedni ? Prosi robią to właśnie na stoku...

#7 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 February 2012 - 21:59

a co zrobisz jak temperatura bedzie sie zmieniała np z - 5 na +1, bedziesz scierał na stoku smar ? poza tym nie bez przyczyny pytałem czy mieszkasz pod stokiem. Temperatura sniegu w mieście może różnić się nawet o kilkanaście stopni od tej w górach wiec jak dobierzesz odpowiedni ? Prosi robią to właśnie na stoku...


jakoś nigdy nie widziałem aby prosi robili to na stokach, w ogóle nigdy nie widziałem nikogoDołączona grafika ;) po za cyklinowaniem i używaniem jakiś smarów na zimno, czyli np. smaru w jakimś sztyfcie lub mydełek itp...nie wydaje mi się żeby jakiś pros wychodził na stok lub park sprawdzał temp. śniegu i powracał do hotelu i smarował deskę...oczywiście pomijamy tutaj starty na zawodach bo to już całkowicie inny rozdział...

nie popadajcie w paranoje typu macanie śniegu itd.. takie rzeczy robią ale raczej tylko na zawodach gdzie się liczy każda dziesiąta sekundy Dołączona grafika
jeżeli spodziewasz się takich różnic temperatur między porankiem a popołudniem to w większości przypadkach używa się uniwersalnego lub kilku warstw smaru...
ostatecznie kupujesz dodatkowo smar w sztyfcie "spreju" (chyba toko teraz takie produkuję) ale to jest tylko na dwa trzy zjazdy....
Znaczenie też ma, czy podczas dnia będziemy korzystać z orczyków, czy z krzesełek...bo to pierwsze... ma duży wpływ na ścieralność smaru ze ślizgu...

Osobiście stosuję zasadę...czym niższa temperatura na dworze, tym twardsza nawierzchnia na stoku, czyli używam twardszego smaru, czym cieplej tym miększa nawierzchnia, czyli miększy smar itd...

pzdr....

#8 Ghost41

Ghost41

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 122 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 05 February 2012 - 08:31

z tym smarowaniem na stoku nie chodziło mi konkretnie o snb ale ogólnie o sporty zimowe...