Skocz do zawartości




Zdjęcie

Prosba W Ustawieniu Stance K2


21 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 17 December 2014 - 21:43

Cześć Morgan, mam prośbę odnośnie ustawienia Stance.
Między środkowymi insertami jest 55.8 cm, ( domyślny rozstaw ) U mnie od ziemi do środka kolana jest 52 cm, jak dokładnie dograć stance w tej desce ? jak widać na obrazku poniżej deska nie ma symetrycznie wiązań, srodkowe inserty z przodu sa bardziej oddalone jak inserty z tylnej strony deski

Przednie wiązanie na środkowych ustawieniach? Tylne przesunąć do środka deski?

Wybacz za brak zdjęcia daje katalogowe ( dokładne ) U mnie juz nie widać za bardzo tych napisów na desce jeśli chodzi o inserty
Dołączona grafika

Użytkownik lukkow edytował ten post 17 December 2014 - 21:44


#2 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 00:02

Nie mam pojęcia jaki związek ma długość od ziemi do środka kolana w stosunku do optymalnego stance :)

Jak się domyślam, sam tego nie wymyśliłeś, także nie zrozum mnie, czy złośliwie, ale jest to kompletna bzdura, której nie należy powielać.

Stance czyli rozstaw wiązań jest uzależniony od kątów wiązań a co za tym idzie od stylu jazdy. Rozstaw jest często znacznie ważniejszy od samych kątów. To w skrócie.

Teraz odnośnie deski, deska ta ma setback oraz trzy (inserty 4x4) możliwości ustawienia wiązań, tak by nie zaburzać geometrii deski.

Ile masz wzrostu, na jakich kątach jeździsz? Może się okazać że to 56 cm jest ok.
Nie wiem co chcesz na tej desce robić, jeśli łączy się to z jazdą na obie nogi, to przestaw oba wiązania w stronę przodu deski. Rozstaw będzie wynosił 56 cm
Jeśli switch nie chcesz jeździć, pozostaw wiązania na środkowych insertach. Rozstaw nadal będzie 56 cm.
Jeśli cofniesz oba wiązania do tyłu, będziesz miał fajną deskę na puch. Rozstaw nadal będzie 56 cm.

Takie możliwości daje system 4x4.
Systemy 5x2 i 6x2 dają odpowiednio więcej możliwości. EST daje pełny luz.

Jeśli chcesz coś poprawić, to możesz wykorzystać 1 szansę, jaką dają twoje wiązania. Czyli możesz poszerzyć rozstaw na talerzykach wiązań. Oczywiście wiąże się to z utratą szansy centrowania wiązań na desce, a to jest priorytet.

Sam sprawdzam rozstaw robiąc przysiady.
Zapnij się na dywanie w deskę, zrób podparcie z krzesła i spróbuj wykonać kilkanaście przysiadów. Kolana mają pracować do przodu, bez rotacji. Zobacz czy nic cię nie boli, nie ciągnie. Powtórz przysiady jeszcze a gdy będziesz już rozgrzany, spróbuj zejść niżej w nogach, utrzymaj przysiad i zobacz czy w tej utrzymywanej pozycji jesteś w stanie rozginać kolana. Jeśli wszystko będzie OK, to spokojnie możesz spróbować zwiększyć rozstaw, jeśli rozginanie kolan będzie sprawiało trudność, oznaczać to będzie że jest za szeroko. Tym sposobem można sobie "domowo" ustawić wstępny stance, weryfikacja na stoku.

Powyższa metoda działa fajnie przy ustawieniach na kaczkę, przy założeniu że sprawdzającemu pracuje zawieszenie podczas jazdy, bo najgorsze co może być to sztywne nogi na szerokim rozstawie.

#3 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 18 December 2014 - 00:13

Zgodnie z anatomią, stopy mają być rozstawione pod takim samym kontem jak rozchodzące się kolana przy przysiadzie. W czasie przysiadu mają pracować pod tym samym kontem, w jednej linii. Różnica powoduje nienaturalną pracę stawu kolanowego. Sam tego nie wymyśliłem ;) Mój znajomy fizjoterapeuta i jeden z lepszych jibberów/prorajderów w PL.
  • mrgn lubi to

Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#4 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 00:34

Zgadza się, nie wolno rotować kolan, mają się uginać pod kątem identycznym co wiązania.
Od wykręcania kolan, siadają od tego m.in. więzadła.

#5 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 00:44

Hmm, możesz bardziej wyjaśnić co znaczy uginać sie pod tym samym kontem co wiązania ? Jakos zobrazować ? Jeżdżę na jedna noge tak mi wygodnie smigalem na kontach 18 prawa i 12 lewa , teraz zmienilem na 21 i 12 ( cos Ala kaczuszka ) wzrost ok 183 cm. Probowalem póki co na sucho, bez wpięcia w deskę, wydaje mi się że moge rozpychać kolana nie zależnie jak szeroko nogi, rozstawie w pozycji na kaczke, przy przysiadach. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale patrzyłem na linie jak idzie czubek kolana, a jak stopa, wydaje mi się że również nie ważne pod jakim kątem jest stopa, kolano również patrzy w tą samą strone ...

Odnośnie jazdy czasem mam wrażenie że nie mam kontroli nad tylną nogą, przy wchodzeniu na backside, zamiecie mi tyłem

Użytkownik lukkow edytował ten post 18 December 2014 - 01:15


#6 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 18 December 2014 - 01:20

Hmm, możesz bardziej wyjaśnić co znaczy uginać sie pod tym samym kontem co wiązania ? Jakos zobrazować ? Jeżdżę na jedna noge tak mi wygodnie smigalem na kontach 18 prawa i 12 lewa , teraz zmienilem na 21 i 12 ( cos Ala kaczuszka ) wzrost ok 183 cm. Probowalem póki co na sucho, bez wpięcia w deskę, wydaje mi się że moge rozpychać kolana nie zależnie jak szeroko nogi, rozstawie w pozycji na kaczke, przy przysiadach. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale patrzyłem na linie jak idzie czubek kolana, a jak stopa, wydaje mi się że również nie ważne pod jakim kątem jest stopa, kolano również patrzy w tą samą strone ...

Odnośnie jazdy czasem mam wrażenie że nie mam kontroli nad tylną nogą, przy wchodzeniu na backside, zamiecie mi tyłem

jak to wytlumaczyć... najlepiej byloby pokazać to na żywo zrób naturalny przysiad. linia którą wyznacza Twoja stopa musibyć zgodna z linią wyznaczoną przez kość udową

Załączone pliki


Prosnow S.C.
TYLKO HARDCORE'OWE SNOWBOARDOWE MARKI: Dystrybutor: Airhole, Endeavor, Fix Bindings, Public, DWD, Stepchild, www.prosnow.pl
:)


#7 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 01:25

O Dziękuję już rozumiem ! :) Mi to trzeba łopatologicznie obrazkami tłumaczyć ! Dzięki, jutro poprzymierzam się poproszę kogoś w domu aby sprawdził z daleka czy te kolana się nie ruszają :) i w tym dobrym ustawieniu na obrazku, muszę kolana w stopach nie ruchomych jakby wypchać szerzej tak?

#8 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 01:34

Odnośnie jazdy czasem mam wrażenie że nie mam kontroli nad tylną nogą, przy wchodzeniu na backside, zamiecie mi tyłem

Może mieć na to wpływ kąt tylnego wiązania, choć to trochę wróżenie z fusów, bo nie wiadomo jak stoisz na desce.

Skoro nie masz problemów z przysiadami, to spokojnie możesz jeździć szerzej, szczególnie że 56 cm przy 183 cm to jest raczej wąsko.
Nie chcesz spróbować przestawić się na kaczkę? Jeśli ktoś by troszeczkę z Tobą popracował, to szybko byś się połapał że tak jest po prostu łatwiej...

#9 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 01:43

Co do Kaczki ? 30 15 ? Hmm kiedyś w zle dobranych butach śmigałem na takim ustawieniu, miałem wrażenie że przy kaczce strasznie cięzko mi się wchodziło na przednia krawędź. Co do Stance, jesli będe musiał go zwiekszyć ale tylko z jednej strony to cofam tylne wiązanie tak ?

Użytkownik lukkow edytował ten post 18 December 2014 - 01:51


#10 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 01:52

to ja proponuje standard +18/-6 przy 183cm jesteś ciut wyzszy odemnie a ja jeżdże na stance 60-61cm z zachowaniem setbacka.

Takie ustawienie powoduje że jedziesz faktycznie bardziej kierunkowo, ale nie skresla to jazdy tyłem "switch" oraz stoisz bardziej naturalnie. Jak przesuneisz wiązania do przodu jak Morgan napisał i ustawisz 15/-15 to juz będziesz mieć true twin deske i ustawienie.

Nie przejmuj sie szukanie dobrego stania na desce zajmuje NAPRAWDE duzo czasu nawet osobom ogarniętym. Bo jak kuż znajdziesz swoje ustawienia to czasem się je minimalnie zmienia ale przeważnie krążysz wokół nich

taki tip:
jak jedziesz i skręcasz z fronta na back i w połowie skrętu poczujesz że uślizguje ci się tail deski na zewnątrz skrętu to musisz zobaczyć co jest powodem ale najprawdopodobniej za duzy kąt ujemny na tylniej nodze. Jak zmniejszenie nie pomoże to wtedy zmniejsz stance, ale w tej chwili raczej Ci to nie grozi bo stoisz bardzo wąsko. Przy zmianie ustawień jak do końca nie wiesz czego chcesz staraj się nie zmieniac ustawień częściej niż co 3-4 zjazdy zanim poczujesz tą zmianę chyba że wybitnie Ci cos nie pasuje to wtedy ja kręce nawet na srodku stoku.

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#11 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 02:03

to ja proponuje standard +18/-6 przy 183cm jesteś ciut wyzszy odemnie a ja jeżdże na stance 60-61cm z zachowaniem setbacka.

Takie ustawienie powoduje że jedziesz faktycznie bardziej kierunkowo, ale nie skresla to jazdy tyłem "switch" oraz stoisz bardziej naturalnie. Jak przesuneisz wiązania do przodu jak Morgan napisał i ustawisz 15/-15 to juz będziesz mieć true twin deske i ustawienie.

Nie przejmuj sie szukanie dobrego stania na desce zajmuje NAPRAWDE duzo czasu nawet osobom ogarniętym. Bo jak kuż znajdziesz swoje ustawienia to czasem się je minimalnie zmienia ale przeważnie krążysz wokół nich

taki tip:
jak jedziesz i skręcasz z fronta na back i w połowie skrętu poczujesz że uślizguje ci się tail deski na zewnątrz skrętu to musisz zobaczyć co jest powodem ale najprawdopodobniej za duzy kąt ujemny na tylniej nodze. Jak zmniejszenie nie pomoże to wtedy zmniejsz stance, ale w tej chwili raczej Ci to nie grozi bo stoisz bardzo wąsko. Przy zmianie ustawień jak do końca nie wiesz czego chcesz staraj się nie zmieniac ustawień częściej niż co 3-4 zjazdy zanim poczujesz tą zmianę chyba że wybitnie Ci cos nie pasuje to wtedy ja kręce nawet na srodku stoku.


Ok, ale jak chce zachować jednokierunkowośc to tylne wiązanie tak? Chociaz przy takim stance jak Ty masz, to musialbym obydwa wiązania wysunąc najbardziej jak się da ;) Hmm, kiedyś próbowałem +18 -9, miałem wrażenie że tylnej nogi jakby nie było w ogóle na desce , wogóle jej nie czułem.W poprzednim sezonie próbowałem wysunąc wiązania maksymalnie jak się da ( było coś około 62-64 teraz nie pamiętam ile wynosi maksymalnie wysunięte wiązanie ale strasznie bolaly mnie kolana, meczyla mnie ta pozycja wtedy. hehe śmigam z srubokretem na desce i zdarza mi się zatrzymać w połowie bo coś nie gra ;)

Użytkownik lukkow edytował ten post 18 December 2014 - 02:05


#12 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 02:15

(...) Hmm, kiedyś próbowałem +18 -9, miałem wrażenie że tylnej nogi jakby nie było w ogóle na desce , wogóle jej nie czułem.W poprzednim sezonie próbowałem wysunąc wiązania maksymalnie jak się da ( było coś około 62-64 teraz nie pamiętam ile wynosi maksymalnie wysunięte wiązanie ale strasznie bolaly mnie kolana, meczyla mnie ta pozycja wtedy. hehe śmigam z srubokretem na desce i zdarza mi się zatrzymać w połowie bo coś nie gra ;)

Jeśli bolały Cię kolana, rozstaw był za szeroki. Na kaczce nie chodzi o to żeby przestawić wiązania i dalej jeździć swoje. Chodzi o to żeby ktoś powiedział ci co masz robić, jak masz pracować, jeździć w nowym ustawieniu całego ciała (!!!).

#13 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 02:27

sprowadzjąc sprawę do meritum zainwestuj 2h w instruktora bo czasem najlepsi znajomi Ci tu nie doradzą bo sami jeżdżą tak jak im się skręciło deskę po lecie lub transporcie.

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#14 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 08:54

z instruktorem latałem w poprzednim sezonie do podstawy sie nie przyczepiał mówil że ok ;) a co do stance, to jak z przesunieciem insertu o jedno pole ? Przednie czy tylne przesunąć bardziej ?

#15 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 11:33

wiesz co, bez zdjęć i/lub filmów to jak planowanie budowy metra na Uranie :D

Snołborderzy snołborderom

aDECHAde.com Team Dołączona grafika

 

Czytając moje posty bierzcie pod uwagę że wypowiadam się jako osoba mająca swoje zdanie a nie tylko jako administrator...


#16 Respie

Respie

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 394 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 12:25

dlaczego to jest w dziale morgana, a nie Tytan sportu?
тише едешь - дальше будешь!

#17 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 13:37

z instruktorem latałem w poprzednim sezonie do podstawy sie nie przyczepiał mówil że ok ;) a co do stance, to jak z przesunieciem insertu o jedno pole ? Przednie czy tylne przesunąć bardziej ?

Jak już masz coś kombinować z naruszaniem geometrii deski, to dobrze byś wiedział jakie są tego konsekwencje dla zachowania deski.
Trzeba by sprawdzić wymiary deski, możliwe że przesuwając ze środkowej pozycji na przednią - przednie wiązanie - to zlikwidujesz setback, deska stanie się twinopodobna. Ok do jazdy na drugą nogę, do zabawy. Na krawędzi brak setbacku będzie powodował trochę gorsze prowadzenie w skręcie, ale można to bez trudu nadrobić techniką.
Jeśli przesuniesz tylne wiązanie ze środka w tył, zwiększysz także rozstaw, ale z deski uczynisz freeridówkę, będzie duża dysproporcja między długością nose i tail, da to fajne noszenie w puchu, dobrą szybszą jazdę, ale ograniczy możliwość zabawy, zredukuje zwrotność, skrętność.
Na środkach, jak to jest w deskach All-Mountain, masz mały setback i "wyważone" zachowanie deski, coś pomiędzy fs a fr.

dlaczego to jest w dziale morgana, a nie Tytan sportu?

Nic nie stoi na przeszkodzie dawać trudniejsze zadania, pytania również innym, mając deskę A nie jesteś niewolnikiem firmy A :)

#18 lukkow

lukkow

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 96 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 14:54

Jak już masz coś kombinować z naruszaniem geometrii deski, to dobrze byś wiedział jakie są tego konsekwencje dla zachowania deski.
Trzeba by sprawdzić wymiary deski, możliwe że przesuwając ze środkowej pozycji na przednią - przednie wiązanie - to zlikwidujesz setback, deska stanie się twinopodobna. Ok do jazdy na drugą nogę, do zabawy. Na krawędzi brak setbacku będzie powodował trochę gorsze prowadzenie w skręcie, ale można to bez trudu nadrobić techniką.
Jeśli przesuniesz tylne wiązanie ze środka w tył, zwiększysz także rozstaw, ale z deski uczynisz freeridówkę, będzie duża dysproporcja między długością nose i tail, da to fajne noszenie w puchu, dobrą szybszą jazdę, ale ograniczy możliwość zabawy, zredukuje zwrotność, skrętność.
Na środkach, jak to jest w deskach All-Mountain, masz mały setback i "wyważone" zachowanie deski, coś pomiędzy fs a fr.


Nic nie stoi na przeszkodzie dawać trudniejsze zadania, pytania również innym, mając deskę A nie jesteś niewolnikiem firmy A :)


Hola, Hola Panowie :) temat zamieściłem w dziale Morgana, poniewaz uwazałem że Morgan ma bardzo dobra wiedze ! ;) . Hmm z dwojga złego chyba lepiej zrobić Twin ? Skoro na przestrzał nie śmigam w bialce a raczej w mniej stromych momentach śmigam a raczej staram się krawedziować ;). Przy wiekszych predkosciach poki co deska mnie przeraża ;)

#19 JaMMiQ

JaMMiQ

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 18 December 2014 - 17:54

dlaczego to jest w dziale morgana, a nie Tytan sportu?


A ja się zastanawiam dlaczego to jest w jakimkolwiek dziale "prywatnym" a nie w "Serwis / Problemy techniczne" ?

#20 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 18 December 2014 - 19:00

A ja się zastanawiam dlaczego to jest w jakimkolwiek dziale "prywatnym" a nie w "Serwis / Problemy techniczne" ?


Zajmujemy się snowboardem profesjonalnie - więc profesjonalnie doradzamy - biorąc za to odpowiedzialność. Dotyczy to wszystkich sprzedawców.
W dziale "Serwis / Probmey..." radzić może każdy, czy dobrze czy źle, nie wiadomo, różnie z tym bywa.
W tym dziale korzystasz z mojej pomocy, której nie mam zamiaru nikomu odmawiać jeśli tylko ktoś czuje taką potrzebę.
Usuwam wszelkie posty bezpośrednio nie związane z tematem. Jak ktoś chce sobie pogadać, założę osobny temat hyde park "pogawędki" :)

Hmm z dwojga złego chyba lepiej zrobić Twin ?


Tak, zrób z tego twina, zobacz jak ci się jeździ w tym ustawieniu, pojeździj tak dzień czy dwa, sprawdzisz rozstaw, zobaczysz jak się deska zachowuje. Oczywiście jak będzie puch to się nie zastanawiaj tylko skracaj tył deski i jednocześnie wydłużaj jej przód. Slalom też lepiej zjedziesz w takim ustawieniu. Reasumując, sprawdź możliwości ustawień, nie jest ich dużo, sam też dojdziesz do odpowiednich wniosków...

Użytkownik mrgn edytował ten post 18 December 2014 - 18:55