Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Kaczka Czy Zdrowie ? Fakty I Mity


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zyły

Zyły

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 35 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 10 November 2010 - 19:08

Wiadomo gdzie można się natknąć na "opinię", że takie ustawienie wiązań grozi uszkodzeniem więzadła i stawu kolanowego.
Zainteresowało mnie ile w tym prawdy. Co wiecie na ten temat, może ktoś studiował anatomię i co mówią na kursach rekreacji ?
najbardziej naturalna pozycja czy wręcz odwrotnie ?

#2 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 10 November 2010 - 20:58

Wiadomo gdzie można natknąć się na "opinię", że takie ustawienie wiązań grozi uszkodzeniem więzadła i stawu kolanowego.
Zainteresowało mnie ile w tym prawdy. Co wiecie na ten temat, może ktoś studiował anatomię i co mówią na kursach rekreacji ?
najbardziej naturalna pozycja czy wręcz odwrotnie ?


zależy:

jak w każdym przypadku ważne jest żeby zachować umiar.
często ustawienie na kaczke jest naszym ustawieniem anatomicznym czyli ze stawiamy stopy lekko na zewnatrz
zrob kilka przysiadoow popatrz jak ustawiasz stopy.

Przez wiele lat jezdzilem na ustawieniach 21/6 i zawsze brakowalo mi na backu kontroli na piecie tylnej nogi - deska myszkowala - meczylem sie.

po kilku kombinacjach doszedlem do ustawienia 21/-6 i jest perfecto :D

jezeli pamietac bedziemy ze kolana zawsze powinny isc w kierunku palcoow stopy to uwazam ze wiezadla sa bezpieczne :D


pzdr


JW

.......... ......... ............. ...................

kropki !!! wracać mi tu !!! znowu sp***doliły .. Dołączona grafika


#3 hedonez

hedonez

    Nowy na forum

  • Instruktorzy
  • 26 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 10 November 2010 - 23:45

więc ja uważam że ustawienie "na kaczkę" przynosi nam bardzo dużo korzyści zarówno pod względem zdrowotnym jak i techniki jazdy na desce.

po 1) jest to naturalna anatomiczna pozycja, bardzo zmiejsza ryzyko kontuzji , łatwo to prosto udowodnić, zobacz sobie jak lądujesz po wyskoku w góre, zawsze stopy i kolana lekko na zewnątrz co pozwala lepiej amortyzowac i rozłożyć ciężar naszego ciała.
z anatomicznego punktu widzenia: staw kolanowy , o który się martwisz jest stawem o II st. zakresie ruchów, czyli wykonuje zginanie i prostowanie oraz ruchy rotacyjne, które właśnie w zdecydowanej większości są powodem kontuzji. Rotacja st. kolanowego na zewnątrz ma większa tolerancje na ruchy i nie nadwyreża więzadeł więc jest bezpieczniejsza. Rotacja wewnętrzna zaś ma dużo mniejszy zakres ruchów i bardzo często staje się powodem kontuzji i problemów z więzadłami, a takie ruchy występują zdecydowanie częsciej w ustawieniu kierunkowym, w którym często dochodzi do łaczenia kolanek ( co jest ewidentym błędem w pozycji ) ;]

po 2) jest to ustawienie bardzo wszechstronne, zapewnia dobry docisk krawędzi na całej długości (tak jak Jancio pisał szczególnie na backside pozwala zwiększyć kontrole) przy jeździe dynamicznej i szybkiej , ale także pozwala na wykonywanie szerokiej gamy ewolucji freestylowych

po 3) jazda na switchu , czyli elementarny składnik freestyle'u

mam nadzieję że mniej więcej wraz z Janciem wyjaśniliśmy wam plus;] teraz może ktoś powie o minusach :P hehe

#4 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 11 November 2010 - 22:30

90% znanych mi (w tym i moj) przypadkow uszkodzenia wiezadla krzyzowego to... przednia noga, wiec kaczka na to nie ma nic wspolnego. Moj ortopeda (dosc znany specjalista od kolan) w kaczce nic zlego nie widzi :)

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#5 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 November 2010 - 15:56

im wieksza symetria, tym lepiej i dotyczy to również całej pozycji na desce.