To może inaczej - początkującemu nie polecę tej deski. Jest zresztą recenzja Jacka z za granicy dla długości 165 cm. Jaco początkujący nie jest.
Pomoc W Wybraniu Deski.
#21
Napisano 07 January 2015 - 08:03
#22
Napisano 08 January 2015 - 00:45
#23
Napisano 08 January 2015 - 01:22
Dudi, na podstawie wielu lat eksperymentów, obserwacji i doświadczeń, jestem innego zdania.
Początkujący czuje wiele rzeczy, od flexu wzdłużnego, poprzecznego po sztywność nose i pop z taila gdy deska wyjedzie spod niego. Początkujący nie ma żadnego doświadczenia ani porównania, nawet nie wie że na innej desce jeździło by mu się gorzej czy lepiej. Na jednej desce jest łatwiej na drugiej trudniej. Jeśli deska jest łatwa w kontroli, przyjazna, to postępy idą szybciej. Jest milej, łatwiej i przyjemniej, nie ma walki siłowej ze sprzętem.
@MichałNK, buty OK do tej szerokości deski. Jeśli objeżdżasz nową deskę, ustaw wiązania możliwie identycznie jak miałeś w starej desce. Na pierwszy dzień wybierz sobie średnio-stromy stok, staraj się jak najwięcej jeździć w poprzek stoku. Szerokie skręty, redukcja prędkości pomagają wyczuć deskę, pracę krawędzi. Szybkość zmiany krawędzi możesz sprawdzić jadąc na płaskim stoku i wychylając się rytmicznie i szybko palce pięty. Im krótszy promień skrętu tym szybsza zmiana krawędzi, deska bardziej responsywna.
Trzymanie deski na krawędziach można sprawdzać na różne sposoby. Najprościej jest wykonać test backside. Rozpędź deskę jadąc na płaskiej desce, na krechę do max prędkości na której czujesz się pewnie i stabilnie a następnie delikatnie ustaw deskę na backside krawędzi, na piętach, ciężar ciała rozłóż równo na dwóch nogach i wykonaj wykonaj przysiad. Dobrze trzymająca deska odjedzie czysto na krawędzi w bok bez uślizgiwania, zostawiając ślad jak nóż. Deska słabsza, o słabszym wsparciu krawędzi najpierw uślizgnie a dopiero po zredukowaniu prędkości odjedzie w bok. Baw się deską pierwszego dnia, sprawdzaj możliwości deski do średnich prędkości, nie szalej na sprzęcie którego nie znasz...
Użytkownik mrgn edytował ten post 08 January 2015 - 02:04
#24
Napisano 08 January 2015 - 02:41
Myślę że tak początkujący nie zobaczy dużej różnicy pomiędzy deskami. Musi dobrać jedynie odpowiedni blat opierając się na wytycznych producenta albo nas.
@Dudi jedna opcja postaw gościa początkujacego do nauki ślizgowych na desce 165 i na desce 155 różnica w postępach w nauce jest dużo większa, mniej stabilnie ale deska mniej przeszkadza jak jest krótsza.
Snołborderzy snołborderom
aDECHAde.com Team
Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...
#25
Napisano 08 January 2015 - 06:50
#26
Napisano 08 January 2015 - 08:44
#27
Napisano 08 January 2015 - 08:47
Co do twojego "testu backside" - niektóre deski lepiej trzymają krawędź podczas szybkiej jazdy, inne wtedy właśnie przestają ją trzymać. Poza tym nic nie wspominasz o rodzaju podłoża, a to czynnik krytyczny. Po mojemu parametrem, który bardzo przydaje się podczas nauki jest to, jak szybko (w sensie - przy jakiej minimalnej prędkości) deska wchodzi na krawędź.
- macpas lubi to
#28
Napisano 08 January 2015 - 09:44
@Misiek - nie przekręcaj, z parametrów deski wynikają bezpośrednio pewne zależności, jest ich znacznie więcej niż promień skrętu-sidecut-zmiana krawędzi-szybkość reakcji.
Odnośnie testu backside. Dobra deska z dobrym trzymaniem, trakcją, dobrze prowadząca się na krawędzi, z nienaganną geometrią, z odpowiednio wyważonym tłumieniem wykona ten test bez względu czy będzie pod nią mokry śnieg czy beton z lodu.
Po mojemu parametrem, który bardzo przydaje się podczas nauki jest to, jak szybko (w sensie - przy jakiej minimalnej prędkości) deska wchodzi na krawędź.
Czyli lepiej dla początkującego jest gdy deska szybciej wchodzi na krawędź czy też wolniej? Odpowiedz proszę.
Użytkownik mrgn edytował ten post 08 January 2015 - 09:45
#29
Napisano 08 January 2015 - 15:56
Swoją drogą chciałbym zobaczyć ten twój backside czystym ciętym po lodzie
#30
Napisano 08 January 2015 - 20:04
Misiek, nie zrozumiałem do końca o czym wcześniej piszesz. Ta możliwość jazdy na małej prędkości na krawędziach, nazywana jest prowadzeniem deski na krawędzi w skręcie ciętym. Szybkość wejścia w skręt ja rozumiem inaczej.
Ale faktycznie, dobrze prowadząca się na krawędzi deska na małej prędkości wiele ułatwia. Łatwiej jest regulować tempo jazdy, utrzymać symetrię skrętów, jeździć techniką a nie siłą itp.
Do punktów testów, proponuję więc wrzucić punkt Miśka pt. Spróbuj ruszyć z miejsca od razu ciętym skrętem, regulacja tempa jazdą w skos stoku pod odpowiednim kątem, zero uślizgiwania aż do prędkości na której nie kontrolujesz już deski.
Mój backside na stromym czystym lodzie:
Użytkownik mrgn edytował ten post 08 January 2015 - 20:05
#31
Napisano 08 January 2015 - 21:09
Szybkość zmiany krawędzi możesz sprawdzić jadąc na płaskim stoku i wychylając się rytmicznie i szybko palce pięty. Im krótszy promień skrętu tym szybsza zmiana krawędzi, deska bardziej responsywna.
Chodziło mi dokładnie o ten akapit - szybkość z jaką odczuwamy, że deska zmienia krawędź nie ma nic wspólnego z promieniem skrętu. To bardziej kwestia szerokości dechy, jej długości, masy i popa. Tak ja to czuję, myślę, że czuję dobrze, bo też trochę już tych desek objeździłem.
Co do filmiku, to miejże litość... gdzie tam stromy lód??
Krawędź jest, ale czy to czysty cięty, bez żadnego uślizgu? No nie wiem... czasami coś tam objeżdża delikatnie Nie czepiałbym się, gdybyś rzeczywiście pokazał jakiś cud-miód i orzeszki, albo gdybyś wcześniej nie deprecjonował swoich interlokutorów, których jazdy w życiu nie widziałeś.
Jak to mówią chrześcijanie "belki w swoim oku nie dostrzegasz".
- praxx, kielon i dudi_wroc lubią to
#32
Napisano 09 January 2015 - 00:46
Misiek, błądzisz, zmiana krawędzi ma wiele wspólnego w miękkich deskach z promieniem skrętu a dokładnie z geometrią deski.
Odnośnie filmiku, najwidoczniej nie jeździłeś nigdy na Chopoku, "płaski" zjazd ze szczytu na płn stronę to nie jest płaski stok, a lód tego dnia dawał genialne przyspieszenie, zerknij na początek tego filmu i przyspieszenie narciarki:
Nie jadę pokazowo, walczę o życie na tamtym filmie by w ogóle jakoś zjechać. Jadę na desce dla początkujących Volkl Stroke, hello
Użytkownik mrgn edytował ten post 09 January 2015 - 00:58
#33
Napisano 09 January 2015 - 01:08
#34
Napisano 09 January 2015 - 01:16
Zgadza się
#35
Napisano 09 January 2015 - 07:28
Mniejszy promień skręty występuje przy większym taliowaniu deski. Czyli im Bardziej wytaliowana decha tym łatwiejsza zmiana krawędzi ?
- EriksonE lubi to
#36
Napisano 09 January 2015 - 11:50
macpas - nie chcę wdawać się głębiej w ten temat, gdyż może on znów wywołać początkowy szok i oburzenia, tak jak to w wielu przypadkach już bywało. Może kiedyś zrobimy osobny wątek. Temat ten wymaga więcej uwagi, pisania, a najlepiej pokazania na filmie (porównanie bezpośrednie) pewnych właściwości miękkich desek, a dokładnie rzeczywistego promienia skrętu deski, gdyż w wielu przypadkach ten parametr podawany przez producentów wydaje się być kompletną abstrakcją
#37
Napisano 14 January 2015 - 22:17