Skocz do zawartości




Zdjęcie
- - - - -

Kouty


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 xaxa

xaxa

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 498 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 24 November 2010 - 12:15

18 grudnia po raz pierwszy ruszy nowy ośrodek narciarski Kouty, położony zaledwie 35 kilometrów od polskiej granicy. To największy stok narciarski na Morawach, najnowocześniejszy w Czechach.
David Kastl, współwłaściciel ośrodka Kouty: – Jesteśmy gotowi zaśnieżyć wszystkie trasy w ciągu pięciu mroźnych dni.

Jak dojechać?
Ośrodek narciarski Kouty znajduje się w miejscowości Kouty nad Desną, ok. 35 kilometrów od polskiej granicy. Najłatwiej dojechać tu przez Głuchołazy, Mikulovice i Jesenik, gdzie wybieramy drogę krajową nr 44 w kierunku na Szumperk. Uwaga! Na podjeździe na przełęcz Cervenohorskie Sedlo wszystkie pojazdy obowiązują zimowe opony. Za ich brak grozi mandat. Od strony Jesenika droga została niedawno zmodernizowana i jest bardzo wygodna. Od strony Szumperka po serpentynach jedzie się trochę gorzej. Ośrodek znajduje się w dolinie po lewej stronie, tuż po wjeździe do wsi.

Już od kilku miesięcy, jadąc główną trasą z Opola do Szumperka i Ołomuńca, tuż za przełęczą Cervenohorske Sedlo można było zobaczyć potężne prace ziemne. Budowa ośrodka kosztowała pół miliarda koron (prawie 80 mln zł). Budująca go spółka K3 Sport zdobyła 100 mln koron unijnego dofinansowania. Firma jest doświadczona w branży narciarskiej, prowadzi wyciągi we wsi Petrikov koło Jesenika, dobrze znane także polskim narciarzom.

- Przygotowania do budowy trwały osiem lat - opowiadał dziennikarzowi czeskiej gazety MF DNES David Kastl, jeden z trzech braci - współwłaścicieli firmy. - Siedem lat staraliśmy się o wymagane uzgodnienia i pozwolenia.

Ośrodek powstał na stokach Niedźwiedziej Góry, na której szczycie w latach 70. wybudowano zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Tylko dzięki temu, że w tej części gór już wcześniej mocno ingerowano w przyrodę, spółce udało się uzyskać zgodę ministerstwa środowiska.
- Musieliśmy spełnić 150 warunków związanych z ochroną środowiska, m.in. z zapewnieniem migracji jeleni czy odłowieniem chronionych ryb z potoku Desna, z którego bierzemy wodę do sztucznego naśnieżania - mówi David Kastl.

Ośrodek Kouty jako pierwszy w Czechach postawił kolejkę kanapową dla sześciu osób. W ciągu godziny jest ona w stanie wwieźć na górę 3,2 tys. narciarzy. Jazda do góry trwa niecałe 7 minut. Górna stacja wyciągu znajduje się na wysokości ok. 1100 metrów nad poziomem morza, a różnica poziomów pomiędzy górną a dolną stacją wynosi pół kilometra. Z góry prowadzą dwie trasy zjazdowe o długości 2,3 i 2,5 kilometra. Wszystkie trasy są wyposażone w sztuczne naśnieżanie, które w ciągu 5 mroźnych dni może przygotować stoki do jazdy. Jazdę wieczorową umożliwa sztuczne oświetlenie.

Ceny
Za całodzienny karnet (od 8.30 do 16) dorośli zapłacą 630 koron (104 zł), seniorzy po 60. roku życia i młodzież do 19 lat - 490 koron (81 zł), a dzieci do 15 lat - 340 koron (56 zł). Dzieci do 7 lat jeżdżą za darmo. Jazda wieczorna (od 16 do 21) kosztuje odpowiednio 270, 230 i 150 koron (44, 38 i 25 zł).

Oprócz kolejki kanapowej narciarze mają do dyspozycji dwa wyciągi przy górnej i dolnej stacji.

Trasy zjazdowe mają 50 metrów szerokości. Dla ich zbudowania wycięto w sumie 25 hektarów lasu. Na terenie ośrodka znajduje się także snow park dla początkujących i zaawansowanych snowboardzistów. Jest osobne, ogrodzone miejsce do nauki jazdy dla dzieci. Dziecięcy wyciąg ma przepustowość 500 osób na godzinę. Bilety i wszelkie informacje o ośrodku można dostać w centrum informacyjnym. Na miejscu jest wypożyczalnia i serwis narciarski i snowboardowy oraz szkoła jazdy. Zgłodniałych obsłuży kilka restauracji i barów, które w ciągu godziny są w stanie wydać posiłki tysiącowi gości. Przyjezdni mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu na ok. 500 samochodów. Centrum informacji pomaga też znaleźć noclegi na miejscu.

- W planach mamy budowę jeszcze jednej trasy zjazdowej o długości kilometra z kolejką kanapową dla czterech osób - mówi David Kastl. - Stoki w ośrodku spełniają wymogi światowej federacji narciarskiej. Chcielibyśmy zorganizować tu w ciągu 5 lat zawody w ramach Pucharu Świata.
nto.pl


Co powiecie na to? :excited: :lolbounce:
Dołączona grafika

#2 saran

saran

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 24 November 2010 - 19:44

Nie mam pojęcia gdzie to jest. Ale po nazwach miejscowości sądzę, że mam tam naprawdę daleko :rolleyes:

#3 realv

realv

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 120 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 November 2010 - 08:45

Co powiecie na to? :excited: :lolbounce:

Tłumaczenie, średnio udane zresztą, z czeskiego.
http://www.kouty.com
http://www.lanove-dr.../koutyfotov.htm
http://www.lanove-dr...ic.php?f=8&t=39
http://www.skiforum....?t=23568&page=1

tutaj wszystko o ośrodku, 2 i 3 link po czesku.

#4 xaxa

xaxa

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 498 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 25 November 2010 - 13:15

Tłumaczenie, średnio udane zresztą, z czeskiego.

W sprawach błędnego tłumaczenia kieruj zapytania do redakcji nto.

Temat czysto informacyjny o nowo powstającym obiekcie u naszych południowych sąsiadów.

Według mnie świetna alternatywa dla Zieleńca, Czarnej Góry, Ramzovej na pewno w tym sezonie odwiedzę ten ośrodek i zdam relację. Jestem ciekaw jak będzie wyglądał snowpark i dlaczego u nas nie powstają takie ośrodki?

Użytkownik xaxa edytował ten post 25 November 2010 - 13:33

Dołączona grafika

#5 Sequoia

Sequoia

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 6 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 29 November 2010 - 09:59

Dobra sprawa, bo odciąży to Ramzową. Jestem przekonany, że ludzie pognają tam kierując się tekstami z prasy i nie tylko o nowoczesności tego ośrodka. :jump:

Sam pewnie tam zawitam, jednak dopiero chyba w przyszłym roku, bo po otwarciu będzie tam istna rzeź niewiniątek :D

#6 realv

realv

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 120 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 30 November 2010 - 21:44

Dobra sprawa, bo odciąży to Ramzową. Jestem przekonany, że ludzie pognają tam kierując się tekstami z prasy i nie tylko o nowoczesności tego ośrodka. :jump:

Sam pewnie tam zawitam, jednak dopiero chyba w przyszłym roku, bo po otwarciu będzie tam istna rzeź niewiniątek :D


W ten weekend "małe" otwarcie, oficjalne z pompą 18 grudnia.
źródło info: http://www.facebook.com/skikouty

Mnie kusi żeby tam pojechać :) Fajnie, bo będzie alternatywa właśnie dla Ramzovej.
Mając do wyboru 90km do Wisły i 120km do Ramzovej - wybieram to drugie. Kouty nie bedą wiele dalej.

#7 Sequoia

Sequoia

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 6 postów
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 November 2010 - 22:03

No z odległością to może będzie kwestia maksymalnie 20-25 km dalej, niż na Ramzową.
W weekend chętnie bym skoczył, ale niestety to weekend, a nie środek tygodnia więc pewnie będzie tam gruubo :lolbounce:

#8 xaxa

xaxa

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 498 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 12 December 2010 - 19:17

Dzisiaj odwiedziłem kouty: trasa długa o różnym stopniu zaawansowania[kanapa 6 osobowa] na samej górze zaczynamy od żółtej trasy na której można butterki poćwiczyć następnie jest rozjazd w lewo i prosto[dzisiaj był zamknięta] aczkolwiek z wyciągu wyglądała na czerwono-czarną[z przewagą na tą pierwszą], jeżeli kierujemy się w lewo mamy fragment z 200m dalej żółto-zielonej i tym razem podjazd koło 150m pod górkę więc warto się dobrze napędzić przeskakujemy połączenie i wlatujemy na trasę zielono-czerwoną [według mnie] która leci do samej kanapy.
Parę plusów jest miejscami dużo puchu m.in. pod kanapą lub w lasku który nie jest zbyt gęsty. Minusy hmm zdecydowanie nie przygotowana trasa tzn. "kamieni nie było i fajnie się jeździło" ale ratraka to te trasy nie widziały w cholerę muld co zdecydowanie przerosło moje i 95% snowboadzistów na stoku, zamiast przyjemności była "walka o życie :mrgreen: ".
Co do cen hmm jakiś dziwny system mają nie ma opcji wykupienia karnetu np. na 3-4h jest ograniczenie typu od 9, 10, 13 itp. co do samej ceny karnetu niby trochę zabija aczkolwiek jeżeli człowiek postoi 5min obok kas ktoś nas zawsze zaczepi czy nie chcemy odkupić karnetu na cały dzień za 50% ceny. Ja w sumie tak odkupiłem i za 5h jazdy zapłaciłem 150koron.

Reasumując jeżeli obsługa ratraków ogarnie sam stok widzę duży potencjał w tej miejscówce. Aha zapomniałem parking jest zaraz przy stoku, a przy kanapie nie było kolejek.

Pozdro
Dołączona grafika

#9 zszywka

zszywka

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 93 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 13 December 2010 - 08:50

Upsss.... moja spostrzegawczość zawiodła w pełni i utworzyłam nowy wątek na owy właśnie temat :glupek2: :wallie: na szczęście realv mnie uświadomił, dzięki, dzięki, dzięki :D Ta więc tamto można usunąć, zapewne administrator potrafi ;) Czy może ja też potrafię, a jeszcze o tym nie wiem ^_^

#10 xaxa

xaxa

    Starszy snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPipPip
  • 498 postów
  • Poziom zaawansowania:kompletnie zielony

Napisano 13 December 2010 - 09:28

Gapa ::)

Co do twojego pytania w tamtym temacie otwarcie odbyło się 2 tygodnie temu.
Dołączona grafika

#11 zszywka

zszywka

    Młody snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPip
  • 93 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:umiem jeździć na krawędziach

Napisano 13 December 2010 - 13:31

Gapa ::)

Co do twojego pytania w tamtym temacie otwarcie odbyło się 2 tygodnie temu.

Oj tam od razu gapa, to była po prostu chwila nieuwagi ::) Tak biało za oknem, że można sie zapomnieć ;P

Ha ale uroczyste otwarcie, jakby nie było 18 jest ;)

#12 kwiatekGRD

kwiatekGRD

    Nowy na forum

  • Snołborderzy
  • Pip
  • 6 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2012 - 20:28

Dzisiaj odwiedziłem kouty: trasa długa o różnym stopniu zaawansowania[kanapa 6 osobowa] na samej górze zaczynamy od żółtej trasy na której można butterki poćwiczyć następnie jest rozjazd w lewo i prosto[dzisiaj był zamknięta] aczkolwiek z wyciągu wyglądała na czerwono-czarną[z przewagą na tą pierwszą], jeżeli kierujemy się w lewo mamy fragment z 200m dalej żółto-zielonej i tym razem podjazd koło 150m pod górkę więc warto się dobrze napędzić przeskakujemy połączenie i wlatujemy na trasę zielono-czerwoną [według mnie] która leci do samej kanapy.
Parę plusów jest miejscami dużo puchu m.in. pod kanapą lub w lasku który nie jest zbyt gęsty. Minusy hmm zdecydowanie nie przygotowana trasa tzn. "kamieni nie było i fajnie się jeździło" ale ratraka to te trasy nie widziały w cholerę muld co zdecydowanie przerosło moje i 95% snowboadzistów na stoku, zamiast przyjemności była "walka o życie :mrgreen: ".
Co do cen hmm jakiś dziwny system mają nie ma opcji wykupienia karnetu np. na 3-4h jest ograniczenie typu od 9, 10, 13 itp. co do samej ceny karnetu niby trochę zabija aczkolwiek jeżeli człowiek postoi 5min obok kas ktoś nas zawsze zaczepi czy nie chcemy odkupić karnetu na cały dzień za 50% ceny. Ja w sumie tak odkupiłem i za 5h jazdy zapłaciłem 150koron.

Reasumując jeżeli obsługa ratraków ogarnie sam stok widzę duży potencjał w tej miejscówce. Aha zapomniałem parking jest zaraz przy stoku, a przy kanapie nie było kolejek.

Pozdro



Witam,

w 100% się z Tobą zgadzam.

Minusy:
- Byłem już w tym sezonie i trasy były nie przygotowane. Brak ratraka :( Zamiast przyjemności z jazdy miałem obolałe kolana końcem dnia.
- W połowie trasy trzeba nabrać dosyć dużej prędkości, żeby wjechać pod górkę.
- pochylenie terenu prostopadłe do jazdy przy zjeździe z kanapy.
- cena (korona podrożała)

Plusy:
- Pojawił się stacjonarny bar na górze,
- Duża przepustowość, a co za tym idzie brak kolejek
- ładne widoki na samej górze ;)

pozdrawiam

#13 kozioł

kozioł

    Snołborder

  • Snołborderzy
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Gadu-Gadu: Gadu-Gadu
  • Poziom zaawansowania:jakoś się ślizgam

Napisano 30 January 2012 - 23:03

No to moze ja tez cos dorzuce :)
W Koutach byłem w czwartek 26.01 Był to moj pierwszy kontakt z tym stokiem.
faktycznie trasa na wprost czerwono, czarna. Sporo lody i muld co potegowało to uczycie i moze zjechałem ta trasa 3 razy. Muldy i lód decydowały o tym ze to był zeslizg ze stoku a nie zjazd.
Trasa która odbija w lewo, bardzo przyjemna nawet sam podjazd mozna pokonac bez wiekszych przeszkod, pod warunkiem ze nie zapomnimy zadbac o deche tzn. nie smarujesz nie jedziesz
Za podjazdem w moim mniemaniu trasa w wiekszej czesci czerwona anizeli zielona, choc jest tam krótkie wypłaszczenie.
A wiec do godziny 12 mozna naprawde ładnie posmigac, ale po obiedzie zaczyna sie dym, na stoku albo muldy albo lód, sporo ludzi na których trzeba uwazac bo poprostu nie radza sobie z tym stokiem :angry:

Osobiscie mnie sie miejscowka nie spodobała: trasy albo mega płaskie a tam gdzie mozna sie rozpedzic mulda na muldzie i lód.
Gdy mam wybierac wole jechac na ramzova, i posmigac na górnej stacji gdzie przewaznie i tak nie ma kolejek a stok jest jako tako przygotowany :rolleyes: