Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Deska Dużo Sztywniejsza Od Reszty Sprzętu


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 17:16

Witam

Chciałbym poradzić się odnośnie tak skonfigurowanego ( na razie ) sprzętu. Wydawało mi się, że nie było takiego tematu na forum więc jeśli coś to można skasować ;)

Ogólnie wiem, że flex zestawu ( buty, wiazania, decha ) powinien być w miarę zgrany, lub też dopuszcza się twardsze wiązania i buty do miększej dechy. Odwrotne proporcję uniemożliwiają przenoszenie sił z miękkich bamboszy i wiązań na blacik. Czy są jakieś inne przeciwwskazania ?

Zaznaczę może, że nie jest to zestaw skompletowany w niedawnym czasie. Zmieniona została tylko deska
Nie będę ukrywał, że jakbym miał nadwyżkę gotówki do rozdysponowania to nie było by tematu ;) Chciałbym tylko się dowiedzieć czy mój zestaw w ogóle nadaje się do jazdy ? Mam brak progresu/ albo nazwijmy to regres...

decha flex 7
wiązania ride ex ( 4 )
buty 32 exus ( 4 - ale chyba już skapciała czwórka;))

#2 Joszu

Joszu

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 19:32

Dygresyjkę tu wprowadzę

Chciałbym tylko się dowiedzieć czy mój zestaw w ogóle nadaje się do jazdy ? Mam brak progresu/ albo nazwijmy to regres...

Dobry jeździec to i na drzwiach od stodoły ciętymi pojedzie :)
Skoro wątpisz w swój zestaw, to co sądzić o początkach snowboardu ?
Uważasz że na takich egzemplarzach nie dałoby się ujechać ani metra ?

Dołączona grafikaDołączona grafika


Więcej entuzjazmu, a nie szukania problemów gdzie ich nie ma.

</szydera ;>
  • Ines lubi to
There's a natural mystic blowing through the air ...

#3 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 19:55

Nie pisałem, że regres jest spowodowany sprzętem.

Chciałem rozpocząć dyskusję dlaczego nie łączymy twardej dechy z miękkimi wiązaniami i butami. Jednym powodem jest gorsze przenoszenie reakcji na dechę, ale czy jest coś jeszcze ?

Wyczuwam wyraźną poprawę jak dowiąże buta, że mi krew nie dopływa, a wiązaniem się zepnę tak, że buta miażdży ;) Ale nie jest to przyjemne na dłuższą metę ;)

#4 pak

pak

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 116 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 20:42

Dygresyjkę tu wprowadzę

Dobry jeździec to i na drzwiach od stodoły ciętymi pojedzie :)
Skoro wątpisz w swój zestaw, to co sądzić o początkach snowboardu ?
Uważasz że na takich egzemplarzach nie dałoby się ujechać ani metra ?

Dołączona grafikaDołączona grafika


Więcej entuzjazmu, a nie szukania problemów gdzie ich nie ma.

</szydera ;>


a jednak dobierając twardsze buty do takiej deski można odkryć deskę na nowo. Problem, nie problem fakt jest jaki jest.
Joszu ogólnie ma czill, nie ważne na czym, ważne że jest fun. Jak nic nie zmienisz jeździć się da ;)

#5 Joszu

Joszu

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 21:59

Nie pisałem, że regres jest spowodowany sprzętem.

Chciałem rozpocząć dyskusję dlaczego nie łączymy twardej dechy z miękkimi wiązaniami i butami. Jednym powodem jest gorsze przenoszenie reakcji na dechę, ale czy jest coś jeszcze ?

Wyczuwam wyraźną poprawę jak dowiąże buta, że mi krew nie dopływa, a wiązaniem się zepnę tak, że buta miażdży ;) Ale nie jest to przyjemne na dłuższą metę ;)

Poka no foty, nie wstydź się :)
(moją widziałeś, choć wąsa już ni mom) :rotfl:

Bierz poprawki na całe zamieszanie z twardością danego sprzętu. Twardość butów jednego producenta ma się nijak do twardości innego.
Blat z f:4 może się okazać dużo twardszy niż inny sprzęt z f:6 Wiązania też mogą mieć inne twardości określonych elementów.
Wszystko zależy od tysiąca czynników.
Skoro betonujesz buty w wiązaniach żeby poczuć stabilność, to co jest nie tak ? Po zmianie blatu testowałeś inne ustawienia reszty sprzętu czy trzymasz się raz obranych opcji - co jest kiepskim pomysłem.
Za duże masz te wiązania ? źle ustawione ? Deck kompletnie źle dobrany ? Buty nie trzymają stopy jak należy ?
Można tak dalej wróżyć z fusów, ale po co ? ;)

Użytkownik Joszu edytował ten post 30 January 2013 - 22:03

There's a natural mystic blowing through the air ...

#6 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 22:27

Nie spodziewałem się tak ciężkich dywagacji... Idąc tym tokiem myślenia, że coś o flexie 4 może być takie jak inne mające 6 można stwierdzić, że moje "czwórki" mają w rzeczywistości dwójki, a decha "siódemka" to tak naprawdę dziesiątka ;) Co daje różnice 8 w skali 10 stopniowej.... Nie, nie bawmy się tak ;)

Betonuje dlatego, że wydają mi się zbyt podatne, pięta mi nie lata, za ciasne nie są, nawet kolor jest ok :D. Wróżyć też nie trzeba bo nie mam źle dobranych wiązań do butów, a ustawienia zależą od preferencji więc też nie o to chodzi. ( Z kurtką też wszystko ok jakby co ;))

Chodziło mi o że mam... (uwaga słowo klucz :)) ODCZUWALNIE a nie tylko teoretycznie miększe buty i wiązania od dechy. Nie mam teraz kasy na jakieś modyfikacje sprzętowe więc chciałem poznać wady takiego zestawu, aby starać się je korygować. Np mocniejszą inicjacją skrętu itp. Lepiej się walczy z wrogiem, którego znamy ;)

pozdro 600 ;)

#7 pak

pak

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 116 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 22:51

łatwiej będzie coś doradzić jak napiszesz jaką tam deskę czaisz;)

Jeśli piszesz, iż zależy Ci na większej responsywności, to zmień najpierw buty. Chodź jak piszesz nie ma $ na zakup, to obawiam się póki nie będzie zmian sytuacja nie ulegnie zmianie;)
Jak masz wąską stopę polecam Nike Zoom Force One, bardzo responsywne buty, wygodne, po czasie podobno gubią lekko flex nie tracąc na responsywności.
Podczas ew zakupu koniecznie zabierz wiązania, aby skorupa buta do nich pasowała i pytanie czy wiązki ogarną twardszego buta. Powinieneś zyskać lepszą kontrolę nad deską, szybciej polecisz edge to edge. Jeśli bawią Cię presy, w takim bucie włożysz w nie ciut mniej wysiłku przy średnio-twardej desce.

#8 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 January 2013 - 22:54

oczywiście spokojnie da się tak jeździć ale nigdy nie uzyskać tak dobrej inicjacji skrętów jak w twardszych butach, może Ci się czasami wydawać, że coś z deką jest nie tak i jest do kitu bo nie jeżdzi i ciężko się na niej skręca, zaczniesz się zastanawiać, czy nie zmienić deski itd...takie rzeczy szczególnie wychodzą przy większych prędkościach i na stromszych stokach...

Pytanie brzmi ile jesteś wstanie "przyjąć na klatę i znieść" ;)
  • Joszu lubi to

#9 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 23:39

Dzięki chłopaki za ruszenie tematu :)

Dechy nie będę zmieniał, bo to Młoda Dama :) LT Skunk Ape 161 ( skunki to wide'ówki )

Aro:
Wiem, że to wina moich umiejętności, ale rzeczywiście na stromym mam z tym większe problemy, żeby zachęcić deskę do współpracy, szczególnie jak jeszcze muldy są już dość wysoko usypane :)
Demonem prędkości może nie jestem, jednak wydaje mi się, że przy żwawym spływaniu w dół lepiej idzie zmiana krawędzi, a przy wolnym zjeżdżaniu są kłopoty żeby przerzucić się na drugą krawędź i muszę się przyłożyć żeby coś zainicjować.

W tym sezonie chcąc, nie chcąc klata do przodu i będę przyjmował wszystko jak leci :) Buty dowiązywać i w dół !

Szkoda tylko, że na forum zacząłem zaglądać po kupnie pierwszego sprzętu. Niby dobrałem ok, tak jak początkujący powinni to robić, tyle że najmniej uwagi i pieniędzy przeznaczyłem właśnie na buty ;)

#10 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 30 January 2013 - 23:42

Wiele zależy od tego czego wymagasz od siebie i od sprzętu. Poślizgać się, dojechać do skoczni, do rurki można rzeczywiście na drzwiach od szafy.
Postępów w jeździe, nie zrobisz dużych, gdy buty czy wiązania są zbyt miękkie. Najtwardsze buty z mięciutkimi wiązaniami nic nie dadzą. Po prostu możesz wszystko dobrze robić, słuchać instruktora a w skręcie na krawędzi będziesz się czuł nie stabilnie, nie dociśniesz krawędzi, opóźniona reakcja deski itd.

O ile miękkie buty i wiązania dają radę na miękkich deskach o tyle przy lepszych deskach, twardszych kontrola powinna być bardziej precyzyjna.
Nie mówię tu o skakaniu, jibowaniu, kręceniu bączków i innych zabaw. Do tego nie wiele trzeba...
  • Joszu lubi to

#11 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 January 2013 - 23:47

Początkujący nie kupuję od razu na pierwszy strzał dechy o fleksie 7 ;)

Jeżeli masz Wide to kolejny czynnik, który powoduję słabszą inicjację skrętów, w każdym razie jak na początek nie masz idealnie dobranego sprzętu. Jak dla mnie dobrany sprzęt to katastrofa, w ogólę dlaczego się skusiłeś na deskę o takim fleksie 7?

#12 Joszu

Joszu

    Pro snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2013 - 23:53

Demonem prędkości może nie jestem, jednak wydaje mi się, że przy żwawym spływaniu w dół lepiej idzie zmiana krawędzi, a przy wolnym zjeżdżaniu są kłopoty żeby przerzucić się na drugą krawędź i muszę się przyłożyć żeby coś zainicjowa

Poza wyżej wymienionymi, tu tkwi kolejny powodód. Nabierz prędkości zanim wejdziesz w skręt.
Inaczej - czego już jesteś świadom - będziesz inicjował skręt siłowo.
Wyszło na jaw że blat masz w wersji wide. Aż tak duże masz kopyto i taką wagę, że padło na 161W ?


ps. odnośnie fleksów, zerknij i porównaj FS-owego pathrona sensei do jibsticka.
Ten pierwszy fizycznie odczuwałem jako twarszego , choć f4 i ten sam producent ;)
There's a natural mystic blowing through the air ...

#13 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 31 January 2013 - 00:18

Aro
Ale to nie są moje pierwsze kroki na desce. Buty i wiązania są moim pierwszym sprzętem, ale decha "7" to moja druga już :) Zmieniłem, bo do jazdy, była chyba odrobinę krótka ( przytyłem ) i stwierdziłem, że nie będę już kupował prostej deseczki na początek, tylko popatrzyłem przyszłościowo i kupiłem twardszą. Reszta póki co została :)
Joszu
Kopyto chyba nie najmniejsze bo 46, waga 92-95. Swoją drogą Muniek poruszył gdzieś wątek, czy waga to waga w całym uposażeniu czy w bokserkach ? Różnice mogą być chyba znaczne :)

mrgn
Właśnie o progres mi chodzi, bez zabaw jak na razie, wyjazd szkoleniowy w planie w tym sezonie.

Użytkownik macpas edytował ten post 31 January 2013 - 00:27


#14 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 31 January 2013 - 09:32

no to luzik, w każdym razie starałbym się teraz aby w jak najszybszym czasie zmienić wiązki i bucika, bo na prawdę będziesz prowadził tylko i wyłącznie walkę z tym sprzętem, jak morgan wspomniał będzie Cię blokował i tak naprawdę zatrzymasz się w miejscu. Po prostu nie wygrasz z tym nawet umiejętnościami.

pozdro

#15 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 31 January 2013 - 21:30

Dzięki porady i udział w dyskusji.

Zobaczę jak się sprawy rozwiną, ale buty pewnie polecą przy nadwyżkach finansowych, bo już nawet o twardość zgrania z dechą mi nie chodzi tylko, po prostu zrobiły się zbyt podatne a lubię mieć zabetonowaną nogę ;)

#16 macpas

macpas

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 26 February 2013 - 14:59

Buty i wiązania nowe ! Jest duuużo lepiej -tu ze szczególnym naciskiem na buty. Poprzednie to było jakieś nieporozumienie mimo, że były wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Mam nadzieję tylko, że nie skapcieją po 14 dniach... ;)



Dodaj odpowiedź