allo!
co do włókien sprawa jest prosta, wystarczy chwilę poczytać co to wogóle jest!
laminat z włókna (tak poprawnie powinniśmy mówić, bo samo włókno to półprodukt) daje nam sztywność względem osi, w której są kładzione włókna. w poprzek tej osi wytrzymałości nie ma wogóle. dlatego maty szklane robi się z plecionki - niczym babciny sweter. i tak (z tych stosowanych w snb i ski) biax oznacza dwukierunkowe szkło (taka pleciona kratka), triax - jak sama nazwa wskazuje ma 3 kierunki plecenia itpg. 4 osiowe, wieloosiowe i dalej, dalej, jak z ilością ostrz w gillette.
cały bajer polega na tym, gdzie i w jaki sposób mamy ułożone ten laminat. bo np. na czubku deski jak chcemy mieć sztywność poprzeczną do trzymania krawędzi, a do tego dobrego popa, to musimy mieć biaxa położonego pod kątem 45 stopni - mamy optymalne to i to, albo triaxa - wtedy decha bedzie sztywniejsza jeszcze w jednej osi.
no i tu sami sobie pomyślcie co i jak da wam to, czego potrzebujeta...
ale zauważyć można, że działy marketingu wszelkich marek podają tylko to, jakie jest użyte szkło, a nie pod jakim kątem jest ułożone (: więc cała ta akcja lekko trąci bzdurą, bo wątpię, by ktokolwiek wam w sklepie coś takiego powiedział.
no i jeszcze sprawa taka, ze rodzajów samego triaxa jest sporo, różniącego sie gramaturą, no i też kątem pomiędzy plecionkami - w snb stosuje się głównie 0,-45,+45,90 stopni, ale może ktoś już kombinuje z 30...
cała reszta z wytrzymałością dechy tez jest jakoś istotna, ale gdyby tylko o to chodziło, to by się używało czegoś innego. ale wtrzymałość to kwestia użytego kleju i utwardzacza - kolejny ciekawy temat, tak samo ważny jak same włókna...
Użytkownik hajlander edytował ten post 29 November 2010 - 14:12