Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

NW - było WN - tak to jest jak się człowiek nie zna :(


35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 11:12

Witam

Naczytałem się, więc postanowiłem spróbować, co wyszło? Nie mam pojęcia, ale mam nadzieję że WN http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/smile.gif
Warun był tragedia ( sobota na Słotwinach ), 2cm sniegu z armatki i pod spodem lód, szkoda że nie miałem ze sobą hokejówek :)
Ale w związku z warunkami, postanowiliśmy z synkiem pośmigać wolniej, i poćwiczyć nowe elementy jazdy.
Na instruktora przy tych warunkach szkoda było kasy :), następnym razem http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/smile.gif

Załączone pliki

  • Załączony plik  WN.jpg   191.29 KB   110 Ilość pobrań


#2 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 14:40

za późno:) w sensie odciążenie WN ma odciążyć krawędź a co za tym idzie jej zmianę, a tu jest to wszystko na jednej krawędzi (FS)
to raz :D
Dwa to pozycja, a dokładnie przynajmniej kilka błędów

Trzy to jeśli odciążenie (czy NW, czy WN) to głównie w kolanach, a nie w tułowiu (taki przykład... spróbuj oderwać stopy od podłoża stojąc... żeby to zrobić musisz zrobić to z nóg, a nie z tułowia)

To tak w skrócie..

#3 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 04 January 2010 - 14:41

Zaq sorka ale tu nic nie widać,ni to WN ni to NW, w ogole nie widac pracy nog.

#4 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 15:02

Panowie, Thx, za opinie, nie żebym się znał, ale postaram się trochę obronić ;D

Najazd był z BS ( i tego nie widać ;D ), więc zaraz po przejściu na FS jadę W (tak mi się wydaje fot. 1,2,3), po złapaniu FS zaczynam obniżać pozycję (fot. 4,5,6 - jadąc w skręcie po prostu wykonuję przysiad - może zbyt płytko?), i fot 7,8,9 to tuż przed przejściem na BS (w tej sekwencji go nie było, było hamowane FS, bo chciałem dopytać syna czy ogarnął zdjęcia) w momencie przejścia na BS wstaję odciążając deskę, czy to odciążenie ma być do prostych nóg?

Tak to miało wyglądać wg opisu z książki Pedra K, ale więcej niż pewne jest, że nie wykonuję tego idealnie http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/sad.gif, czyli praca, praca i jeszcze raz praca :D

#5 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 15:15

no więc z opisu podchodzi mi to pod NW (w sumie można by i foty lekko pod to podciągnąć), a to jest odwrotnością (z grubsza) WN.
Zamiast wstaję winno być dynamicznie wychodzę w górę, dzięki czemu w pewnym momencie deska jest odciążona.
Aby sobie to wyobrazić (co i w którym momencie) , stań sobie na wagę łazienkową i z przysiadu wychodź w górę (zacznij od powolnego, aż do dynamicznego wyjścia), i to samo stojąc schodź w kolanach w dół (najpierw powoli, a później bardzo szybko (dynamicznie))
Obserwuj jednocześnie co dzieje się ze wskazaniami.

#6 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 15:32

A to wszystko dlatego że nie miałem ze sobą książki :D

OK, wyjścia jak i przysiad wykonane dość dynamicznie - cała sekwencja zdjęć to ok 3 sek. w real'u (małpka robi 3kl/s)
Więc zarówno przysiad, jak i wyjście w góre dość dynamiczne.
Z tego co czułem jadąc, deska o wiele lepiej prowadziła się na krawędzi ( nie uślizgiwała się, mimo jazdy po lodowisku a nie stoku ;D )
Dobra, czyli WN - odwrotność tego co teraz robiliśmy, jazda N w momencie przejścia FS/BS czy też odwrotnie, wysoko w czasie jazdy w zakręcie, dobra będziemy ćwiczyć w sobotę na Kamieńsku http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/smile.gif

#7 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 15:38

tylko odciążenie jest dynamiczne (czli w przypadku NW wyjście w górę, a w przypadku WN zejście), reszta wykonywana jest powoli i dostosowana do promienia i częstotliwości skrętu.

#8 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 17:28

Ostatnia sprawa :D

Odciążenie deski poprzez zejście w dół następuje w początkowej fazie przysiadu, i wtedy należy zmienić krawędź.
Odciążenie poprzez wyjście w górę przeciwnie - w końcowej fazie wyprostu, i jak wcześniej w tym momencie zmieniam krawędź.
To tak bez wagi na tzw. chłopski rozum :P

#9 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 04 January 2010 - 22:13

ojj zaq zaq mówiłem Ci na stoq zebys sie wyprostował ;D

#10 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 04 January 2010 - 22:51

Qwa kupiłem se dziś PAJĄCZKA na plecy :P
Będę się prostował :)
A tak poważnie to chyba taka maniera - ale trzeba będzie z nią walczyć.
Śmigam w sobotę z synem do Bełchatowa, będziem ćwiczyć skręty NW, WN i pozycję.

#11 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 05 January 2010 - 00:07

zebym nie musiał pracować.... ;D

#12 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 January 2010 - 10:12

W sobotę pracujesz ?
Rozumiem, że byś się chciał załapać?
Nie martw się rozważamy także wyjazd w niedzielę :o

#13 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 05 January 2010 - 10:25

tez mozliwe ze bede pracować ;p bo mamy poslizg przez developera 1 miesiac ponad a do konca ferii warszawsich musze zrobic czesc informatyczną w szkole języów obcych zaczynając od kabelków po wszystko co potrzeba...

#14 Zaq

Zaq

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 January 2010 - 10:47

No to współczuję, szczególnie tych kabelków :o Wieczność cała już minęła jak ostatnio szyłem szafę, ale jak sobie przypomnę, to rzygać mi się chce http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/sad.gif
Ale offtop się zrobił, więc wracając do tematu, jak będę gdzieś śmigał to będę dawał znać.
Trzeba by też załozyć jakąś grupę stołęczną + miasteczka ościeżne, coby łatwiej było się zbierać na jakiś mini :P, czy też maxi wypad :(

#15 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 05 January 2010 - 14:53

generalnie odciążenie deski nie tyle następuje przy wyjsciu w górę bądź zejsciu w dół a poprzez zatrzymanie tego tego ruchu,spróbuj wyjść w góre zatrzymując ruch w końcowej fazie i dla porównania nie zatrzymuj ru hu to poczujesz różnicę,to samo spróbuj przy zejsciu w dół.

#16 opt1c5

opt1c5

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 413 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 05 January 2010 - 14:55

Sry za lekki offtop, ale widać, że do wnek i nw trzeba kupić wagę.

#17 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 January 2010 - 21:46

No dobra bo już lekko mącicie. Raz WN  potem NW. Może ktoś raz a dobrze napisać jak powinno wyglądać (w którym momencie należy to robić) obniżenie i podnoszenie sylwetki w NW oraz podnoszenie i obniżenie w WN ? Bo tak pomąciliście, że ja już sam nie jestem pewny czy dobrze to robię. Ja w NW stopniowo i powoli obniżam sylwetkę po czym szybko podnoszę (moment całkowitego wyprostowania oznacza równocześnie moment przekroczenia linii spadku stoku), w WN stopniowo i powoli podwyższam sylwetkę, kończąc skręt szybko obniżam (moment całkowitego obniżenia = przekraczanie linii spadku stoku). Tak mi się przynajmniej wydaje i chyba tak staram się jeździć. Tak to powinno wyglądać ? No i jak wygląda kompensacyjny, bo z tym określeniem to chyba pierwszy raz się spotykam ? Czym się różni od NW i WN ?

#18 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 05 January 2010 - 21:55

WN ( Wysoko - Nisko )

jedziesz w pozycji podstawowej nawet lekko wyzszej niz zwykle. Dynamicznie schodzisz w dół z wychyleniem na krawędź co jest impulsem skrętnym. Odciążenie nastepuje w momencie zakrawędziowania. W niskiej pozycji jedziesz dalej w skręcie i jak już wykańczasz go to się powoli podwyzszasz do pozycji aby przygotować się do kolejnego skrętu. Szybkosc manewru zależy jak ciasno jedziesz i jak szybko.

Skręt do wykonania na fajnych twardych trasach, wykonany poprawnie powoduje ze powinieneś przyśpieszać.

NW ( Nisko - Wysoko )

Analogicznie odwrotnie od WN'a. Przy wykonanym dynamicznie mozecie skakać z krawędzi na krawędź.

nieuzywałem nigdy poza nauką wiec nie pamietam gdzie sie przydaje ??? czasem gdzies z automatu moze uzyje z przypadku,,,

#19 snowboarder

snowboarder

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 05 January 2010 - 22:39

To NW u mnie chyba jest prawidłowy. Co to WN to nie jestem tego pewien. Trzeba chyba wziąść sobie instruktora na godzinkę. Dzięki kolego za odpowiedź. Jakbyś jeszcze mógł przybliżyć kompensacyjny, bo za cholerę nie wiem co to jest. I chyba nigdy na stokach tego nie widziałem. To już chyba wyższa szkoła jazdy.

#20 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 06 January 2010 - 01:28

nie wiem........ nie znam sie............ ale jak ktos sie wybiera w sobote na wierchomle albo niedziele

to moge pokazać :P


pzdr


JW