Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

SERIA: Obalanie Mitów - odcinek 1 - waga ridera a długość deski


119 odpowiedzi w tym temacie

#1 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 07 January 2010 - 19:14

Cześć,
Chciałbym zachęcić Was do fajnych, przedmiotowych dyskusji. Jest sporo tematów kontrowersyjnych, zacząć bym chciał od doboru długości deski.

Czy rzeczywiście waga ridera to najważniejszy czynnik wpływający na dobór długości deski ?

Ja twierdzę że NIE, jest znacznie ważniejsza rzecz która decyduje o wybieranej długości.
Oczywiście jest to fakt co zamierzamy na tej desce robić. Jest to znacznie ważniejsze od wagi.
Równie ważne, ważniejsze od wagi jest także poziom zaawansowania. Jeszcze jedna rzecz jest ważniejsza, sztywność deski oraz jej camber...

Dlatego twierdzę że przedziały wagowe i celowanie w jego środek, jest kompletną bzdurą dla niedoświadczonych sprzedawców i riderów...

#2 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 19:26

ale jest najprostszym punktem wyjścia co do długości.
Pamietajmy że sprzedawca nie wie jak jezdzimy co robimy. A nam opowiadajac sprzedawcy co  i jak robimy moze sie wydawac ze nie wiem jak zajebisci jestesmy, a potem i tak wrocimy do sprzedawcy co to za shit nam sprzedał bo nam nie wychodzi. Pojdziesz do sklepu po deske na big air, da ci deske do big air a jak wrocisz i powiesz ze zasztywno sie sprzedawca spyta sie o rozmiar kickera a wtedy oie okaze ze kicker zamiast 14m ma 1,4m i tak to już bywa.

Pozatym społeczenstwo w duzej mierze nie jest uswiadomione mi sie wydaje jak mozna jezdzic, co znaczy zaawansowany i nie ma pojecia o technice. Wiekszosci i tak się podpasuje sprzedając deskę pod wagę, jakiś AM fr/fs. Jak ktoś zaczyna byc bardziej ogarniety w temacie to zaczyna szukac konkretniejszych modeli długosci itp.


aczkolwiek czasem ja sam marze sobie o desce zeby eliminator miał z 10cm więcej :) ale zadko kiedy sa warunki na to...

#3 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 07 January 2010 - 20:00

Moim zdaniem na początek bardziej powinno się brać pod uwagę wzrost ridera, wiadomo już nie od dziś, że wzrost decyduje o naszym stance, który w większości decyduje o naszej stabilności pod czas jazdy, jeżeli chodzi o wagę - producent produkując deskę określa przedział wagowy dla wybranego modelu i tylko pod tym kątem bym patrzył na wagę ridera. Jeżeli już stajemy się  doświadczonymi riderami to i tak każdy w tedy dobiera już długość deski do własnych potrzeb i preferencji.

#4 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 20:02

z tego co zauważyłem producenci robią na 3-4 długosci 1 rozmair rozstawu insertów bo stance min/ max jest taki sam

#5 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 07 January 2010 - 20:13

Nie, nie. Stance się zmienia wraz z długością, choć w no name tak nie ma.

#6 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 20:21

dobrze faktycznie zobaczyłem poprostu w katalogu pokrewne długosci wide i nie wide i dlatego tak mi sie sokjarzyło :D stance podobny dla desek o roznicy 3cm jest niby dopuszczalny

#7 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 07 January 2010 - 21:14

Ostatnio słyszałem w audycji radiowej Radio Kraków wypowiedź Jagny Marczułatis, która została zapytana jak dobieramy długość deski, no i mnie trochę zdziwiło bo powiedziała, że początkujący rider powinien dobrać dł. deski tak aby mu sięgała między brodą a nosem, a to jest jakieś około 10cm. I teraz jeśli każdy centymetr się tak liczy to taka wypowiedź brzmi jak porada od gościa z wypożyczalni sprzętu :D

#8 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 21:29

mnie rozwaliła deska jaką dali mi w wypozyczalni na wierchomli dla dziewczyny z 165cm jakies ponad 60kg i dawali deske dla początkującej 130cm! koles sie ze mną wykłucał niemalze ze 145cm to bedzie za duzo dla niej. Postawiłem na swoim i dziewczynie jakos poszła nauka. Na 130cm watpie eby jej jakoś szło sensownie.

Ale za to kolesiowi 175/70 dał juz 155cm tj byc powinno na start

A Jagna to sie zna :D od 10ciu lat jezdzi na 2 długosciach deski pewno:P i nie ma pojecia co sie pozmieniało. ( joke oczywiscie ale moze to powiedziała w wielkim skrócie zeby wypowiedz nie była nużąca )

#9 Motyl

Motyl

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 706 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 07 January 2010 - 22:19

Przedziały wagowe są takie że w teorii mogę napinać na 146 i 163 bo się mieszczę. Dla mnie ważniejsze jest co chę robić i jakie desiwa mam do wyboru i wtedy kombinuję z długością. Nie mniej jednak osobnik początkujący nie ma bliżej sprecyzowanych oczekiwań, i tu COŚ należy wykminić. Do tego dochodzi wzrost, rozmiar buta, a nawet długość nóg http://adechade.com/...tyle_emoticons/default/smile.gif Sprawa mega złożona:)

#10 Lysy1st

Lysy1st

    Maryiusz

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 115 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 23:02

no ale np jak koles wazy 140kg i ma wzrost 165cm to co dasz mu deske 145cm? mi sie wydaje to troche fikcyjne...
Ja waze jakies 75kg i mam 186cm wzrostu i jezdze na 158cm(moja pierwsza deska) dobieralem ja po poradach na poprzednim forum snb.pl i szczerze nie narzekam

#11 opt1c5

opt1c5

    Starszy snołborder

  • ModTeam
  • 413 postów
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 07 January 2010 - 23:03

+ za ciekawy temat

Moim zdaniem waga ridera powinna mieć wpływ na wybór długości deski, natomiast nie powinna być jedynym parametrem branym pod uwagę.
Na to jaka deska będzie dla nas najlepsza mają wpływ jak już napisano umiejętności, to do czego deska będzie używana (gdybym kupował dechę do FS to bym kupił coś około 150 cm, a twardy blacik do carvingu około 165 cm, a przecież moja waga i wzrost się nie zmienia), wzrost, siła mięśni również mają wpływ. Niekiedy warto też wybrać rozmiar większą, jeśli bucik jest duży, a nie chcemy wide.

Jeśli chodzi o wypożyczalnie to dają to co mają. Mi przy 72 kg wagi i 180 cm wzrostu dawali deski ok 150 cm, a bratu przy 193 i 100 kg wagi dali blacik o długości 160 cm.

#12 Shrek

Shrek

    "Pro" snołborder

  • Administratorzy
  • 1638 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 07 January 2010 - 23:08

160 w wyporzyczalniach to czesto gorna granica i zadko maja jakies 165 chyba a dluzszych miekkich desek. Ale tj ja mam naprzykład 180cm wzrostu i waze teraz z 105 chyba to nie wyobrazam sobie deski krótszej niz te 165cm... moja eli ma 168, na coalu jezdziłem 167... a marzy mi sie jakies 180cm ;) tylko że musiłbym sobie chyba dodatkowe kolano dorobić żeby stance odpowiedni złapać ;) a przy miekkiej desce to absolitne minimum dla mnie to chyba 159 by było...

#13 Marcin07

Marcin07

    Pro snołborder

  • ProSnow
  • 2328 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 08 January 2010 - 07:58

To ze mozna dywagowac o dlugosci desek to oczywiste. Najgorsze jest gdy sprzedawca zwyczajnie wciska kit o produkcie konkurencji zwyczajnie nie znajac sprzetu o ktorym wypowiada sie. A to zdarza sie nawet GURU.

#14 Jancio Wodnik

Jancio Wodnik

    Pro snołborder

  • Administratorzy
  • 1367 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 08 January 2010 - 08:37

powiem tak........

wytyczne producenta sa dobre jako pierwsza wskazoowka....

-dla lameroow ktoorzy czesto sprzedaja deski a zostali przerzuceni z dzialu kajakoow,

-dla kompletnie zielonych snbrdroow ktoorzy potrzebują jakiegos punktu odniesienia,

-i jako argument dla czesto upierdliwych wszystkowiedzacych "jebakoow teoretykoow"
ktoorzy jeszcze nie stali na desce aaaleeeee.... duzo o tym czytali ;D

ale jestem stanowczym przeciwnikiem traktowania ich jak biblii.... w miare jak jezdzimy  mozemy sami okreslic dlugosc jaka nam pasuje

wg mnie doskonala okazja sa organizowane przez producentoow i dystrybutoroow testy.... niestety u nas dosc zadkie....
Mozemy wtedy sprawdzic roozne twardosci i dlugosci desek.

mam 180cm i ok 100kg jezdze na twardej T6 160.......... ale wiem ze 164 bylaby cacy ???
a do freeridu nawet 167...
natomiast do freestylu wystaczyl by przedzial miedzy 156 a 159 ze wskazaniem na ten drugi

przy ostrej jezdzie na krawedzi duze znaczenie ma dlugosc krawedzi na ktoorej rozklada sie nasz ciezar........ to jest jak z rozstawem kool w samochodzie im wiekszy tym auto stabilniej zachowuje sie w skrecie.......

dlatego wytyczne ok..... jako punkt wyjscia ale potem to tak jak z katami, stansem itd. sprawa indywidualna


pzdr



JW

#15 rentgen

rentgen

    Zaawansowany snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPipPip
  • 603 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:mam II klasę SITS PZS

Napisano 08 January 2010 - 23:30

Ja mam doświadczenia takie. Przy wzroscie 176 i wadze 78 jeździłem na desce 154 wychodziło mi w miarę, podobno robiłem szybkie postepy ale w drugim sezonie, który własnie trwa przytyło się do 83 kg . Na wyjeździe pozyczyłem od chłopaków Santa Cruza 163 cm i..nagle zacząłem czuć powera, jeździło mi sie za***iście. Po przyjeździe starego Wild Ducka 154 szybko sprzedałem i zakupiłem Palmera pulse 160 cm. Co ta deska ze mna wyprawia! Poczułem tzw. drugi oddech bo miałem lekki kryzys, zaczałem płynnie i w miarę szybko jeździć na krawedziach, na niej ollie wychodzi jak pociagniecie nosem, jest boska.

Reasumujac:
-waga
-typ jazdy

dopiero później wzrost

ps. przy 160 cm jest waga ridera +95  ;) , chociaz Siwy mówił że coś chyba tam jest błędnie bo sam to sprawdzał ale wytyczne Palmera własnie takie są!

#16 siwex

siwex

    Zaawansowany snołborder

  • Dystrybutor
  • 921 postów
  • Poziom zaawansowania:Instruktor SITS PZS

Napisano 10 January 2010 - 10:44

ja mysle ze waga powinna byc glownym kryterium,oczywiscie mozna dl modyfikowac ze wzgledu do czego deski potrzebujemy,jaki stopien zaawansowania i przy skrajnych wartosciach ridera np 190 cm i 60 kg,wiadomo ze nie damy mu deski 150,jednakze producenci w jakims celu podaja ptrzedzialy i nie mowie ze trzeba sie tu miescic dokladnie w polowie,ale mimo wszystko rider wazacy 60kg bedzie mial spory problem z dociazeniem deski 160cm bo zwyczajnie jest za lekki,nie mowie ze nie da rady pojezdzic,bo jak sobie na desce radzi to na pewno wycisnie z niej ile moze ale jak postawi sie obok niego deskarza dla ktorego 160 jest dobrana pod wage wycisnie z tej deski znacznie wiecej.

#17 MateoV89

MateoV89

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 132 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 January 2010 - 17:31

no to ja tu chyba rozloze wszystkich na lopatki swoimi preferencjami ale to moze dlatego ze jestem wysoki i szczuply 190 i 70 kg przez pare sezonow jezdzilem na Lamarze slayer-ze 157 ale w tym przerzucilem sie na Volkla Squada 154... wiem roznica dl blatu i moja jest sporawa ale przy tak malej wadze i ciaglym zabawom w snowparku ten zwiazek sprawdza sie idealnie :D nie jezdze za czesto na trasie ale jak juz sie tam znajde decha daje rade wiec jak dla mnie przy doborze dlugosci deski najwazniejszy jest preferowany styl jazdy a dopiero potem waga pozostale elementy typu flex blatu rozstaw insertow itd lacza sie ze soba i sa zalezne od pierwszego czynnika czyli tego co my mamy zamiar z ta decha robic

#18 mrgn

mrgn

    Pro snołborder

  • Dystrybutor
  • 1253 postów
  • Poziom zaawansowania:Międzynarodowy instruktor SITS - IVSI

Napisano 13 January 2010 - 20:27

MateoV89 - dokładnie o to mi się rozchodzi, przeznaczenie deski i to co chcesz na niej robić jest dla mnie najważniejsze...

#19 Arec

Arec

    ;)

  • Snowboard Summit Squad
  • 3195 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 January 2010 - 21:12

No tak ale początkujący rider nie jest wstanie się określić, dopiero po jakimś czasie się decyduję w jakim by chciał pójść kierunku.

#20 smerf

smerf

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 130 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 13 January 2010 - 21:28

Od tego właśnie są deski AM i umiejętny sprzedawca, który jest w temacie obcykany. Zresztą zawsze można spytać na forum ; )